
Справа № 560/3534/19
РІШЕННЯ
іменем України
12 грудня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О.
розглянувши адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 , фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 , фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 до Управління житлово-комунального господарства Хмельницької міської ради про визнання протиправним та скасування наказу,
ВСТАНОВИВ:
Позивачі звернулись до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління житлово-комунального господарства Хмельницької міської ради, в якій просять суд:
1. Визнати протиправним та скасувати наказ Управління житлово-комунального господарства Хмельницької міської ради, на підставі якого КП "Парки і сквери міста Хмельницького" через електронну систему ProZorro подано оголошення про право розміщення тимчасових споруд в парку культури та відпочинку ім. М. Чекмана.
2. Витребувати в Управління житлово-комунального господарства Хмельницької міської ради наказ управління, на підставі якого КП "Парки і сквери міста Хмельницького" через електронну систему ProZorro подано оголошення про право розміщення тимчасових споруд в парку культури та відпочинку ім. М. Чекмана.
Позивачі підставою позову зазначають порушення відповідачем вимог Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
В обґрунтування позовних вимог позивачі зазначають, що здійснюють підприємницьку діяльність в галузі громадського харчування та є платниками єдиного податку. Підприємницьку діяльність здійснюють в парку ім. Чекмана м. Хмельницького з 2011 року на підставі укладених договорів про пайову участь в утриманні об`єкту благоустрою та паспортів прив`язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності з прив`язкою до місцевості. Щорічно відповідно до укладених договорів відносини продовжувалися, паспорти прив`язки до місцевості не змінювалися, погоджувалися та продовжувалися терміни дії управлінням архітектури, містобудування та земельних ресурсів. Дана процедура проходила щорічно, на початку наступного поточного року та наприкінці осені. Місця, де розташовані тимчасові споруди позивачів, виставили на електронний аукціон (конкурс) в системі ProZorro про право розміщення тимчасової споруди в парку ім. М. Чекмана (оголошення аукціону з оренди) не дивлячись на те, що позивачами тимчасові споруди були розміщені на підставі укладених договорів про пайову участь в утриманні об`єктів благоустрою та паспортів прив`язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності з прив`язкою до місцевості.
У позовній заяві позивачі зазначають, що їх позбавляють права на здійснення підприємницької діяльності. Вважають, що споруди змонтовані ще у 2011 році, тобто у встановлений законом спосіб. Також позивачі зазначають, що ними подані в ЦНАП м. Хмельницького заяви про продовження паспортів прив`язки.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 11.11.2019 суд відкрив провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Від відповідача 19.11.2019 надійшла заява із запереченнями, у якій представник відповідача зазначає, що 11.10.2019 начальником ЖКГ було видано наказ №423 про проведення конкурсу на право розміщення тимчасових споруд в парку культури та відпочинку ім. М. Чекмана. 11.10.2019 директором КП "Парки і сквери м. Хмельницького" даний наказ було виконано, про що листом повідомлено управління ЖКГ. 30.10.2019 проведення конкурсу було скасовано в зв`язку з виконанням ухвали суду від 29.10.2019. Враховуючи те, що наказ начальника управління був виконаний, його повторне виконання неможливе, представник відповідача вважає позовні вимоги безпідставними, просить в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Справа розглянута в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Суд встановив такі обставини справи.
Позивачі здійснюють підприємницьку діяльність в парку культури та відпочинку ім. М. Чекмана в галузі громадського харчування та є платниками єдиного податку.
Відповідно до вимог паспортів прив`язки позивачами змонтовані тимчасові споруди для провадження підприємницької діяльності на території парку культури та відпочинку ім. М.К. Чекмана. Позивачі здійснюють підприємницьку діяльність в галузі громадського харчування відповідно до укладених договорів про пайову участь в утриманні об`єкта благоустрою, при цьому паспорти прив`язки до місцевості не змінювалися, а періодично погоджувався та продовжувався строком дії на наступний сезон управлінням архітектури та містобудування департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів. Продовжені такі правовідносини і у 2019 році, про що свідчать договори про пайову участь в утриманні об`єкту благоустрою: №08/Т від 01.04.2019 року, №07/Т від 01.04.2019 року, №11/Т від 01.04.2019 року, №06/Т від 01.04.2019 року.
11 квітня 2019 року виконавчим комітетом Хмельницької міської ради прийнято рішення № 341 "Про затвердження комплексних схем розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території парків та скверів міста Хмельницького", пунктом другим резолютивної частини якого передбачено затвердити комплексну схему розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території парку культури і відпочинку ім. М. К. Чекмана згідно з додатком 2.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду в адміністративній справі №560/1407/19 від 18.07.2019 (яке набрало законної сили відповідно до постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 17.10.2019) позов ОСОБА_4 задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано пункт 2 рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 11.04.2019 року № 341 "Про затвердження комплексних схем розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території парків та скверів м. Хмельницького", яким затверджено комплексну схему розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території парку культури і відпочинку ім. М.К. Чекмана згідно з додатком 2. Визнано протиправним та скасовано пункт 4 рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 11.04.2019 року № 341 "Про затвердження комплексних схем розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території парків та скверів м. Хмельницького", яким установлено, що розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території парків та скверів здійснюється на конкурсних засадах виключно на місцях у відповідності до затверджених комплексних схем. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду в адміністративній справі №560/1410/19 від 01.07.2019 (яке набрало законної сили відповідно до постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 26.09.2019) позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано пункт 2 рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 11.04.2019 року № 341 "Про затвердження комплексних схем розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території парків та скверів м. Хмельницького", яким затверджено комплексну схему розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території парку культури і відпочинку ім. М.К. Чекмана згідно з додатком 2. Визнано протиправним та скасовано пункт 4 рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 11.04.2019 року № 341 "Про затвердження комплексних схем розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території парків та скверів м. Хмельницького", яким установлено, що розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території парків та скверів здійснюється на конкурсних засадах виключно на місцях у відповідності до затверджених комплексних схем. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
11.10.2019 начальником Управління житлово-комунального господарства Хмельницької міської ради було видано наказ №423 про проведення конкурсу на право розміщення тимчасових споруд в парку культури та відпочинку ім. М. Чекмана.
11.10.2019 директором КП "Парки і сквери м. Хмельницького" даний наказ було виконано, про що листом повідомлено управління ЖКГ.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 29.10.2019 заяву Фізичної особи підприємця ОСОБА_1 , Фізичної особи підприємця ОСОБА_5 , Фізичної особи підприємця ОСОБА_2 , Фізичної особи підприємця ОСОБА_3 , Фізичної особи підприємця ОСОБА_4 , про забезпечення позову - задоволено. Вжито заходів забезпечення позову, шляхом зупинення дії наказу Управління житлово-комунального господарства Хмельницької міської ради, на підставі якого КП "Парки і сквери міста Хмельницького" через електронну систему ProZorro подано оголошення про право розміщення тимчасових споруд в парку культури та відпочинку ім. М.Чекмана до часу скасування судом заходу забезпечення позову.
Відповідно до протоколу №2/10/ТС Комунального підприємства "Парки і сквери міста Хмельницького" від 30.10.2019 на підставі ухвали Хмельницького окружного адміністративного суду від 29.10.2019 скасовано конкурси (аукціони) "Право на розміщення тимчасової споруди в парку ім. М. Чекмана" на лоти з 01 по 26.
Позивачі вважають, що їх позбавляють права на здійснення підприємницької діяльності, а тому з метою захисту своїх прав, звернулись з даним адміністративним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає та враховує наступне.
За правилами пп. 1 п. «а», пп. пп. 1, 2, 5 пункту «б» статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: власні (самоврядні) повноваження: управління об`єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв`язку, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню; облік громадян, які відповідно до законодавства потребують поліпшення житлових умов; розподіл та надання відповідно до законодавства житла, що належить до комунальної власності; вирішення питань щодо використання нежилих приміщень, будинків і споруд, що належать до комунальної власності; сприяння розширенню житлового будівництва, подання громадянам, які мають потребу в житлі, допомоги в будівництві житла, в отриманні кредитів, у тому числі пільгових, та субсидій для будівництва чи придбання житла; подання допомоги власникам квартир (будинків) в їх обслуговуванні та ремонті; сприяння створенню об`єднань співвласників багатоквартирних будинків; прийняття рішень про організацію громадських вбиралень, стоянок та майданчиків для паркування автомобільного транспорту, здійснення контролю за їх діяльністю відповідно до закону; забезпечення соціально-культурних закладів, які належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, а також населення паливом, електроенергією, газом та іншими енергоносіями; вирішення питань водопостачання, відведення та очищення стічних вод; здійснення контролю за якістю питної води; вирішення питань збирання, транспортування, утилізації та знешкодження побутових відходів, знешкодження та захоронення трупів тварин; організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян; прийняття рішень про розміщення, обладнання та функціонування майданчиків для паркування транспортних засобів та стоянок таксі на вулицях і дорогах населених пунктів, здійснення контролю за дотриманням визначених правилами паркування транспортних засобів вимог щодо розміщення, обладнання та функціонування майданчиків для паркування; впровадження в межах відповідного населеного пункту автоматизованої системи контролю оплати вартості послуг з паркування, затвердження технічних вимог та завдання до цієї системи; уповноваження інспекторів з паркування здійснювати у випадках, визначених законом, розгляд справ про адміністративні правопорушення та проводити тимчасове затримання транспортних засобів; організація місцевих ринків, ярмарків, сприяння розвитку всіх форм торгівлі; встановлення зручного для населення режиму роботи підприємств комунального господарства, торгівлі та громадського харчування, побутового обслуговування, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад; затвердження маршрутів і графіків руху, правил користування міським пасажирським транспортом незалежно від форм власності, узгодження цих питань стосовно транзитного пасажирського транспорту у випадках, передбачених законодавством; прийняття рішення про впровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду в міському пасажирському транспорті незалежно від форм власності та визначення особи, уповноваженої здійснювати справляння плати за транспортні послуги в разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду; встановлення порядку функціонування та вимог до автоматизованої системи обліку оплати проїзду в міському пасажирському транспорті незалежно від форм власності, а також видів, форм носіїв, порядку обігу та реєстрації проїзних документів; забезпечення утримання в належному стані кладовищ, інших місць поховання та їх охорони; залучення на договірних засадах підприємств, установ та організацій, що не належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, до участі в обслуговуванні населення засобами транспорту і зв`язку; надання дозволу в порядку, встановленому законодавством, на розміщення реклами; сприяння діяльності Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України; затвердження схем санітарного очищення населених пунктів та впровадження систем роздільного збирання побутових відходів; затвердження норм надання послуг з вивезення побутових відходів; видача дозволу на порушення об`єктів благоустрою у випадках та порядку, передбачених законом; організація недискримінаційного доступу операторів та провайдерів телекомунікацій, уповноважених ними осіб до інфраструктури об`єктів будівництва, транспорту, енергетики, кабельної каналізації електрозв`язку, будинкової розподільної мережі комунальної власності на договірній основі з підприємствами, на балансі яких перебуває ця інфраструктура; визначення розміру внесків за встановлення, обслуговування та заміну будинкових вузлів обліку споживачам комунальних послуг відповідної територіальної громади; призначення у випадках та в порядку, встановлених законом, управителя багатоквартирного будинку; встановлення нормативів (норм) споживання комунальних послуг у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України; визначення одиниці виміру обсягу наданих послуг з поводження з побутовими відходами.
Правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів визначаються Законом України «Про благоустрій населених пунктів».
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» благоустрій населених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.
Згідно ч. 1 ст. 5 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» управління у сфері благоустрою населених пунктів здійснюють Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування та інші органи влади в межах їх повноважень.
За правилами ч. 1 ст. 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить: затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів; затвердження правил благоустрою територій населених пунктів; створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб`єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб); визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об`єктів благоустрою.
Приписи ст. 13 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» визначено, що до об`єктів благоустрою населених пунктів належать: території загального користування: парки (гідропарки, лугопарки, лісопарки, парки культури та відпочинку, парки - пам`ятки садово-паркового мистецтва, спортивні, дитячі, історичні, національні, меморіальні та інші), рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики; пам`ятки культурної та історичної спадщини; майдани, площі, бульвари, проспекти; вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки; пляжі; кладовища; інші території загального користування; прибудинкові території; території будівель та споруд інженерного захисту територій; території підприємств, установ, організацій та закріплені за ними території на умовах договору. До об`єктів благоустрою можуть належати також інші території в межах населеного пункту.
При цьому, згідно ч. 1 ст. 15 вказаного Закону, органи державної влади та органи місцевого самоврядування можуть утворювати підприємства для утримання об`єктів благоустрою державної та комунальної власності. У разі відсутності таких підприємств органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах своїх повноважень визначають на конкурсних засадах відповідно до закону балансоутримувачів таких об`єктів.
Балансоутримувача, що здійснюватиме утримання і ремонт об`єкта благоустрою, який перебуває у приватній власності, визначає власник такого об`єкта благоустрою.
Суд встановив, що рішенням одинадцятої сесії Хмельницької міської ради від 21.05.2003 №29 затверджено Положення про Управління житлово-комунального господарства Хмельницької міської ради.
Відповідно до пп. 1.2.2 п. 1.2 вищевказаного Положення, основним завданням управління є забезпечення комплексного розвитку житлово-комунального господарства міста з питань експлуатації та ремонту житла, водовідведення, дорожнього та зеленого будівництва, благоустрою території міста, надання житлово-комунальних, побутових та ритуальних послуг, виконання ремонтно-будівельних робіт.
Системний аналіз наведених норм у своєму взаємозв`язку дає підстави для висновку про те, що органи місцевого самоврядування наділені правом утворювати підприємства для утримання об`єктів благоустрою державної та комунальної власності. Разом з тим, у випадку відсутності таких підприємств балансоутримувачі вказаних об`єктів визначаються, зокрема, органами місцевого самоврядування у межах своїх повноважень виключно на конкурсних засадах.
Однак, рішеннями судів в адміністративних справах №560/1407/19 та №560/1410/19 визнано протиправними та скасовано пункт 2 рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 11.04.2019 року № 341 "Про затвердження комплексних схем розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території парків та скверів м. Хмельницького", яким затверджено комплексну схему розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території парку культури і відпочинку ім. М.К. Чекмана згідно з додатком 2. Визнано протиправним та скасовано пункт 4 рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 11.04.2019 року № 341 "Про затвердження комплексних схем розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території парків та скверів м. Хмельницького", яким установлено, що розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території парків та скверів здійснюється на конкурсних засадах виключно на місцях у відповідності до затверджених комплексних схем. А тому, суд приходить до висновку, що оскаржуваний наказ Управління житлово-комунального господарства Хмельницької міської ради №423 від 11.10.2019 "Про проведення конкурсу у парку культури ім. М. Чекмана необхідно визнати протиправним та скасувати.
Серед іншого, суд вважає за необхідне зазначити, що твердження позивачів, що викладені у позовній заяві стосовно того, що позбавлення власності можливе тільки "на умовах, передбачених законом" є безпідставним та таким, що не відповідають дійсним обставинам справи, оскільки території загального користування, зокрема, вулиці, дороги, провулки, площі, парки, сади, сквери, прибудинкові території та інші території загального користування не є приватною власністю. Тобто здійснення позивачами підприємницької діяльності за договорами про пайову участь в утриманні об`єкта благоустрою не робить їх власниками земельних ділянок, на яких розміщені об`єкти у сфері торгівлі.
Враховуючи вищевикладене, адміністративний позов необхідно задовольнити.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на це, суд вважає необхідним стягнути на користь позивачів сплачений ними судовий збір у розмірі 1921 грн кожен, за рахунок бюджетних асигнувань Управління житлово-комунального господарства Хмельницької міської ради.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати наказ Управління житлово-комунального господарства Хмельницької міської ради №423 від 11.10.2019 "Про проведення конкурсу у парку культури ім. М. Чекмана.
Стягнути на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) гривня за рахунок бюджетних асигнувань Управління житлово-комунального господарства Хмельницької міської ради.
Стягнути на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) гривня за рахунок бюджетних асигнувань Управління житлово-комунального господарства Хмельницької міської ради.
Стягнути на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 судовий збір у розмірі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) гривня за рахунок бюджетних асигнувань Управління житлово-комунального господарства Хмельницької міської ради.
Стягнути на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 судовий збір у розмірі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) гривня за рахунок бюджетних асигнувань Управління житлово-комунального господарства Хмельницької міської ради.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:Фізична особа підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Фізична особа підприємець ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Фізична особа підприємець ОСОБА_3 ( АДРЕСА_3 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 ) Фізична особа підприємець ОСОБА_4 ( АДРЕСА_4 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_4 ) Відповідач:Управління житлово-комунального господарства Хмельницької міської ради (вул. Проскурівська, 1, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 03356163)
Головуючий суддя О.О. Михайлов