
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 грудня 2019 р. № 520/10879/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Заічко О.В., розглянувши у порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Харківського прикордонного загону (4 прикордонний загін) про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідачем протиправно на прохання позивача не було підготовлено та направлено до відповідного пенсійного органу належний пакет документів з метою призначення позивачеві пенсії за вислугу років. Позивач вважав що відповідає всім умовам та має право на пенсію, яке не може реалізувати внаслідок незаконних дій відповідача.
По справі було відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому ст. 257 КАС України та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу, та отримана ним.
Відповідач надав відзив на позов, в якому, просив у задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на той факт, що позивач помилково трактує Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб", оскільки для отримання права на призначення пенсії обов`язковою умовою є наявність саме календарної вислуги років у мінімально визначеному Законом № 2262-XII розмірі, а до цієї вислуги зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні цим Законом не передбачено.
Відповідно до ст. 257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст.229 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, суд виходить з наступного .
З матеріалів справи - копії витягу з послужного списку судом встановлено, що позивач в період з 1997 по 2017 роки проходив військову службу.
Згідно наказу начальника Харківського прикордонного загону від 02.08.2017 року № 325-ОС старшого прапорщика ОСОБА_1 було звільнено з військової служби в запас на підставі підпункту «а» ( у зв`язку із закінченням строку контракту) частини шостої статті 26 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" та з 02 серпня 2017 року виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення.
На дату закінчення проходження військової служби - 02.08.2017 року календарна вислуга років позивача становить 19 років 7 місяців 07 днів; пільгова вислуга років становить 9 років 1 місяць та 12 днів; загальна вислуга років позивача становить 28 років 8 місяців та 19 днів.
Позивач звернувся до відповідача з заявою від 07.08.2019 року та просив провести розрахунок вислуги років на пенсію, з урахуванням пільгової вислуги років; підготувати та подати необхідні документи до органів Пенсійного фонду для призначення йому пенсії за вислугу років відповідно до ст.12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
На вказану заяву отримав лист відповідача від 19.08.2019 року в якому вказано про відсутність підстав для вчинення вказаних дій через недостатність у позивача належної календарної вислуги років - 23 календарних роки і більше.
Не погодившись з зазначеним, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
По суті позову суд зазначає наступне.
Згідно ч.2 ст.25 Закону України "Про Державну прикордонну службу України" пенсійне забезпечення військовослужбовців Державної прикордонної служби України здійснюється у порядку та у розмірах, встановлених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Відповідно до ст. 1-2 Закону № 2262-ХІІ право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають, серед інших, звільнені особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом.
Згідно п."а" ст.12 Закону № 2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема, з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше.
Одночасно стаття 17 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначає вичерпний перелік видів служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років при призначенні пенсії.
Порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України (ст.17 -1 Закону № 2262-ХІІ), а саме: Постановою від 17 липня 1992 р. № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей" (надалі - Постанова 393).
Приписами п.1 Постанови 393 установлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам, зазначеним у пункті “ж” статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються: військова служба в Збройних Силах, Державній прикордонній службі, Національній гвардії, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ та інших військових формуваннях, створених Верховною Радою України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації, Державній спеціальній службі транспорту.
Згідно пп. "в" п. 3 Постанови 393, до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах, зокрема, один місяць служби за півтора місяця на заставах, постах, у комендатурах, відділеннях КПП, маневрових групах зі змінними заставами, на кораблях і катерах, що несуть службу по охороні державного кордону України, інших підрозділах Державної прикордонної служби за Переліком, затверджуваним Адміністрацією Державної прикордонної служби України.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджено Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 N 3-1 ( зареєстр. в Мінюсті 15 лютого 2007 р. за N 135/13402 )
Пунктом 1 вказаного Порядку унормовано, що заяви про призначення пенсії за вислугу років особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом № 2262-ХІІ подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи). Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).
Згідно п.12 Порядку, уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії, ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.
Відповідно до пп.1 п.1 розділу ІІІ Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з інших соціальних питань, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 17 вересня 2018 року № 760 ( зареєстр. в Мінюсті 10 жовтня 2018 р. за № 1152/32604) уповноважені структурні підрозділи: приймають від особи, яка набула право на пенсію відповідно до Закону № 2262-XII, заяву про призначення пенсії, документи згідно з Порядком N 3-1.
Розглядаючи вказану справу, суд зазначає, що в Законі № 2262-XII не встановлено, що пенсію за вислугу років можна призначати особам при наявності вислуги, обчисленої на пільгових умовах, натомість, вказаним Законом чітко передбачено, що пенсія за вислугу років призначається, у даному випадку, при наявності 23 календарних роки і більше та виключний перелік періодів служби, які враховуються до календарної вислуги років.
Аналогічний правовий висновок щодо застосування норм матеріального права у спорах цієї категорії міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду від 27 березня 2018 року у справі № 295/6301/17, від 19 вересня 2018 року у справі № 725/1959/17, від 22 листопада 2018 року у справі № 161/4876/17, від 22 січня 2019 року у справі № 295/10742/16-а, від 27 лютого 2019 року у справі № 295/6454/17, від 14 листопада 2019 року у справі №806/1469/16.
Посилання позивача на те, що в даному випадку для призначення йому пенсії за вислугу років підлягає застосуванню саме Постанова 393, якою позивачу для призначення пенсії за вислугу років має зараховуватися пільговий стаж є безпідставними, оскільки згідно ч.3 ст. 7 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Відтак, приписи п.3 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393 суперечать приписам п."а" ст.12 Закону №2262-XII та застосуванню підлягає саме Закон України, як такий, що має вищу юридичну силу.
Розглядом справи встановлено та сторонами не заперечувалось, що календарна вислуга позивача складає 19 років 7 місяців 07 днів, водночас, для наявності у позивача права на пенсію за вислугу років як такого, що звільнений зі служби у період з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року, відповідна календарна вислуга років повинна становити 23 роки і більше.
Відтак, позивач права на пенсію за п."а" ст.12 Закону № 2262-ХІІ не набув а у відповідача, у такому разі, відсутні підстави для вчинення дій у правовідносинах, з приводу яких подано позов.
За приписами ч. 1,2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 255, 257, 295, 297 КАС України, суд –
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Харківського прикордонного загону (4 прикордонний загін) про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його складання у повному обсязі шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або в порядку, передбаченому п. 15.5 Розділу VII КАС України, а саме: до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складено 12 грудня 2019 року.
Суддя Заічко О.В.