
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"12" грудня 2019 р. справа № 300/2183/19
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Тимощук О.Л., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за
позовною заявою ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області
про визнання дій протиправними та зобов`язання до їх вчинення, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі, також - позивач, ОСОБА_1 ) 07.11.2019 звернувся в суд з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі, також - відповідач), у якій просить визнати протиправними дії щодо зменшення розміру виплати нарахованої пенсії, починаючи з 01.01.2018 та зобов`язати здійснити виплату, починаючи з 01.01.2018, нарахованої в розмірі 12765,00 грн суми пенсії, із нарахуванням компенсації втрати частини доходів, з урахуванням раніше сплачених коштів.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що він є пенсіонером та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та отримує пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Починаючи з 01 січня 2018 року, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, позивачу проведено перерахунок пенсії, яку встановлено у загальному розмірі 12 795 грн. Однак, згідно із приписами постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», з 01.01.2018 виплата перерахованої підвищеної пенсії здійснюється позивачу у розмірі 50%, та з 01.01.2019 у розмірі 75%. Позивач вважає, що таке зменшення відповідачем розміру пенсії з надбавками за рахунок виплати лише 50 % та 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, є протиправним, суперечить вимогам Конституції України, Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відтак, просить позов задовольнити у повному обсязі.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.11.2019 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до правил, встановлених статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, також - КАС України) (а.с.1-2).
Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 27.11.2019 (а.с.16-23). Відповідно до змісту поданого відзиву, представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечив та зазначив, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва по справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 від 21.02.2018, на підставі якої проведено перерахунок пенсії позивачу, та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008. Однак, жодних нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитися перерахунок пенсії, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва - не прийнято. У зв`язку із цим, на підставі пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018, виплата пенсії позивачу продовжується у встановленому на час перерахунку розмірах. Представник відповідача переконаний, що в діях Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області відсутні будь-які ознаки протиправності, а відтак, доводи ОСОБА_1 є безпідставними та необґрунтованими.
Водночас, представник звернув увагу на те, що виплата перерахованої ОСОБА_1 пенсії в 2018 році проводилася в порядку, визначеному чинною на той час Постановою №103 від 21.02.2018, без порушення строків її виплати, а відтак, відповідач не погодився і з вимогою позивача щодо компенсації втрати частини доходів.
Враховуючи наведене, законних підстав для здійснення виплати пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.01.2018 розмірі 12 765,00 грн, із нарахуванням компенсації втрати частини доходів, з урахуванням раніше сплачених коштів представник відповідача не вбачає, просить суд у задоволенні позову відмовити.
Дослідивши в сукупності позовну заяву, відзив на позовну заяву, письмові докази, наявні в матеріалах даної адміністративної справи, судом встановлено нижчевикладені обставини.
Згідно із розрахунком на пенсію за вислугу років, ОСОБА_1 , починаючи з 17.05.1997 призначено пенсію за вислугу років, з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років та надбавки за таємність (а.с.49-50).
Згідно із копією протоколу про перерахунок пенсії від 01.04.2018, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України від 04.03.2018, починаючи з 01.01.2018 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії, з урахуванням посадового окладу, окладу за військове звання та процентної надбавки за вислугу років. Основний розмір пенсії склав 70% грошового забезпечення, що в підсумку становить 10 747,80 грн. Розмір підвищення становить 6 833,75 грн, з них постановлено виплачувати:
з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50% від підвищення - 3 416,88 грн;
з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75% від підвищення - 5 125,31 грн;
з 01.01.2020 100% від підвищення - 6 833,75 грн.
У зв`язку із оскарженням позивачем виключно дій Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо проведеного з 01.01.2018 перерахунку пенсії, у досудовому порядку із заявою про проведення перерахунку пенсії та здійснення її виплати у 100-відсотковому розмірі позивач до відповідача не звертався. Відтак, з метою відновлення свого порушеного права на належне пенсійне забезпечення, ОСОБА_1 звернувся із позовною заявою до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд керується Конституцією України, Кодексом адміністративного судочинства України, положеннями Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII, постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року за №393" від 13.02.2008 №45, постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 №804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», а також інших законів і підзаконних нормативно-правових актів у відповідних редакціях, чинних на момент виникнення спірних правовідносин.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа військовослужбовців, визначено Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за №2262-ХІІ (надалі, також - Закон №2262-ХІІ).
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-XII (в редакції чинній на момент спірного перерахунку пенсії) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії відповідно до Закону №2262-XII, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Як уже зазначалось вище судом, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", згідно з пунктом 1 якої (у редакції від 21.02.2018), слід перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України №2262-XII до 1 березня 2018 року, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби, що визначені станом на 1 березня 2018 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
За змістом пункту 2 Постанови №103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) постановлено проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Як встановлено судом в результаті дослідження матеріалів справи, відповідачем на підставі Постанови №103 та відповідно до Порядку №45 проведено позивачу перерахунок пенсії з 01.01.2018. При цьому, на момент проведення такого перерахунку положення Постанови №103 щодо строків виплати суми підвищення та її розмірів, були чинними, неконституційними не визнавались, не скасовувались, та як наслідок, підлягали обов`язковому застосуванню відповідачем в межах спірних правовідносин.
Водночас, судом встановлено, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
За наслідками касаційного оскарження постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12.11.2019 у справі №826/3858/18 (адміністративне провадження №К/9901/10882/19) касаційну скаргу Кабінету Міністрів України залишено без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 - без змін (http://reestr.court.gov.ua/Review/85678754).
Згідно із приписами частини 2 статті 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Конституційний Суд України у своєму рішенні №1-рп/99 від 09.02.99 у справі №1-7/99 зазначив, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Зважаючи на вказане, пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 слід вважати не чинними саме з 05.03.2019.
Відтак, суд зазначає, що відповідач при проведенні перерахунку пенсії позивачу у квітні 2018 року, а також, здійснюючи виплату суми підвищення пенсії з 01.01.2018 по 31.12.2018 у розмірі 50% та з 01.01.2019 по 04.03.2019 у розмірі 75% діяв правомірно, застосовуючи до спірних правовідносин положення чинних на той час пунктів 1 та 2 Постанови №103, а повноваженнями у інший спосіб здійснювати виплату перерахованого підвищення пенсії в період з 01.01.2018 по 04.03.2019, останній наділений не був.
Таким чином, під час розгляду даної справи судом не встановлено наявності ознак протиправності у діях відповідача в частині проведення спірного перерахунку у 2018 році та здійснення виплати суми підвищення, враховуючи встановлені обмеження, а тому, вимога ОСОБА_1 про визнання протиправними дії відповідача щодо зменшення розміру виплати нарахованої пенсії, починаючи з 01.01.2018 задоволенню не підлягає.
Однак, суд звертає увагу на те, що починаючи з дати набрання рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва законної сили - 05.03.2019, згідно з яким визнані протиправними та нечинними пункти 1 та 2 Постанови №103 і окремі положення Порядку №45, на підставі яких і здійснювався перерахунок пенсії ОСОБА_1 , відпали законодавчі обмеження у розмірі суми підвищення, яка підлягала до виплати, та як наслідок, стали наявними підстави для здійснення виплати суми підвищення перерахованої з 01.01.2018 пенсії, в даному випадку - 6833,75 грн, у 100-відсотковому розмірі.
У відзиві на позовну заяву представник відповідача вказує на відсутність належного нормативного регулювання порядку проведення перерахунку пенсії, з урахуванням рішення Окружного адміністративного суду м. Києва, а відтак, і на відсутність підстав для зміни встановлених до виплати розмірів підвищення пенсії.
Суд не погоджується із таким обгрунтуванням відповідача та зазначає, що питання строків виплати підвищення до пенсії та розміру такого підвищення, що встановлювалися скасованими положеннями Постанови №103 не охоплювали поняття "порядок проведення перерахунку пенсії".
Натомість, як уже зазначалось судом вище, відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Частина 18 статті 43 Закону №2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до частини 3 статті 51 цього ж Закону перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Таким чином, суд повторно зазначає, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії відповідно до Закону №2262-XII, здійсненої на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Так, постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №704 від 30.08.2017 (надалі, також - Постанова №704), яка набрала чинності 01.03.2018, скасовано постанову Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року за №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1 та схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.
Пунктом 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Прийняття Кабінетом Міністрів України Постанови №704 та збільшення розміру складових грошового забезпечення військовослужбовців слугувало безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього військовослужбовця, починаючи з 01.01.2018.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, а рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва визнано нечинними та скасовано виключно зміни, внесені до вказаного Порядку Постановою №103 стосовно складових грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсії.
Приписи Порядку №45, що стосуються саме умов та порядку проведення відповідачем перерахунку пенсії є чинними, неконституційними не визнавались та не скасовувались. При цьому, зміст змін, внесених Постановою №103 до Порядку та скасованих рішенням суду у повній мірі відповідають положенням пункту 2 Постанови №704, який також є чинним та у встановленому порядку не скасованим. Водночас, будь-яких заперечень стосовно складових грошового забезпечення, врахованих до перерахованої пенсії, а також, щодо їх розміру, у позовній заяві ОСОБА_1 , не висловив.
З урахуванням наведеного, суд відхиляє доводи представника відповідача про відсутність належного правового регулювання порядку здійснення перерахунку пенсії з огляду на їх безпідставність та необґрунтованість.
У відзиві на позовну заяву представник відповідача, обґрунтовуючи правомірність виплати у 2019 році суми підвищення до пенсії у розмірі 75%, звернув увагу суду на прийняту Кабінетом Міністрів України 14.08.2019 постанову №804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», якою установлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови №704, здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.
Вказана Постанова №804 набрала чинності з моменту публікації документа у офіційному виданні - 04.09.2019.
Зважаючи на вказане, суд зазначає, що статтею 58 Конституції України закріплено один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі.
Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта.
Згідно з частинами 1 та 2 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до частини першої статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод і практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Право на виплати у сфері соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше у рішенні від 16 грудня 1974 року у справі «Міллер проти Австрії», де Суд встановив принцип, згідно з яким обов`язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні «Гайгузус проти Австрії» від 16 вересня 1996 року, згідно з якою, якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.
Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі «Кечко проти України» (рішення від 08 листопада 2005 року) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними.
Таким чином, встановлений Постановою №804 75-відсотковий розмір суми підвищення перерахованої пенсії підлягає виплаті Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з моменту набрання положеннями Постанови законної сили, тобто з 04 вересня 2019 року.
З огляду на відсутність будь-яких нормативно-правових актів, що встановлювали б інші розміри сум підвищення, що підлягають виплаті, за період з 05.03.2019 по 03.09.2019, та беручи до уваги висновки Окружного адміністративного суду м. Києва, суд дійшов переконання про наявність підстав для зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити виплату перерахованої пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 05.03.2019 по 03.09.2019, із врахуванням 100-відсоткового розміру суми підвищення, з урахуванням уже виплачених сум.
Стосовно вимоги ОСОБА_1 про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити виплату нарахованої суми пенсії у розмірі 12 795 грн, суд зазначає таке.
Згідно зі змістом позовної заяви, позивач переконаний у тому, що відповідно до Постанови №103 відповідачем проведено перерахунок його пенсії з 01.01.2018 у розмірі 74% грошового забезпечення, загальна сума якого становить 14 822,20 грн, а тому, розмір пенсії, що підлягає виплаті становить 12 795 грн (14 822,20 - 74%).
Проте, як встановлено судом з копій протоколів про перерахунок пенсії за пенсійною справою № ХД 18937 від 01.01.2018 (а.с.14, 129), у зв`язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України Постанови №103, відповідачем проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням посадового окладу - 7 050 грн, окладу за військове звання - 1 480 грн, процентної надбавки за вислугу років 50% - 4 265 грн. Загальна сума грошового забезпечення для обчислення пенсії становить 12 795 грн. Основний розмір пенсії призначено виходячи із 70% грошового забезпечення, а не 74, як помилково вважає позивач, що становить 8 956, 50 грн. Крім цього, до основного розміру пенсії також враховано і надбавку за проживання в гірській місцевості у розмірі 1791,30 грн.
Таким чином, загальний розмір пенсії, нарахованої позивачу з 01.01.2018 складає 10 747,80 грн, а не 12 795 грн як зазначено у позові.
Враховуючи попередню суму пенсії позивача - 3914,05 грн, підвищення до пенсії внаслідок перерахунку становить 6 833,75 грн.
Відтак, вимога ОСОБА_1 про зобов`язання відповідача здійснити виплату перерахованої пенсії у розмірі 12 795 грн не відповідає фактичним обставинам справи, а тому, задоволенню не підлягає.
Разом з цим, суд вважає безпідставною і вимогу позивача про нарахування компенсації втрати частини доходів, з огляду на таке.
Частиною 2 статті 46 Закону №1058-IV, яка регламентує виплату пенсій за минулий час, передбачено, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. При цьому компенсація втрати частини пенсії у зв`язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Порядок нарахування та виплати компенсації громадянам втрати частини доходів у зв`язку із порушенням строків їх виплати регулюється Законом України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати» від 19.10.2000 №2050-ІІІ (надалі, також - Закон №2050-ІІІ).
Відповідно до статей 1, 2 Закону №2050-ІІІ підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), така компенсація провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.
Із наведеного вбачається, що дія зазначених нормативних актів поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни на території України і не мають разового характеру.
При цьому, визначальною умовою для виплати громадянину передбаченої статтею 46 Закону № 1058-IV, статтею 2 Закону № 2050-ІІІ компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії).
Таким чином, право позивача на отримання компенсації втрати частини доходів виникає у випадку несвоєчасної виплати уже нарахованого доходу на один і більше місяців.
У свою чергу, позивачем у позовній заяві не зазначено про будь-які порушення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області строків виплати нарахованого доходу, а також не долучено на підтвердження таких порушень жодного доказу. Відтак, враховуючи недоведеність ОСОБА_1 обставин, які б свідчили про наявність правових підстав для отримання компенсації, у задоволенні вимоги позивача про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів слід відмовити.
Враховуючи всі вищенаведені обставини та висновки суду, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.
Згідно із частиною 3 статті 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Відповідно до наявної в матеріалах справи квитанції №0.0.1515482149.1 від 07.11.2019, ОСОБА_1 за подання до суду даного позову сплачено судовий збір у розмірі 768, 40 грн (а.с.3).
У відзиві на позовну заяву представник відповідача, у зв`язку із відсутністю коштів, призначених для сплати судового збору, просив суд звільнити відповідача від сплати судового збору в даній справі. Проте, суд зазначає, що ні положеннями КАС України, ні Закону України "Про судовий збір" не передбачено можливості звільнення відповідача - суб`єкта владних повноважень від стягнення за рахунок його бюджетних асигнувань сплаченого позивачем судового збору при вирішенні судом питання розподілу судових витрат.
З огляду на вказане, а також, беручи до уваги те, що доказів понесення позивачем будь-яких інших витрат, пов`язаних із розглядом справи суду не надано, підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сплачений позивачем судовий збір, пропорційно до задоволених позовних вимог у розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) гривні 20 копійок.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 255, 263, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо невиплати ОСОБА_1 належного розміру пенсії в період з 05.03.2019 по 03.09.2019.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нарахувати та здійснити виплату ОСОБА_1 суму підвищення до пенсії у розмірі 100%, що становить 6833,75 грн, починаючи з 05.03.2019 по 03.09.2019 включно, з урахуванням раніше сплачених коштів.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ - 20551088) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) гривні 20 копійок.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ;
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, адреса: вул. Січових Стрільців, буд. 15, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ - 20551088.
Суддя /підпис/ Тимощук О.Л.