
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 грудня 2019 року Справа № 340/549/19
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Петренко О.С.
за участю секретаря судового засідання - Толстової О.І.
представника позивача - Фільштейна В.Л.,
представників відповідача - Філоненка Д.В., Коваленко Л.О., Карчевської Н.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницькому адміністративну справу
за позовом: Державного підприємства "Чорноліське лісове господарство", вул. Київське шосе, 1, с. Богданівка, Знам`янський район, Кіровоградська область,27413
до відповідача: Головного управління ДФС у Кіровоградській області, вул. В. Перспективна,55, м. Кропивницький,25006
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення, -
ВСТАНОВИВ:
ДП "Чорноліське лісове господарство" звернулося до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення ГУ ДФС у Кіровоградській області:
-№00000951406 від 29.11.2018 року, яким позивачу збільшено суму грошового зобов`язання та застосовано штрафні (фінансові) санкції за платежем - податок на прибуток на загальну суму 8 165 534,00 грн., в тому числі за податковими зобов`язаннями - 6 771 772,00грн. та штрафні санкції - 1 393 762,00 грн.;
-№00000961406 від 29.11.2018 року, яким позивачу збільшено суму грошового зобов`язання за платежем - частина чистого прибутку в сумі 19 232 783,00 грн.
Позивач не погоджується з висновками акта перевірки та прийнятими на його підставі податковими повідомленнями-рішеннями й мотивує позовні вимоги тим, що вказані рішення порушують права позивача, суперечать діючому законодавству, прийняті на основі необґрунтованих висновків перевіряючого податкового органу.
Позивач вважає, що висновки акта перевірки є необґрунтованими і незаконними, та такими, що не відповідають фактичним обставинам, оскільки ґрунтуються лише на припущеннях, що в свою чергу, не підтверджені належними документами. Як наслідок, штрафні (фінансові) санкції застосовані згідно спірних податкових повідомлень-рішень, є неправомірними та підлягають скасуванню.
Відповідачем подано письмові заперечення на позов, в яких вимоги позивача не визнаються в повному обсязі та зазначається, що прийняття оскаржуваних рішень обумовлено порушенням податкового законодавства, що виявлені під час перевірки, а тому рішення є правомірними та не підлягають скасуванню (т.1,а.с.49-51).
Ухвалою суду від 01 березня 2019 року відкрито провадження за правилами загального позовного провадження та призначено до розгляду в підготовчому судовому засіданні (т.1,а.с.1-2).
Ухвалою суду від 15 квітня 2019 року за клопотанням представника позивача призначено експертизу у справі №340/549/19 (т.2,а.с.77-81).
21.08.2019р. на адресу суду надійшов висновок судового експерта (вх.№13596/19 від 21.08.2019) року.
Ухвалою суду від 07.10.2019 року поновлено провадження в справі.
Ухвалою суду від 07.10.2019 року закрито підготовче провадження в справі (т.2,а.с.179-180).
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, представники відповідача проти позовних вимог заперечили.
На підставі ч. 3 ст. 243 КАС України, в судовому засіданні 03.12.2019 р. проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Виготовлення рішення у повному обсязі відкладено, про що сторонам оголошено в судовому засіданні після проголошення вступної та резолютивної частини рішення.
Заслухавши пояснення представників сторін, експерта, показання свідків, дослідивши у судовому засіданні надані сторонами докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності на підставі наданих доказів, суд дійшов наступних висновків.
ДП "Чорноліське лісове господарство" зареєстроване в якості юридичної особи 12.02.1992 року Знам`янською РДА.
Досліджуючи спірні правовідносини суд зазначає наступне.
На підставі наказу №1499 від 10.10.2018 року посадовими особами ГУ ДФС у Кіровоградській області проведено документальну планову виїзну перевірку ДП "Чорноліське лісове господарство" з питань достовірності, повноти нарахування та своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2015 по 30.06.2018, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 по 30.06.2018, за результатами якої складено акт перевірки №173/11-28-14-06/00992214 від 16.11.2018 р. (т. 1, а.с. 22-92).
В акті перевірки податковим органом, серед інших, зафіксовано наступні порушення:
1) п.44.1, п.44.2 ст.44, пп.134.1.1 п.134.1 ст.134 ПК України, п.5 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 11 «зобов`язання», затвердженого наказом Мінфіну України від 30.01.2000р., п.15 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 15 «Дохід», п. 16 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 «Витрати», п.1.2 Положення про порядок бухгалтерського обліку окремих активів та операцій підприємств державного, комунального секторів економіки і господарських організацій, які володіють та (або) користуються об`єктами державної, комунальної власності, в результаті чого занижено податок на прибуток в періоді, що перевірявся на загальну суму 6 771 772 грн.,
2) п.44.1 п. 44.2 ст.44, пп.134.1.1 п.134.1 ст.134 ПК України, п.5 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 11 «Зобов`язання», п.15 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 15 «Дохід», п. 16 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 «Витрати», Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями, затвердженого Постановою КМУ від 23.02.2011 р. за №138, в результаті чого занижено частину чистого прибутку (доходу) в періоді, що перевірявся, на загальну суму 19 865 845 грн.
Позивачем подано заперечення на акт перевірки (т.1,а.с.95-104)
На підставі висновків, викладених в акті перевірки, податковим органом прийняті:
- податкове повідомлення - рішення №00000951406 від 29.11.2018 року, яким збільшено суму грошового зобов`язання за платежем «податок на прибуток підприємств і організацій» на загальну суму 8 165 534 грн., в тому числі: за податковими зобов`язаннями - 6 771 772 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями - 1 393 762 грн. (т.1,а.с.93);
- податкове повідомлення - рішення №00000961406 від 29.11.2018 року, яким збільшено суму грошового зобов`язання за платежем «частина чистого прибутку» на загальну суму 19 232 783 грн. (т.1,а.с.94).
Позивачем вказані рішення оскаржено в адміністративному порядку (т.1,а.с.105).
Рішенням ДФС України від 14.02.2019 року за вих№7401/6/99-99-11-04-01-25 скарга підприємства залишена без задоволення (т.1,а.с.106-107).
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Вирішуючи спір по суті, суд ураховує, що згідно з ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
При цьому суд відмічає, що "на підставі" означає, що суб`єкт владних повноважень: 1) повинен бути утворений у порядку, визначеному Конституцією та законами України; 2) зобов`язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним; "у межах повноважень" означає, що суб`єкт владних повноважень повинен приймати рішення, а дії вчиняти відповідно до встановлених законом повноважень, не перевищуючи їх; "у спосіб" означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний дотримуватися встановленої законом процедури і форми прийняття рішення або вчинення дії і повинен обирати лише визначені законом засоби; "з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано", тобто використання наданих суб`єкту владних повноважень повинно відповідати меті та завданням діяльності суб`єкта, які визначені нормативним актом, на підставі якого він діє; "обґрунтовано", тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії). Рішення повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення.
ПК України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
За визначенням підпункту 14.1.36. пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, (далі - ПК України), господарська діяльність - діяльність особи, що пов`язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами
Підпунктом 16.1.2. пункту 16.1. статті 16 ПК України визначено обов`язок платника податків вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів.
Відповідно до підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 ПК України, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, (далі - ПК України) об`єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього Кодексу.
Якщо відповідно до цього розділу передбачено здійснення коригування шляхом збільшення фінансового результату до оподаткування, то в цьому разі відбувається: зменшення від`ємного значення фінансового результату до оподаткування (збитку); збільшення позитивного значення фінансового результату до оподаткування (прибутку). Якщо відповідно до цього розділу передбачено здійснення коригування шляхом зменшення фінансового результату до оподаткування, то в цьому разі відбувається: збільшення від`ємного значення фінансового результату до оподаткування (збитку); зменшення позитивного значення фінансового результату до оподаткування (прибутку).
Для платників податку, у яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний (податковий) період не перевищує двадцяти мільйонів гривень, об`єкт оподаткування може визначатися без коригування фінансового результату до оподаткування на усі різниці (крім від`ємного значення об`єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років), визначені відповідно до положень цього розділу. Платник податку, у якого річний дохід (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний (податковий) період не перевищує двадцяти мільйонів гривень, має право прийняти рішення про незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування на усі різниці (крім від`ємного значення об`єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років), визначені відповідно до положень цього розділу, не більше одного разу протягом безперервної сукупності років в кожному з яких виконується цей критерій щодо розміру доходу. Про прийняте рішення платник податку зазначає у податковій звітності з цього податку, що подається за перший рік в такій безперервній сукупності років. В подальші роки такої сукупності коригування фінансового результату також не застосовуються (крім від`ємного значення об`єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років).
Для обрахунку об`єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування (пункт 44.2 статті 44 ПК України).
Згідно з пунктом 135.1 статті 135 ПК України базою оподаткування є грошове вираження об`єкту оподаткування, визначеного згідно із статтею 134 цього Кодексу з урахуванням положень цього Кодексу.
Відповідно до частини 1 статті 11 Закону України від 21 вересня 2006 року № 185-V "Про управління об`єктами державної власності" (із змінами та доповненнями) державні унітарні підприємства (крім державного підприємства обслуговування повітряного руху України "Украерорух" відповідно до Закону України "Про приєднання України до Багатосторонньої угоди про сплату маршрутних зборів", а також державних підприємств "Міжнародний дитячий центр "Артек" і "Український дитячий центр "Молода гвардія") та їх об`єднання зобов`язані спрямувати частину чистого прибутку (доходу) до Державного бюджету України у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2011 року № 106 "Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов`язкових платежів) та інших доходів бюджету" визначено, що контроль за справлянням надходжень до бюджету по коду бюджетної класифікації 21010100 "Частина чистого прибутку (доходу) державних унітарних підприємств та їх об`єднань, що вилучається до бюджету, та дивіденди (доход), нараховані на акції (частки, паї) господарських товариств, у статутних капіталах яких є державна власність" покладено на ДФС.
Згідно з пунктом 2 Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2011 року № 138 (далі - Порядок), частина чистого прибутку (доходу) сплачується державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями до державного бюджету наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності за відповідний період у строк, встановлений для сплати податку на прибуток підприємств.
Пунктом 3 Порядку встановлено, що частина чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету, визначається державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями відповідно до форми розрахунку, встановленої Державною податковою службою, та зазначається у декларації з податку на прибуток підприємства.
Розрахунок частини чистого прибутку (доходу) разом з фінансовою звітністю, складеною відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку, подається державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями до органів державної податкової служби у строк, передбачений для подання декларації з податку на прибуток підприємств.
Форму Розрахунку частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями, затверджено наказом Державної податкової адміністрації України від 16.05.2011року № 285, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 31.05.2011р. № 643/19381.
Таким чином, державні унітарні підприємства та їх об`єднання визначають частину чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету, згідно із затвердженою формою розрахунку та подають її до органу ДФС, на який покладено контроль за справляння цього платежу, протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду.
Відповідно до пункту 3 розділу І "Загальні положення" Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 1 "Загальні вимоги до фінансової звітності", затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 07.02.2013р. № 73, доходи - збільшення економічних вигод у вигляді надходження активів або зменшення зобов`язань, які призводять до зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків власників).
Згідно з пунктом 5 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 15 «Дохід», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 29.11.99р. №290, дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов`язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.
Відповідно до пункту 7 вказаного Положення дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) - загальний дохід (виручка) від реалізації продукції, товарів, робіт або послуг без вирахування наданих знижок, повернення раніше проданих товарів та непрямих податків і зборів (податку на додану вартість, акцизного збору тощо).
Чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) визначається шляхом вирахування з доходу від реалізації продукції, товарів, робіт, послуг наданих знижок, вартості повернутих раніше проданих товарів, доходів, що за договорами належать комітентам (принципалам тощо), та податків і зборів.
Пунктом 21 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 15 встановлено, що дохід відображається в бухгалтерському обліку в сумі справедливої вартості активів, що отримані або підлягають отриманню.
Згідно з пунктами 6, 7 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 16 «Витрати», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 31.12.99 №318, витратами звітного періоду визнаються або зменшення активів, або збільшення зобов`язань, що призводить до зменшення власного капіталу підприємства (за винятком зменшення капіталу внаслідок його вилучення або розподілу власниками), за умови, що ці витрати можуть бути достовірно оцінені. Витрати визнаються витратами певного періоду одночасно з визнанням доходу, для отримання якого вони здійснені. Витрати, які неможливо прямо пов`язати з доходом певного періоду, відображаються у складі витрат того звітного періоду, в якому вони були здійснені.
Відповідно до пункту 11 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 16 «Витрати» собівартість реалізованої продукції (робіт, послуг) складається з виробничої собівартості продукції (робіт, послуг), яка була реалізована протягом звітного періоду, нерозподілених постійних загальновиробничих витрат та наднормативних виробничих витрат.
До виробничої собівартості продукції (робіт, послуг) включаються: прямі матеріальні витрати; прямі витрати на оплату праці; інші прямі витрати; змінні загальновиробничі та постійні розподілені загальновиробничі витрати.
Виробнича собівартість продукції зменшується на справедливу вартість супутньої продукції, яка реалізується, та вартість супутньої продукції в оцінці можливого її використання, що використовується на самому підприємстві.
Перелік і склад статей калькулювання виробничої собівартості продукції (робіт, послуг) установлюються підприємством.
В ході перевірки встановлено, що у відповідності до колективних договорів, укладених адміністрацією ДП "Чорноліське лісове господарство" та профспілковим комітетом, що представляє інтереси трудового колективу підприємства зареєстрованих управлінням соціального захисту населення Знам`янської районної державної адміністрації (далі - сторони), сторони домовилися формувати, розподіляти кошти на соціально-трудові пільги і культурно-оздоровчі заходи використовувати їх, виходячи з реальних фінансових можливостей підприємства відповідно до затвердженого кошторису, який є додатком до колективних договорів.
В періоді, що перевірявся, підприємством затверджено кошторис витрат на соціальні трудові пільги та культурно-оздоровчі заходи (з урахуванням внесених змін до колективного договору) в сумі: 2015 рік - 6140,00тис.грн.; 2016 рік 15815,00тис.грн.; 2017 рік - 16850,00 тис.грн.; 2018 рік - 16850,00 тис.грн.
На виконання умов колективного договору ДП "Чорноліське лісове господарство" в період, що підлягав перевірці, нараховано та виплачено працівникам та пенсіонерам підприємства матеріальну допомогу, допомогу на оздоровлення, забезпечення працівників житлом, винагороду за підсумками роботи за рік, інші компенсуючи та заохочувальні виплати відповідно до колективного договору, а також здійснено нарахування єдиного соціального внеску на виплати на загальну суму 37536657,44грн.
Вказані операції підприємством відображено кореспонденцією рахунків Дт949 Кт651, 661 та віднесено до складу інших операційних витрат (стор. 15 -17 Акту перевірки) (т.1,а.с.36-38).
Так, посадовими особами відповідача зазначено, що згідно статті 2 Закону України "Про оплату праці" від 24.03.1995 року №108/95-ВР визначено структуру заробітної плати, а саме:
- основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов`язки). Вона встановлена у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів службовців;
- додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов`язані з виконанням виробничих завдань і функцій;
- інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Згідно ст.97 Кодексу законів про працю України та ст.15 Закону України "Про оплату праці" форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат. Премій, винагород та заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюється підприємство в колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених генеральною, галузевими (міжгалузевими) і територіальними угодами.
Перевіряючими зазначено, що відповідно до установчих документів ДП "Чорноліське лісове господарство" засновано на державній власності, належить до сфери управління Державного комітету лісового господарства України, входить до сфери управління Кіровоградського обласного управління лісового та мисливського господарства.
Положенням про порядок бухгалтерського обліку окремих активів та операцій підприємств державного, комунального секторів економіки і господарських організацій, які володіють та/або користуються об`єктами державної, комунальної власності, затвердженим наказом Міністра фінансів України 19.12.2006 року №1213, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.12.2006 року за №1363/13237 (із змінами та доповненнями) визначається методика відображення в бухгалтерському обліку активів та операцій, які мають особливий характер, зумовлений правовим статусом державного і комунального майна та законодавчим регулюванням діяльності суб`єктів державного, комунального секторів економіки й управління об`єктами державної власності.
Норми цього Положення застосовуються підприємствами державного, комунального секторів економіки, а також іншими господарськими організаціями, які володіють та/або користуються об`єктами державної, комунальної власності.
Відповідно до пункту 1.2 розділу IV Положення № 1213 спрямування підприємствами державного, комунального секторів економіки частини чистого прибутку на квартальну і річну дату балансу відображається: на матеріальне заохочення - за дебетом субрахунку 443 "Прибуток, використаний у звітному періоді" і кредитом рахунку 66 "Розрахунки за виплатами працівникам" наводиться сума нарахованої працівникам винагороди, допомоги, премій тощо, яка обчислена відповідно до законодавства, установчих і розпорядчих документів та фінансового плану з прибутку попереднього звітного кварталу (року).
Враховуючи викладені обставини, посадовими особами контролюючого органу зроблено висновок, що здійснені ДП "Чорноліське лісове господарство" в періоді, що перевірявся, виплати працівникам та пенсіонерам підприємства матеріальної допомоги, допомоги на оздоровлення, забезпечення працівників житлом, винагороди за підсумками роботи за рік, інших компенсуючих та заохочувальних виплат, відповідно до умов колективного договору, а також здійснених нарахувань єдиного соціального внеску на вказані виплати на загальну суму 37 536 657,44 грн., підлягали відображенню в бухгалтерському обліку підприємства кореспонденцією рахунків Дт443 Кт651,661. В зв`язку з викладеним, посадовими особами податкового органу зроблено висновок, що зазначені вище витрати не підлягають включенню до складу інших операційних витрат та, як наслідок, не впливають на фінансовий результат до оподаткування.
Тому, на порушення пп.134.1.1 п.134.1 ст.134 ПК України, п.1.2 Положенням про порядок бухгалтерського обліку окремих активів та операцій підприємств державного, комунального секторів економіки і господарських організацій, які володіють та/або користуються об`єктами державної, комунальної власності, затвердженим наказом Міністерства фінансів України 19.12.2006 року №1213, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16.12.2006 року за №1363/13237 (із змінами та доповненнями), ДП "Чорноліське лісове господарство" завищено показник рядка 2180 Звіту про фінансові результати "інші операційні витрати" всього на суму 37536657,44грн.
Так, на думку відповідача, загальна сума заниження податку на прибуток складає 6 771 772 грн..
1)5532 грн. - не включення до складу інших операційних доходів безнадійної кредиторської заборгованості по покупцях - нерезидентах у сумі 30734, 63грн., в тому числі за І квартал 2015 року- 7022,03 грн., за ІІ квартал 2015 - 1712,11 грн., за 2016 рік - півріччя 2018 року - 22000,49 грн.;
2) 9642 грн. - включення до складу собівартості витрат не підтверджених документально в сумі 53566 грн., в тому числі за І квартал 2015 року - 500 грн., за ІІ квартал 2015 року - 2800 грн., за ІІІ квартал 2015 року - 4700 грн., за 4 квартал 2015 року - 3800 грн., за 2016 рік - півріччя 2018 - 41766 грн.;
3) 6756598 грн. - включення до складу інших операційних витрат суми виплачених винагрод, мат. допомог, інших заохочень в сумі 37536657,44 грн., в тому числі за І квартал 2015 - 1107666,66 грн., за 2 квартал 2015- 2207152,79 грн., за 3 квартал 2015 - 1815298,32 грн., за 4 квартал 2015 - 1497811,79 грн., за 2016 рік - півріччя 2018 - 30908727,88 грн.
В судовому засіданні представником позивача зазначено, що зазначена в акті сума включає винагороду за підсумками роботи за рік, допомогу на оздоровлення при виході у чергову відпустку, допомогу до календарних та релігійних свят, витрати на забезпечення працівників житлом, допомогу до ювілейних дат, на одруження, народження, середній заробіток мобілізованих працівників, матеріальну допомогу сім`ї загиблого працівника в ході проведення АТО, оплату лікарняних за рахунок підприємства та інші витрати.
Так, представник позивача зазначив, що відповідно до вимог ч. 9 ст.75 ГК України розподіл прибутку (доходу) державних комерційних підприємств здійснюється відповідно до затвердженого фінансового плану з урахуванням вимог цього Кодексу та інших законів.
Згідно з положеннями ст.97 КЗпП України та ст.15 Закону України "Про оплату праці", умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій і винагород та інших заохочувальних виплат підприємства встановлюють самостійно у колективному договорі.
Відповідно до приписів ч.5 ст.97 КЗпП України, оплата праці працівників підприємства здійснюється в першочерговому порядку. Всі інші платежі здійснюються підприємством після виконання зобов`язань щодо оплати праці.
В судовому засіданні представник позивача наголошував, що всі вказані вище виплати нараховувались та виплачувались працівникам підприємства на підставі наказів по підприємству та відносились до «інших операційних витрат», згідно вимог чинного законодавства, укладених колективних договорів та затверджених фінансових планів, відповідного періоду, що не спростовано представником відповідача під час судового розгляду справи.
Судом встановлено, що колективні договори, укладені між адміністрацією та профспілковим комітетом ДП "Чорноліське лісове господарство", зареєстровані в Управлінні соціального захисту населення (т.1,а.с.122-146).
Колективними договорами затверджуються Положення про преміювання, Положення про винагороду за підсумками роботи за рік, одноразові винагороди, якими передбачені виплати на матеріальне заохочення (премії), винагороди за підсумками роботи за рік, одноразові виплати, такі як премії до свят, за рахунок фонду оплати праці.
При цьому, в Положенні зазначено, що преміювання проводиться з фонду оплати праці, а витрати на нарахування премій відноситься на собівартість виконаних робіт.
Аналіз змісту колективних договорів свідчить, що виплати на матеріальні заохочення працівникам ДП "Чорноліське лісове господарство" передбачені розділом VIII «Збереження та розвиток соціальної сфери підприємства, соціальні пільги та гарантії» за 2015-2016 роки та розділом VII «Соціальний захист та задоволення духовних потреб».
Так, згідно з п.8.1 розділу VIII договору визначено, що за фінансовою можливістю підприємство може надавати:
1)матеріальну допомогу на оздоровлення, в зв`язку з черговою відпусткою в розмірі місячного посадового окладу чи місячної тарифної ставки. Працівникам, місячна тарифна ставка яких не визначена та не залежить від норми виробітку, розмір допомоги визначається виходячи з середньомісячної основної заробітної плати за період в рахунок відпускних;
2) одноразове преміювання в розмірах виходячи з наявності коштів з приводу свят, а саме - Новорічне свято, Різдво Христове, День вшанування учасників бойових дій на території інших держав….та інші календарні свята;
3) матеріальну допомогу працівникам на народження дитини, одруження, поховання, компенсацію житла працівникам, які винаймають житло;
4) інші виплати, передбачені розділом VIII Колективного договору.
Судом встановлено, що нарахування та виплата винагороди за підсумками роботи за рік працівникам ДП "Чорноліське лісове господарство", передбачено додатком 12 до п. 5.6 розд. V «Оплата на нормування праці» колективного договору на 2016 рік, додатку №11 до п. 5.10 розд. V «Оплата на нормування праці» колективного договору на 2017-2020 роки.
Винагороди та заохочення, що здійснюються раз на рік або мають одноразовий характер, зокрема винагороди за підсумками роботи за рік, щорічні винагороди за вислугу років (стаж роботи), входять до фонду оплати праці у складі інших заохочувальних та компенсаційних виплат відповідно п.п. 2.3.2 п. 2.3 ст. 2 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004р. № 5.
Відповідно до ст.2 Закону України "Про оплату праці" премії, пов`язані з виконанням виробничих завдань і функцій відносяться до додаткової заробітної плати, а винагорода за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями до інших заохочувальних та компенсаційних виплат. І відповідно до статті 5 Закону України "Про оплату праці" джерелом коштів на оплату праці госпрозрахункових підприємств є частина доходу (а не чистого прибутку) та інші кошти, одержані внаслідок їх господарської діяльності.
Відповідно до ч.2 ст.3 Закону України "Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні" фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Методику відображення в бухгалтерському обліку активів та операцій, які мають особливий характер, зумовлений правовим статусом державного і комунального майна та законодавчим регулюванням діяльності суб`єктів державного, комунального секторів економіки й управління об`єктами державної власності визначає Положення про порядок бухгалтерського обліку окремих активів та операцій підприємств державного, комунального секторів економіки і господарських організацій, які володіють та/або користуються об`єктами державної, комунальної власності, затверджене наказом Міністерства фінансів України №1213 від 19.12.2006 року ( далі Положення №1213).
Відповідно до п.1.2 пункту 2 розділу ІV Положення №1213, сума нарахованої працівникам винагороди, допомоги, премії тощо, яка обчислена відповідно до законодавства, установчих і розпорядчих документів та фінансового плану з прибутку попереднього звітного кварталу (року) відображається у бухгалтерському обліку за дебетом субрахунку 443 "Прибуток, використаний у звітному періоді" і кредитом рахунку 66 "Розрахунки за виплатами працівникам". Тобто, розпорядчим документом підприємства має бути визначено вичерпний перелік виплат, які здійснюються за рахунок прибутку.
Усі інші виплати працівникам, які не визначені установчими і розпорядчими документами підприємства як такі, що виплачуються за рахунок прибутку, обліковуються відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 26 «Виплати працівникам» (далі - ПСБО 26), затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.10.2003р. №601, та включаються до витрат підприємства.
ПСБО 26 визначає методологічні засади формування у бухгалтерському обліку інформації про виплати ( у грошовій і не грошовій формах) за роботи, виконані працівниками, та її розкриття у фінансовій звітності, застосовуються роботодавцями підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, крім бюджетних установ та підприємств, які відповідно до законодавства складають фінансову звітність за міжнародними стандартами фінансової звітності.
Відповідно до п.5 ПСБО 26 поточні виплати працівникам включають: заробітну плату за окладами та тарифами, інші нарахування з оплати праці, виплати за невідпрацьований час ( щорічні відпустки та інший оплачуваний невідпрацьований час); премії та інші заохочувальні виплати, що підлягають сплаті протягом дванадцяти місяців по закінченні періоду, у якому працівники виконують відповідну роботу, тощо.
Відповідно до п.8 ПСБО 26 премії та інші заохочувальні виплати визнаються зобов`язанням через створення забезпечення у звітному періоді, якщо робота, виконана працівником у цьому періоді , дає їм право на отримання таких виплат у майбутньому.
Таким чином позивач вірно визначив фінансовий результат до оподаткування (прибуток) за період, що перевірявся, включивши до витрат створення резервів на виплату премій, заохочень, та інших виплат пов`язаних із заробітною платою.
Судом встановлено, що в періоді, що перевірявся, підприємством віднесено до складу собівартості реалізованої продукції витрати на суму 53566,00 грн.
Матеріалами справи встановлено та в судовому засіданні підтверджено, що ДП "Чорноліське лісове господарство" (в періоді, що підлягав перевірці), отримувало дохід від надання рекреаційних послуг (надання дозволу на проведення фото - та відеозйомки, виїзних церемоній весіль та інших святкових подій на території офісу лісгоспу, тощо). В бухгалтерському обліку зазначений дохід відображено кореспонденцією рахунків: Дт281 КТ703, Дт281 Кт719.В подальшому в бухгалтерському обліку вказані суми віднесені до складу собівартості реалізованих товарів шляхом відображення кореспонденції рахунків : Дт2821 «Товари в роздрібній торгівлі» Кт281 «Товари на складі» на суму 53566,00 грн.; Дт 902«Собівартість реалізованих товарів» Кт2821 «Товари в роздрібній торгівлі» на суму 53566 грн.
В той же час, допитана в якості свідка в.о головного бухгалтера ОСОБА_1 повідомила, що підставою для соціальних витрат господарства, окрім законодавчих актів, є наказ, статут, колективні договори.
Допитана в якості свідка ОСОБА_2 зазначила, що витрати на матеріальну допомогу формувалися, відповідно до Закону України "Про оплату праці", ПК України, Закону України "Про оприбуткування", відповідно до фінансового плану та отриманого чистого прибутку.
Ухвалою суду від 15 квітня 2019 року за клопотанням представника позивача призначено експертизу у справі №340/549/19 (т.2,а.с.77-81).
Так, на вирішення судовому експерту поставлені наступні питання:
- Чи підтверджуються документально висновки акту № 173/11-28-14-06/00992214 від 16.11.2018 року "Про результати документальної планової виїзної перевірки державного підприємства "Чорноліське лісове господарство" (код ЄДРПОУ 00992214) з питань достовірності, повноти нарахування та своєчасності сплати податків та зборів, а також дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2015 року по 30.06.2018 року, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску па загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 року по 30.06.2018 року, в частині порушення ДП "Чорноліське лісове господарство" вимоги п.44.1, п.44.2 ст.44, пп.134.1.1 та п.134.1 ст.134 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податок на прибуток в періоді, що перевірявся, на загальну суму 6 771 772 грн.?
- Чи підтверджуються документально висновки акту № 173/11-28-14-06/00992214 від 16.11.2018 року "Про результати документальної планової виїзної перевірки державного підприємства "Чорноліське лісове господарство" (код ЄДРПОУ 00992214) з питань достовірності, повноти нарахування та своєчасності сплати податків та зборів, а також дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2015 року по 30.06.2018 року, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску па загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 року по 30.06.2018 року, в частині порушення ДП "Чорноліське лісове господарство" вимоги п.44.1. п.44.2 ст.44, пп.134.1.1 та п.134.1 ст.134 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено частину чистого прибутку (доходу) в періоді, що перевірявся, на загальну суму 19 865 845 грн.?
- Чи підтверджується правомірність нарахування ГУ ДФС у Кіровоградській області Державному підприємству "Чорноліське лісове господарство" суми грошового зобов`язання з податку на прибуток у розмірі 1 393 762 грн. штрафних санкцій на підставі повідомлення - рішення від 29.11.2018 року № 00000951406 ?
Відповідно до висновку експерта №11/1,2-176 судово - економічної експертизи, складеного судовим експертом Гавриш Галиною Олександрівною 21.08.2019 року, судом встановлено, зокрема, що:
1) документально підтверджуються висновки акту № 173/11-28-14-06/00992214 від 16.11.2018 року "Про результати документальної планової виїзної перевірки державного підприємства "Чорноліське лісове господарство" (код ЄДРПОУ 00992214) з питань достовірності, повноти нарахування та своєчасності сплати податків та зборів, а також дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2015 року по 30.06.2018 року, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску па загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 року по 30.06.2018 року, в частині порушення ДП "Чорноліське лісове господарство" вимоги п.44.1, п.44.2 ст.44, пп.134.1.1 та п.134.1 ст.134 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податок на прибуток в періоді, що перевірявся, на загальну суму 6 771 772 грн. частково, в частині заниження податку на прибуток у сумі 5532,23 грн.
2) Документально підтверджуються висновки акту № 173/11-28-14-06/00992214 від 16.11.2018 року "Про результати документальної планової виїзної перевірки державного підприємства "Чорноліське лісове господарство" (код ЄДРПОУ 00992214) з питань достовірності, повноти нарахування та своєчасності сплати податків та зборів, а також дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2015 року по 30.06.2018 року, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску па загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 року по 30.06.2018 року, в частині порушення ДП "Чорноліське лісове господарство" вимоги п.44.1. п.44.2 ст.44, пп.134.1.1 та п.134.1 ст.134 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено частину чистого прибутку (доходу) в періоді, що перевірявся, на загальну суму 19 865 845 грн. частково, в частині 14604,60 грн.
3)документально підтверджується нарахування ГУ ДФС у Кіровоградській області Державному підприємству "Чорноліське лісове господарство" суми грошового зобов`язання з податку на прибуток у розмірі 1 393 762 грн. штрафних санкцій на підставі повідомлення - рішення від 29.11.2018 року № 00000951406 частково, в частині 990,02 грн.
Висновок судово-економічної експертизи №11/1,2-176 від 21.08.2019 р. підтверджується документами, наявними в матеріалах справи, а відповідачем не надано доказів на спростування зазначеного висновку чи обґрунтованих доводів щодо помилковості висновку експертизи.
У судовому засіданні надала пояснення експерт Гавриш Г.О., яка підтримала свій висновок у повному обсязі.
З урахуванням норм ч.3 ст. 2 КАС України, суд дійшов висновку про необхідність часткового задоволення вимог адміністративного позову. З огляду на те, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення, були прийняті відповідачем не на підставі законів України, необґрунтовано, їх слід визнати протиправними та скасувати в частині.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно ч.3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Відповідно до ст. 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати зокрема пов`язані з проведенням експертиз.
Відповідно до ч.5 ст. 137 КАС України, розмір витрат на підготовку експертного висновку на замовлення сторони, проведення експертизи, залучення спеціаліста, перекладача чи експерта встановлюється судом на підставі договорів, рахунків та інших доказів.
У справі наявні рахунок-фактура на суму 41352,00 грн. та 25000,00 грн.(т.2 а.с.86,165),платіжне доручення на суму 41352,00 грн. та 25000,00 грн.(т.2 а.с. 176,177) , у зв`язку з чим суд стягує на користь позивача з відповідача витрат пов`язаних із проведенням експертизи.
Відповідно до пп.1 п.3 ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано суб`єктом владних повноважень, юридичною особою ставка судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
При звернення до суду позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 19210,00 грн., 17289,00 грн., 1921,00 грн.(т.1 а.с. 3,4), тому суд стягує на користь позивача з відповідача витрати, пов`язані з сплатою судового збору у розмірі 19210,00 грн.
Керуючись ст.ст. 243-246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Державного підприємства "Чорноліське лісове господарство" - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення №00000951406 від 29.11.2018 року, яким позивачу збільшено суму грошового зобов`язання та застосовано штрафні (фінансові) санкції за платежем - податок на прибуток в частині 8 159 011,75 грн., в тому числі за податковими зобов`язаннями - 6 766 239,77 грн. та штрафні санкції - 1 392 771,98 грн.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення №00000961406 від 29.11.2018 року, яким позивачу збільшено суму грошового зобов`язання за платежем - частина чистого прибутку в частині 19 218 178,40 грн.
В задоволені решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь Державного підприємства "Чорноліське лісове господарство" (код -00992214 ) понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 19210 грн. та витрати на сплату експертизи в розмірі 66352,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 255КАС України.
Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного тексту.
Повний текст рішення складено та підписано 12.12.2019 року.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду О.С. Петренко