
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
28.11.2019 р. Справа № 914/2624/16
Суддя Господарського суду Львівської області Мазовіта А.Б., при секретарі Залицайло М.С., розглянувши матеріали справи
за скаргою:Акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України», м. Київ;на дії:державного виконавця Миколаївського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області Комарницької Олени Василівни, м. Миколаїв, Львівська область;у справі:№914/2624/16стягувач:Акціонерне товариство «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України», м. Київ;боржник:Міське державне комунальне підприємство «Миколаївтеплокомуненерго», м. Миколаїв, Львівська область;
Представники сторін:
від стягувача: Конопліцький І.В. - представник
від боржника: не з`явився
від ВДВС: не з`явився
ВСТАНОВИВ:
На розгляд Господарського суду Львівської області надійшла скарга Акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» на дії державного виконавця Миколаївського РВДВС ГТУЮ у Львівській області Комарницької Олени Василівни у справі №914/2624/16, відповідно до якої скаржник просив суд визнати неправомірними дії державного виконавця Миколаївського РВДВС ГТУЮ у Львівській області щодо зупинення вчинення виконавчих дій в частині стягнення збору в межах виконавчого провадження ВП №59186637 та зобов`язати начальника відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець Миколаївського РВДВС ГТУЮ у Львівській області при здійсненні контролю скасувати своєю постановою постанову про зупинення вчинення виконавчих дій в частині стягнення судового збору в межах виконавчого провадження ВП №59186637.
Ухвалою від 21.11.2019 суд прийняв скаргу до розгляду, який призначив на 28.11.2019.
Стягувач (скаржник) в судове засідання 28.11.2018 з`явився, скаргу підтримав, просив задоволити.
Як вбачається з матеріалів справи, подану скаргу АТ «НАК «Нафтогаз України» обґрунтовує тим, що постановою державного виконавця Миколаївського РВДВС відкрито виконавче провадження ВП №59186637 щодо виконання наказу Господарського суду Львівської області від 10.01.2017 у справі №914/2624/16. Постановою державного виконавця Миколаївського РВДВС ГТУЮ у Львівській області від 24.10.2019 зупинено вчинення виконавчих дій в межах виконавчого провадження ВП №59186637 з підстав включення боржника до реєстру підприємств, що беруть участь у погашенні заборгованості згідно Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії» (п. 10 ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження»). Як зазначив скаржник, в складі заборгованості, яка підлягає до стягнення з боржника відповідно до наказу Господарського суду Львівської області від 10.01.2017 у справі №914/2624/16, є судовий збір у розмірі 5 100,39 грн. На думку скаржника, відповідно до ч. 4 ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження» не передбачено зупинення виконавчих дій щодо стягнення з боржника суми судового збору, а тому постанова про зупинення в цій частині є неправомірною. Відтак, скаржник просив суд визнати неправомірними дії державного виконавця Миколаївського РВДВС ГТУЮ у Львівській області щодо зупинення вчинення виконавчих дій в частині стягнення збору в межах виконавчого провадження ВП №59186637 та зобов`язати начальника відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець Миколаївського РВДВС ГТУЮ у Львівській області при здійсненні контролю скасувати своєю постановою постанову про зупинення вчинення виконавчих дій в частині стягнення судового збору в межах виконавчого провадження ВП №59186637.
Боржник явки повноважного представника в судове засідання 28.11.2019 не забезпечив.
Державний виконавець Миколаївського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області Комарницька Олена Василівна в судове засідання 28.11.2019 не з`явилася, матеріалів виконавчого провадження ВП №59186637, які витребовувалися судом, не подала.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується скарга, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи, судом встановлено наступне.
Рішенням Господарського суду Львівської області від 21.12.2016 у справі №914/2624/16 позов задоволено частково, стягнуто з МДКП «Миколаївтеплокомуненерго» на користь ПАТ «НАК «Нафтогаз України» 28 141,28 грн 3% річних, 311 881,16 грн інфляційних, 5 100,39 грн судового збору. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
На виконання зазначеного рішення Господарським судом Львівської області 10.01.2017 видано відповідний наказ.
Як вбачається з матеріалів справи, державним виконавцем Миколаївського РВДВС відкрито виконавче провадження ВП №59186637 щодо виконання наказу Господарського суду Львівської області від 10.01.2017 у справі №914/2624/16.
24.10.2019 державним виконавцем Миколаївського РВДВС ГТУЮ у Львівській області винесено постанову про зупинення вчинення виконавчих дій, якою зупинено вчинення виконавчих дій в межах виконавчого провадження ВП №59186637 з підстав включення боржника до реєстру підприємств, що беруть участь у погашенні заборгованості згідно Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії» відповідно до п. 10 ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження».
Не погоджуючись з прийнятою постановою, АТ «НАК «Нафтогаз України» звернулося з даною скаргою до суду.
Встановивши наведені обставини справи, суд приходить до висновку, що скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Приписами ч. 1 ст. 326 ГПК України визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.
Статтею 129-1 Конституції передбачено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
У відповідності до ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Частиною 1 ст. 13 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що під час здійснення виконавчого провадження виконавець вчиняє виконавчі дії та приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складення актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно ч. 1, п. 1 ч. 2 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Виконавець зобов`язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Відповідно до п. 10 частини 1 статті 34 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець зупиняє вчинення виконавчих дій у разі включення підприємств, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з постачання холодної води та послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), до реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії», з виконавчих проваджень, стягувачами за якими є Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України», її дочірня компанія «Газ України», Публічне акціонерне товариство «Укртрансгаз», постачальники електричної енергії, а боржниками - підприємства, що виробляють теплову енергію, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, та підприємства централізованого водопостачання та водовідведення, що надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з постачання холодної води та послуги з водовідведення (з викорисутанням внутрішньобудинкових систем).
У відповідності до ч. 4 ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження з підстави, передбаченої пунктом 10 частини першої цієї статті, зупиняється у частині стягнення заборгованості за спожитий природний газ, використаний станом на 1 липня 2016 року для виробництва теплової та електричної енергії, послуг з опалення та постачання гарячої води (з урахуванням суми неустойки (штрафу, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість за спожитий природний газ), крім заборгованості, раніше реструктуризованої (розстроченої та/або відстроченої), у тому числі згідно з рішенням суду.
Закон України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії» визначає комплекс організаційних та економічних заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення.
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії» реєстр підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості (далі - реєстр) - державна відкрита, загальнодоступна інформаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, обробку, захист, облік та надання інформації про підприємства та організації, які є учасниками процедури врегулювання заборгованості відповідно до цього Закону. Реєстр розміщується на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства.
Як встановлено судом, Міське державне комунальне підприємство «Миколаївтеплокомуненерго» включено до Реєстру теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії.
За приписами статті 2 Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії» дія Закону поширюється на відносини із врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії.
Частиною 1 статті 1 вказаного Закону встановлено, що спожиті енергоносії це - спожиті природний газ, електрична енергія.
Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії» заборгованість, що підлягає врегулюванню відповідно до цього Закону це, зокрема, кредиторська заборгованість перед постачальником природного газу теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ, використаний для виробництва теплової та електричної енергії, надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води. Постачальник природного газу - Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» та її дочірня компанія «Газ України».
Оскільки спожитими енергоносіями Закон України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії» визначає лише природний газ та електричну енергію, використані для виробництва теплової та електричної енергії, надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, то, відповідно, дія цього закону поширюється на відносини із врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення лише за спожиті природний газ та електричну енергію.
При винесенні постанови про зупинення вчинення виконавчих дій від 24.10.2019 державний виконавець виходив з того, що дане виконавче провадження підпадає під дію положень п. 10 ч. 1 ст. 34, ст. 35 Закону України «Про виконавче провадження», оскільки стягувачем за даним наказом є АТ «НАК «Нафтогаз України», боржником - МДКП «Миколаївтеплокомуненерго», яке включено до Реєстру теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії та підлягає зупиненню.
Як зазначалося вище, рішенням Господарського суду Львівської області від 21.12.2016 у справі №914/2624/16 стягнуто з МДКП «Миколаївтеплокомуненерго» на користь ПАТ «НАК «Нафтогаз України» 28 141,28 грн 3% річних, 311 881,16 грн інфляційних та 5 100,39 грн судового збору.
Однак, приписами ч 4 ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження» не передбачено зупинення виконавчих дій в частині примусового стягнення з боржника судового збору.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону України «Про виконавче провадження» сторони виконавчого провадження та прокурор як учасник виконавчого провадження мають право, зокрема, оскаржувати рішення, дії або бездіяльність виконавця у порядку, встановленому цим Законом.
Згідно до ч. 1 ст. 74 Закону України «Про виконавче провадження» рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.
Начальник відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, при здійсненні контролю за рішеннями, діями державного виконавця під час виконання рішень має право у разі, якщо вони суперечать вимогам закону, своєю постановою скасувати постанову або інший процесуальний документ (або їх частину), винесені у виконавчому провадженні державним виконавцем, зобов`язати державного виконавця провести виконавчі дії в порядку, встановленому цим Законом (ч. 3 ст. 74 Закону України «Про виконавче провадження»).
Враховуючи те, що приймаючи постанову про зупинення виконавчих дій, державним виконавцем було допущено порушення Закону України «Про виконавче провадження», суд вважає доводи скаржника, викладені в скарзі обґрунтованими, а скаргу такою, що підлягає задоволенню.
У відповідності до положень ч. 1, 2 ст. 343 ГПК України, за результатами розгляду скарги суд постановляє ухвалу. У разі встановлення обґрунтованості скарги суд визнає оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність неправомірними і зобов`язує державного виконавця або іншу посадову особу органу державної виконавчої служби, приватного виконавця усунути порушення (поновити порушене право заявника).
Керуючись ст. ст. 234, 340, 342, 343 ГПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
1. Скаргу Акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» задовольнити.
2. Визнати неправомірними дії державного виконавця Миколаївського РВДВС ГТУЮ у Львівській області щодо зупинення вчинення виконавчих дій в частині стягнення збору в межах виконавчого провадження ВП №59186637.
3. Зобов`язати начальника відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець Миколаївського РВДВС ГТУЮ у Львівській області при здійсненні контролю скасувати своєю постановою постанову про зупинення вчинення виконавчих дій в частині стягнення судового збору в межах виконавчого провадження ВП №59186637.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та може бути оскаржена до Західного апеляційного господарського суду в порядку та строки, встановлені ст.ст. 254-259 ГПК України.
Веб-адреса сторінки суду http://lv.arbitr.gov.ua на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається.
Повний текст ухвали складено та підписано 03.12.2019.
Суддя Мазовіта А.Б.