Рішення № 86298781, 12.12.2019, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.12.2019
Номер справи
440/3638/19
Номер документу
86298781
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/3638/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Гіглави О.В., розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області до Полтавського обласного центру медико-соціальної експертизи про стягнення капіталізованих платежів, -

В С Т А Н О В И В:

27 вересня 2019 року Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Полтавського обласного центру медико-соціальної експертизи про стягнення капіталізованих платежів у розмірі 4 886 173,26 грн.

В обґрунтування позовних вимог управління зазначило, що оскільки відповідач ліквідується як юридична особа без правонаступника, за приписами Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" та статті 1205 Цивільного кодексу України необхідно провести капіталізацію платежів для продовження страхових виплат потерпілим на виробництві гр. ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .

Ухвалою суду від 02.10.2019 позовну заяву залишено без руху, в зв`язку з невідповідністю її вимогам статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України.

10.10.2019 позивач усунув недоліки позовної заяви, визначені в ухвалі суду від 02.10.2019.

З огляду на це, ухвалою суду від 15.10.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи, призначено судове засідання з розгляду справи по суті на 11:00 19.11.2019.

Правом на надання відзиву на позовну заяву Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи не скористався.

Представник позивача в судове засідання 19.11.2019 подав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження /а.с. 114-115/.

Відповідач в судове засідання явку свого уповноваженого представника не забезпечив, будучи належно повідомленим про дату, час та місце розгляду справи, про причини неявки суд не повідомив.

Відповідно до частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання, призначеного на 19.11.2019, за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Згідно з частиною 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглянута у письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.

Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи (код ЄДРПОУ 26553989) зареєстрований в якості юридичної особи 30.06.2004, номер запису в ЄДР 15881200000007713.

У відповідності до Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" центр зареєстрований як платник страхових внесків та перебуває на обліку у Полтавському відділенні управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області.

Згідно акта спеціального розслідування групового нещасного випадку форми Н-5 від 20.10.2009, що затверджений 19.01.2010, в приміщенні реєстратури Полтавського обласного центру медико-соціальної експертизи 05.11.2007 стався нещасний випадок, а саме, внаслідок розлиття гідрофобізуючого розчину "Аквафін-Ф" токсичними компонентами отруїлися працівники центру, серед яких - лікар-терапевт обласної МСЕК ОСОБА_5 , лікар-невропатолог обласної МСЕК ОСОБА_6 .І., медреєстратор обласної МСЕК ОСОБА_3 , старша медична сестра обласної МСЕК ОСОБА_4 /а.с. 13-17/.

15.04.2010 Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Полтавському та Новосанжарському районах та 04.06.2010 Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Полтаві прийняті постанови №1624/425/425/1, №1623/1691/1691/1, №1623/1692/1692/1, №1623/1666/1666/1, якими гр. ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 взято на облік як потерпілих, зареєстровано їх страхові випадки як трудове каліцтво та вирішено провадити їм страхові виплати /а.с. 28, 42, 58, 69/.

За результатами повторного (додаткового) розслідування групового нещасного випадку, який стався 05.11.2007 в Полтавському обласному центрі МСЕК, 29.12.2017 затверджено акт за формою Н-5, яким нещасний випадок визнано таким, що не пов`язаний з виробництвом, скасовано Н-5 та шість актів форми Н-1 від 19.01.2010, серед яких й ті, що складені відносно ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 /а.с. 75-81/.

Внаслідок скасування цих актів ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 припинено здійснення страхових виплат, про що винесено відповідні постанови /а.с. 33, 46, 61, 70/.

Рішенням Полтавського районного суду Полтавської області від 06.03.2019 у справі №545/1432/18 позовні вимоги ОСОБА_7 задоволено частково. Визнано неправомірними дії Управління Держпраці у Полтавській області щодо складання акту за формою Н - 5 від 27.12.2017 року, про проведення спеціального розслідування нещасного випадку, що стався 05 листопада 2007 року о 08 год. 00 хв. в Полтавському обласному центрі медико-соціальної експертизи, код згідно з ЄДРПОУ 26553989 Міністерства охорони здоровя України, який затверджено начальником Управління Держпраці у Полтавській області Щербак С.Л. від 29.12.2017 року. Скасовано акт за формою Н - 5 від 27.12.2017 року, проведення спеціального розслідування нещасного випадку, що стався 05 листопада 2007 року о 08 год. 00 хв. в Полтавському обласному центрі медико-соціальної експертизи, код згідно з ЄДРПОУ 26553989 Міністерства охорони здоров`я України, який затверджено начальником Управління Держпраці у Полтавській області Щербак С.Л. від 29.12.2017 року. Стягнуто з Управління Держпраці у Полтавській області (код ЄДРПОУ 39777136) на користь ОСОБА_7 завдану моральну шкоду у розмірі 100000 грн. 00 коп. Стягнуто з Управління Держпраці у Полтавській області (код ЄДРПОУ 39777136) на користь держави судовий збір в сумі 1409 грн. 60 коп. за позовні вимоги про визнання неправомірними дії Управління Держпраці у Полтавській області та скасування акту за формою Н - 5 від 27.12.2017 року. Стягнуто з Управління Держпраці у Полтавській області (код ЄДРПОУ 39777136) на користь держави судовий збір в сумі 1762 грн. 00 коп. за позовні вимоги про стягнення моральної шкоди.

Постановою Полтавського апеляційного суду від 05.06.2019 у справі №545/1432/18 апеляційні скарги Управління Держпраці у Полтавській області та Комунального підприємства "Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи" Полтавської обласної ради задоволено частково. Рішення Полтавського районного суду Полтавської області від 06.03.2019 змінено в частині стягнення з Управління Держпраці у Полтавській області на користь ОСОБА_7 відшкодування моральної шкоди, зменшивши її розмір із 100 000 грн. до 10 000 (десяти тисяч) грн. В іншій частині рішення Полтавського районного суду Полтавської області від 06.03.2019 залишено без змін.

В результаті скасування акта повторного (додаткового) розслідування рішенням Полтавського районного суду Полтавської області від 06.03.2019 дійсність актів форми Н-5 і форми Н-1 від 19.01.2010 відновилися, що стало підставою для продовження проведення страхових виплат ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .

У зв`язку з цим, 12.06.2019 Великобагачанським відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області та 14.06.2019 Полтавським міським відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області прийняті постанови про продовження раніше призначеної щомісячної страхової виплати (коригуюча) гр. ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 /а.с. 34, 47, 62, 73/.

Як слідує з матеріалів справи, Полтавський обласний центр МСЕК знаходиться у стані припинення за рішенням засновників, про що 18.07.2017 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис №15881100021007713 /а.с. 113/.

З огляду на викладене, відповідний територіальний орган соціального страхування здійснив розрахунок суми платежів, які підлягають капіталізації, згідно з яким для розрахунку з потерпілими на виробництві ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 визначено потребу в капіталізації коштів в загальному розмірі 4 886 173,26 грн (1 028 774,08 грн + 3 857 399,18 грн) /а.с. 9-10/.

При цьому, управлінням сформовано та направлено на адресу Полтавського обласного центру МСЕК вимогу про першочергове задоволення кредиторських вимог у сумі 4 886 173,26 грн від 01.07.2019 №1487-10 /а.с. 86-87/.

Вказану вимогу отримано уповноваженою особою центру 03.07.2019, про що свідчить зворотне поштове повідомлення про вручення поштового відправлення /а.с. 88/.

Відповіді за наслідками розгляду центром вищевказаної вимоги позивачу не надходило.

Оскільки відповідачем грошові вимоги управління по капіталізації не було сплачено, останнє звернулося до суду з даним позовом про стягнення з центру капіталізованих платежів у розмірі 4 886 173,26 грн.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 112 Цивільного кодексу України у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи вимоги її кредиторів задовольняються у першу чергу щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом.

За змістом частини 3 статті 110 цього Кодексу якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа здійснює всі необхідні дії, встановлені законом про відновлення платоспроможності або визнання банкрутом.

Відповідно до статті 1205 Цивільного кодексу України у разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним статтею 1200 цього Кодексу, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом.

Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров`я визначає Закон України від 23.09.1999 № 1105-XIV "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування".

Статтею 3 цього Закону визначено, що соціальне страхування здійснюється за принципами: 1) законодавчого визначення умов і порядку здійснення соціального страхування; 2) обов`язковості страхування осіб відповідно до видів соціального страхування та можливості добровільності страхування у випадках, передбачених законом; 3) державних гарантій реалізації застрахованими особами своїх прав; 4) обов`язковості фінансування Фондом витрат, пов`язаних із наданням матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг, в обсягах, передбачених цим Законом; 5) формування та використання страхових коштів на засадах солідарності та субсидування; 6) диференціації розміру виплати допомоги залежно від страхового стажу; 7) диференціювання страхового тарифу з урахуванням умов і стану безпеки праці, виробничого травматизму та професійної захворюваності на кожному підприємстві; 8) економічної заінтересованості суб`єктів страхування в поліпшенні умов і безпеки праці; 9) цільового використання коштів соціального страхування; 10) відповідальності роботодавців та Фонду за реалізацію права застрахованої особи на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за цим Законом.

За змістом частини 1, 2 статті 4 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом. Фонд є некомерційною самоврядною організацією, що діє на підставі статуту, який затверджується його правлінням.

Згідно пункту 5 частини 1 статті 11 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві здійснюється за рахунок, зокрема, капіталізованих платежів, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 1 Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов`язань суб`єкта підприємницької діяльності - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров`ю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 №765 /надалі - Порядок/, капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів.

Пункт 2 Порядку визначає порядок розрахунку щодо кожного платежу, що підлягає капіталізації.

Згідно пункту 3 Порядку капіталізація платежів, передбачених підпунктами 1 - 5 пункту 2 цього Порядку, розраховується на період, що визначається як різниця між середньою тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та їх віком на момент здійснення капіталізації.

Правова позиція щодо наявності у суб`єкта господарювання, що ліквідується, обов`язку проводити капіталізацію страхових виплат висловлена Верховним Судом України у постанові від 26.06.2012 у справі №21-156а12.

Факт заподіяння шкоди здоров`ю громадянам ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 відповідачем у ході розгляду справи не спростовано.

Копії актів форми №Н-1 про нещасний випадок, пов`язаний з виробництвом, виписок з актів огляду МСЕК, постанов про продовження раніше призначеної щомісячної страхової виплати, постанов про призначення перерахованої щомісячної страхової виплати гр. ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 наявні у матеріалах справи.

Судом встановлено, що на підставі пункту 3 Порядку Великобагачанським відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області та Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області складені розрахунки потреби в капіталізації коштів Полтавського обласного центру медико-соціальної експертизи для розрахунку з потерпілими на виробництві ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 станом на 20.06.2019 на загальну суму 4 886 173,26 грн (1 028 774,08 грн + 3 857 399,18 грн) /9-10/.

На момент звернення Фонду з вимогою про сплату капіталізованих платежів підприємство відповідача не виключене з Єдиного державного реєстру, а лише внесено щодо нього запис від 18.07.2017 щодо припинення юридичної особи за рішенням засновників /а.с. 113/, а тому вимоги щодо капіталізації платежів здійснюються в межах ліквідаційної процедури.

Доказів сплати відповідачем капіталізованих платежів у добровільному порядку до суду не надано.

Натомість, згідно довідки позивача від 22.10.2019 №09-01-13/2160 про наявність або відсутність заборгованості зі сплати страхових внесків за центром рахується заборгованість у розмірі 4 886 173,26 грн капіталізованих платежів /а.с. 105/.

Таким чином, капіталізовані платежі підлягають стягненню з відповідача в судовому порядку.

Згідно з частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Як визначено частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області до Полтавського обласного центру медико-соціальної експертизи про стягнення капіталізованих платежів обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи, а відтак, підлягають задоволенню.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області (вул. Гоголя, б. 34, м. Полтава, 36011, код ЄДРПОУ 41319427) до Полтавського обласного центру медико-соціальної експертизи (вул. Миколи Дмітрієва, б. 7, м. Полтава, Полтавська область, 36011, код ЄДРПОУ 26553989) про стягнення капіталізованих платежів задовольнити.

Стягнути з Полтавського обласного центру медико-соціальної експертизи (вул. Миколи Дмітрієва, б. 7, м. Полтава, Полтавська область, 36011, код ЄДРПОУ 26553989) на користь Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області (вул. Гоголя, б. 34, м. Полтава, 36011, код ЄДРПОУ 41319427) капіталізовані платежі в сумі 4 886 173,26 грн (чотири мільйони вісімсот вісімдесят шість тисяч сто сімдесят три гривні двадцять шість копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Гіглава