
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
11 грудня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4801/19
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Тихонов І.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
06 листопада 2019 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області (далі - відповідач), в якому просить (з урахуванням уточненого позову):
- визнати незаконними дії відповідача, а саме рішення про відмову в призначенні пенсії позивачу від 30.07.2019 № 0000477, та скасувати його.
- зобов`язати відповідача призначити позивачу дострокову пенсію за віком на підставі ст.16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» відповідно до його заяви від 15.02.2019.
В обґрунтування позову зазначив, що позивач 15.02.2019 звернувся до УПФУ в м. Лисичанську із заявою про призначення дострокової пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням положень Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо пенсійного забезпечення окремих категорій осіб із числа учасників антитерористичної операції» від 18.10.2016 №1683-УІІІ.
На підставі поданих позивачем документів, УПФУ в м. Лисичанську прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії від 30.07.2019 за № 0000477, у зв`язку із тим, що згідно довідки Головного управління державної служби України з надзвичайних справ у Луганській області №44 від 13.02.2019 позивач не відноситься до категорій осіб, на яких поширюється дія розділу XV пункту 3 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням положень Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо пенсійного забезпечення окремих категорій осіб із числа учасників антитерористичної операції» від 18.10.2016 № 1682-VIII.
Ухвалою суду від 21.11.2019 після усунення недоліків прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін (а.с.1- 2).
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву (а.с. 28-29).
В обґрунтування зазначив, що 15.02.2019 Позивач звернувся до Відповідача із заявою про призначення дострокової пенсії за віком.
Згідно довідці аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління ДСНС України у Луганській області від 23.11.2018 № 204, з 31.07.2015 позивач працює (а не проходить військову службу) на посаді водія автотранспортних засобів автомобільного забезпечення в аварійно- рятувальному загоні, що розміщується в м. Лисичанськ. За наслідками розгляду заяви позивача про призначення пенсії та доданих до неї документів Відповідачем було прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії від 30.07.2019 № 0000477, так як документи, які були надані позивачем до заяви про призначення пенсії не містять доказів того, що позивач є військовослужбовцем, особою рядового, начальницького складу. Його праця у аварійно-рятувальному загоні спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області носить цивільний характер та не може прирівнюватись до осіб, визначених Законом України „Про військовий обов`язок і військову службу". Жодних доказів того, що позивач є військовослужбовцем та має військове звання (молодшого або офіцерського) позивачем надано не було.
Таким чином, управління діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України, законами та підзаконними нормативними актами.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив такі обставини.
Згідно з пунктом 4 статті 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058) право на призначення дострокової пенсії за віком мають, зокрема, особи з числа резервістів і військовозобов`язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.
15.02.2019 позивач - ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) звернувся до управління з заявою про призначення дострокової пенсії за віком відповідно до п.4 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (а. с.47) до якої додав копії: паспорта громадянина України, довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру, трудової книжки, військового квитка, диплому, довідки про заробітну плату, посвідчення учасника бойових дій (а.с. 51).
Відповідно до паспорта позивача серії НОМЕР_2 , виданого 20.11.1998 1 МВМ Лисичанського МВУМВС України в Луганській області, позивач народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , тобто на час звернення до управління позивач досяг 55 років (а.с. 52).
З довідки від 23.11.2018 № 204 встановлено, що позивача з 31.07.2015 прийнято на посаду водія автотранспортних засобів автомобільного відділення групи забезпечення в аварійно-рятувальному загоні спеціалізованого призначення Головного управління ДСНС України у Луганській області (а.с. 61 зв.).
Згідно з довідкою від 13.02.2019 № 43 позивач в період з 31.07.2017 по 27.04.2018 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпечення її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальній цілісності України в районі проведення антитерористичної операції в Луганській області (а.с. 61).
Згідно з витягом з протоколу № 23 від 24.10.2016 засідання комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній службі України з надзвичайних ситуацій позивача визнано учасником бойових дій на підставі вимог п. 19 ст. 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (а.с. 65).
З 24.10.2018 позивач має статус учасника бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_3 (а.с.66).
Відповідно до листа Лисичанського міського військового комісаріату від 08.05.2019 № 4/860 ОСОБА_1 є військовозобов`язаним (а.с. 75).
При цьому, у військовому квитку позивача зазначено, що він був звільнений в запас та направлений до Лисичанського РВК Ворошиловградської області на облік (а.с. 8).
За результатами розгляду заяви позивача від 15.02.2019 управлінням прийнято рішення від 19.02.2019 № 0000477 "Про відмову в призначенні пенсії згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням положень Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо пенсійного забезпечення окремих категорій осіб із числа учасників антитерористичної операції" від 18.10.2016 № 1683-VІІІ ОСОБА_1 " (а.с.41-42).
Відповідно до зазначеного рішення позивач має загальний стаж роботи 38 років 07 місяців 22 дні, проте згідно з довідкою № 43 від 13.02.2019 позивач не відноситься до категорії осіб на яких поширюється дія вищезазначеного Закону.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 10.05.2019 № 360/1235/19 позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, - задоволено частково. Визнано протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області від 19.02.2019 № 0000477 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії. Зобов`язано управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 15.02.2019 про призначення пенсії, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
На виконання судового рішення відповідач повторно розглянув заяву позивача від 15.02.2019 та прийняв рішення від 30.07.2019 № 0000477, яким відмовлено в призначенні пенсії згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" ОСОБА_1 (а.с. 34).
В даному рішенні відповідач, аргументуючи відмову позивачу в призначенні пенсії, посилається на вимоги п. 3 розділу XV Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та зазначає, що згідно довідки Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області №43 від 13.02.2019 та витягу із наказу від 03.09.2013 № 246 ОСОБА_1 працівник, тобто водії автотранспортних засобів 1-го класу автомобільного відділення групи забезпечення аварійно-рятувальної частини, який не відноситься до категорії осіб, на яких поширюється дія вищезазначеного пункту Закон.
Судом встановлено, що при розгляді заяви позивача від 15.02.2019 про призначення дострокової пенсії за віком відповідач не надав оцінки наданому позивачем військовому квитку, в якому, зокрема, зазначено, що позивач був звільнений в запас та направлений до Лисичанського РВК Ворошиловградської області на облік.
При цьому, матеріали справи містять лист Лисичанського міського військового комісаріату від 08.05.2019 № 4/860, відповідно до якого ОСОБА_1 є військовозобов`язаним.
Відповідно до частини дев`ятої статті 1 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» військовозобов`язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.
Відповідно до ст. 28 «Про військовий обов`язок і військову службу» граничним строк перебування військовозобов`язаного в запасу є 60 років.
Таким чином, на момент звернення із заявою про призначення пенсії позивач є військовозобов`язаним, тому на нього поширюється п. 4 частина 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Частиною другою статті 9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних
Зважаючи на обставини справи, суд дійшов висновку, що належним способом захисту порушеного права в даному випадку є визнання рішення відповідача про відмову в призначенні пенсії позивачу протиправним та скасування його, а також зобов`язання призначити позивачу дострокової пенсії за віком з урахуванням правової оцінки наданої судом.
Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору в установленому законом порядку, інших судових витрат сторонами не понесено.
Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області (ЄДРПОУ 21792407, 93113, Луганська область, м. Лисичанськ, вул. В. Сосюри, буд. 347) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в місті Лисичанську Луганської області від 30.07.2019 № 0000477 «Про відмову в призначенні пенсії згідно пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 ».
Зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в місті Лисичанську Луганської області призначити ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком на підставі ст.16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» відповідно до його заяви від 15.02.2019.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя І.В. Тихонов