
_______________________
Справа № 947/30477/19
Провадження № 1-кс/947/16516/19
УХВАЛА
13.12.2019 року слідчий суддя Київського районного суду м. Одеси Чванкін С.А,, при секретарі судового засідання Степанишині І.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі клопотання прокурора місцевої прокуратури Вербицького Д.А. у кримінальному провадженні № 42019160000000687 внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 21.11.2019 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, про дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів.
ВСТАНОВИВ:
До Київського районного суду м. Одеси звернувся прокурор місцевої прокуратури Вербицький Д.А. у кримінальному провадженні № 42019160000000687 внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 21.11.2019 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документів.
Досудовим розслідуванням встановлено, що посадові особи Комунальної організації «Житлово-комунальна служба Ренійської міської ради» Одеської області (ЄРДПОУ 37564949) за результатами проведення публічних закупівель уклали з ПП «Ойл Віто» (ЄРДПОУ 39219468) Договір про закупівлю та зберігання товарів за державні кошти від 13.02.2019 № 5,а саме про закупівлю дизельного палива та бензину А-92 на загальну суму 1 008 000 грн (з ПДВ).
В подальшому посадові особи Комунальної організації «Житлово-комунальна служба Ренійської міської ради» Одеської області уклали з ПП «Ойл Віто» додаткову угоду від 27.02.2019 №1 до вищевказаного договору про внесення змін, згідно пункту 2 частини 4 ст. 36 Закону України № 922-VIII від 25.12.2015 «Про публічні закупівлі», а саме: зміни ціни за одиницю товару не більш як на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі.
За результатами укладення додаткової угоди ціна на закупівлю палива збільшилась на бензин А-92 з 19,80 грн до 21,78 грн (з ПДВ) за 1 л, на дизельне паливо з 18,765 грн до 20,64 грн (з ПДВ) за 1 л.
Підставами збільшення ціни згідно додаткової угоди є коливання ціни на ринку. Відомості щодо коливання ціни на дату укладення додаткової угоди №1 від 27.02.2019 на сайті відсутні.
Крім того, проведеним оглядом мережі Інтернет сайту Мінфін (https://index.minfin.com.ua/ua/markets/fuel/2019-02/ встановлено, що середні ціни на пальне по Україні (грн./літр) станом на 13.02.2019 становили: на бензин А-92 – 27,39 грн. за 1 л , а дизельного палива 28,38 грн за 1 л., при цьому на 27.02.2019 середні ціни на паливо по Україні знизились: ціна за 1 л. бензину марки А-92 становила 27, 37 грн, а за 1 л дизпалива – 28, 33 грн.
Окрім того, додатковою угодою від 06.03.2019 №2 до вищевказаного договору внесено зміни згідно ч. 4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі».
За результатами укладення додаткової угоди ціна на закупівлю збільшилась на бензин А-92 з 21,78 грн. до 23,96 грн (з ПДВ) за 1 л, на дизельне паливо з 20,64 грн до 22,70 грн (з ПДВ) за 1 л.
Підставами збільшення ціни згідно додаткової угоди є коливання ціни на ринку. Відомості щодо коливання ціни на дату укладення додаткової угоди від 06.03.2019 на сайті відсутні.
Проведеним оглядом мережі Інтернет https://index.minfin.com.ua/ua/markets/fuel/2019-03/ встановлено, що середні ціни на пальне по Україні (грн./літр) з 27.02.2019 по 06.03.2019 не коливались.
Окрім того, зміни до договору внесено додатковою угодою від 04.04.2019 №3, додатковою угодою від 06.05.2019 №4 до вищевказаного договору внесено зміни згідно ч. 4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі».
Одночасно, відомості, що стали підставою для прийняття рішення про підняття ціни на сайті щодо жодної з угод не опубліковано.
Згідно листа Мінекономрозвитку від 27.10.2016 №3302-06/34307-06 надано роз`яснення щодо змін істотних умов договору про закупівлю, в якому стосовно змін ціни товару за одиницю не більше ніж на 10 відсотків зазначено, що внесення таких змін до договору про закупівлю має бути обґрунтованим та документально підтвердженим.
Будь-які обґрунтовані підстави щодо укладення додаткових угод, зокрема додаткової угоди №1 та додаткової угоди №2 зважаючи на зниження ціни на паливо у визначений період, а також на відсутність їх коливання, відсутні.
В ході досудового розслідування виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до речей та документів, які перебувають у володінні Комунальної організації «Житлово-комунальна служба Ренійської міської ради» Одеської області, що була замовником у закупівлі «UA-2019-01-04-001128-c», наслідками якої стало укладення Договору про закупівлю та зберігання товарів за державні кошти від 13.02.2019 №5 між Комунальною організацією «Житлово-комунальна служба Ренійської міської ради» Одеської області та ПП «Ойл Віто»
В судове засідання прокурор не з`явився, разом з тим прокурором до клопотання було долучено заяву, в якій він просив розгляд клопотання проводити за його відсутності.
Вказані документи знаходяться у володінні Комунальної організації «Житлово-комунальна служба Ренійської міської ради» Одеської області та має можливість безповоротно її змінити або знищити. З огляду на наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення такої інформації вважаю, що розгляд клопотання необхідно проводити без виклику осіб, у володінні яких знаходиться ця інформація.
Вивчивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя приходить до наступного переконання.
Відповідно до ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до приписів ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Враховуючи викладене, зокрема ту обставину, що отримати зазначену у клопотанні інформацію без застосування заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді тимчасового доступу до інформації не можливо, оскільки остання становить охоронювану законом таємницю, разом з тим, документи, до яких слідчий просить надати доступ можуть містити інформацію важливу для кримінального провадження та для встановлення обставин, які підлягають доказуванню в рамках кримінального провадження, зокрема для підтвердження події кримінального правопорушення та можливої причетності до його вчинення конкретних осіб, слідчий суддя приходить до переконання, що шляхом надання дозволу на тимчасовий доступ до інформації може бути виконане завдання, для виконання якого сторона обвинувачення звертається з клопотанням, а потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи фізичних та юридичних осіб, про який йдеться в клопотанні.
На підставі вищевикладеного, враховуючи правове обґрунтування клопотання сторони обвинувачення, ту обставину, що інформація, з клопотанням про надання доступу до якої звертається сторона обвинувачення становить охоронювану законом таємницю, з метою досягнення повноти, всебічності та неупередженості розслідування зазначеного кримінального провадження, отримання документів, які як самі по собі, так і в сукупності з іншими речами та документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення обставин, які підлягають доказуванню в рамках даного кримінального провадження, слідчий суддя приходить до переконання про необхідність часткового задоволення клопотання сторони обвинувачення.
В той же час слідчий суддя вважає за необхідне зазначити, що прокурором у клопотанні не було належним чином мотивовано та підтверджено належними доказами необхідність вилучення оригіналів документів.
Так, у клопотанні прокурор посилається на необхідність проведення судово-почеркознавчої експертизи, в той же час до клопотання не було додано копії постанови слідчого про призначення експертизи та клопотання експерта, в якому він просить надати відповідні оригінали документів для проведення експертизи.
Таким чином, слідчий суддя вважає, що вилученню підлягають лише належним чином завірені копії документів.
Керуючись ст.ст. 159, 163-166 КПК України,
УХВАЛИВ:
Клопотання прокурора місцевої прокуратури Вербицького Д.А. про дозвіл на тимчасовий доступ до інформації яка містить охоронювану законом таємницю – задовольнити частково.
Надати тимчасовий доступ до документів, які перебувають в службових приміщеннях Комунальної організації «Житлово-комунальна служба Ренійської міської ради» Одеської області за адресою Одеська область, м. Рені, вул. Гагаріна, 25 та надати можливість вилучення належним чином завірених якісних копій наступних документів:
-копії статуту Комунальної організації «Житлово-комунальна служба Ренійської міської ради» Одеської області (ЄРДПОУ 37564949, чинного станом на 13.02.2019 (та в разі якщо вносились зміни до 06.05.2019 – копій документів, що свідчать про це);
-копій документів, що свідчать про призначення (обрання) членів тендерного комітету Комунальної організації «Житлово-комунальна служба Ренійської міської ради» Одеської області та голови тендерного комітету Комунальної організації «Житлово-комунальна служба Ренійської міської ради» Одеської області, які були чинні станом на 04.01.2019 до 06.05.2019 (в разі якщо члени комітету обирались – копії відповідних протоколів), а також інші копії документів щодо оновлення складу тендерного комітету у вищевказаний період;
-копій посадових інструкцій (функціональних обов`язків) усіх членів тендерного комітету Комунальної організації «Житлово-комунальна служба Ренійської міської ради» Одеської області та копій наказів про їх призначення на займані посади та директора «ЖКС» Ренійської міської ради Одеської області ОСОБА_1 , а також копій контрактів з посадовими особами (з директором та членами тендерного комітету), якщо такі укладались; та які були чинні у період з 04.01.2019 до 06.05.2019;
-копії положень про тендерний комітет Комунальної організації «Житлово-комунальна служба Ренійської міської ради» Одеської області, які були чинні у період з 04.01.2019 до 06.05.2019;
-копій тендерної документації, повідомлення про оголошення торгів, тендерних пропозицій, протоколів засідань тендерного комітету (розкриття тендерних пропозицій тощо), звіту про результати проведення процедури закупівлі щодо проведення відкритих торгів «UA-2019-01-04-001128-c», наслідками якої стало укладення договору про закупівлю та зберігання товарів за державні кошти №5 від 13.02.2019 між Комунальною організацією «Житлово-комунальна служба Ренійської міської ради» Одеської області та ПП «Ойл Віто»
-копій листування Комунальної організації «Житлово-комунальна служба Ренійської міської ради» Одеської області з учасниками торгів щодо усунення порушень при проведенні закупівлі UA-2019-01-04-001128-c», за результатами яких укладено Договір про закупівлю та зберігання товарів за державні кошти №5 від 13.02.2019 між Комунальною організацією «Житлово-комунальна служба Ренійської міської ради» Одеської області та ПП «Ойл Віто»;
-копії журналу вхідної кореспонденції Комунальної організації «Житлово-комунальна служба Ренійської міської ради» Одеської області за період з 04.01.2019 до 29.11.2019.
-копії протоколів засідань тендерного комітету, якими було прийнято рішення про внесення змін до Договору про закупівлю та зберігання товарів за державні кошти №5 від 13.02.2019 між Комунальною організацією «Житлово-комунальна служба Ренійської міської ради» Одеської області та ПП «Ойл Віто» в разі якщо рішення про погодження пропозиції ПП «Ойл Віто» щодо підвищення ціни приймались керівником чи іншими посадовими особами
-копій відповідних висновків, резолюцій тощо;
- копій облікових регістрів Комунальної організації «Житлово-комунальна служба Ренійської міської ради» Одеської області по рахунку «паливо» за період з 13.02.2019 до моменту виконання Договору про закупівлю та зберігання товарів за державні кошти №5 від 13.02.2019 між Комунальною організацією «Житлово-комунальна служба Ренійської міської ради» Одеської області та ПП «Ойл Віто» з урахуванням внесених змін (строк дії договору до 31.12.2019).
-копії договору про закупівлю та зберігання товарів за державні кошти №5 від 13.02.2019 між Комунальною організацією «Житлово-комунальна служба Ренійської міської ради» Одеської області та ПП «Ойл Віто» з додатками:
-копій додаткових угод з додатками до Договору про закупівлю та зберігання товарів за державні кошти №5 від 13.02.2019 між Комунальною організацією «Житлово-комунальна служба Ренійської міської ради» Одеської області та ПП «Ойл Віто»;
-копій платіжних доручень, рахунків, видаткових накладних до Договору про закупівлю та зберігання товарів за державні кошти №5 від 13.02.2019 між Комунальною організацією «Житлово-комунальна служба Ренійської міської ради» Одеської області та ПП «Ойл Віто» та згідно угодами до зазначеного договору;
-копій довідок Одеської регіональної торгово-промислової палати на підставі якої укладено додаткові угоди до договору про закупівлю та зберігання товарів за державні кошти №5 від 13.02.2019 між Комунальною організацією «Житлово-комунальна служба Ренійської міської ради» Одеської області та ПП «Ойл Віто»;
-копій листів ПП «Ойл Віто» з пропозицією зменшити ціну за одиницю товару, визначену у Договорі про закупівлю та зберігання товарів за державні кошти №5 від 13.02.2019 між Комунальною організацією «Житлово-комунальна служба Ренійської міської ради» Одеської області та ПП «Ойл Віто»;
-копій звіту про виконання Договорі про закупівлю та зберігання товарів за державні кошти №5 від 13.02.2019 між Комунальною організацією «Житлово-комунальна служба Ренійської міської ради» Одеської області та ПП «Ойл Віто» (в разі якщо договір виконано з урахуванням встановленого строку дії його виконання, на момент виконання ухвали);
-копій зведеного кошторису витрат комунальної організації на 2019 рік з його розшифровкою, плану закупівель на 2019 рік.
Надати дозвіл на виконання ухвали прокурорам відділу прокуратури області Богомолову Юрію Юрійовичу, Лисому Олегу Івановичу, Притулі Євгену Сергійовичу, Тарасюк Юлії Миколаївні, прокурору Роздільнянської місцевої прокуратури Вербицькому Дмитру Анатолійовичу, які здійснюють процесуальне керівництво у кримінальному провадженні № 42019160000000687 від 21.11.2019, та слідчій СУ ГУНП в Одеській області Паєвській Ользі Анатоліївні, яка здійснює досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42019160000000687 від 21.11.2019.
В іншій частині клопотання - відмовити.
Визначити строк дії ухвали про тимчасовий доступ до інформації, яка містить охоронювану законом таємницю тридцять днів з дня постановлення ухвали
Попередити посадових осіб Комунальної організації «Житлово-комунальна служба Ренійської міської ради» Одеської області, що у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених документів.
Ухвала оскарженню не підлягає, набирає законної сили після її постановлення.
Слідчий суддя Чванкін С. А.