
Справа № 347/1122/19
Провадження № 2/347/589/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 грудня 2019 року м. Косів
Косівський районний суд, Івано-Франківської області, в складі:
Головуючої-судді: Крилюк М.І.,
секретаря: Терлюжак Н.П.,
з участю прокурора: Іванків І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Косів справу за позовною заявою першого заступника прокурора Івано-Франківської області Торованин В.Д. до Рожнівської сільської ради об`єднаної територіальної громади Косівського району Івано-Франківської області, ОСОБА_1 про визнання незаконними та скасування рішення, державного акту на право власності на землю, -
в с т а н о в и в :
Перший заступник прокурора Івано-Франківської області Торованин В.Д. звернувся в суд із позовом до Рожнівської сільської ради об`єднаної територіальної громади Косівського району Івано-Франківської області, ОСОБА_1 про визнання незаконними та скасування рішення, державного акту на право власності на землю мотивуючи свої вимоги тим, що рішенням Рожнівської сільської ради Косівського району від 21.01.2011 року затверджено технічну документацію із землеустрою та передано у власність відповідачки в справі, ОСОБА_1 земельну ділянку площею 0,5266 га для ведення особистого селянського господарства на участку Чаплинці в с. Рожнів Косівського району. На підставі вказаного рішення сільської ради Смадич Х.В. 26.12.2011року було видано державний акт серії ЯЛ № 932392 на право власності на вищевказану земельну ділянку площею 0,5266 га із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства в с. Рожнів Косівського району (кадастровий номер 2623685201:02:002:0534).
Вищевказане рішення сільської ради та виданий на його підставі державний акт підлягають скасуванню виходячи із того, що згідно акту перевірки Управління контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру в Івано- Франківській області від 02.04.2019 № 145/0/92-19-ДК/172/АП/09/01/19, встановлено факт незаконної, в порушення вимог 58, 59, 60, 61 Земельного кодексу України, приватизації земельної ділянки площею 0,5266 га ОСОБА_1 в участку Чаплинці , що в с. Рожнів Косівського району з підстав приналежності її частини до земель водного фонду - прибережної захисної смуги озера. Згідно вищевказаного акту перевірки, земельна ділянка площею 0,5266 га (кадастровий номер 2623685201:02:002:0534) частково площею 0,1231 га розташована в межах прибережної захисної (25 –ти метрової) смуги ставків. Згідно довідки ТзОВ «Буковина-експерт» від 13.05.2019 вартість земельної ділянки площею 0,5266 га (кадастровий номер 2623685201:02:002:0534) становить 574 тис. грн.
Розміщення спірної земельної ділянки в межах земель водного фонду підтверджується в документації із землеустрою суміжного землекористувача, у якій встановлено прибережно-захисну смугу . Згідно проектної документації із землеустрою щодо відведення в оренду селянсько-фермерському господарству «Прикарпаття» земельної ділянки площею 14,7807 га для обслуговування гідроспоруд та ставків по риборозведенню в урочищі Чернятин в с. Рожнів Косівського району, яка є суміжною та примикає до земельної ділянки ОСОБА_1 , документально встановлено прибережно-захисну смугу водного об`єкту - ставків в розмірі 25 метрів. Зазначена документація із землеустрою розроблялась та затверджувалась Рожнівською сільською радою (рішення сільської ради про затвердження документації із землеустрою від 13.08.2010) до моменту затвердження та передачі у власність оспорюваної земельної ділянки ОСОБА_1 . В той же час, згідно технічної документації із землеустрою ОСОБА_1 земельній ділянці відповідача є суміжною та примикає до земельної ділянки СФГ «Прикарпаття» від точки Б до В. При цьому вказана прибережно-захисна смуга, яка визначена у проектній документації із землеустрою СФГ «Прикарпаття», виходить за межі орендованої земельної ділянки та накладається на оспорювану земельну ділянку ОСОБА_1 на площу 0,1231 га, як встановлено в акті перевірки.
При прийнятті оскаржуваного рішення Рожнівською сільською радою безпідставно не прийнято до уваги факт, що фактичне місце розташування спірної земельної ділянки знаходиться у 25-ти метровій прибережній захисній смузі водних об`єктів - ставків.
Зазначені водні об`єкти (ставки) є паспортизовані, їх межі визначені в натурі та розташовані на земельній ділянці (кадастровий номер 2623685201:02:002:0406) загальною площею 14,7807 га.
Як наслідок, під час погодження технічної документації із землеустрою щодо передачі у власність земельної ділянки ОСОБА_1 . Рожнівській сільській раді достовірно було відомо про наявність прибережної захисної смуги встановленої в проектній документації із землеустрою СФГ «Прикарпаття» так як вказаним органом місцевого самоврядування така документація погоджувалась та затверджувалась. Договір оренди землі між Рожнівською сільською радою та СФГ «Прикарпаття» укладено 22.07.2011.
Відповідно ч. 4 ст.59 ЗК України, землі водного фонду можуть передаватися громадянам та юридичним особам виключно на умовах оренди, а саме: земельні ділянки прибережних захисних смуг, смуг відведення і берегових смуг водних шляхів, озера, водосховища, інші водойми… Одночасно ст. 60 Земельного кодексу України визначено, що вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм з метою охорони поверхневих водних об`єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності встановлюються прибережні захисні смуги із особливим режимом їх використання. При цьому, згідно ч. 2 вказаної статті, прибережні захисні смуги встановлюються по берегах річок та навколо водойм уздовж урізу води (у меженний період) шириною 25 метрів для малих річок, струмків і потічків, а також ставків площею менш як 3 гектари.
В той же час, згідно ч. З цієї статті межі встановлених прибережних захисних смуг і пляжних зон зазначаються в документації з землеустрою, кадастрових планах земельних ділянок, а також у містобудівній документації.
В даному випадку межі прибережної захисної смуги є встановленими та зазначені в документації із землеустрою по земельній ділянці яка перебуває в оренді СФГ «Прикарпаття», а її ширина становить 25 метри.
Таким чином, при наданні у власність чи користування земельних ділянок навколо водних об`єктів необхідно ураховувати положення щодо меж водоохоронних зон та прибережних захисних смуг шляхом урахування при розгляді матеріалів про надання цих земельних ділянок нормативних розмірів прибережних захисних смуг, встановлених ст. 88 ВК України.
Одночасно, згідно вимог земельного законодавства України, передача у власність земель водного фонду (прибережних захисних смуг), в тому числі для ведення особистого селянського господарства не передбачена.
Таким чином, земельна ділянка, яка передана Рожнівською сільською радою безоплатно у власність ОСОБА_1 , у частині не відносяться до земель сільськогосподарського призначення, а є землями водного фонду - прибережними захисними смугами, які не підлягають передачі в приватну власність.
Технічна документація із землеустрою про передачу у власність ОСОБА_1 оспорюваної земельної ділянки площею 0,5266 га виділеної для ведення особистого селянського господарства, обов`язкову державну експертизу, у відповідності до Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації із землеустрою» не проходила.
Згідно ст. 393 Цивільного кодексу України, правовий акт органу державної влади, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна, визнається судом незаконним та скасовується.
Таким чином рішення Рожнівської сільської ради Косівського району від 21.01.2011, яким спірну ділянку передано у приватну власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства, підлягає скасуванню.
Оскільки, рішення Рожнівської сільської ради Косівського району від 21.01.2011 в частині затвердження технічної документації із землеустрою та передачі у приватну власність ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,5266 га для ведення особистого селянського господарства, прийнято всупереч вимог ст. ст. 59, 60, 84, 118, 149 Земельного кодексу України, ст. ст. 88, 89 Водного кодексу України та Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації із землеустрою», дане рішення має бути визнано недійсним та скасовано.
Так як державний акт серії ЯЛ № 932392 від 26.12.2011р на право власності на земельну ділянку площею 0,5266 та для ведення особистого селянського господарства в с. Рожнів Косівського району (кадастровий номер 2623685201:02:002:0534) виданий на підставі незаконного рішення Рожнівської сільської ради від 21.01.2011, він має бути визнаний недійсним.
Установлено, що спірна земельна ділянка, яка є частиною прибережних захисних смуг ставків в с. Рожнів Косівського району, рішенням Рожнівської сільської ради від 21.01.2011 незаконно передана у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства та фактично відносяться до земель водного фонду.
Прибережні захисні смуги в порядку вимог ст. 59 Земельного кодексу України не можуть передаватись у приватну власність, а землі водного фонду не підлягають безоплатній приватизації в порядку вимог ст. 118 ЗК України. Просить позов задоволити .
Представник позивача, прокурор Косівського відділу Коломийської місцевої прокуратури Іванків І.М. позовні вимоги першого заступника прокурора Івано-Франківської області підтримав з підстав викладених в позовній заяві яку просив задоволити в повному обсязі.
Представник відповідача, Рожнівської сільської ради об`єднаної територіальної громади та відповідачка ОСОБА_1 в судове засідання не з`явились будучи належним чином повідомленими про час та місце розгляду справи , причина їх неявки суду невідома.
При викладених обставинах суд прийшов до висновку, що відповідачі були повідомленими про розгляд справи належним чином, а тому, суд вважає можливим ухвалити заочне рішення, на підставі наявних у справі доказів, відповідно до статті 280 ЦПК України.
Відповідно до ст. 281 ЦПК України Косівський районним судом Івано-Франківської області була постановлена ухвала від 11.12.2019 року про заочний розгляд справи.
Суд, вислухавши пояслення представника позивача, прокурора Косівського відділу Коломийської місцевої прокуратури Іванків І.М. та вивчивши матеріали справи вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Як встановлено в судовому засіданні рішенням Рожнівської сільської ради Косівського району від 21.01.2011 року (а.с.45) було затверджено технічну документацію із землеустрою та передано у власність відповідачки в справі, ОСОБА_1 , в тому числі земельну ділянку площею 0,5266 га із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства на участку Чаплинці в с. Рожнів Косівського району.
На підставі вказаного рішення сільської ради ОСОБА_2 . ОСОБА_3 . було 26.12.2011 року видано державний акт серії ЯЛ № 932392 на право власності на земельну ділянку площею 0,5266 га для ведення особистого селянського господарства в с. Рожнів Косівського району (кадастровий номер 2623685201:02:002:0534) – а.с.30.
Оскаржувані позивачем рішення та виданий на його підставі державний акт підлягають скасуванню як такі, що прийняті з грубими порушеннями вимог Закону.
Так, як вбачається із акту перевірки Управління контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру в Івано- Франківській області від 02.04.2019 р № 145/0/92-19-ДК/172/АП/09/01/19, (а.с.19-21) встановлено факт незаконної, в порушення вимог 58, 59, 60, 61 Земельного кодексу України, приватизації земельної ділянки площею 0,5266 га ОСОБА_1 в участку Чаплинці с. Рожнів Косівського району з підстав приналежності її частини до земель водного фонду - прибережної захисної смуги озера.
Згідно вищевказаного акту перевірки встановлено, що земельна ділянка площею 0,5266 га (кадастровий номер 2623685201:02:002:0534) частково, а саме площею 0,1231 га розташована в межах прибережної захисної (25 метрової) смуги ставків (а.с.22).
Згідно довідки ТзОВ «Буковина-експерт» від 13.05.2019 р (а.с.38) орієнтовна вартість земельної ділянки площею 0,5266 га (кадастровий номер 2623685201:02:002:0534) може складати 574 тис. грн.
Як встановлено ст. 60 ЗК України вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм з метою охорони поверхневих водних об`єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності у межах водоохоронних зон виділяються земельні ділянки під прибережні захисні смуги. Прибережні захисні смуги встановлюються по берегах річок та навколо водойм уздовж урізу води (у меженний період) шириною: для малих річок, струмків і потічків, а також ставків площею менш як 3 гектари - 25 метрів;
У відповідності з ч. 7 та 8 ст. 118 Земельного кодексу України невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, затверджених у встановленому законом порядку, є підставою для відмови у наданні органом місцевого самоврядування дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Розміщення спірної земельної ділянки в межах земель водного фонду підтверджується в документації із землеустрою суміжного землекористувача, у якій встановлено прибережно-захисну смугу.
Так, згідно проектної документації із землеустрою щодо відведення в оренду селянсько-фермерському господарству «Прикарпаття» земельної ділянки площею 14,7807 га для обслуговування гідроспоруд та ставків по риборозведення в урочищі Чернятин в с. Рожнів Косівського району, яка є суміжною та примикає до земельної ділянки ОСОБА_1 , документально встановлено прибережно-захисну смугу водного об`єкту - ставків в розмірі 25 метрів. Зазначена документація із землеустрою розроблялась та затверджувалась Рожнівською сільською радою (рішення сільської ради про затвердження документації із землеустрою від 13.08.2010) до моменту затвердження та передачі у власність оспорюваної земельної ділянки ОСОБА_1 .
В той же час, згідно технічної документації із землеустрою ОСОБА_1 земельній ділянці відповідача є суміжною та примикає до земельної ділянки СФГ «Прикарпаття» від точки Б до В.
При цьому вказана прибережно-захисна смуга, яка визначена у проектній документації із землеустрою СФГ «Прикарпаття», виходить за межі орендованої земельної ділянки та накладається на оспорювану земельну ділянку ОСОБА_1 , зокрема на площу 0,1231 га, як встановлено в акті перевірки.
Частиною першою ст. 58 Земельного кодексу України та ст. 4 Водного кодексу України зазначено, що до земель водного фонду належать землі зайняті річками, іншими водними об`єктами, болотами, а також прибережні захисні смуги вздовж цих річок та водойм.
При прийнятті оскаржуваного рішення Рожнівською сільською радою не прийнято до уваги факт, що фактичне місце розташування частини спірної земельної ділянки знаходиться саме у 25 метровій прибережній захисній смузі водних об`єктів - ставків.
Зазначені водні об`єкти (ставки) є паспортизовані, їх межі визначені в натурі та розташовані на земельній ділянці (кадастровий номер 2623685201:02:002:0406) загальною площею 14,7807 га.
Як наслідок, під час погодження технічної документації із землеустрою щодо передачі у власність земельної ділянки ОСОБА_1 . Рожнівській сільській раді достовірно було відомо про наявність прибережної захисної смуги встановленої в проектній документації із землеустрою СФГ «Прикарпаття» так як вказаним органом місцевого самоврядування така документації погоджувалась та затверджувалась. Договір оренди землі між Рожнівською сільською радою та СФГ «Прикарпаття» укладено 22.07.2011.
Таким чином межі прибережної захисної смуги є встановленими та зазначені в документації із землеустрою по земельній ділянці яка перебуває в оренді СФГ «Прикарпаття», а її ширина становить 25 метрів.
Отже при наданні у власність чи користування земельних ділянок навколо водних об`єктів необхідно ураховувати положення щодо меж водоохоронних зон та прибережних захисних смуг шляхом урахування при розгляді матеріалів про надання цих земельних ділянок нормативних розмірів прибережних захисних смуг, встановлених ст. 88 Водного кодексу України.
Аналогічних правових висновків дійшли Верховний Суд у постанові від 15.05.2018 у справі № 372/2180/15-ц та постанові від 30.05.2018 у справі № 469/1393/16-ц за позовом прокурора, а також Верховний Суд України в постанові від 22.04.2015 у справі № 6-52цс15.
Згідно вимог земельного законодавства України, передача у власність земель водного фонду (прибережних захисних смуг), в тому числі для ведення особистого селянського господарства не передбачена.
Земельна ділянка, яка передана Рожнівською сільською радою безоплатно у власність ОСОБА_1 , у своїй частині не відносяться до земель сільськогосподарського призначення, а є землями водного фонду - прибережними захисними смугами, які не підлягають передачі в приватну власність.
Також слід звернути увагу, що технічна документація із землеустрою про передачу у власність ОСОБА_1 оспорюваної земельної ділянки площею 0,5266 га виділеної для ведення особистого селянського господарства, обов`язкову державну експертизу, у відповідності до Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації із землеустрою» не проходила.
Згідно ст. 393 Цивільного кодексу України, правовий акт органу державної влади, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна, визнається судом незаконним та скасовується.
Відповідно до ч. 1 ст. 21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Відповідно до п.7 Постанова Пленуму ВССУ від 01.03.2013 №3 «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ» земельні відносини, суб`єктами яких є фізичні чи юридичні особи, органи місцевого самоврядування, органи державної влади, а об`єктами - землі у межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї), регулюються земельним і цивільним законодавством на принципах забезпечення юридичної рівності прав їх учасників, забезпечення гарантій прав на землю (стаття 1 ЦК України, статті 2, 5 Земельного Кодексу України). Захист судом прав на землю у цих відносинах здійснюється способами, визначеними статтями 16, 21, 393 ЦК України, ст. 152 ЗК України, у тому числі шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування.
Таким чином рішення Рожнівської сільської ради Косівського району від 21.01.2011, яким спірну ділянку передано у приватну власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства, підлягає скасуванню.
Оскільки, рішення Рожнівської сільської ради Косівського району від 21.01.2011 в частині затвердження технічної документації із землеустрою та передачі у приватну власність ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,5266 га для ведення особистого селянського господарства, прийнято всупереч вимог ст. ст. 59, 60, 84, 118, 149 Земельного кодексу України, ст. ст. 88, 89 Водного кодексу України та Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації із землеустрою», дане рішення має бути визнано недійсним та скасовано.
Стаття ст.152 Земельного кодексу України передбачає такий спосіб захисту прав на земельні ділянки як визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Державні акти на право власності на земельні ділянки є документами, що посвідчують право власності й видаються на підставі відповідних рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, то у спорах, пов`язаних із правом власності на земельні ділянки, недійсними можуть визнаватися як зазначені рішення, на підставі яких видане відповідні державні акти, так і самі акти на право власності на земельні ділянки.
Оскільки державний акт серії ЯЛ № 932392 від 26.12.2011 року на право власності на земельну ділянку площею 0,5266 та для ведення особистого селянського господарства в с. Рожнів Косівського району (кадастровий номер 2623685201:02:002:0534) виданий на підставі незаконного рішення Рожнівської сільської ради від 21.01.2011, він має бути визнаний недійсним.
Враховуючи те, що спірна земельна ділянка входить у прибережну захисну смугу та в порядку вимог ст. ст. 58, 59 Земельного кодексу України та ст. 4 Водного кодексу України відносяться до земель водного фонду, тому не може перебувати у приватній власності ОСОБА_1 .
Таким чином, земля, як основне національне багатство, що перебуває під особливою охороною держави, є об`єктом права власності Українського народу, а органи державної влади та органи місцевого самоврядування здійснюють права власника від імені народу, в тому числі й тоді, коли приймають рішення щодо розпорядження землями державної чи комунальної власності.
У сфері земельних правовідносин важливу роль відіграє конституційний принцип законності набуття та реалізації права власності на землю в поєднанні з додержанням засад правового порядку в Україні, відповідно до яких органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (статті 14, 19 Конституції України). :
Згідно із ст. ст. З, 4 Водного кодексу України вбачається, що водні об`єкти та землі водного фонду є національним багатством держави і за своїм призначенням та місцем розташування виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в водних ресурсах.
В судовому засіданні встановлено, що спірна земельна ділянка, яка є частиною прибережних захисних смуг ставків в с. Рожнів Косівського району, рішенням Рожнівської сільської ради від 21.01.2011р незаконно передана у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства та фактично відносяться до земель водного фонду.
Прибережні захисні смуги в порядку вимог ст. 59 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) не можуть передаватись у приватну власність, а землі водного фонду не підлягають безоплатній приватизації в порядку вимог ст. 118 ЗК України.
Предметом позову у даній справі є вимоги про визнання незаконними та скасування рішень органу місцевого самоврядування та державного акту на право власності, оформлених в 2011 році.
Прокурору про порушення вимог законодавтсва при вирішенні питання передачі у приватну власність відповідачці земельної ділянки, частина якої є землями водного фонду з режимом обмеженої господарської діяльності стало відомо тільки з акту перевірки головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області , в квітні 2019 року а тому підставним та обґрунтованим є клопотання про поновлення строку позовної давності в цій справі, яке підлягає до задоволення.
Позовні вимоги прокурора про скасування таких рішень та державного акту обґрунтовані вимогами законодавства, є підставними, доведеними в судовому засіданні і такими, що підлягають до задоволення.
На підставі наведеного, ст.ст. 19, 131-1 Конституції України, ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст. 80, 85, 88, 90 Водного кодексу України, ст.ст. 59, 60, 62, 84, 116, 118, 122, 152, 186 Земельного Кодексу України, ст.ст. 16, 21, 203, 215, 330, 260, 267, 373 ЦК України, керуючись ст.ст. 263-265, 268, 280-282 ЦПК України , суд , -
в и р і ш и в :
Позов задоволити. Поновити строк звернення до суду.
Визнати незаконним та скасувати рішення Рожнівської сільської ради від 21.01.2011 року в частині затвердження технічної документації та надання у власність ОСОБА_1 земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 0,5266 га (кадастровий номер 2623685201:02:002:0534) у с. Рожнів Косівського району Івано-Франківської області.
Визнати недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ № 932392 виданий ОСОБА_1 26.12.2011 року на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства площею 5266.га в с. Рожнів Косівського району Івано-Франківської області.
Стягнути з Рожнівської сільської ради об`єднаної територіальної громади Косівського району Івано-Франківської області та ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІДН НОМЕР_1 , жительки с.Рожнів Косівського району Івано-Франківської області по 1921,00 грн із кожного понесених витрат по сплаті судового збору у сумі в користь прокуратури Івано-Франківської області на р/р 35215084003924, Державна казначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, ЄДРПОУ 03530483.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Івано-Франківського апеляційного суду через Косівський районний суд протягом 30 днів з дня його проголошення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя: М.І. Крилюк