Рішення № 86299535, 06.12.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
06.12.2019
Номер справи
640/18431/18
Номер документу
86299535
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

06 грудня 2019 року № 640/18431/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Федорчука А.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )

до Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України (01601, м. Київ, вулиця Академіка Богомольця, 10)

про зобов`язати вчинити дії

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Позивачка, в особі ОСОБА_1 (надалі - Позивачка), звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України (надалі - Відповідач) в якому просить суд: зобов`язати Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України зарахувати начальнику режимно-секретного відділу Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України підполковнику поліції ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до вислуги років поліції, наявну на момент переходу на службу у Національну поліцію України вислугу років у податковій міліції, що станом на 17 червня 2013 року становила 12 років 10 місяців 16 днів.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва 08.11.2018 р. відкрито спрощене позовне провадження у справі та запропоновано Відповідачу протягом 20 календарних днів з дня одержання цієї ухвали надати суду відзив на позовну заяву.

В обґрунтування позовних вимог Позивачка зазначає, що Відповідачем в порушення вимог законодавства не зараховано Позивачці до вислугу років період служби до стажу служби в податкові міліції.

Відповідачем надано суду клопотання про розгляд справи за відсутності відповідача.

Частиною 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

З огляду на викладене вище та відсутність клопотань сторін про розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається в порядку спрощеного провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, на підставі наявних у справі матеріалів (у письмовому провадженні).

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва зазначає наступне.

В С Т А Н О В И В:

З Витягу із послужного списку підполковника поліції ОСОБА_1 (0009778) вбачається наступне:

- в період з 01.09.2004 р. по 23.10.2004 р. - Курсант Державної податкової адміністрації України;

- в період з 23.10.2004 р. по 21.09.2005 р. - Оперуповноважений відділення по організації викритті злочинів в базових галузях економіки оперативного відділу ГВПМ ДПІ у Подільському районі м. Києва;

- в період з 21.09.2005 р. по 28.12.2006 р. - Оперуповноважений сектору організації боротьби з незаконним обігом товарів відділу податкової міліції ДПІ у Подільському районі м. Києва;

- в період з 28.12.2006 р. по 21.02.2008 р. - Старший оперуповноважений в особливо важливих справах 1-го відділу управління по боротьбі 5 корупцією в органах ДПС ДПА у м. Києві;

- в період з 21.02.2008 р. по 01.01.2009 р. - Старший оперуповноважений з ОВС 1-го сектору відділу по боротьбі з корупцією в органах ДПС ДПА у м. Києві;

- в період з 01.01.2009 р. по 19.02.2009 р. - Старший оперуповноважений в особливо важливих справах відділу забезпечення оперативної діяльності Управління по боротьбі з корупцією в ОДПС ДПА України;

- в період з 19.02.2009 р. по 01.02.2010 р. - Старший оперуповноважений в особливо важливих справах сектору режимно-секретної роботи та діловодства УБК в ОДПС ДПА України;

- в період з 01.02.2010 р. по 05.11.2010 р. - Старший оперуповноважений в особливо важливих справах сектору режимно-секретної роботи та діловодства Управління внутрішньої безпеки ДПА України;

- в період з 05.11.2010 р. по 08.11.2010 р. - Зарахована у розпорядження ДПА України;

- в період з 08.11.2010 р. по 18.10.2011 р. - Старший інспектор з особливих доручень п`ятого відділу Управління внутрішньої безпеки Державної додаткової адміністрації України;

- в період з 18.10.2011 р. по 17.06.2013 р. - Старший оперуповноважений з особливо важливих справ сектора діловодства та захисту інформації Управління внутрішньої безпеки Державної податкової служби України;

- 17.06.2013 р. - Відряджена для подальшого проходження служби у Розпорядження МВС України;

- в період з 17.06.2013 р. по 31.01.2014 р. - Старший оперуповноважений в особливо важливих справах відділу з оперативного обслуговування апарату Міністерства оперативно-зонального управління Департаменту внутрішньої безпеки МВС України;

- в період з 31.01.2014 р. по 06.11.2014 р. - Начальник сектору Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України;

- в період з 07.11.2015 р. по 11.02.2016 р. - Начальник режимно-секретного сектору Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України;

- в період з 26.01.2018 р. до т/часу - Начальник режимно-секретного відділу Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України.

Позивачка звернулась до Відповідача з проханням повідомити чи зарахована вислуга років за службу в податковій міліції при переході на службу в Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України, якщо ні, просила зарахувати дану вислугу.

Листом від 12.09.2018 року Відповідач повідомив ОСОБА_1 про наступне: «На Ваш запит щодо підтвердження вислуги років повідомляємо, що згідно з матеріалами особової справи № 52 та висновку комісії ДПА у м. Києві про стаж для виплати відсоткової надбавки за вислугу років оголошеної наказом ДПА в м. Києві від 27.04.2007 № 298-о складає: на 01.04.2007 - 06 років 08 місяців 01 день. На 17.06.2013 на дату відрядження для подальшого проходження служби у розпорядження МВС України - 12 років 10 місяців 16 днів. Відповідно до ст.78 розділу VII Закону України «Про Національну поліцію» установлено стаж служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років оголошеної наказом ДВБ від 27.11.2015 № 3 о/с станом на 07.11.2015 року складає - 02 роки 04 місяці 20 днів; на 07.09.2018 - 05 років 02 місяці 20 днів. Відповідно до додатку 11 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» розмір надбавки за стаж служби в поліції від 2 до 4 років становить 10 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням. Таким чином розмір надбавки за стаж служби в поліції станом на 07.11.2015 становив 10 %.».

Позивачка, вважає, що Відповідачем при обчисленні надбавки за вислугу років не враховувався стаж за службу в податковій міліції, звернулась до суду за захистом своїх прав з даним позовом.

Повно та всебічно дослідивши наявні матеріали справи, а також норми чинного законодавства, Суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог, виходячи з наступного.

Відповідно до положень ст. 19 Конституції України органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України «Про національну поліцію» визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України.

Згідно з ч. ч. 1 - 2 ст. 59 Закону України «Про національну поліцію» служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень. Час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Приписами ст. 78 Закону України «Про національну поліцію» передбачено, що стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.

Так, ч. ч. 2, 4 цієї статті визначено, що до стажу служби в поліції зараховуються: 1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; 2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту; 3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду; 4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції; 5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони; 6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.

Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.

Отже, до стажу служби в поліції зараховується служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу.

Так, Законом України №5083-VI визнано таким, що втратив чинність, Закон України «Про державну податкову службу в Україні» та внесено зміни до Податкового кодексу України.

Відповідно до пункту 353.1 статті 353 Податкового кодексу України особи начальницького і рядового складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.

За змістом пункту 353.4. цієї статті особам, яких прийнято на службу до податкової міліції на посади начальницького і рядового складу, присвоюються такі спеціальні звання: вищий начальницький склад: генерал-полковник податкової міліції; генерал-лейтенант податкової міліції; генерал-майор податкової міліції; старший начальницький склад: полковник податкової міліції; підполковник податкової міліції; майор податкової міліції; середній начальницький склад: капітан податкової міліції; старший лейтенант податкової міліції; лейтенант податкової міліції; молодший начальницький склад: старший прапорщик податкової міліції; прапорщик податкової міліції; рядовий склад: рядовий податкової міліції.

Згідно з пунктами 1, 2 та 3 Інструкції про порядок обчислення стажу служби для виплати винагороди за вислугу років особам начальницького складу податкової міліції державної податкової служби України, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 15.05.2008 року № 313, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.06.2008 року за № 553/15244, ця Інструкція визначає порядок обчислення стажу служби для виплати винагороди за вислугу років особам начальницького складу податкової міліції державної податкової служби України, яка виплачується особам начальницького складу податкової міліції у розмірах і порядку відповідно до законодавства.

Дія цієї Інструкції поширюється на осіб, які перебувають на службі в податковій міліції і яким відповідно до законодавства присвоєні спеціальні звання начальницького складу податкової міліції, у тому числі осіб начальницького складу податкової міліції, що працюють на посадах державних службовців структурних підрозділів органів державної податкової служби України із залишенням їх у кадрах податкової міліції, та тих, що працюють в інших органах державної влади або на підвідомчих їм підприємствах, установах і в організаціях, а також в органах місцевого самоврядування, до яких вони відряджені відповідно до законодавства для виконання спеціальних робіт або обов`язків, із залишенням їх у кадрах податкової міліції.

Обчислення періодів служби для визначення стажу здійснюється у календарному обчисленні (один місяць служби за один місяць) у порядку, передбаченому законодавством для визначення стажу служби для призначення пенсії за вислугу років начальницькому складу податкової міліції (п. 3 Інструкції).

Крім того, Судом враховується, що постановою Кабінету Міністрів України від 30.10.1998 року №1716 «Про проходження служби особами начальницького складу податкової міліції та обчислення їм вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги» визначено, що особи начальницького складу податкової міліції проходять службу в порядку, встановленому Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ Української РСР, затвердженим постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991 року №114.

Пунктом 2 вказаної постанови встановлено: поширити на осіб начальницького складу податкової міліції та курсантів Академії державної податкової служби чинність постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» та постанови Кабінету Міністрів України від 29.03.2002 року №426 «Про норми харчування військовослужбовців Збройних Сил України та інших військових формувань»; для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, особам начальницького складу податкової міліції та курсантів Академії державної податкової служби крім служби та часу, передбачених зазначеною постановою, до вислуги років зараховується служба в податковій міліції (органах податкової поліції) на посадах начальницького складу з дня призначення на відповідну посаду.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» передбачено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, особам, зазначеним у пункті "ж" статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються, зокрема, служба в органах внутрішніх справі України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.

Отже, служба в податковій міліції здійснювалась в порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, тобто має такий же правовий статус, як і служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу, тому повинна зараховуватись до стажу служби в поліції на підставі п. 3 ч. 2 ст. 78 Закону України «Про Національну поліцію».

Європейський суд з прав людини (рішення по справі Олссон проти Швеції від 24 березня 1988 року) вказав, що запорукою вірного застосування дискреційних повноважень є високий рівень правової культури державних службовців, водночас, суди повинні відновлювати порушене право шляхом зобов`язання суб`єкта владних повноважень, у тому числі колегіальний орган, прийняти конкретне рішення про надання можливості, якщо відмова визнана неправомірною, а інших підстав для відмови не вбачається.

Суд застосовує висновки Європейського суду з прав людини, викладені в рішенні від 01.07.2003 року по справі "Суомінен проти Фінляндії", відповідно до яких, саме орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.

Крім того, Суд враховує правову позицію, висловлену в рішенні Європейського Суду з прав людини від 20.10.2011 року у справі "Рисовський проти України", в якому Суд зазначив, що принцип "належного урядування", зокрема передбачає, що державні органи повинні діяти в належний і якомога послідовніший спосіб. При цьому, на них покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах. Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість уникати виконання своїх обов`язків.

Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Враховуючи вищевикладене, Суд приходить висновку, що позовні вимоги Позивачки щодо зобов`язати Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України зарахувати начальнику режимно-секретного відділу Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України підполковнику поліції ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до вислуги років поліції, наявну на момент переходу на службу у Національну поліцію України вислугу років у податковій міліції, що станом на 17 червня 2013 року становила 12 років 10 місяців 16 днів - підлягають задоволенню.

Частиною другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

З урахуванням викладеного, Суд приходить до висновків про задоволення позовних вимог.

Керуючись положеннями статей 2 - 4, 7, 9, 11, 44, 72-78, 79, 139, 194, 241-246, 250, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) задовольнити повністю.

2. Зобов`язати Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України зарахувати начальнику режимно-секретного відділу Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України підполковнику поліції ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до вислуги років поліції, наявну на момент переходу на службу у Національну поліцію України вислугу років у податковій міліції, що станом на 17 червня 2013 року становила 12 років 10 місяців 16 днів.

3. Стягнути Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України (01601, м. Київ, вулиця Академіка Богомольця, 10) за рахунок державних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) судові витрати у сумі 704,80 грн (сімсот чотири гривні 80 копійок).

Позивач: ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 );

Відповідач: Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України (адреса: 01601, м. Київ, вулиця Академіка Богомольця, 10; код ЄДРПОУ 40116086)

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.

Суддя А.Б. Федорчук