Рішення № 86269810, 06.12.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.12.2019
Номер справи
520/10289/19
Номер документу
86269810
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

06 грудня 2019 р. № 520/10289/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Мінаєвої К.В.,

розглянувши у спрощеному позовному провадженні адміністративну справу

за позовом Приватного акціонерного товариства "КОНЦЕРН АВЕК ТА КО" (вул. Сумська, буд. 70,м. Харків,61002, код ЄДРПОУ 22649344)

до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради (майдан Конституції, буд. 7,м. Харків,61003, код ЄДРПОУ 04059243)

про визнання протиправною та скасування постанови,

В С Т А Н О В И В:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, Приватне акціонерне товариство "КОНЦЕРН АВЕК ТА КО", з адміністративним позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №149/2186/0/250-19-П від 03.09.2019 р., винесену Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради;

- судові витрати покласти на відповідача.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що постанова №149/2186/0/250-19-П від 03.09.2019 року надійшла засобами поштового зв`язку 17.09.2019 року, ПрАТ “Концерн АВЕК та Ко” не приймало участь в перевірці за результатами якої і було винесено оскаржувану постанову, отже, позивач зазначає, що у нього була відсутня об`єктивна можливість оскаржити зазначену постанову у строки, передбачені статтею 5 Закону України “Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності”. З прийнятою постановою позивач не погоджується, у зв`язку з чим звернувся до суду за захистом своїх прав.

14.11.2019 року від відповідача до суду надійшов відзив на адміністративний позов, в якому відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог та послався на те, що в ході перевірки підприємством не представлено документів, що надають право на виконання будівельних робіт з будівництві нежитлової будівлі літ. “Р-2”, розташованої по Академіка Павлова, 165-Д у м. Харкові кадастровий номер земельної ділянки 6310136600:09:001:0042. Також відповідач зазначив, що інформації про виконання вимог припису №659-Пр-У від 27.06.2018 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, виданого Інспекцією до Інспекції не надходила. У зв`язку з виявленням порушень складено протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 21.08.2019 р., в якому зазначено про порушення пп. “а” п.3 ст. 41 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”, абз. 2 пп.3 п. 11 та абз. 4 п. 14 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 №553, а саме невиконання обов`язкового для виконання припису про усунення порушення вимог містобудівного законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил № 659-Пр-У від 27.06.2018.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 07.10.2019 р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження по справі.

Судом встановлені наступні обставини справи.

На підставі наказу від 19.06.2018 р. №269 Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради проведено позапланову перевірку.

За результатами позапланової перевірки на об`єкті “Нежитлова будівля літ. “Р-2” по вул. Академіка Павлова, 165-Д у м. Харкові (кадастровий номер земельної ділянки 6310136600:09:001:0042), встановлено наступні порушення:

- факт наявності двоповерхової будівлі літ.”Р-2”. Будівля має ознаки класу наслідків (відповідальності) СС-1. Згідно представленого технічного паспорту, виготовленого ДП “Земельно-проектне бюро” ТОВ “АГ Ріелті”, інв. справа № 76 від 20.07.2017 громадський будинок нежитлова будівля літ. “Р-2” по вул. Академіка Павлова, 165-Д, загальною площею 386,4 кв.м торгівельною площею 193,2 кв.м. самочинно збудована у 2012 році.

В ході перевірки ПрАТ “КОНЦЕРН “АВЕК та КО” не представлено документів, що надають право на виконання будівельних робіт з будівництва нежитлової будівлі літ. “Р-2”, розташованої по Академіка Павлова, 165-Д у м. Харкові кадастровий номер земельної ділянки 6310136600:09:001:0042. Під час проведення будівельних робіт з нового будівництва обов`язковість отримання документа, що надає право на виконання будівельних робіт передбачена п. 1 ч. 1 ст. 34, ч. 1, 2 ст. 36 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”. На момент перевірки ознак проведення будівельних робіт на вищевказаній будівлі не встановлено.

На підставі зазначено акту, складеного за результатами позапланового заходу державного контролю №659-А від 27.06.2018, винесено припис №659-Пр-У від 27.06.2018 про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, виданого Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради, ПрАТ “КОНЦЕРН АВЕК ТА КО”, яким зобов`язано усунути допущене порушення у строк до 27.08.2018.

Відповідно до наказу від 06.08.2019 р. №316 та направлення для проведення планового (позапланового) заходу №671-Н від 06.08.2019 було направлено для здійснення позапланової перевірки на “Нежитлова будівля літ. “Р-2” по вул. Академіка Павлова, 165-Д у м. Харкові (кадастровий номер земельної ділянки 6310136600:09:001:0042) щодо дотримання суб`єктом містобудування Приватним акціонерним товариством “КОНЦЕРН АВЕК ТА КО” вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил на підставі наказу (розпорядження) Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради №1 від 02.01.2019, № 315 від 06.08.2018 та перевірки виконання суб`єктом містобудівної діяльності вимог припису від 27.06.2018 №659-Пр-У.

На підставі вищевказаного направлення, головним спеціалістом Оріненко І.С. складено акт №671-А від 21.08.2019 за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності та протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 21.08.2019.

Відповідно до протоколу про порушення у сфері містобудівного законодавства від 21.08.2019, складеному Департаментом за наслідками здійснення заходів контролю на об`єкті “Нежитлова будівля літ. “Р-2” по вул. Академіка Павлова, 165-Д у м. Харкові (кадастровий номер земельної ділянки 6310136600:09:001:042)”, вказано, про виявлення порушення пп. “а” п. 3 ч. 3 ст. 41 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”, абз. 2 пп. 3 п. 11 та абз. 4. п. 14 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою КМУ від 23.05.2011 року №553, а саме, не виконання обов`язкового до виконання припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил №659-Пр-У від 27.06.2018, виданого Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради.

В акті №671-А від 21.08.2019, який складено за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, зазначено, що під час позапланової перевірки встановлено, що по вул. Академіка Павлова, 165-Д у м. Харкові (кадастровий номер земельної ділянки 6310136600:09:001:0042) самочинно збудовано нежитлову будівлю літ. “Р-2”, яка має ознаки класу наслідків (відповідальності) СС-1, без набуття права на виконання будівельних робіт. ПрАТ “КОНЦЕРН АВЕК та КО”.

Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради надано припис №659-Пр-У від 27.06.2018 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил. Під час поточної перевірки щодо виконання вимог вищевказаного припису №659-Пр-У від 27.06.2018 встановлено наявність нежитлової будівлі літ “Р-2” на зазначеній земельній ділянці. В єдиному реєстрі документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів Державної архітектурно-будівельної інспекції України, розміщеному на офіційному сайті Держархбудінспекції України, інформація щодо нежитлової будівлі літ “Р-2” по вул. Академіка Павлова, 165-Д у м. Харкові (кадастровий номер земельної ділянки 6310136600:09:001:0042) відсутня. До теперішнього часу інформація про виконання вимог припису №659-Пр-У від 27.06.2018 до Інспекції не надходила. Приватним Акціонерним Товариством “КОНЦЕРН АВЕК та КО” (уповноваженою особою) не представлено документів, що підтверджують виконання вимог зазначеного припису.

Вищевказане свідчить про те, що вимоги припису №659-Пр-У від 27.06.2018 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, виданого Інспекцією, не виконано.

Начальником Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради Гоцуляк Катериною Олександрівною винесено постанову №149/2186/0/250-19-П від 03.09.2019 про накладення штрафу за порушення у сфері містобудівної документації.

В постанові зазначено, що під час перевірки на об`єкті “Нежитлова будівля літ. “Р-2” по вул. Академіка Павлова, 165-Д у м. Харкові (кадастровий номер земельної ділянки 6310136600:09:001:0042) встановлено невиконання обов`язкового для виконання припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил №659-Пр-У від 27.06.2018, виданого Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю Департамент територіального контролю Харківської міської ради, чим порушено пп. “а” п. 3 ч. 3 ст. 41 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”, абз. 2 пп.3 п. 11 та абз. 4. п. 14 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою КМУ від 23.05.2011 року №553. У зв`язку з чим, Приватне акціонерне товариство “КОНЦЕРН АВЕК та КО” визнано винним у вчинені правопорушення, передбаченого абз. 2 п. 1 ч. 6 ст. 2 Закону України “Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності”, та накладено штраф у сумі 30105,00 грн.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, доводи позову, відзиву проти нього, відповіді на відзив та зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні відносини, суд виходить з наступних підстав та мотивів:

Відповідно ст. 41 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” №3038-VI від 17.02.2011 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється на об`єктах будівництва у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.

Посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, містобудівних умов та обмежень, зокрема: видавати обов`язкові для виконання приписи щодо усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил; здійснювати фіксування процесу проведення перевірки з використанням фото-, аудіо- та відеотехніки.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Процедура здійснення заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями (далі - суб`єкти містобудування) вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт визначена Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 №553 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин; далі - Порядок №553).

Відповідно до п. 5 Порядку №553 державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.

Відповідно п.7 Порядку позаплановою перевіркою вважається перевірка, що не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю. Підставами для проведення позапланової перевірки, зокрема є, перевірка виконання суб`єктом містобудівної діяльності вимог приписів органів державного архітектурно-будівельного контролю.

Під час проведення позапланової перевірки посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю зобов`язана пред`явити службове посвідчення та надати копію направлення для проведення позапланової перевірки.

Згідно приписів п.п.15-17 Порядку №553 форми актів та інших документів, які складаються під час або за результатами здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затверджуються Мінрегіоном.

За результатами державного архітектурно-будівельного контролю посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю складається акт перевірки відповідно до вимог, установлених цим Порядком.

У разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, крім акту перевірки, складається протокол, видається припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил або припис про зупинення підготовчих та/або будівельних робіт (далі - припис). У приписі обов`язково встановлюється строк для усунення виявлених порушень згідно з додатком.

Відповідно п.19 Порядку №553, припис складається у двох примірниках. Один примірник припису залишається в органі державного архітектурно-будівельного контролю, а інший надається суб`єкту містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль.

За приписами п.21 Порядку №553, якщо суб`єкт містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, не погоджується з актом перевірки, він підписує його із зауваженнями, які є невід`ємною частиною такого акта. У разі відмови суб`єкта містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, підписати акт перевірки та припису, посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю робить у акті відповідний запис. У разі відмови суб`єкта містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, від отримання акта та припису, вони надсилаються йому рекомендованим листом з повідомленням.

Судом встановлено, що акт №659-А від 27.06.2018 підписаний начальником організаційно - аналітичного відділу ПрАТ “КОНЦЕРН АВЕК ТА КО” Гринь М.М., в графі пояснення, зауваження або заперечення щодо проведеного заходу державного контролю та акту, пояснень, зауважень або заперечень не має.

27.06.2018р. відповідачем винесено припис №659-Пр-У про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил за результатами позапланової перевірки. Зазначений припис видано 27.06.2018 р. представнику з довіреність - начальнику організаційно-аналітичного відділу ПрАТ "Концерн "АВЕК та Ко" Гринь Миколі Миколайовичу, про що свідчить його підпис.

06.08.2019 р. Інспекцією видано направлення №671-н щодо перевірки виконання позивачем вимог припису від 27.06.2018 р. №659-Пр-У.

21.08.2019 р. відповідачем складено акт №671-А, примірник якого направлений ПАТ "Укрпошта" 23.08.2019 р. за трек-номером 6100351925279.

Разом з актом від 21.08.2019 р. поштою на адресу ПрАТ “КОНЦЕРН АВЕК ТА КО”: вул.Сумська, 70, м.Харків, 61002, 23.08.2019 р. направлено протокол від 21.08.2019 р. про правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

Посилання позивача на те, що акт складений за відсутності позивача та не може бути підставою для складення протоколу, припису та постанови про накладення штрафу, суд не приймає до уваги, оскільки усі зазначені документи були направлені на адресу підприємства. Крім того, позивача було повідомлено листом Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради від 08.08.2019 р. №1897/0/250-19 про проведення позапланової перевірки дотримання вимог містобудівного законодавства на об`єкті: "нежитлова будівля літ. "Р-2" по вул. Академіка павлова, 165-Ду м.Харкові (кадастровий номер земельної ділянки 6310136600:09:001:0042) з 08.08.2019 р. по 21.08.2019 р., а також про необхідність виділення уповноваженої особи, надання доступу до об`єкту, представлення документів, які підтверджують виконання вимог припису №659-Пр-У від 27.06.2018 р. у період проведення перевірки з 08.08.2019 р. по 21.08.2019 р.

Про отримання позивачем зазначеного листа та направлення від 06.08.2019 р. №671-н свідчить штамп канцелярії ПрАТ “КОНЦЕРН АВЕК ТА КО” за вхідним номером 725 від 16.08.2019 р.

Отже, матеріалами справи встановлено, що ПрАТ “КОНЦЕРН АВЕК ТА КО” було повідомлено про проведення перевірки у період з 08.08.2019 р. по 21.08.2019 р.

У відповідності до п. 14 Порядку №553 суб`єкт містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, зобов`язаний, зокрема, "виконувати вимоги органу державного архітектурно-будівельного контролю щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності.

Згідно абз. 1 п. 1 ч. 6 ст. 2 Закону України “Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності” суб`єкти містобудування несуть відповідальність у вигляді штрафу, зокрема, за невиконання приписів органів державного архітектурно-будівельного контролю щодо усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил - у розмірі п`ятнадцяти прожиткових мінімумів для працездатних осіб.

Статтею 1 Закону України “Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності” передбачено, що правопорушеннями у сфері містобудівної діяльності є протиправні діяння (дії чи бездіяльність) суб`єктів містобудування - юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, державними стандартами і правилами.

У відповідності п. 11 Порядку №553, посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час проведення перевірки мають право, зокрема, складати протоколи про вчинення правопорушень, акти перевірок та накладати штрафи відповідно до закону.

Згідно п. 17 Порядку №553 у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, крім акта перевірки, складається протокол.

На підставі викладеного відповідачем складено протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності з описом виявленого правопорушення, а саме порушення п.п. “а” п. 3 ч. 3 ст. 41 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”, абз. 2 п.п. 3 п. 11 та абз. 4 п. 14 Порядку №553, (невиконання обов`язкового для виконання" припису №658-Пр-У від 27.06.2018), що є порушенням абз. 2 п. 1 ч.6 ст. 2 Закону України “Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності”. В протоколі, окрім іншого, зазначено дату та час розгляду справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

Суд зазначає, що вказаний протокол направлено “Укрпоштою” 23.08.2019 р. за №6100351925279, про що свідчить копія накладної.

Судом встановлено, що, не зважаючи на обізнаність позивача про проведення перевірки у період з 08.08.2019 р. по 21.08.2019 р., про результати перевірки, вимоги припису №659-Пр-У від 27.06.2018 позивачем не виконано.

Згідно ст. 3 Закону України “Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності” справи про правопорушення, передбачені цим Законом, розглядаються, зокрема, виконавчими органами з питань державного архітектурно-будівельного контролю сільських, селищних, міських рад.

Накладати штраф в межах та відповідно до вимог, визначених Законом України “Про регулювання містобудівної діяльності”, мають право від імені органів державного архітектурно-будівельного контролю керівники виконавчих органів з питань державного архітектурно-будівельного контролю міських рад.

Відповідно до положень Порядку №244 справа про правопорушення у сфері містобудівної діяльності (далі - справа) розглядається посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю, до повноважень якої належить розгляд таких справ, протягом 15 днів з дня одержання зазначеною особою протоколу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності та інших матеріалів справи.

Згідно п. 20 Порядку №244 за результатами розгляду справи посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю, до повноважень якої належить розгляд справ, приймає одну з таких постанов: постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності; постанову про закриття справи щодо накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

Постановою Інспекції №149/2186/0/250-19-П від 03.09.2019 ПрАТ “КОНЦЕРН АВЕК ТА КО” визнано винним у вчиненні правопорушення у сфері містобудівної діяльності, передбаченого абз. 2 п. 1 ч. 6 ст. 2 Закону України “Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності”, а саме невиконання обов`язкового для виконання припису №659-Пр-У від 27.06.2018 та накладено штраф у сумі 30105,00 грн.

Суд зазначає, що жодних доказів зміни стану будівлі чи доказів виконання вимог припису №659-Пр-У від 27.06.2018 позивачем ані під час проведення перевірки, ані в ході судового розгляду справи не надано.

Згідно ч. 1 ст. 9 Закону України №687-XIV від 20.05.1999 “Про архітектурну діяльність” (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин; надалі Закон №687-XIV) будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об`єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Так, відповідно до ч. ч. 4, 5 ст. 26 Закону №3038-VI право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.

Проектування та будівництво об`єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку: 1) отримання замовником або проектувальником вихідних даних; 2) розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи; 3) затвердження проектної документації; 4) виконання підготовчих та будівельних робіт; 5) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів; 6) реєстрація права власності на об`єкт містобудування.

Так, ч. 1 ст. 34 Закону №3038-VI передбачено, що замовник має право виконувати будівельні роботи після подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю - щодо об`єктів будівництва, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1), та щодо об`єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта та які не потребують отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об`єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до абз. 2 п. 5 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 №466 будівельні роботи можуть виконуватися замовником після отримання документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або договору суперфіцію.

Системний аналіз наведених норм свідчить, що замовник може приступити до виконання будівельних робіт (реконструкції) за умови одержання ним дозвільної та проектної документації, а також за наявності документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або договору суперфіцію щодо об`єкту.

Щодо посилань позивача на приписи ч. 1 ст. 250 Господарського кодексу України, відповідно до яких адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб`єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб`єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом, суд вказує на наступне.

Згідно ч. 1 ст. 250 Господарського кодексу України адміністративно- господарські санкції можуть бути застосовані до суб`єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб`єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Відповідно до п. 6 Порядку накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1995 № 244, штраф за правопорушення може бути накладено на суб`єкта містобудування протягом шести місяців з дня виявлення правопорушення, але не пізніше ніж через три роки з дня його вчинення.

Отже, норма Господарського кодексу України, на яку посилається позивач, до спірних правовідносин не застосовується, оскільки спеціальним законом є Закон України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», яким встановлено, що штраф може бути накладено на суб`єктів містобудування протягом шести місяців з дня виявлення правопорушення, але не пізніш як через три роки з дня його вчинення.

Судом встановлено, що державна реєстрація права власності на об`єкт не проведена, а відтак вимоги припису №659-Пр-У від 27.06.2019 є не виконаними, а отже підстави для визнання протиправною та скасування постанови Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №149/2186/0/250-19-П від 03.09.2019 відсутні, у зв`язку з чим позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Згідно з ч.ч. 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд також застосовує позицію ЄСПЛ, сформовану в пункті 58 рішення у справі “Серявін та інші проти України” (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії” (Ruiz Torija v. Spain) № 303-A, пункт 29).

Розподіл судових витрат здійснити відповідно ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст. ст.72-77, 241-246, 255, 257-258, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову Приватного акціонерного товариства "КОНЦЕРН АВЕК ТА КО" (вул. Сумська, буд. 70,м. Харків,61002, код ЄДРПОУ 22649344) до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради (майдан Конституції, буд. 7,м. Харків,61003, код ЄДРПОУ 04059243) про визнання протиправною та скасування постанови, - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Другого апеляційного адміністративного суду. Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Харківський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 11 грудня 2019 року.

Суддя Мінаєва К.В.