
Справа №265/3885/16-к
Провадження №1-кп/265/67/19
УХВАЛА
10 грудня 2019 року місто Маріуполь
Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі
головуючого судді - Мельник І.Г.,
за участю секретарів судового засідання Гусєвої К.С., Муратової Д.К.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду кримінальне провадження внесеного 30.05.2016 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 32016050000000042 відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Маріуполя Донецької області, громадянина України, з вищою освітою, працюючого директором ПП «ВКФ «Уніпром», одруженого, який має на утриманні неповнолітню дитину ІНФОРМАЦІЯ_2 , раніше не судимого, який зареєстрований та мешкає за адресою АДРЕСА_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 212 КК України,
за участю сторін кримінального провадження:
прокурора Калюжної Т.С.,
обвинуваченого ОСОБА_1 та його захисників адвокатів Мироненко О.О.
і Мироненко О.В.
В С Т А Н О В И В:
Органами досудового розслідування ОСОБА_1 обвинувачується в тому, що на підставі рішення засновника приватного підприємства «ВКФ Уніпром» код ЄДРПОУ 35705471 (далі за текстом ПП «ВКФ Уніпром») від 16.03.2010 обов`язки директора підприємства були покладені на ОСОБА_1 . З 01.04.2008 по теперішній час ПП «ВКФ Уніпром» знаходиться на обліку у Маріупольської ОДПІ (Орджонікідзевському відділенні) ГУ ДФС у Донецькій області. Відповідно до Статуту ПП «ВКФ Уніпром» п. 4.4. на підприємстві створюється одноособовий виконавчий орган - Директор, який здійснює оперативне керівництво діяльністю Підприємства. Засновник має право брати обов`язки директора на себе або надавати свої права стосовно керівництва Підприємством іншій особі, призначивши її директором Підприємства; п. 4.5. директор вирішує усі питання діяльності Підприємства, окрім тих, що належать до виключно компетенції Засновника. Засновник може винести рішення про передачу частини належних йому повноважень до компетенції директора; п. 4.6. директора у межах своєї компетенції: без доручення діє від імені Підприємства; представляє інтереси Підприємства в органах державної влади і органах місцевого самоврядування, інших організаціях, у відношеннях з юридичними особами та громадянами; приймає та звільняє працівників Підприємства, а також приймає рішення про відрядження; має право першого підпису фінансових документів; видає доручення, відкриває рахунки в банках; затверджує усі внутрішні документи стосовно діяльності Підприємства; приймає інші рішення, необхідні для вирішення питань поточної діяльності Підприємства. Таким чином, ОСОБА_1 здійснював організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції та являвся службовою особою.
Основним видом діяльності ПП «ВКФ Уніпром» є оптова торгівля відходами та брухтом. Підприємство мало ліцензію АВ 597674 від 29.11.2011 на право здійснення діяльності у сфері заготовки, переробки металолому чорних металів, ліцензію АВ 611250 від 15.05.2012 на право здійснення діяльності у сфері заготовки, переробки металолому кольорових металів.
Під час виконання обов`язків директора ПП «ВКФ Уніпром» ОСОБА_1 розробив схему мінімізації податків, які повинно сплачувати підприємство, шляхом невідображеня в бухгалтерському обліку та податковій звітності підприємства доходів отриманих з реалізації металобрухту іншим суб`єктам господарської діяльності за готівковий розрахунок.
Реалізуючи свій злочинний намір, спрямований на ухилення від сплати податків, діючи за раніше розробленою схемою, ОСОБА_1 не відображав у даних бухгалтерського обліку підприємства придбання металобрухту за готівковий розрахунок у інших підприємств та фізичних осіб на спеціалізованих майданчиках підприємства з заготовки, переробки чорних та кольорових металів які належать ПП «ВКФ Уніпром», розташованих за адресами: м. Маріуполь, вул. Станіславського, буд. 1; м. Маріуполь, вул. Заозерна, буд. 50; м. Маріуполь, вул. Лепсе, буд. 7; м. Волноваха, вул. Шевцової, буд. 28 К.
Продовжуючи свій злочинний намір ОСОБА_1 у період з 24.05.2014 по 12.05.2015 без відображення у документах бухгалтерського обліку підприємства здійснював фактичну реалізацію металобрухту на адресу ТОВ «Сталь-Трейдінг» (ЄДРПОУ 37771043) за готівковий розрахунок на загальну суму 3 106 526 грн.
Продовжуючи свій злочинний намір ОСОБА_1 у період з 13.05.2015 р. по 30.06.2015 р. без відображення у документах бухгалтерського обліку підприємства здійснював фактичну реалізацію металобрухту на адресу ТОВ «Консей» (ЄДРПОУ 32227645) за готівковий розрахунок на загальну суму 6 276 270 грн.
Доводячи до кінця свій злочинний намір, спрямований на умисне ухилення від сплати податків, що входять до системи оподаткування, введених у встановленому законом порядку, ОСОБА_1 діючи умисно, будучи службовою особою ПП «ВКФ «Уніпром» та зобов`язаним їх сплачувати, перебуваючи у офісному приміщенні підприємства, розташованому за адресою:Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Станиславського, 1, у порушення п.п. 134.1.1, п. 134.1, ст. 134, п. 135.1, п. 135.2, п.п. 135.4.1, п. 135.4, ст. 135 Податкового кодексу України занизив податок на прибуток підприємства, за рахунок не відображення у складі доходів операцій з реалізації металобрухту на адресу ТОВ «Сталь-Трейдінг» та ТОВ «Консей» у податкових деклараціях з податку на прибуток підприємства у період з 31.03.2015 по 31.03.2016, а саме:
- у 2014 році 113 643 грн.,
- у 2015 році 1 502 532 грн., а всього у загальній сумі 1 616 175 грн., що перевищує тисячу установлений законодавством неоподатковуваний мінімум доходів громадян та є значним розміром.
У подальшому, доводячи до кінця свій злочинний намір ОСОБА_1 , діючи умисно спрямував у електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв`язку на адресу Орджонікідзевського відділення Маріупольської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області податкові декларації з податку на прибуток ПП «ВКФ «Уніпром» за 26.02.2015 за звітний період 2014 року та 28.02.2016 за звітний період 2015 року відповідно.
Згідно висновку судової економічної експертизи № 9426/9628 від 20.09.2016 в обсязі наданих документів за результатами проведеного дослідження, виходячи з вихідних даних визначених в постанові слідчого від 12.09.2016, висновок Дослідження про результати фінансово-господарської діяльності ПП «ВКФ «Уніпром» (ЄДРПОУ 35705471) за №63/05-99-16-02-13-06/35705471 від 18.08.2016, з урахуванням даних службової записки від 09.09.2016 №127/05-99-16-02-13-6, підтверджується в частині недотримання ПП «ВКФ «УНІПРОМ» вимог п.п. 134.1.1, п. 134.1, ст. 134, п. 135.1, п. 135.2, п.п. 135.4.1, п. 135.4, ст. 135 Податкового кодексу України (за рахунок не відображення у складі операцій з металобрухту, враховуючи задекларовані показники наведені у деклараціях з податку на прибуток) та відповідно в частині визначення розрахункової суми донарахування по податку на прибуток в розмірі - 1 616 175 грн. (за 2014 - 113 643 грн.; за 2015 - 1 502 532 грн).
Кримінальна відповідальність за вказаний злочин передбачена ч. 1 ст.212 КК України, а саме за умисно ухилення від сплати податків, що входять до системи оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчинено службовою особою підприємства, яка зобов`язана їх сплачувати, якщо ці діяння призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів у значних розмірах.
Під час розгляду кримінального провадження відносно ОСОБА_1 захисник Мироненко О.В. звернулася із письмовим клопотанням про закриття кримінального провадження за обвинуваченням ОСОБА_2 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212 КПК України, враховуючи зміни внесені до ст. 212 КК України Законом України № 101-IX від 18.09.2019 року. Так, у примітці до ст. 212 КК України в новій редакції зазначено, що під значним розміром коштів слід розуміти суми податків, зборів і інших обов`язкових платежів, які в три тисячі і більше разів перевищують установлений законодавством неоподаткований мінімум доходів громадян. А розмір ймовірно ухилення ОСОБА_1 від сплати податків становить 2653 неоподаткований мінімум доходів громадян, виходячи з викладеного дії ОСОБА_1 не підпадають під кваліфікацію ч. 1 ст. 212 КК України, а тому кримінальна справа підлягає закриттю.
Обвинувачений ОСОБА_1 підтримав клопотання захисника.
Прокурор Калюжна Т.С. не заперечувала проти задоволення клопотання про закриття кримінального провадження відносно ОСОБА_1 з вищезазначених підстав.
Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається в разі, якщо набрав чинності закон, яким скасована кримінальна відповідальність за діяння, вчинене особою.
Як вбачається із обвинувального акта по кримінальному провадженню № 32016050000000074 від 10 жовтня 2016 року органом досудового розслідування ОСОБА_1 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212 КК України, тобто в ухиленні від сплати податків, що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчиненому службовою особою підприємства, що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів в значних розмірах (у сумі 1 616 175, 00 грн., що становить 2653 неоподаткований мінімум доходів громадян).
Згідно примітки до ст. 212 КК України, чинної на момент складення обвинувального акту, під значним розміром коштів слід розуміти суми податків, зборів і інших обов`язкових платежів, які в тисячу і більше разів перевищують установлений законодавством неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Законом України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України щодо зменшення тиску на бізнес» № 101-IX від 18.09.2019 року внесені зміни до Кримінального кодексу України, згідно яких примітка до ст. 212 КК України в новій редакції передбачає, що під значним розміром коштів слід розуміти суми податків, зборів і інших обов`язкових платежів, які в три тисячі і більше разів перевищують установлений законодавством неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Розділом II вищевказаного Закону визначено, що цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування. Закон України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України щодо зменшення тиску на бізнес» опубліковано в офіційному виданні Верховної Ради України «Голос України» від 24.09.2019 року за номером 181. Відтак, Закон України № 101-ІХ від 18.09.2019 року набрав чинності 25.09.2019 року.
Відповідно до положень ст.ст. 2, 3 КК України злочином визнається лише те діяння, злочинність якого встановлена чинним законодавством.
Згідно із ч. 2 ст. 4 КК України злочинність і караність, а також інші кримінально-правові наслідки діяння визначаються законом про кримінальну відповідальність, що діяв на час вчинення цього діяння.
Відповідно до ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи, а відповідно до вимог ч. 1 ст. 5 КК України закон про кримінальну відповідальність, що скасовує злочинність діяння, пом`якшує кримінальну відповідальність або іншим чином поліпшує становище особи, має зворотну дію у часі, тобто поширюється на осіб, які вчинили відповідні діяння до набрання таким законом чинності, у тому числі на осіб, які відбувають покарання або відбули покарання, але мають судимість.
Кваліфікація дій обвинуваченого в частині визначення розміру податків, що входять в систему оподаткування та не надійшли до бюджету, обмежується розміром, за який скасована кримінальна відповідальність. Таким чином на день розгляду вказаного питання про закриття провадження у справі, набрав чинності закон, яким фактично скасована кримінальна відповідальність за діяння, в якому обвинувачується ОСОБА_1 , оскільки сума ухилення від податків у зазначений в обвинувальному акті прокурором період повинна в три тисячі і більше разів перевищувати установлений законодавством неоподатковуваний мінімум доходів громадян, тобто бути більше 2 067 000 грн.
Таким чином, в силу вищевказаних змін у законодавстві, дії інкриміновані органом досудового розслідування ОСОБА_1 не являються кримінально-караним діянням.
Приймаючи до уваги вищевикладене, з`ясувавши думку учасників судового розгляду, враховуючи доводи сторони захисту, враховуючи положення п. 4 ч. 1 ст. 284 КПК України, Закону України № 101-ІХ від 18.09.2019 року, яким скасовано кримінальну відповідальність за дії, які можуть мати ознаки ухилення від сплати податків, проте не мають наслідком ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів в розмірі, який в три тисячі і більше разів перевищує установлений законодавством неоподаткований мінімум доходів громадян, за таких обставин суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення клопотання захисника та закриття матеріалів кримінального провадження на підставі п. 4 ч. 1 ст. 284 КПК України, враховуючи набрання чинності Законом України № 101-ІХ від 18.09.2019 року, яким скасована кримінальна відповідальність за діяння, вчинене ОСОБА_1 .
Питання щодо речових доказів слід вирішити у відповідності до вимог ст.100 КПК України.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2-5 КК України, ст.ст. 100, 284, 369-372 КПК України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Клопотання захисника Мироненко О.В. про закриття кримінального провадження - задовольнити.
Кримінальне провадження, внесене 10 жовтня 2016 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 32016050000000074 відносно ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212 КК України - закрити на підставі п. 4 ч. 1 ст. 284 КПК України, у зв`язку з набранням чинності Законом України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України щодо зменшення тиску на бізнес» № 101-IX від 18.09.2019 року, яким скасована кримінальна відповідальність за діяння, вчинене ОСОБА_1 .
Речові докази: мобільний телефон Nokia 6700 з сим карткою МТС НОМЕР_1 , готівкові кошти у загальній сумі 167700 гривень (знаходяться на депозитному рахунку ГУ ДФС у Донецькій області, платіжне доручення № 1 від 07.02.2017 року на рахунку № НОМЕР_3 ПАТ «Райффайзен Банк Аваль» у місті Києві, які передані по квитанції до прибуткового касового ордеру № 21 від 10.12.2015 року ОСОБА_3 за кримінальним провадженням № 32015050000000017 від 16.03.2015 року), вилучені під час проведення обшуку 07.07.2015 року, в автомобілі «Skoda Oktavia» р.н. НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_4 , повернути останньому, як належне майно; готівкові кошти у загальній сумі 407650 гривень (знаходяться на депозитному рахунку ГУ ДФС у Донецькій області, платіжне доручення № 1 від 07.02.2017 року на рахунку № НОМЕР_3 ПАТ «Райффайзен Банк Аваль» у місті Києві, які передані по квитанції до прибуткового касового ордеру № 21 від 10.12.2015 року ОСОБА_3 за кримінальним провадженням № 32015050000000017 від 16.03.2015 року), вилучені у офісному приміщенні ТОВ «Сталь-Трейдінг» та ПП «НВК «Метінвест плюс», розташованому за адресою: місто Запоріжжя, вулиця 40 років Радянської України, будинок 1/ вулиця Леонова будинок 2 квартира 36, під час проведення обшуку, повернути службовим особам зазначених підприємств.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного суду через Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області протягом семи днів з дня її оголошення.
Суддя І.Г.Мельник