
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 грудня 2019 р. Справа №480/3380/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Осіпової О.О., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просить:
- визнати протиправною відмову відповідача у перерахунку пенсії відповідно до ч.3 ст.59 Закону України №796-XII, виходячи з п`ятикратного розміру заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року;
- зобов`язати відповідача здійснити йому перерахунок пенсії відповідно до ч.3 ст.59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з 25 квітня 2019 року.
Свої вимоги мотивує тим, що 31 липня 2019 року відповідач листом № 13019/03.7-21 повідомив йому про відмову в перерахунку пенсії з 25 квітня 2019 року, виходячи з 5-ти кратного розміру мінімальної заробітної плати, згідно з ч.3 ст.59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон №796 - XII), незважаючи на те, що рішенням Другого сенату Конституційного суду України від 25.04.2019 №1 - р(ІІ)/2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення «дійсної строкової», яке міститься у положеннях ч. 3 ст.59 Закону Україні №796 зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії, виходячи п`ятикратного розміру мінімальної заробітної сплати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюється лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю. Тому дія статті 59 цього Закону щодо проведення перерахунку пенсії, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на січня відповідного року, поширюється і на нього як призваного на спеціальні збори по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, та який, у зв`язку з цим, отримав інвалідність.
02.09.2019р. провадження у справі відкрито після усунення позивачем недоліків позовної заяви, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Ухвалою від 23.10.2019р. розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін та повторно зобов`язано відповідача надати до суду копії матеріалів пенсійної справи позивача.
25.10.2019р. від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву (а.с.22-23), в якому проти задоволення позовних вимог заперечує, посилаючись на те, що перерахунок пенсій для осіб, які набувають право на його проведення на умовах, визначених Постанови № 543, проводиться індивідуально та на підставі документів, які підтверджують, що особа мала статус «військовослужбовця» або «військовозобов`язаного», призваного на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) та внаслідок цього стали особами з інвалідністю. Зазначає, що оскільки після 25.04.2019р. - дати ухвалення Конституційним Судом України рішення, не прийнято нормативно-правового акту, який би встановлював інший порядок обчислення пенсій особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби, підстави для перерахунків їхньої пенсії, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відсутні.
Позивач, належним чином повідомлений про день, час та місце розгляду справи (а.с.36), в судове засідання не з`явився, надіслав заяву (а.с.37), якою розгляд справи просив проводити у його відсутність.
Представник відповідача, належним чином повідомлений про день, час та місце розгляду справи (а.с.35), в судове засідання не з`явився, про причини неявки не повідомив, клопотань про відкладення розгляду справи не подавав.
Відповідно до ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши позовну заяву, відзив на позовну заяву, оцінивши належні та допустимі докази в їх взаємозв`язку та сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області з 15.12.1998р. та отримує пенсію відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, прирівняний до інваліда війни 2 групи (а.с.7).
02.05.2019 позивач звернувся до Глухівського об`єднаного управління із заявою про перерахунок пенсії (а.с.41) відповідно до ч. 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" щодо призначення йому пенсії з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01.01.2019р.
14.05.2019р. листом УПФУ №4169/03-31 повідомлено позивача про розгляд його звернення та зазначено, що Рішення Другого сенату Конституційного суду України від 25.04.2019 № 1-р (1І)/2019 не містить положень щодо порядку його виконання. Крім того, вказано, що заява позивача про перерахунок пенсії від 27.04.2019 року № 571 не відповідає формі, встановленій додатком 3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846. Враховуючи вищезазначене, прийнято рішення від 06.05.2019 №54 про відмову позивачу у перерахунку пенсії відповідно до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (а.с.42-43).
В подальшому ОСОБА_1 звертався до органу ПФУ України з аналогічними заявами, проте отримав відмови із наведених вище підстав (а.с.44-49).
19.07.2019р. позивач звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ч. 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" щодо призначення йому пенсії з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01.01.2019р., з 25.04.2019р. (а.с.54), на яку отримав відповідь від 31.07.2019р. №13019/03.7-21 (а.с.10), де вказано, що постановою 543 внесено зміни в абзац перший пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи,
затвердженому постановою Кабінету Міністрів від 23.11.2011 №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". На виконання вищезазначеної постанови пенсію ОСОБА_1 перераховано з 01.07.2019 року, тому підстави для перерахунку пенсії з 25.04.2019 року відсутні.
Не погоджуючись із відмовою щодо перерахунку пенсії з 25.04.2019р., позивач звернувся до суду із цим позовом.
Вирішуючи спір, суд враховує наступне.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За змістом пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Статтею 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788-XII від 05.11.1991 визначено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Статтею 15 вказаного Закону передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом Української РСР "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Статтею 59 Закону "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII від 28.02.1991р. встановлено порядок пенсійного забезпечення військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
Зокрема, ч. 3 зазначеної статті (у редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" №2148-VIII від 03.10.2017р.) було передбачено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Водночас 25.04.2019 Конституційним Судом України ухвалено рішення у справі №3-14/2019 (402/19, 1737/19) (№1-р(II)/2019), яким вирішено:
1) визнати таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю;
2) словосполучення "дійсної строкової", що міститься в положеннях частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Аналогічна за змістом норма міститься у статті 91 Закону України "Про Конституційний Суд України" від 13.07.2017 №2136-VIII.
Отже, вимога частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" щодо участі у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби втратила чинність з 25.04.2019р.
Судом встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та йому встановлена 2 група інвалідності.
Суд звертає увагу на те, що позивач неодноразово звертався із заявами про перерахунок пенсії, перша з яких була подана 02.05.2019р., тобто, саме 02.05.2019 позивач вчинив активні дії щодо звернення до органу ПФУ, яким довів до відома суб`єкта владних повноважень щодо необхідності проведення перерахунку пенсії позивача, бажаючи захистити своє відповідне право.
Враховуючи, що з 25.04.2019р. норма частини третьої статті 59 Закону №796-XII має застосовуватись у такій редакції: "Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року", позивач має право на перерахунок та виплату пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум, на підставі частини третьої статті 59 Закону №796-XII, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Крім того, посилання у відмовах про проведення перерахунку пенсії на те, що Рішення № 1-р (1І)/2019 не містить положень щодо порядку його виконання, а також на наявність підстав для перерахунку пенсії тільки після прийняття Постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» від 26.06.2019 р. №543 (набрала чинності 01.07.2019 р.), якою внесено зміни до Порядку №1210, суд вважає необґрунтованими, оскільки словосполучення "дійсної строкової", що міститься в положеннях частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII, визнане неконституційним та втратило чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України Рішення №1-р(II)/2019 від 25.04.2019р., при цьому для застосування ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" після прийняття рішення Конституційним Судом України внесення змін до Законів та підзаконних актів не є обов`язковою умовою.
Щодо посилань органу ПФУ у відмовах на не відповідність заяв позивача про перерахунок пенсії формі, встановленій додатком 3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846, суд вважає необхідним відмітити, що подані позивачем заяви відповідали встановленій формі, а у відмовах відповідача про перерахунок пенсії не було вказано, які конкретно відомості були у них відсутні та які необхідні документи не було подано.
Також, суд зазначає, що згідно з розділом 4.1. Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою. Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Як вбачається з матеріалів пенсійної справи, орган ПФУ прийняв заяви до розгляду та виніс рішення за наслідками їх розгляду, отже, вважав, їх такими, що відповідають встановленим вимогам. При цьому, у виданих ОСОБА_1 розписках зазначена дата прийняття поданих ним заяв та не наведений перелік документів, яких недостатньо для перерахунку пенсії.
Матеріалами пенсійної справи підтверджується перерахунок пенсії позивача з 01.07.2019р. (а.с.55).
Зокрема, щодо дати перерахунку пенсії суд зазначає наступне.
Відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування регулюються Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону (ч. 1 ст. 5 цього Закону).
Виключно цим Законом визначаються, зокрема: умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням (ч. 2 ст. 5 цього Закону).
Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Згідно з ч. 4 ст. 45 вказаного Закону, яка визначає строки призначення (перерахунку) та виплати пенсії, перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Відповідно до ч. 5 ст. 45 вказаного Закону документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Аналогічні положення містяться в Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", що затверджений постановою правління ПФУ від 25.11.2005р. №22-1.
За перерахунком пенсії позивач вперше звернувся до відповідача із заявою від 02 травня 2019 року.
Враховуючи наведені положення законодавства, перерахунок пенсії на підставі вказаної заяви мав бути проведений йому з першого числа місяця, в якому він звернувся за перерахунком пенсії, тобто з 01 травня 2019 року.
Відмовляючи в проведенні перерахунку пенсії з вказаної дати, та проводячи перерахунок лише з 01.07.2019р., як вказано у листі від 31.07.2019р. (а.с.10), орган Пенсійного фонду України порушив пенсійні права позивача.
У своїх рішеннях Верховний Суд неодноразово вказував, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для зобов`язання відповідача здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії відповідно до ч.3 ст.59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01 травня 2019 року.
Водночас суд вважає за необхідне відмовити в задоволенні позову в частині вимог щодо зобов`язання ГУ ПФУ в Сумській області здійснити перерахунок пенсії позивача згідно з ч.3 ст.59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 25.04.2019р. до 01.05.2019р., оскільки для захисту порушеного права позивач в цей період не вчинив активних дій щодо звернення до органу ПФУ, що зумовлює необізнаність суб`єкта владних повноважень щодо необхідності відновлення прав позивача.
Аналогічна позиція в даних правовідносинах викладена Верховним Судом у рішенні від 17.07.2018 р. у справі № 537/52/17 (К/9901/29491/18).
На підставі наведеного, суд приходить до висновку щодо часткового задоволення позову.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до п. 9 та п. 10 ч.1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" відсутні підстави для розподілу судових витрат.
Керуючись ст. ст. 90,139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного Фонду України в Сумській області у перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч.3 ст.59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-XII, виходячи з п`ятикратного розміру заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року, починаючи з 01 травня 2019 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) провести з 01 травня 2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) на підставі його заяви від 02 травня 2019 року відповідно до ч. 3 ст.59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-XII, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 10.12.2019р.
Суддя О.О. Осіпова