
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 грудня 2019 р. Справа № 400/2005/19 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу
за позовом:Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Миколаївгаз», вул. Погранична, 159, м. Миколаїв, 54003 до відповідача:Головного управління ДФС у Миколаївській області, вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001 про:визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 21.06.2019 р. № 00048281406, № 00048271406, № 00048291406, № 00048261406,ВСТАНОВИВ:
Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Миколаївгаз» (далі - позивач, АТ «ОГС «Миколаївгаз») звернулось до суду з адміністративним позовом про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень Головного управління ДФС у Миколаївській області (далі - відповідач, ГУ ДФС) від 21.06.2019 року № 00048281406, № 00048271406, № 00048291406 та № 00048261406.
Ухвалою від 05.07.2019 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою від 05.08.2019 року суд перейшов до розгляду справи за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою від 07.10.2019 року суд закрив підготовче провадження та перейшов до розгляду справи по суті.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що ним дотримано вимог чинного законодавства в частині оприбуткування усієї готівки, що надходить до каси, у день одержання готівкових коштів та в частині проведення готівкових розрахунків із застосуванням реєстратору розрахункових операцій (РРО) - оприбуткуванням готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операції (КОРО) на підставі фіскальних звітних чеків РРО. При цьому, відсутність підпису на касових ордерах не може впливати та спростовувати факт здійснення обліку розрахункових операцій - оприбуткування готівкових коштів в касі АТ «ОГС «Миколаївгаз» протягом липня - листопада 2016 року, січня, серпня, листопада 2017 року.
Крім того, в Акті перевірки відповідач посилається на первинний документ - акт на підключення газового обладнання від 29.03.2019 року № б/н - статус якого як первинного документу ставиться під сумнів позивачем на підставі Положення № 88.
Позивач підтвердив, що КОРО № 2808000037р/5 не було надано відповідачу у зв`язку з її втратою, але пояснювальною запискою було повідомлено, що резервний касовий апарат № 2808000037 на підприємстві не використовується, так як операції здійснюються виключно по основному касовому апарату № 2808000049, відповідно контрольні стрічки в електронній формі не створювались, КОРО до резервного касового апарату не застосовувались. Тому, у разі, якщо б зазначена книга обліку була в наявності у позивача, вона не мала б жодного відношення до показників відображення податків у податковій звітності.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якій в задоволенні позову просив відмовити. Заперечуючи проти вимог позивача, ГУ ДФС вказало, що перевіркою встановлено проведення працівником АТ «ОГС «Миколаївгаз» розрахункової операції на суму 133,33 грн. без застосування РРО та без роздрукування відповідного розрахункового документа. Перевіркою встановлено не оприбуткування готівкових коштів у касі підприємства у день її одержання на підставі прибуткових касових ордерів, чим порушено норми чинного законодавства. Також, товариством до перевірки не надано КОРО № 2808000037р/5 від 07.06.2016 року, в зв`язку з чим контролюючим органом застосовано до позивача штрафні санкції.
У відповіді на відзив позивач зазначив, що його позиція щодо протиправності оскаржуваних податкових повідомлень-рішень залишається незмінною та просив суд позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
З`ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
У період з 20.05.2019 року по 29.05.2019 року посадовими особами ГУ ДФС проведено фактичну перевірку щодо дотримання АТ «ОГС «Миколаївгаз» порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій , ведення касових операцій, наявності ліцензії виробництва та обігу підакцизних товарів, за результатами якої складно Акт від 30.05.2019 року № 0138/14/29/14/05410263 (далі та раніше за текстом - Акт перевірки).
Перевіркою встановлено порушення позивачем:
- п. 1, п. 2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстрів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 року № 265/95-ВР (далі - Закон України № 265/95-ВР);
- п. 44.6 ст. 44 Податкового кодексу України (далі - ПК України);
- п. 2.6 глави 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного Банку України від 15.12.2004 року№ 637 (далі - Положення № 637) - перевіркою встановлено не оприбуткування готівкових коштів у касі підприємства у день їх одержання на підставі прибуткових касових ордерів на загальну суму 40326,95 грн.;
- п. 11 розділу ІІ Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного Банку України від 29.12.2017 року № 148 (далі - Положення № 148) - перевіркою встановлено не оприбуткування готівкових коштів у касі підприємства на загальну суму 133,33 грн.
На підставі висновків Акту перевірки ГУ ДФС 24.06.2019 року оформлено податкові повідомлення-рішення:
- № 00048261406, яким до АТ «ОГС «Миколаївгаз» застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 510,00 грн.;
- № 00048271406, яким до АТ «ОГС «Миколаївгаз» застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 666,65 грн.;
- № 00048281406, яким до АТ «ОГС «Миколаївгаз» застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 201634,75 грн.;
- № 00048291406, яким до АТ «ОГС «Миколаївгаз» застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 1,00 грн.
Не погоджуючись з вказаними рішеннями, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Приймаючи рішення у справі, суд виходить з наступного:
Так, перевіркою встановлено не оприбуткування готівкових коштів у касі підприємства у день їх одержання на підставі прибуткових касових ордерів у період липень - листопад 2016 року, січень, серпень, листопад 2017 на загальну суму 40326,95 грн. Як зазначено в Акті перевірки, АТ «ОГС «Миколаївгаз» до перевірки було надано прибуткові касові ордери за липень - листопад 2016 року, січень, серпень, листопад 2017 року на загальну суму 40326,95 грн., які не підписані касиром підприємства.
Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями) у зазначений визначений Положенням № 637.
Відповідно до п. 11 Положення № 637 оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій
Згідно до п. 2.6 Положення № 637 уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
Відповідно до п. 3.2 Положення № 637, касові операції, що проводяться відповідно до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (265/95-ВР), оформляються згідно з вимогами цього Закону.
У відповідності до п. 3.3 Порядку № 637, приймання готівки в каси проводиться за прибутковими касовими ордерами, підписаними головним бухгалтером або особою, уповноваженою керівником підприємства.
Про приймання підприємствами готівки в касу за прибутковими касовими ордерами видається засвідчена відбитком печатки цього підприємства квитанція (що є відривною частиною прибуткового касового ордера) за підписами головного бухгалтера або працівника підприємства, який на це уповноважений керівником.
Суб`єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов`язані, зокрема, друкувати або створювати в електронній формі на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) контрольні стрічки і забезпечувати їх зберігання протягом трьох років (п. 10 ст. 3 Закону України № 265/95-ВР).
У відповідності до ст. 2 Закону України № 265/95-ВР розрахунковий документ - документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрований у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну.
Контрольна стрічка - копії розрахункових документів послідовно сформованих реєстратором розрахункових операцій, що надруковані або створені в електронній формі таким реєстратором, а також копії фіскальних звітних чеків у разі створення контрольної стрічки в електронній формі.
Згідно ст. 13 Закону України № 265/95-ВР вимоги щодо створення контрольної стрічки в електронній формі в реєстраторах розрахункових операцій та модемів для передачі даних встановлюються органами доходів і зборів, згідно з технологією, розробленою Національним банком України.
Наказом Міністерства фінансів України від 08.10.2012 року № 1057 затверджено Вимоги щодо створення контрольної стрічки в електронній формі у реєстраторах розрахункових операцій та модемів для передачі даних та Порядок передачі електронних копій розрахункових документів і фіскальних звітних чеків реєстраторів розрахункових операцій дротовими або бездротовими каналами зв`язку до органів державної податкової служби (далі - Вимоги).
Позивач, як суб`єкт господарювання, який використовує РРО, для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з приймання готівки для подальшого переказу, що створює контрольну стрічку в електронній формі (КСЕФ), забезпечувало передачу до сервера обробки контрольно-звітну інформацію (2-звіт), електронні копії розрахункових документів і фіскальних звітних чеків, які містяться на контрольній стрічці у пам`яті РРО або в пам`яті модемів, які до них приєднані саме до органів державної фіскальної служби. Що відповідає положенням Вимог.
Крім того, на стор. 4 Акту перевірки відповідач зазначив, що контролюючий орган отримує інформацію про надходження готівкових коштів із інформаційних баз даних ГУ ДФС у Миколаївській області на підставі фіскальних чеків.
Отже, позивачем дотримано порядок ведення касових операцій, передбачених Положенням № 637 та Законом України № 265/95-ВР, оскільки сума виручки в сумі 40326,95 грн. відображена у податковому та бухгалтерському обліку позивача, так як проведення зазначеної суми через РРО, зазначення її в фіскальній пам`яті РРО, відображення на роздрукованих та збережених фіскальних звітах та передача контрольно-звітної інформації (Z-звіт) до органів податкової служби дротовими або бездротовими каналами зв`язку, унеможливлює не оприбуткування готівкових коштів та ухилення від сплати податків.
Крім того, на видаткових та прибуткових касових ордерах наявний підпис головного бухгалтера підприємства.
Зазначене підтверджується наявними у матеріалах справи касовими документами, що підтверджують оприбуткування готівкових коштів у повній сумі їх фактичного надходження, а саме: фіскальними звітними чеками РРО, денними Z-звітами, контрольно-звітною інформацією (Z-звіт), КОРО, касовими (прибутковими, видатковими) ордерами, касовою книгою, копіями супровідних відомостей до сумки з готівкою АТ «Ощадбанк», банківськими виписками.
За таких обставин, податкове повідомлення-рішення від 21.06.2019 року № 00048281406, яким позивачу нараховано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 201634,75 грн. підлягає скасуванню.
Щодо накладення на позивача штрафних (фінансових) санкцій за податковими повідомленнями-рішеннями від 21.06.2019 року № 00048271406 та № 00048291406, суд зазначає наступне:
Перевіркою встановлено, що при наданні послуги з підключення газового обладнання 29.03.2019 року на суму 133,33 грн. представником позивача, слюсарем з експлуатації та ремонту газового устаткування 4 розряду ОСОБА_1 , розрахункова операція проведено без застосування РРО та без роздрукування відповідного розрахункового документу на повну суму проведеної операції, чим порушено вимоги п. 1 та 2 ст. 3 Закону України № 265/95-ВР та п. 11 розділу II Положення № 148.
Відповідно до п. 11 Порядку № 148 готівка, що надходить до кас, оприбутковується в день одержання готівки в повній сумі. Оприбуткуванням готівки в касах установ/підприємств та їх відокремлених підрозділів, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням РРО та з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
Згідно до п. 15 Положення № 148, підприємство має право здійснювати збір готівкової виручки (готівки), отриманої від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), для подальшого її здавання до банку з використанням комплексу технічних та програмних засобів, розташованих у місці здійснення готівкових розрахунків, які б забезпечували безпечне передавання коштів з робочих місць касирів до спеціально обладнаного приміщення для зберігання та подальшого здавання готівки до кас банків.
Касир здійснює записи в касовій книзі за операціями одержання або видачі готівки за кожним касовим ордером і видатковою відомістю в день її надходження або видачі. За відсутності руху готівки в касі протягом робочого дня записи в касовій книзі в цей день не здійснюються (п. 40 Положення № 148).
Слюсар з експлуатації та ремонту газового устаткування 4 розряду за своїми посадовими обов`язками не є особою, яка виконує функції касира або поєднує свої посадові обов`язки з обов`язками по веденню касових операцій та/або виконанню розрахункових операцій - приймання готівкових коштів та не є матеріально-відповідальною особою.
В зв`язку з чим твердження відповідача, щодо порушення позивачем п. 11 розділу II Положення № 148 є необгрунтованими оскільки сума коштів в розмірі 133,33 грн. споживачем не вносилася до каси позивача.
За таких обставин, податкові повідомлення-рішення від 21.06.2019 року № № 00048271406 та № 00048291406, якими позивачу нараховано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 666,65 грн. та 1,00 грн. (відповідно) підлягає скасуванню.
Щодо накладення на позивача штрафних (фінансових) санкцій відповідно до податкового повідомлення-рішення від 21.06.2019 року № 00000048261406, суд зазначає наступне:
Як зазначено на стор. 4 Акту перевірки, станом на 29.05.2019 року (останній день перевірки) до перевірки не надано книгу обліку розрахункових операцій № 2808000037р5, яка зареєстрована 07.06.2016 року на резервний РРО MINI-500.02МЕ, заводський номер НОМЕР_1 , фіскальний номер 2808000037. Відповідно до інформаційних баз даних контролюючого органу ГУ ДФС, виторги по РРО з фіскальним номером 2808000037 протягом періоду з 10.05.2016 року по 29.05.2016 року відсутні.
Відповідно до положень п. 44.6 ст. 44 ПК України, у разі якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в абзаці другому пункту 44.7 цієї статті платник податків не надає посадовим особам контролюючого органу, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності.
Якщо платник податків після закінчення перевірки та до прийняття рішення контролюючим органом за результатами такої перевірки надає документи, що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, не надані під час перевірки (у випадках, передбачених абзацами другим і четвертим пункту 44.7 цієї статті), такі документи повинні бути враховані контролюючим органом під час розгляду ним питання про прийняття рішення.
20.05.2019 року ГУ ДФС надіслано позивачу запит № 1 про надання документів.
Станом на останній день проведння перевірки до перевірки не надано книгу обліку розрахункових операцій № 2808000037р5.
Із наявної у матеріалах справи пояснювальної записки касира АТ «ОГС «Миколаївгаз» від 28.05.2019 року № 54001 2-СЛ-15707-0519, зазначена касова книга на момент проведення перевірки не була знайдена (втрачена). Проте, резервний касовий апарат № 2808000037 на підприємстві не використовувався, так як операції здійснювались по основному касовому апарату № 2808000049, відповідно контрольні стрічки в електронній формі не створювались, КОРО до резервного касового апарату не заповнювалась.
Отже, на момент закінчення перевірки та складання Акту перевірки, позивачем надано пояснення з приводу документу, який він фізично надати не може.
Крім того, з наданих пояснень вбачається, що витребувана касова книга не відображала будь-які дані, необхідні для перевірки. Та, як встановлено судом та зазначено раніше у тексті рішення, позивачем надано усі необхідні докази, що підтверджують оприбуткування готівкових коштів у повній сумі їх фактичного надходження.
За таких обставин, податкове повідомлення-рішення від 21.06.2019 року № 00048261406, яким позивачу нараховано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 510,00 грн. підлягає скасуванню.
На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню.
У відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 2, 19, 77, 139, 241 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Миколаївгаз» (вул. Погранична, 159, м. Миколаїв, 54003, код ЄДРПОУ 05410263) до Головного управління ДФС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001, код ЄДРПОУ 39394277) - задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Миколаївській області від 21.06.2019 року № 00048261406.
3. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Миколаївській області від 21.06.2019 року № 00048271406.
4. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Миколаївській області від 21.06.2019 року № 00048281406.
5. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Миколаївській області від 21.06.2019 року № 00048291406.
6. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001, код ЄДРПОУ 39394277) на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Миколаївгаз» (вул. Погранична, 159, м. Миколаїв, 54003, код ЄДРПОУ 05410263) судові витрати у сумі 3042,19 грн. (три тисячі сорок дві гривні 19 коп.).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 12.12.2019 року.
Суддя О.В. Малих