Рішення № 86284285, 12.12.2019, Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
12.12.2019
Номер справи
303/7904/19
Номер документу
86284285
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 303/7904/19

2а/303/270/19

номер рядка стат.звіту – 13

Р І Ш Е Н Н Я

І м е н е м У к р а ї н и

12 грудня 2019 року м.Мукачево

Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

в особі головуючої-судді Курах Л.В.

з участю секретаря судових засідань Тромпак В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Мукачево адміністративний позов Мукачівського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України до громадянина Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про продовження строку затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення іноземця, який підлягає примусовому видворенню за межі України, -

В С Т А Н О В И В :

І. Виклад позиції позивача.

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до громадянина Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про продовження строку затримання громадянина Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України, але не більше як до 18 (вісімнадцяти) місяців, а саме до 21 березня 2020 року.

Дана справа, згідно Протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями передана на розгляд головуючій судді Курах Л.В. 12.12.2019 року

Даний позов мотивується тим, що відповідач 17 вересня 2018 року незаконно, поза пунктами пропуску, в складі групи осіб, без документів, що посвідчують особу та дають право на перетин кордону, перетнув державний кордон з України в Румунію на ділянці відповідальності відділення інспекторів прикордонної служби «Грушово» відділу прикордонної служби «Тячів», в районі 272-273 прикордонних знаків, на території Тересвянської сільради Тячівського району Закарпатської області, однак після незаконного перетину кордону був затриманий представниками прикордонної поліції Румунії та 19.09.2018 року, в пункті пропуску «Солотвино» Мукачівського прикордонного загону, на підставі статті 3 Угоди між Україною та Європейським Співтовариством про реадмісію осіб переданий на територію України у встановленому угодою порядку під час проведення прикордонно-представницької зустрічі.

21.09.2018 року відносно відповідача було ухвалено рішення Мукачівського міськрайонного суду про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.

01.10.2018 року відносно відповідача було ухвалено рішення Мукачівського міськрайонного суду про видворення.

21.12.2018 року відповідача було поміщено до Волинського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.

19.03.2019 року Рішенням Мукачівського міськрайонного суду строк затримання відповідача було продовжено до 21.09.2019 року. Вказане рішення Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду було змінено, замість обумовленого часового проміжку зазначено «три місяці», а саме до 21.06.2019 року.

11 червня 2019 року Рішенням Мукачівського міськрайонного суду № 2а/303/141/19 (справа № 303/3756/19) строк затримання відповідача було продовжено з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України, а саме до 21 грудня 2019 року.

Строк тримання відповідача в Волинському ПТПІ закінчується 21.12.2019 року, неодержано інформацію з країни громадянської належності іноземця або країни походження особи без громадянства, в останнього відсутні документи необхідні для ідентифікації особи, відсутність співпраці з боку відповідача під час перебування в ПТПІ, що виразилася у наданні останнім неправдивої інформації відносно себе, що призводить до неможливості виконання виконання рішення суду про видворення.

ІІ. Заяви (клопотання) учасників справи.

Заяв та клопотань під час розгляду справи не поступило.

ІІІ. Процесуальні дії у справі.

Ухвалою судді Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 12.12.2019 року адміністративний позов прийнято до розгляду та відкрито провадження в справі.

Представником позивача Рукін К.А. через канцелярію суду подано клопотання про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі

Відповідачем ОСОБА_1 через канцелярію суду подано клопотання про розгляд справи без його участі, позовні вимоги визнає повністю, заперечень немає. Переклад здійснено перекладачем ОСОБА_3

IV. Фактичні обставини, встановлені Судом.

21.09.2018 року рішенням Мукачівського міськрайонного відповідача було затримано з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні строком на 6 місяців.

01.10.2018 року Мукачівським міськрайонним судом відносно відповідача було ухвалено рішення про видворення.

21.12.2018 року відповідача було поміщено до Волинського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.

19.03.2019 року Рішенням Мукачівського міськрайонного суду строк затримання відповідача було продовжено на 6 місяців, а саме до 21.09.2019 року.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15.05.2019 року, рішення Мукачівського міськрайонного суду від 19.03.2019 року було змінено, замість обумовленого часового проміжку зазначено «три місяці», а саме до 21.06.2019 року.

11 червня 2019 року Рішенням Мукачівського міськрайонного суду № 2а/303/141/19 (справа № 303/3756/19) строк затримання відповідача було продовжено з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України, а саме до 21 грудня 2019 року.

Мукачівським прикордонним загоном Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України направлялися відповідні запити з метою встановлення особи відповідача № 81/9827 від 21.09.2018 року, № 81/12193 від 22.11.2018 року.

Адміністрацією Державної прикордонної служби України направлявся запит щодо ідентифікації осіб № 0.81-2567/0/6-19 від 14.03.2019 року.

Департаментом консульської служби Міністерства закордонних справ України вказаний запит був направлений до Посольства України в Республіці Польща, яке в свою чергу надіслало його до Посольства Народної Республіки Бангладеш в Республіці Польща, про що свідчить листи з Посольства України в Республіці Польща від 21.01.2019 року та № 6137/КВ/078-411-19 та від 28.02.2019 року № 6137/КВ/079-1548-19. Вказаними листами Посольство України в Республіці Польща повідомило, що Посольство Народної Республіки Бангладеш в Республіці Польща підтвердило отримання ноти Посольства України в Республіці Польща щодо ідентифікації відповідача, а також те, що направило матеріали надані українською стороною до Міністерства закордонних справ Народної Республіки Бангладеш з метою проведення перевірки.

Департаментом консульської служби Міністерства закордонних справ України вказаний запит був направлений до Посольства України в Республіці Індія, яке в свою чергу надіслало його до Посольства Народної Республіки Бангладеш в Республіці Індія, про що свідчить лист з Посольства України в Республіці Індія від 11.04.2019 року № 6152/17-500-482.

Вказаним листом Посольство України в Республіці Індія повідомило про те, що ним здійснено передачу до Посольства Народної Республіки Бангладеш в Республіці Індія (в м. Нью-Делі) матеріалів щодо ідентифікації 69 громадян Народної Республіки Бангладеш.

V. Оцінка Суду.

Закон України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначає правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, та встановлює порядок їх в`їзду в Україну та виїзду з України.

Частиною четвертою статті 30 вказаного Закону визначено, що іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.

Аналогічні положення викладені в пункті 12 Інструкції про порядок утримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 29.02.2016 № 141.

Особливості провадження у справах за адміністративними позовами з приводу затримання та видворення іноземців та осіб без громадянства визначені статтею 289 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до ч.11 статті 289 Кодексу адміністративного судочинства України строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, цей строк може бути продовжений, але не більш як на вісімнадцять місяців.

Частиною 12 статті 289 КАС України визначено, що про продовження строку затримання не пізніш як за п`ять днів до його закінчення орган (підрозділ), за клопотанням якого затримано іноземця або особу без громадянства, кожні шість місяців подає відповідний адміністративний позов. У такому позові зазначаються дії або заходи, що вживалися органом (підрозділом) для ідентифікації іноземця або особи без громадянства, забезпечення виконання рішення про примусове видворення (реадмісію) або для розгляду заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні.

Згідно із ч. 13 статті 289 КАС України умовами, за яких неможливо ідентифікувати іноземця чи особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи, є :1) відсутність співпраці з боку іноземця або особи без громадянства під час процедури його ідентифікації; 2) неодержання інформації з країни громадянської належності іноземця або країни походження особи без громадянства чи документів, необхідних для ідентифікації особи.

Відповідно до частини 4 статті 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.

З матеріалів справи вбачається, що відповідач по справі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є громадянином Народної Республіки Бангладеш, який у свою чергу на підставі Рішення суду, затриманий та поміщений до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні та відносно якого ухвалено рішення про видворення.

Термін утримання відповідача в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні визначений ч.11 ст.289 КАСУ, закінчується 21.12.2019 року, в останнього відсутні документи, що дають право на виїзд з України, та документи, що посвідчують особу, а також відсутня співпраця з боку відповідача, який відмовився давати пояснення.

Інструкцією про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства яка затверджена спільним Наказом МВС України, Адміністрацією ДПС України, Службою безпеки України № 353/271/150 від 23.04.2012 (далі - Інструкція) регламентовано порядок дій посадових осіб територіальних органів, територіальних підрозділів Державної міграційної служби України, органів охорони державного кордону та органів Служби безпеки України під час прийняття рішень про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства (далі - іноземців), їх документування та здійснення заходів з безпосереднього примусового повернення та примусового видворення за межі України.

Так, п.2.7 Інструкції №353/271/150 передбачено, що у разі відсутності в іноземця документів, що посвідчують особу, територіальний орган, територіальний підрозділ ДМС, орган СБУ або орган охорони державного кордону України вживають заходів щодо їх ідентифікації та документування (запити до дипломатичних представництв або консульських установ із долученням двох кольорових фотокарток на кожну особу). У разі відсутності відповіді від компетентних органів країни походження іноземця запити щодо його ідентифікації надсилаються через Департамент консульської служби МЗС України повторно (абз.3 п.2.7 Інструкції).

Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності (ч.3 ст.90 КАС України).

На підставі вищенаведеного, повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, суд приходить до висновку про задоволення позову.

На підставі викладеного та керуючись 26, 30, 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст.ст. 2, 5, 7-9, 72-79, 90, 241 - 243, 246, 250, 255, 288, 371 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В :

Позов Мукачівського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України до громадянина Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про продовження строку затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення іноземця, який підлягає примусовому видворенню за межі України – задоволити.

Продовжити строк затримання громадянина Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України, але не більше як до 18 (вісімнадцяти) місяців, а саме до 21 березня 2020 року.

Рішення може бути оскаржено з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги в порядку та строки передбачені ст. 289, п. 15.5 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: Мукачівський прикордонний загін Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України, 89600, Закарпатська область, м.Мукачево, вул.Недецеї, буд.45, код ЄДРПОУ - 14321676.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що знаходиться у Волинському пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України у Волинській області, з місцем розташування с.Журавичі, Ківерцівського району Волинської області.

Повний текст рішення складено 12.12.2019 року.

Головуюча Л.В. Курах