
Справа № 560/3307/19
РІШЕННЯ
іменем України
09 грудня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А.
за участю:секретаря судового засідання Коваль Д.Л. позивача - ОСОБА_1 представника позивача - Новачука Л.П. представника відповідача - Головацького І.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Головне управління Національної поліції України в Хмельницькій області, до Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації, в якому просить:
- визнати неправомірними дії Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації;
- зобов`язати Департамент соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації видати ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що в період з 15.05.1991 по 14.09.1991 був відряджений у м. Чорнобиль та отримав радіоактивне опромінення -0,8 Бер. Тому має право на отримання посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Проте, отримав безпідставну відмову в його видачі.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду віл 24.10.2019 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху.
У зв`язку з усуненням недоліків позовної заяви ухвалою від 06.11.2019 відкрито провадження в цій адміністративній справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження. Призначено судове засідання на 27.11.2019. Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області.
До суду 19.11.2019 надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Зазначив, що за змістом статті 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та пункту 6 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 №551, посвідчення видається учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження у 1986-1990 роках. При цьому, зі змісту наданих позивачем документів, він виконував службові обов`язки в зоні відселення у 1991 році. Тому, підстав для встановлення позивачу статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС немає.
До суду 14.11.2019 надійшли письмові пояснення третьої сторони, в яких зазначено, що ОСОБА_1 був відряджений у м. Чорнобиль з 14.05.1991 по 15.09.1991, тобто, на чотири місяці. На період відрядження позивач служив у Шепетівському РВ УМВС України в Хмельницькій області.
У судовому засіданні 27.11.2019 оголошено перерву до 09.12.2019.
Позивач, представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
Представник третьої особи у судове засіданні не з`явився, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду. У поданих до суду письмових поясненнях міститься клопотання про розгляд справи за відсутності представника Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області.
Заслухавши позивача, представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив наступне.
Відповідно до довідки командира полку патрульно-постової служби по охороні зони відселення ЧАЕС від 15.09.1991 №307 ОСОБА_1 з 15.05.1991 по 15.09.1991, у тому числі в суботні і недільні дні виконував службові обов`язки в окремому полку патрульно-постової служби УВС Київського облвиконкому і має право на пільги, встановлені постановою Президії Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів СРСР № 524-156 від 7 травня 1986 року, розпорядженням Ради Міністрів від 3 травня 1986 року №1031-рс і від 17 травня 1986 року №964-рс. Отримана доза радіоактивного опромінення становить 0,8 Бер.
Згідно з листом Головного управління МВС України в Київській області від 05.04.2019 №Р-345 ОСОБА_1 залучався до заходів із ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у період з 15.05.1991 по 31.05.1991, з 15.08.1991 по 31.08.1991 - КПП "Дитятки", з 01.06.1991 по 30.06.1991, з 01.09.1991 по 14.09.1991 - КПП "Зелений Мис", з 01.07.1991 по 31.07.1991, з 01.08.1991 по 14.08.1991 - с. Терехи.
За змістом відомостей картки обліку доз радіоактивного опромінення отримана ОСОБА_1 доза радіоактивного опромінення становить 0,8 Бер за період з 15.05.1991 по 14.09.1991.
Відповідно до витягів з наказів від 07.10.1991 №282, від 08.08.1991 №233, від 12.07.1991 №194 "Про виплату кратних окладів особовому складу, що приймав участь в заходах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та списків тимчасового особового складу полка ППМС УВС Київської області, що виконували службові обов`язки в зоні відселення Чорнобильської АЕС в травні 1991 року, в вересні 1991 року та в липні-вересні 1991 року, ОСОБА_1 перебував в зоні відселення ЧАЕС з 01.09.1991 по 14.09.1991 (14 днів), з 01.07.1991 по 31.07.1991 (31 день), з 01.08.1991 по 14.08.1991 (14 днів), з 15.05.1991 по 31.05.1991 (17 днів).
Позивач звернувся до відповідача з заявою щодо видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Згідно з витягом з протоколу засідання комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Хмельницької обласної державної адміністрації №9 від 21.06.2019 ОСОБА_1 відмовлено у видачі посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС".
Листом від 26.06.2019 №3487-0402 Департамент соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації повідомив позивача про відсутність підстав для встановлення йому статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Зазначено, що відповідно до пункту 6 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 №551, посвідчення видається учасникам ліквідації, які працювали у 1988-1991 роках не менше 30 календарних днів. Проте, згідно з довідкою Головного управління МВС України в Київській області від 05.04.2019 №Р-345, ОСОБА_1 виконував службові обов`язки в зоні відселення у 1991 році.
Позивач, вважаючи порушеними його права, звернувся з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
Відповідно до статті 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
При цьому, Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 №551 (далі - Порядок №551), визначено процедуру видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та передбачено видачу посвідчень громадянам, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, громадянам, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих.
Згідно з пунктом 11 Порядку №551 посвідчення видаються уповноваженими органами за місцем проживання (реєстрації) особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами.
Посвідчення видаються учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі одного з таких документів:
- довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження із зазначенням кількості днів і населеного пункту, підтвердженої первинними документами (наказ чи розпорядження про відрядження до зони відчуження із зазначенням періоду роботи (служби) в зоні відчуження, особового рахунка, табеля обліку робочого часу, посвідчення про відрядження в зону відчуження з відміткою підприємства про прибуття та вибуття працівника, шляхових листів (за наявності), трудової книжки (у разі потреби);
- довідки архівної установи про участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження із зазначенням періоду служби (виконання робіт), днів виїзду на об`єкти або в населені пункти зони відчуження, у разі потреби - довідки командира військової частини, військового квитка, витягу з особової справи військовослужбовця, завіреного в установленому порядку.
Пунктом 6 Порядку №551 визначено, що учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження з 1 липня 1986 р. по 31 грудня 1986 р. від одного до п`яти календарних днів, у 1987 році - від одного до 14, у 1988 - 1990 роках - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або на їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році, віднесеним до категорії 3, видаються посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 19__ році" (категорія 3) серії А зеленого кольору.
Тобто, підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження у 1986-1990 роках, що підтверджено відповідними документами.
Згідно з відомостями, зазначеними в листі Головного управління МВС України в Київській області від 05.04.2019 №Р-345, довідці командира полку патрульно-постової служби по охороні зони відселення ЧАЕС від 15.09.1991 №307, картці обліку доз радіоактивного опромінення, витягах з наказів від 07.10.1991 №282, від 08.08.1991 №233, від 12.07.1991 №194 "Про виплату кратних окладів особовому складу, що приймав участь в заходах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та списках тимчасового особового складу полка ППМС УВС Київської області, що виконували службові обов`язки в зоні відселення Чорнобильської АЕС в травні 1991 року, в вересні 1991 року та в липні-вересні 1991 року, ОСОБА_1 виконував службові обов`язки в зоні відселення у 1991 році.
Вказані документи об`єктивно свідчить про перебування позивача в зоні відчуження у 1991 році. При цьому, їх зміст та дійсність учасниками справи не заперечувалася.
Перебування позивача в зоні відселення у 1991 році також підтверджено показаннями свідка ОСОБА_2 , наданими ним у судовому засіданні 27.11.2019.
Водночас, відсутні підстави для визнання ОСОБА_1 учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, оскільки позивач перебував в зоні відселення у 1991 році, у той час як законодавчо визначеним є період 1986-1990 роки.
Таким чином, Департамент соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації відмовляючи ОСОБА_1 у видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначені законодавством.
Враховуючи правомірність дій відповідача щодо відмови у видачі позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, немає підстав зобов`язувати Департамент соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації видати ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем спростовано, а позивачем не підтверджено позовні вимоги, тому, в їх задоволенні необхідно відмовити.
З врахуванням положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
у задоволенні позову ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Головне управління Національної поліції України в Хмельницькій області, до Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 12 грудня 2019 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ) Відповідач:Департамент соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації (вул. Володимирська 109, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 25921623) Третя особа:Головне управління Національної поліції України в Хмельницькій області (вул. Зарічанська 7, м. Хмельницький, Хмельницька обл., 29017 , код ЄДРПОУ - 40108824)
Головуючий суддя Д.А. Божук