
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"10" грудня 2019 р. справа № 300/2217/19
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Тимощука О.Л., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовною заявою ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області
про визнання дій неправомірними та зобов`язання до їх вчинення, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі, також - позивач, ОСОБА_1 ), 12.11.2019, звернувся в суд із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі, також - відповідач) з проханням визнати неправомірними дії щодо перерахунку пенсії з 01.04.2018 в розмірі 70% грошового забезпечення встановленого станом на 01.10.2018 та зобов`язати задовольнити звернення від 04.10.2019 про перерахунок раніше призначеної пенсії та провести такий перерахунок в розмірі 80% з 01.01.2019 без обмежень будь яким терміном чи періодом.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено про те, що відповідачем протиправно, із помилковим застосуванням статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", проведено перерахунок пенсії за вислугу років, зменшивши розмір забезпечення, що призвело до невірного визначення розміру пенсії позивачу, та окрім цього процентної складової із 80% до 70% відповідних сум грошового забезпечення, неправомірно відмовлено у здійсненні такого перерахунку із застосуванням 80-відсоткового розміру відповідного грошового забезпечення. ОСОБА_1 вважає такі дії відповідача неправомірними, вчиненими всупереч нормам чинного законодавства, які грубо порушують його право на пенсійне забезпечення в належному розмірі.
Враховуючи вказане, позивач просить суд визнати відмову відповідача у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії із врахуванням 80% сум грошового забезпечення та зобов`язати відповідача здійснити такий перерахунок відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", починаючи з 01.01.2019, без обмеження будь-яким строком.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.11.2019 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження, відповідно до статті 263 КАС України (а.с.1-2).
На виконання вимог пункту 4 резолютивної частини ухвали суду, позивачем подано до суду заяву про уточнення позовних вимог, згідно зі змістом якої, у зв`язку із допущеною технічною опискою у позовній заяві, позивач просить суд розглядати дану адміністративну справу, виходячи із такої редакції заявлених позовних вимог: визнати неправомірними дії щодо перерахунку пенсії з 01.04.2018 в розмірі 70% грошового забезпечення встановленого станом на 01.10.2018 та зобов`язати задовольнити звернення від 04.10.2019 про перерахунок раніше призначеної пенсії та провести такий перерахунок в розмірі 80% з 01.01.2018 без обмежень будь яким терміном, періодом.
Представником відповідача 02.12.2019 подано до суду відзив на позовну заяву від 29.11.2019 №21702/06 (а.с.23-25). У відзиві представник Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зазначив про те, що на час призначення пенсії позивачу максимальний загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", становив 80% відповідних сум грошового забезпечення. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011, Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014, на момент проведення перерахунку пенсії позивачу, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" становив 70% відповідних сум грошового забезпечення. А тому, враховуючи наведені зміни у Законі, а також те, що до події, факту слід застосовувати той закон чи інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце, відповідачем правомірно здійснено перерахування пенсії позивачу в розмірі 70 відсотків сум грошового забезпечення. При цьому, відповідач зауважив, що зміни в законодавстві щодо зменшення відсоткового розміру пенсії не призвели до зниження розміру останньої, що виключає звуження прав позивача на пенсійне забезпечення. Крім наведеного, у відзиві представник просив суд звернути увагу на пропущений позивачем шестимісячний строк звернення до суду із даним позовом, оскільки з моменту проведення перерахунків у 2018 році позивач міг дізнатись про розмір перерахованої пенсії, однак, допустив необґрунтовану бездіяльність та байдужість, внаслідок чого, звернувся до відповідача із заявою лише у 2019 році.
Розглянувши у відповідності до вимог статті 263 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності позовну заяву, відзив на позов, письмові докази, наявні в матеріалах даної адміністративної справи, судом встановлено такі обставини.
Відповідно до копії протоколу за пенсійною справою 0909003081 від 06.06.2013 (а.с.9). ОСОБА_1 починаючи з 06.06.2013 призначено пенсію за вислугу років, враховуючи до складу грошового забезпечення посадовий оклад, оклад за військове звання, проценту надбавку за вислугу років, надбавки: за службу в умовах режимних обмежень, за спеціальні завдання чи державну охорону, за оперативно-розшукову діяльність, за особливо важливі завдання, а також премію. Основний розмір пенсії призначено виходячи із 80% відсотків відповідного грошового забезпечення.
Надалі, керуючись постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, на підставі довідки Управління Державної охорони України від 30.03.2018 №2/6-163 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, згідно із нормами, чинними на 01.03.2018, позивачу проведено перерахунок пенсії починаючи з 01 січня 2018 року (а.с.10). При цьому, відповідач застосував новий максимальний розмір грошового забезпечення - 70%, який визначений частиною 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", в редакції станом на момент здійснення перерахунку, та відповідно до пункту 23 розділу ІІ Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 №1166-7.
Такий розмір грошового забезпечення застосовано відповідачем і при здійсненні наступних перерахунків, що підтверджується копіями протоколів за пенсійною справою від 01.05.2019 (а.с.72), 01.04.2019 (а.с.71), та 21.10.2019 (а.с.10).
Не погоджуючись із застосованим обмеженням щодо максимального розміру пенсії, в результаті проведених перерахунків, ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою від 22.10.2019, у якій висловив прохання здійснити перерахунок пенсії із застосуванням 80-відсоткового максимального розміру грошового забезпечення (а.с.11-12).
У відповідь на таке звернення відповідачем направлено позивачу листа від 29.10.2019 №1413/М-15, у якому зазначено про те, що відповідно до змін внесених до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" Законами України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" та "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні", при здійсненні перерахунку розмір пенсії за вислугу років не може перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення, а тому розмір пенсії позивача встановлено саме в розмірі 70% сум грошового забезпечення, що свідчить про правомірність проведеного відповідачем перерахунку пенсії (а.с.13-14).
Позивач, вважаючи протиправними такі дії відповідача, звернувся до суду, з метою захисту свого порушеного права.
Надаючи правову оцінку публічно-правовим відносинам, суд виходить із такого.
У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд зазначає, що при вирішенні даної справи керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних відносин.
Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа військовослужбовців, визначено Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за №2262-ХІІ (надалі, також - Закон №2262-ХІІ).
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-XII (в редакції чинній на момент останнього перерахунку пенсії) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії відповідно до Закону №2262-XII, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", пунктом 1 якої встановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року за №393" (надалі, також - Порядок №45).
Відповідно до пунктів 1, 2 та 3 Порядку №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Як встановлено судом в результаті дослідження матеріалів адміністративної справи, відповідачем на підставі Постанови №103 проведено позивачу перерахунок пенсії з 01.01.2018.
При проведенні перерахунку пенсії застосовано максимальний розмір грошового забезпечення, який становить 70% відповідних сум грошового забезпечення, при цьому правомірність своїх дій Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області обґрунтовує необхідністю застосування основного розміру пенсії у відсотках від грошового забезпечення, встановленого законодавством на момент проведення чергового перерахунку пенсії.
Суд не погоджується з такими доводами відповідача і, відповідно, обґрунтуванням правомірності своїх дій, з огляду на такі обставини.
Згідно із пунктом "а" частини 1 статті 13 Закону №2262-ХІІ (в редакції на час призначення позивачу пенсії) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Абзацом 5 вказаної статті встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Надалі, до частини 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ внесено зміни та на підставі Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 №1166-VII цифри "80" замінено цифрами "70".
Проаналізувавши наведені норми матеріального права, суд вважає, що застосування відповідачем 70% цього показника до перерахунку пенсії позивача є протиправним, як тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України.
Порядок перерахунку призначених пенсій особам, звільненим з військової служби урегульований нормами статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка змін не зазнавала, а також нормами постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", а тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.
Відтак, при перерахунку пенсії позивача змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Така позиція суду відповідає висновкам Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у рішенні від 04.02.2019 та Великої Палати Верховного Суду у постанові від 16.10.2019 в зразковій справі №240/5401/18 (провадження №Пз/9901/58/18 та №11-198заі19).
Водночас, з матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 судом встановлено, що позивача -полковника, начальника першого відділу служби 8 комендатури з дислокацією в с. Гута, Івано-Франківської області, звільнено з військової служби в запас (за станом здоров`я) (а.с.30-31). Загальна вислуга років становить 31 рік 6 місяців та 9 днів.
Так, з урахуванням положень статті 13 Закону №2262-ХІІ у редакції, чинній на момент призначення пенсії, відсотковий розмір відповідних сум грошового забезпечення позивача становить 88% (55% у зв`язку зі звільненням у запас за станом здоров`я та по 3% за кожен з 11 років вислуги понад 20 років), що перевищує максимальний встановлений абзацом 5 статті 13 Закону №2262-ХІІ розмір пенсії, а тому, при призначенні пенсії, її встановлено у максимальному 80-відсотковому розмірі.
Враховуючи наведені обставини та висновки суду, відповідачем при здійсненні перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , відповідно до Постанови №103, протиправно застосовано розмір процентної складової грошового забезпечення, що становить 70% відповідних сум грошового забезпечення, а також, з огляду на обґрунтованість вимоги позивача про зобов`язання відповідача провести відповідний перерахунок пенсії виходячи із 80-відсоткового розміру грошового забезпечення, позовні вимоги суд вважає підставними, належним чином мотивованими та такими, що підлягають задоволенню.
Стосовно вимоги позивача провести перерахунок пенсії без обмежень будь-яким терміном, періодом, а також, з приводу доводів представника відповідача про пропущений позивачем строк звернення до суду, суд зазначає, що відповідно до частини 3 статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком. Відтак, враховуючи висновок суду про безпідставні та неправомірні дії відповідача, що полягали у проведенні перерахунку пенсії позивача виходячи із 70-відсоткового її розміру, та подальшу відмову у проведенні такого перерахунку у належному розмірі, підстав для обмеження будь-яким строком права ОСОБА_1 на перерахунок пенсії, а відтак, і права на звернення до суду за захистом порушених прав, - немає.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 25 травня 2016 року у справі № 164/1904/14-ц, у постановах Верховного Суду, зокрема, від 30 жовтня 2018 року у справі № 493/1867/17, від 19 березня 2019 року у справі № 806/1952/18.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно із квитанцією №0.0.1518910362.1 від 11.11.2019 позивачем сплачено судовий збір у розмірі 768,40 грн (а.с.3). Доказів про понесення ОСОБА_1 інших витрат, пов`язаних із розглядом справи суду не надано, а тому, підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача лише сплачений позивачем судовий збір.
Враховуючи наведене, на підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статями 139, 241-246, 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо проведеного 01.04.2018 перерахунку пенсії в розмірі 70% сум грошового забезпечення.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області задовольнити заяву позивача від 22 жовтня 2019 року, шляхом здійснення перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , починаючи з 01.01.2018 із застосуванням 80% відповідних сум грошового забезпечення, без обмежень будь-яким терміном, періодом.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ - 20551088) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ;
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, адреса: вул. Січових Стрільців, буд. 15, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ - 20551088.
Суддя /підпис/ Тимощук О.Л.