Рішення № 86265175, 10.12.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.12.2019
Номер справи
240/9301/19
Номер документу
86265175
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2019 року м. Житомир справа № 240/9301/19

категорія 112030300

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Токаревої М.С.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хорошівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернулась до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Хорошівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у якому просить:

- визнати неправомірними та протиправними дії Хорошівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у здійсненні перерахунку призначеної пенсії за віком, як потерпілій від ЧАЕС 4 категорії;

- зобов`язати Хорошівське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок пенсії, яким донарахувати та виплатити пенсію з 08.07.2016, тобто з дати звернення за її призначенням по дату призначення 16.10.2018.

В обґрунтування позову позивач зазначила, що 28.10.2015 вона звернулась до відповідача із заявою щодо призначення пенсії на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", проте їй було відмовлено у призначенні пенсії у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стражу та посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи. В подальшому, 08.07.2016 вона повторно звернулась із заявою щодо призначення пенсії та надала довідку №32 від 04.04.2016 видану правлінням КСП "Перемога" на підтвердження необхідного страхового стажу. Листом відповідача від 21.07.2016 було відмовлено у призначенні пенсії з посиланням на те, що не було надано посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи та лише з 16.10.2018 їй було призначено пенсію за віком, як потерпілій від ЧАЕС 4 категорії. 14.02.2019 позивач звернулась до відповідача із заявою щодо перерахунку призначеної пенсії з дати звернення за її призначенням, тобто з 08.07.2016, проте їй було відмовлено у такому перерахунку з посиланням на те, що на час звернення за призначенням пенсії нею не було надано посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи. Вважаючи таку відмову протиправною позивач звернулась до суду з даним позовом.

Справу призначено до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

У встановлений судом строк відповідачем було надано відзив на позовну заяву за змістом якого він просив відмовити у задоволенні позову з посиланням на те, що відсутні підстави для перерахунку призначеної позивачу пенсії, оскільки нею не було надано посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи. Водночас, відповідач у відзиві вказує, що позивачу призначено пенсію, як потерпілій від ЧАЕС 4 категорії. Жодних доказів на підтвердження обставин викладених у відзиві відповідачем надано не було.

Представником позивача на адресу суду було направлено клопотання про заміну відповідача на Головне управління Пенсійного фонду України у зв`язку з реорганізацією.

Слід зазначити, що відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України" від 22 серпня 2018 року №628 вирішено реорганізувати деякі територіальні органи Пенсійного фонду України шляхом приєднання до окремих органів Пенсійного фонду України за переліком згідно з додатком.

Згідно зі змістом додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року №628 "Перелік територіальних органів Пенсійного фонду України, які реорганізуються шляхом приєднання", Андрушівське об`єднане управління Пенсійного фонду України, Бердичівське об`єднане управління Пенсійного фонду України, Ємільчинське об`єднане управління Пенсійного фонду України, Житомирське об`єднане управління Пенсійного фонду України, Коростенське об`єднане управління Пенсійного фонду України, Коростишівське об`єднане управління Пенсійного фонду України, Овруцьке об`єднане управління Пенсійного фонду України, Новоград-Волинське об`єднане управління Пенсійного фонду України, Хорошівське об`єднане управління Пенсійного фонду України реорганізовані шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області.

Запис про проведення державної реєстрації припинення юридичних осіб внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, відтак відповідач у справі вибув.

За приписами статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.

Таким чином, у межах спірних правовідносин Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області є правонаступником вибувшого відповідача.

З огляду на викладене, суд вважає за необхідне допустити заміну відповідача- Хорошівське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області його правонаступником - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Дослідивши письмові докази, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що 28.10.2015 ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою щодо призначення пенсії на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Рішенням від 02.02.2016 №502/02 їй було відмовлено у призначенні пенсії у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стражу та посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи.

В подальшому, 08.07.2016 ОСОБА_1 повторно звернулась із заявою щодо призначення пенсії та надала довідку №32 від 04.04.2016 видану правлінням КСП "Перемога" на підтвердження необхідного страхового стажу.

Рішенням відповідача від 21.07.2016 №2792/02 було відмовлено у призначенні пенсії з посиланням на те, що не було надано посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи.

Позивач вказує, неодноразово надавала відповідачу пояснення щодо того, що позбавлена можливості надати посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи, оскільки воно було втрачено, а оскільки, що на даний час смт.Іршанськ не відноситься до зони посиленого контролю, то вона позбавлена можливості отримати дублікат цього посвідчення.

Позивач наголошує, що довідкою Іршанської селищної ради від 28.10.2015 №769 підтверджено факт її проживання у зоні посиленого радіологічного контролю зокрема з 15.06.1983 по 26.09.1983, з 08.08.1984 по 09.10.1985, з 09.10.1985 по 01.08.2003.

Разом з тим, сторонами не заперечується факт того, що з 16.10.2018 ОСОБА_1 було призначено пенсію за віком, як потерпілій від ЧАЕС 4 категорії.

14.02.2019 позивач звернулась до відповідача із заявою щодо перерахунку призначеної пенсії з дати звернення за її призначенням, тобто з 08.07.2016, проте їй було відмовлено у такому перерахунку з посиланням на те, що на час звернення за призначенням пенсії нею не було надано посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Приписами ст. 15 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом Української РСР "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 14 Закону України від 28.02.1991 № 796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон України №796-ХІІ) для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема як особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - категорія 4.

Статтею 55 Закону України № 796-ХІІ визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.

Так, особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.

Зокрема, відповідно до абзацу шостого п. 2 ч. 1 ст. 55 Закону України № 796-ХІІ особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років - зменшення віку передбачено 2 роки та додатково 1 рік за кожні 3 роки проживання, але не більше 5 років.

При цьому, згідно з ч. 3 ст. 55 Закону України № 796-ХІІ призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон України № 1058-IV) право на призначення пенсії за віком після досягнення пенсійного віку мають особи, які мають страховий стаж не менше 15 років до 01.01.2018.

Частинами 1-3 статті 44 Закону України № 1058-IV встановлено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1.

Відповідно до п.2.1 вказаного Порядку до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, зокрема:

1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов`язкове державне соціальне страхування;

2) документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637. За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку, надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування за формою згідно з додатком 1 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562, а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.

3) для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 1, 3 до Положення).

4) документи про місце проживання (реєстрації) особи.

5) документи, які засвідчують особливий статус особи, зокрема: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об`єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

Згідно з п.4.2 Порядку при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;

4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.

При цьому, у п.3.3 Порядку № 22-1 встановлено, що орган, що призначає пенсію, надає:

роз`яснення підприємствам, установам, організаціям та особам з питань призначення та виплати пенсій;

у разі необхідності - бланки документів;

допомогу особам, зазначеним у пунктах 1.1 і 1.2 розділу І цього Порядку, щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії;

у разі необхідності - допомогу щодо визначення права на пенсію до звільнення особи з посади, яка дає право на її призначення.

Аналіз наведених норм свідчить, що орган Пенсійного фонду наділений обов`язком сприяння у одержанні відсутніх документів для призначення пенсії.

За нормами п.4.7 Порядку №22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Вказані норми дають суду підстави до висновку, що відповідачем не виконано обов`язок щодо сприяння у одержання відсутніх документів для призначення пенсії. Зокрема, зважаючи на те, що позивачем втрачено оригінал посвідчення та те, що на даний час згідно змін до законодавства населений пункт у якому проживає позивач втратив статус зони посиленого радіологічного контролю територіальний орган Пенсійного фонду України повинен був сприяти у отриманні у державних органів архівної інформації щодо видачі ОСОБА_1 посвідчення про набуття ОСОБА_1 статусу особи потерпілої від наслідків аварії на ЧАЕС.

Крім того, згідно довідки Іршанської селищної ради від 28.10.2015 №769 підтверджено факт її проживання у зоні посиленого радіологічного контролю зокрема з 15.06.1983 по 26.09.1983, з 08.08.1984 по 09.10.1985, з 09.10.1985 по 01.08.2003, тобто станом на 01.01.1993 більше 4 років, що давало позивачу право на набуття статусу потерпілої від наслідків аварії на ЧАЕС та отримання відповідного посвідчення.

Разом з тим, слід наголосити, що територіальним органом Пенсійного фонду все ж було призначено ОСОБА_1 пенсію за віком, як потерпілій від ЧАЕС 4 категорії, але з 16.10.2018.

Позивач вказує, що жодних інших документів або повторної заяви щодо призначення їй пенсії після 08.07.2016 нею не подавалось.

Крім того, згідно з положеннями ч. 1 ст. 45 Закону України № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією.

Всупереч вимогам вказаної норми, відповідачем було нараховано та виплачено пенсію позивачу лише з 16.10.2018.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В порушення наведеної норми відповідачем не було доведене правомірність відмови у перерахунку пенсії позивачу.

Встановлені у ході судового розгляду обставини та норми законодавства, які їх регулюють, дають суду підстави до висновку, що оскільки позивач із заявою про призначення йому пенсії на пільгових умовах звернувся до Хорошівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у 08.07.2016, але пенсія їй, як потерпілі й від наслідків аварії на ЧАЕС була призначена лише з 16.10.2018, тому позов ОСОБА_1 щодо зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, як правонаступника Хорошівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок пенсії, яким донарахувати пенсію у період з 08.07.2016, тобто з дати звернення за її призначенням по дату фактичного призначення 16.10.2018 підлягає задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - відповідача у справі.

Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

вирішив:

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області ( вул. О.Ольжича, 7 м.Житомир,10003 код ЄДРПОУ 13559341), як правонаступника Хорошівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області, як правонаступника Хорошівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у здійсненні ОСОБА_1 перерахунку призначеної пенсії за віком, як потерпілій від ЧАЕС 4 категорії.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області, як правонаступника Хорошівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії, яким донарахувати та виплатити пенсію з 08.07.2016, тобто з дати звернення за її призначенням по дату призначення 16.10.2018.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у сумі розміром 768,40 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.С. Токарева