
Справа № 686/16395/19
Провадження № 2/686/4042/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 грудня 2019 року м. Хмельницький
Хмельницький міськрайонний суд
Хмельницької області в складі: головуючого судді Палінчака О.М,
за участю секретаря Антосєва В.П.,
представника позивача Залевського О.А. ,
відповідача ОСОБА_2 ,
представника відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Хмельницькому цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів, -
встановив:
19 червня 2019 року позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення зайво сплачених грошових коштів, мотивуючи його тим, що позивач в період з 01.07.2017 року по 30.11.2018 року отримувала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям, яку їй виплачував позивач - Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради.
23.01.2019 року під час вибіркової перевірки справ отримувачів соціальних допомог, соціальним інспектором було встановлено факт наявності у приватній власності ОСОБА_2 двох об`єктів нерухомого майна, а саме: квартири по АДРЕСА_1 (з 06.05.2014 року), загальною площею 41,5 м2 (зареєстровано три члена сім`ї) та будинку в с. Котюржинці Красилівського району Хмельницької області, загальною площею 41.4 м2 (відсутні зареєстровані особи). Норма площі для отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям становить 73,5 м2, фактично у ОСОБА_2 у власності є 82,9 м2 (разом квартира і будинок). Проте, при оформлені вказаної допомоги малозабезпеченим сім`ям, ОСОБА_2 приховала інформацію про наявність у власності житлового будинку в с. Котюржинці Красилівського району Хмельницької області, загальною площею 41,4 м2.
Тому, що відповідачкою подано недостовірні відомості та приховано відомості, що вплинули на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припинилась з місяця, в якому виявлено порушення. Також, надання ОСОБА_2 недостовірної інформації про майновий стан призвело до надмірної виплати їй бюджетних коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї на суму 45 488 грн. 78 коп.
З метою врегулювання спору в досудовому порядку, 24.01.2019 року та 05.04.2019 року Управління звернулось до ОСОБА_2 з листами щодо повернення надміру виплачених їй коштів до бюджету, проте вказані вимоги були відповідачкою проігноровані.
У зв`язку з наведеним, позивач просить суд стягнути з ОСОБА_2 надміру виплачені кошти в сумі 45 488 грн. 75 коп. та 1 921 грн. 00 коп. судового збору.
Ухвалою суду від 11.07.2019 року по справі відкрито провадження та призначено підготовче засідання.
Ухвалою суду від 26.11.2019 року закрито підготовче засідання та призначено справу до судового розгляду по суті.
В судовому засіданні представник позивача підтримав вимоги позову, просив їх задоволити.
Відповідач та її представник в судовому засіданні заперечили проти задоволення позовних вимог, вказавши, що фактично будинку с. Котюржинці Красилівського району Хмельницької області, загальною площею 41.4 м2 не існує, він в зруйнованому стані, а тому ОСОБА_2 його не зазначала в декларації на отримання допомоги.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши наданні докази, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог з наступних підстав.
Згідно Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям» від 24.02.2003 року № 250 допомога малозабезпеченим сім`ям призначається і виплачується у грошовій формі, малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.
Судом встановлено, що згідно заяви ОСОБА_2 відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» їй було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям з 01.07.2017 року. Вказану допомогу виплачував позивач - Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли, окрім іншого, у власності чи володінні малозабезпеченої сім`ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім`ї та додатково 10,5 квадратного метра на сім`ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).
Відповідно до п. 25 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям» виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється: якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.
23.01.2019 року під час вибіркової перевірки справ отримувачів соціальних допомог, соціальним інспектором було встановлено факт наявності у приватній власності ОСОБА_2 двох об`єктів нерухомого майна, а саме: квартири по АДРЕСА_1 (з 06.05.2014 року), загальною площею 41,5 м2 (зареєстровано три члена сім`ї) та будинку в с. Котюржинці Красилівського району Хмельницької області, загальною площею 41.4 м2 (відсутні зареєстровані особи). Норма площі становить 73,5 м2, фактично у ОСОБА_2 у власності є 82,9 м2 (разом квартира і будинок).
При оформлені державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, ОСОБА_2 під час заповнення декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 10.07.2018 року надано недостовірні дані та приховано інформацію про наявність у власності житлового будинку в с. Котюржинці Красилівського району Хмельницької області, загальною площею 41,4 м2.
Відповідно до п. 12 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, у разі коли особами, які входять до складу сім`ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
У зв`язку з наведеним, відповідачу було припинено нарахування та виплату допомоги з 01.12.2018 року.
Надання відповідачем недостовірної інформації про майновий стан призвело до надмірної виплати їй бюджетних коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї на суму 45 488 грн. 78 коп.
Відповідно до п. 28 Порядку якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло па встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; уразі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті.
Щодо посилань відповідача на відсутність у неї житлової площі в с. Котюржинці Красилівського району Хмельницької області, то дійсно актом обстеження житлового будинку від 01.10.2019 року встановлено, що житловий будинок за адресою: АДРЕСА_2 , який належить ОСОБА_2 , знаходиться в непридатному стані для проживання; ОСОБА_2 за вказаною адресою не зареєстрована та не проживає. Аналогічні відомості містить і довідка виконавчого комітету Катюржанської сільської ради № 428 від 01.10.2019 року.
Проте, відповідно до статті 349 ЦК України, право власності на майно припиняється у разі його знищення. У разі знищення майна, права на яке підлягають державній реєстрації, право власності на це майно припиняється з моменту внесення за заявою власника змін до державного реєстру.
Таким чином, умовою для припинення права власності на зруйноване нерухоме майно є відповідна заява власника.
Як встановлено судом, та не заперечується сторонами, відповідач ОСОБА_2 не зверталась з заявою про внесення змін до державного реєстру щодо скасування реєстрації її права власності на будинок АДРЕСА_2 , а тому на період виплати їй допомоги даний будинок перебував у її власності, що підтверджується Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 153643001 від 23.01.2019 року.
У зв`язку з наведеним, суд приходить до висновку, що з ОСОБА_2 підлягає стягненню на користь позивача надміру виплачені кошти (державна соціальна допомога малозабезпеченій сім`ї) в сумі 45 488 грн. 75 коп.
Згідно положень ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних, отже з відповідача ОСОБА_2 на користь Управління підлягає стягненню 1 921 грн. 00 коп. сплаченого судового збору.
На підставі викладеного та керуючись ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям», ст. 349 ЦК України, ст. ст. 12, 13, 81, 82, 141, 223, 259, 263-265 ЦПК України, суд, -
ухвалив:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) на користь Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради (ЄДРПОУ 03198563, 29013, м. Хмельницький, вул. Проскурівського підпілля, 32) надміру виплачені кошти в сумі 45 488 грн. 75 коп. та 1 921 грн. 00 коп. судового збору.
Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Хмельницького апеляційного суду через Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 10 грудня 2019 року.
Суддя О.М. Палінчак