Рішення № 86228428, 27.11.2019, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.11.2019
Номер справи
140/2430/19
Номер документу
86228428
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2019 року ЛуцькСправа № 140/2430/19

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Денисюка Р.С.,

при секретарі судового засідання Матящук Л.Р.,

за участю позивача ОСОБА_1 ,

представника позивача Вічинюка А.А.,

представника відповідача Забожчук О.В.,

представника третьої особи Сасовського Р.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області (далі – Ліквідаційна комісія, відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі – ГУ ПФУ у Волинській області, третя особа) про визнання дій протиправними щодо виготовлення та надіслання довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ від 19.03.2019 № 7/99 до Пенсійного фонду України для здійснення позивачу перерахунку пенсії, замість довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії від 23.03.2018 № 2765 та зобов`язання відповідача відкликати з Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ від 19.03.2019 № 7/99.

Ухвалою суду від 13.08.2019 відкрито провадження у даній справі та відповідно до приписів статей 12, 257, 262 КАС України ухвалено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а.с.1), а в подальшому ухвалою суду від 11.10.2019 ухвалено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 10:00 год. 25.10.2019 (а.с. 71).

Ухвалою суду від 12.11.2019 закрито підготовче засідання та призначено справу до судового розгляду по суті на 15:30 год. 27.11.2019 (а.с. 133-134).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач у липні 2012 року звільнений зі служби в органах внутрішніх справ у запас за пунктом 64 «в» (через обмежений стан здоров`я). Остання займана посада – заступник начальника відділу внутрішньої безпеки у Волинській області (підпорядкованого Департаменту внутрішньої безпеки МВС України).

Пенсію позивачу призначено за вислугою років на умовах, передбачених Законом України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ), що підтверджується пенсійним посвідченням.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішні справ України та членів їхніх сімей» №900-VIII від 23.12.2015 статтю 63 Закону №2262-XII після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів в внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських». Вказані зміни до статті 63 Закону №2262-ХІІ набрали чинності з 29.12.2015.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - постанова КМУ №988 від 11.11.2015) затверджено схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1, схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10, розміри надбавки за стаж служби в поліції згідно з додатком 11. Ця постанова набрала чинності з 02.12.2015 та застосовується з дня набрання чинності Законом України «Про національну поліцію», тобто з 07.11.2015.

Відповідно до пунктів 3, 5 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, якою внесено зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 в редакції з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 (далі - Порядок №45), було постановлено перерахувати з 01.01.2016 пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988.

Таким чином позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, з 01.01.2016 набув право на перерахунок розміру призначеної йому пенсії на підставі статті 63 Закону №2262-ХІІ та норм Порядку № 45. Нормами Порядку чітко регламентований алгоритм дій щодо перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-XII.

На виконання відповідних норм Ліквідаційна комісія УМВС України у Волинській області обґрунтовано виготовила та направила до ГУ ПФУ у Волинській області довідку від 23.03.2018 №2765 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, згідно з якою останню займану позивачем посаду було прирівняно до посади заступника начальника відділу Апарату Національної поліції.

В березні 2019 року відповідачем видано нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, в якій посаду позивача - заступник начальника відділу внутрішньої безпеки у Волинській області (підпорядкованого ДВБ МВС) прирівняно до посади заступника начальника відділу, що не входить до складу управління, Апарату головних управлінь Національної поліції, і відповідно проведено перерахунок пенсії, згідно останньої довідки.

Позивач вважає, що при виготовленні довідки №7/99 від 19.03.2019 Ліквідаційна комісія УМВС України у Волинській області протиправно, без належного обґрунтування прирівняла останню займану ним посаду до аналогічної посади Головного управління Національної поліції в області, яка фактично не відповідає останній займаній позивачем посаді. Таким чином, відповідачем неправомірно переміщено позивача з посади підрозділу апарату МВС України, звідки він звільнився на пенсію, до підрозділу апарату УМВС України у Волинській області, що вплинуло на визначення розміру посадового окладу, основного розміру грошового утримання, процентного відношення надбавок та доплат, та розмір пенсії в цілому.

Зазначає, що призначення на посаду у відділ (управління) внутрішньої безпеки у Волинській області наказами УМВС України у Волинській області не проводилися. Керівництвом УМВС України у Волинській області премії та надбавки співробітникам відділу управління) внутрішньої безпеки у Волинській області не встановлювалися.

Таким чином, позивач зазначає, що проходив службу на посаді, яка відноситься до посад апарату МВС України з огляду на виконувані функції, фактичне підпорядкування та місце вказаного підрозділу в структурі МВС України, і тому прирівняння його посади до посад працівників ГУНП в областях є неправильним та таким, що не відповідає нормам законодавства, і до нього має застосовуватись схема розмірів посадового окладу для поліцейських апарату Національної поліції, визначеного додатком 3 до Постанови №988, та середній розмір надбавок та премій поліцейським, що фактично виплачені за січень 2016 року.

Відповідач в поданому суду відзиві на позовну заяву (а.с. 55-57) позов заперечив та зазначив наступне. Відповідно до абзацу другого пункту 15 Розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну, поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються '' пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до частин третьої, четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ, Постанови № 988 позивач як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством саме для поліцейських.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» передбачений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45. Відповідно до пункту п`ятого Порядку №45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою, в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати, підвищення та щомісячна премія - у середній розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Пунктом шостим Порядку №45 зазначено, що відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, .військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.

Цією ж постановою зазначено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою для перерахунку пенсії не враховуються.

Разом з тим, пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деякими іншими категоріями осіб» від 21.02.2018 №103 постановлено, перерахувати з 01.01.2016 пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського.

Зазначає, що перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводиться за прирівняною посадою відповідно до наказу МВС від 17.02.2017 №138 «Про затвердження Перелік посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, що прирівнюються посадам поліцейських», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 15.03.2017 №348/30216 (далі - Наказ № 138) та з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту, та схеми тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту (додаток 6), затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Керуючись вимогами вищенаведених нормативних документів Міністерством внутрішніх справ визначено порядок проведення перерахунку пенсій та обчислено середні розміри надбавок та премій за посадами, які доведено до Ліквідаційних комісій УМВС в областях для формування довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій листом від 12.03.2018 №3261/05/22-2018.

На підставі листа від 12.03.2018 №3261/05/22-2018 Ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області сформовано та подано до Головного управління Пенсійного фонду України довідку про грошове забезпечення позивача за прирівняною посадою поліцейського – заступник начальника відділу від 23.03.2018 № 2765. До вказаної довідки включені усі види грошового забезпечення, які передбачені для поліцейських, тобто постановою Кабінету Міністрів України 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», а також премія, яка визначена Міністерством внутрішніх справ України у середньому по займаній посаді.

Ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області на виконання вимог пункту 3 Порядку №45 оформлено та подано до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача за формою згідно із додатком 3 до Порядку №45 для перерахунку його пенсії.

Разом з тим, до Ліквідаційної комісії надійшов лист-роз`яснення Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України №22/6-1020 від 28.02.2019, в якому повідомлялось, що регіональні підрозділи внутрішньої безпеки функціонували на окремому штаті і безпосередньо підпорядковувались Управлінню внутрішньої безпеки і розслідувань ГУБОЗ МВС України. Посадові оклади працівникам зазначеного підрозділу були встановлені на рівні посадових окладів осіб начальницького складу органів внутрішніх справ для апарату управління МВС України в областях та прирівняні до аналогічних посад поліцейських ГУНП в області.

Враховуючи викладене, при прирівнюванні посад зазначеного підрозділу до посад поліцейських, необхідно керуватись розділом VII Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських, затвердженого наказом МВС №138.

Таким чином, Ліквідаційною комісією в межах своїх повноважень та у спосіб, що наданий чинним законодавством, керуючись наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.02.2017 № 138 та висновками, які були надані Міністерством внутрішніх справ України видана позивачу нова довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, де його посада прирівняна до відповідних посад ГУНП в областях.

Вважає, що при виданні довідки в березні 2019 року відповідач діяв в межах чинного законодавств, його дії є правомірними, а відтак в задоволенні позову просить відмовити.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача у своїх письмових поясненнях зазначила, що ГУ УПФ у Волинській області на підставі отриманих від Ліквідаційної комісії довідок, в березні 2018 року проведено перерахунок пенсії позивачу із 01.01.2016. 19.03.2019 на адресу управління відповідачем надіслано нові довідки про розмір грошового забезпечення працівників в тому числі позивача на заміну довідок поданих в березні 2018 року. Тобто, Ліквідаційною комісією відкликано попередні довідки. Враховуючи, що розмір пенсії, перерахованої відповідно до довідки № 7/99 від 19.03.2019 став нижчим, ніж був до проведення перерахунку, позивачеві з 01.04.2019 виплачується пенсія у розмірі 5699,70 грн. Для встановлення правильності складання довідки № 7/99 управлінням було проведено позапланову перевірку, за результатами якої встановлено, що дані в довідці відповідають даним, що містяться в документах, наданих для перевірки.

В судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали, просили позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні заявлені позовні вимоги заперечила, просила відмовити в задоволенні позову повністю.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача позов заперечила та в задоволенні позову просила відмовити.

Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, а також пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов не підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 наказом МВС України від 31.07.2012 №649 о/с було звільнено в запас за пунктом 64 «в» (через обмежений стан здоров`я) згідно з Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України, з посади «заступника начальника відділу внутрішньої безпеки у Волинській області (підпорядкованого Департаменту внутрішньої безпеки)» (а.с.93-103).

Позивачу була призначена пенсія на умовах, передбачених Законом України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Як встановлено судом та не заперечується сторонами, у 2018 році пенсію позивача було перераховано ГУ ПФУ у Волинській області з 01.01.2016.

При цьому, обчислення пенсії проводилось на підставі довідки Ліквідаційної комісії управління МВС України у Волинській області від 23.03.2018 №2765 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, згідно з якою посада ОСОБА_1 , а саме «заступник начальника відділу внутрішньої безпеки у Волинській області (підпорядкованого МВС)» була прирівняна до посади «заступник начальника відділу» та грошове забезпечення становило: посадовий оклад – 3800,00 грн., оклад за спеціальним званням «підполковник поліції» - 2200,00 грн., надбавки за стаж служби 40% - 2400,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 570,00 грн., премія 83,55% - 7494,44 грн., а всього – 16464,44 грн. (а.с.25).

19.03.2019 Ліквідаційна комісія УМВС України у Волинській області направила до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області нову довідку №7/99 із значно меншим розміром грошового забезпечення ОСОБА_1 . Згідно з новою довідкою, посада ОСОБА_1 прирівняна до посади «заступник начальника відділу, що не входить до складу управління, Апарату головних управлінь Національної поліції», але вже не в управлінні апарату Національної поліції України, як це було раніше, а в Головному управлінні поліції у Волинській області. Це призвело до зменшення розмірів грошового забезпечення з 16464,44 грн. до 8074,24 грн. (а.с. 27).

03.04.2019 ГУ ПФ України у Волинській області листом №2761/02-60ЗР повідомило позивача, що Ліквідаційна комісія УМВС України у Волинській області надала нову довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 №7/99 від 19.03.2019 на заміну попередньо наданій довідці №2765 від 23.03.2018, у зв`язку із чим проведено перерахунок пенсії позивача, та її розмір до виплати становить 5651,97 грн. (а.с. 30).

Позивач 12.07.2019 звернувся до відповідача із заявою в якій просив відкликати довідку про розмір грошового забезпечення №7/99 від 19.03.2019 (а.с. 33-34).

Листом від 24.07.2019 за вих. №7/229, відповідач повідомив про те, що 28.02.2019 до Ліквідаційної комісії надійшов лист Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності від №22/6-1020, яким повідомлялося, що регіональні підрозділи внутрішньої безпеки функціонували на окремому штаті і безпосередньо підпорядковувались Управлінню внутрішньої безпеки і розслідувань ГУБОЗ МВС України. Посадові оклади працівникам зазначеного підрозділу були встановлені на рівні посадових окладів осіб начальницького складу органів внутрішніх справ для апарату управління МВС України в областях та прирівняні до аналогічних посад поліцейських ГУНП в області. Таким чином Ліквідаційна комісія керуючись вказівкою МВС України виготовила та направила до органу Пенсійного фонду нову довідку у березні 2019 року (а.с. 27).

В даному випадку спірні правовідносини між сторонами виникли з приводу прирівняння посади позивача, яку він займав до виходу на пенсію в структурах МВС до рівнозначної посади в структурі Національної поліції для відповідного перерахунку пенсії та правомірності дій відповідача щодо видачі довідки про грошове забезпечення від 19.03.2019.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно із частинами 1-4 статті 63 Закону № 2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються

Частинами 2, 3 статті 51 Закону № 2262-XII визначено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до абзацу другого розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Кабінет Міністрів України Постановою від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) та Постановою від 18.11.2015 № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268» встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393» від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45).

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 визначено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Довідки видаються на осіб, які звільнені із служби: в апараті МВС, органах та підрозділах МВС, в закладах, на підприємствах та в установах, що належать до сфери управління МВС (крім органів, підрозділів, закладів та установ, передбачених абзацами четвертим, п`ятим і сьомим цього пункту) - МВС.

Так, 24.02.2018 набула чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103 (далі - Постанова № 103), у період дії якої позивач звернувся до суду з позовом, що розглядається у даній справі.

Таким чином, із прийняттям Постанови № 103 перерахунок пенсії згідно Порядку № 45 здійснюється на підставі рішення Кабінету Міністрів України щодо перерахунку пенсій у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі якого Пенсійний фонд України повідомляє своїм головним управлінням про підстави перерахунку пенсій. Головні управління у свою чергу складають та направляють відповідні списки та направляють їх відповідним органам, які складають та направляють головним управлінням довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку.

Пунктом 3 Постанови № 103 Кабінетом Міністрів України вирішено перерахувати з 01 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

17.02.2017 МВС України прийнято Наказ № 138, зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 15.03.2017 №348/30216 «Про затвердження Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що прирівнюються посадам поліції.

Пунктом 1 даного Наказу затверджено Перелік посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що прирівнюються посадам поліцейських, що додається».

Згідно з пунктом 2 вказаного Наказу посади, які не включені до Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що прирівнюються посадам поліцейських, затвердженого пунктом 1 цього наказу, прирівнюються до посад поліцейських за відповідною посадою у структурі МВС з урахуванням розміру посадового окладу, з якого їм призначено (перераховано) пенсію станом на 01.01.2008 та функціональних (посадових) обов`язків.

Наказом № 138 не було визначено до переліку яких посад поліцейських слід прирівняти колишніх працівників внутрішньої безпеки МВС України.

На виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України № 988 та Порядку № 45, відповідачем на адресу ГУ ПФУ в Волинській області направлено довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) від 23.03.2018 № 2765 в якій за нормами, чинними станом на січень 2016 року останню займану позивачем посаду прирівняно до посади заступника начальника відділу апарату Національної поліції України.

У вказаній довідці вказано посадовий оклад, відповідні надбавки та премії на рівні центрального апарату Національної поліції України.

На підставі вказаної довідки позивачу проведено перерахунок пенсії у 2018 році.

В подальшому, зазначене стало підставою для звернення Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області до МВС України щодо надання роз`яснення з питань встановлення посадових окладів та премій до прирівнюваних посад поліцейських пенсіонерів МВС, звільнених з посад ГУБОЗ ДВБ та ДВБ МВС України.

Відповідно до листа Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності від 28.02.2019 № 22/6-1020 повідомлено Ліквідаційну комісію УМВС України у Волинській області, що управління (відділи) внутрішньої безпеки в областях функціонували в структурі підрозділів, підпорядкованих МВС, а не в структурі апарату МВС. Також у вказаному листі зазначено, що посадові оклади працівникам зазначеного підрозділу були встановлені на рівні посадових окладів осіб начальницького складу органів внутрішніх справ для апарату ГУМВС (УМВС) України в областях, які згідно з діючою на той час структурою також підпорядковувались Міністерству внутрішніх справ України.

Тобто, при прирівнюванні посад в управліннях (відділах) внутрішньої безпеки в ГУМВС (УМВС) України в областях до посад поліцейських - ліквідаційні комісії мають керуватися розділами VII Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсії на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських відповідно до Закону України «Про Національну поліцію» та наказу МВС України від 17.02.2017 № 138.

Рекомендовано Ліквідаційним комісіям розміри грошового забезпечення у довідках про перерахунок пенсій привести у відповідність до вищезазначеного.

Враховуючи зазначене відповідач, у березні 2019 року на заміну довідки від березня 2018 року направив до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області нову довідку № 7/99 від 19.03.2019 (а.с. 27), відповідно до якої посада позивача на день звільнення зі служби прирівняна до посади заступника начальника відділу, що не входить до складу управління, Апарату Головних управлінь Національної поліції, визначеної на підставі розділу VII Наказу № 138.

Посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського відповідно до розділу VII Наказу № 138. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Надбавки, доплати в середніх розмірах, що фактично виплачені за січень 2016 року поліцейським.

Проаналізувавши вимоги чинного законодавства, суд приходить до висновку, що виготовляючи та направляючи нову довідку про грошове забезпечення позивача в березні 2019 року, де його посада прирівняна до відповідних посад на рівні ГУНП в областях, відповідач діяв у відповідності до норм законодавства та його дії є правомірними, враховуючи наступне.

Правильність визначення грошового забезпечення для перерахунку пенсії підтверджується і довідкою № 75/2 від 24.05.2019 про результати позапланової перевірки управління МВС у Волинській області з питань достовірності даних, зазначених в довідці про розмір грошового забезпечення гр. ОСОБА_1 за січень 2016 року.

Суд вважає, що при видачі позивачу довідки від 23.03.2018 для перерахунку пенсії Ліквідаційною комісією невірно прирівняно посаду позивача, яку він займав до звільнення до Центрального апарату Національної поліції України.

Підставою для такого висновку комісії стало те, що в Наказі № 138 не було визначено переліку посад до яких віднести колишніх працівників внутрішньої безпеки і відповідно при видачі довідок в березні 2018 уповноважений орган керувався тим, що працівники внутрішньої безпеки призначалися та звільнялися на посаду міністром внутрішніх справ, входили до структури МВС.

Однак, на думку суду, вказане не відповідає фактичним обставинам та нормам чинного законодавства, враховуючи наступне.

Пунктом 2 Наказу Міністерства внутрішніх справ України № 480 від 07.09.1994 встановлено, що підрозділи внутрішньої безпеки входять до складу Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю МВС України та виконують спеціальні функції.

Відповідно до підпункту 1 пункту 1 Положення про службу внутрішньої безпеки органів внутрішніх справ України, затвердженого наказом МВС України від 25.12.1992 № 061 “Про додаткові заходи щодо зміцнення безпеки та законності в діяльності органів внутрішніх справ України”, управління, відділи та групи внутрішньої безпеки органів внутрішніх справ є самостійними структурними підрозділами кримінальної міліції органів внутрішніх справ. В апараті МВС України управління внутрішньої безпеки підпорядковується безпосередньо міністру внутрішніх справ, а відділи, групи в ГУВС, УВС, УВСТ - начальникам управлінь (а. с. 122-129).

Тобто, із вказаних нормативних актів вбачається, що підрозділи ГУБОЗ, внутрішньої безпеки діяли як самостійні підрозділи в структурі МВС, однак вони не належали ні до центральних апаратів МВС, ні до апаратів чи структур ГУ МВС в областях, функціонували на окремому штаті і безпосередньо підпорядковувались своєму управлінню.

Департамент внутрішньої безпеки ГУ УБОЗ МВС України так само мав свою вертикальну структуру. Зокрема, центральне управління, яке функціонувало в місті Києві і безпосередньо відділення на місцях.

Підрозділи внутрішньої безпеки на місцях виконували здебільшого функції в межах однієї області та їх повноваження не розповсюджувалися на всю територію України.

Тому, відділ внутрішньої безпеки Волинській області (підпорядкований Департаменту внутрішньої безпеки МВС України) функціонував у структурі підрозділу підпорядкованому МВС, а не в структурі апарату МВС.

Із зазначених Наказів не вбачається, що працівники внутрішньої безпеки відносились до структури центрального апарату МВС, а відтак неможна стверджувати про те, що посади працівників внутрішньої безпеки слід прирівнювати до посад Центрального апарату Національної поліції.

Пунктом шостим Порядку №45 зазначено, що відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема, назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.

Аналогічні норми визначені і пунктом 2 Наказу № 138.

Тобто, однією із визначальних ознак того, до якої посади поліцейського слід прирівнювати колишніх працівників МВС є розмір посадового окладу, який особа отримувала.

Як вбачається із відповідних розрахунків, на підставі яких позивачу проводилась призначення пенсії (протокол про призначення пенсії), відповідні перерахунки пенсії за минулі роки (а.с. 24, 88-91) посадовий оклад позивача в них зазначено на рівні працівників управлінь МВС в областях, встановлених відповідними нормативними актами, якими затверджувалися схеми посадових окладів осіб начальницького складу органів внутрішніх справ для апарату головних управлінь, управлінь МВС в областях.

Зазначена обставина підтверджується і роз`ясненням Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України в листі від 28.02.2018 №22/6-1020 (а.с. 60).

Враховуючи зазначене суд констатує, що посада, яку займав позивач до звільнення не відносилася до центрального апарату МВС, а тому у Ліквідаційної комісії були відсутні підстави для зазначення в довідці від 19.03.2019 для перерахунку пенсії складових грошового забезпечення поліцейських центрального апарату Національної поліції.

Відповідно до розділу VII Наказу № 138 посада начальник відділу внутрішньої безпеки у Волинські області ДВБ ГУБОЗ МВС України прирівняна до посади начальника відділу, що не входить до складу управління, Апарату головних управлінь Національної поліції.

Відтак, враховуючи що у довідці від 23.03.2018 відповідачем невірно прирівняно посаду позивача, яку він займав до звільнення в органах МВС до відповідної посади поліцейського, що в свою чергу вплинуло на зазначення грошового забезпечення для перерахунку пенсії, у Ліквідаційної комісії, з врахуванням вище зазначених обставин, були правові підстави для відкликання даної довідки та направлення нової довідки для перерахунку пенсії із зазначенням в ній грошового забезпечення поліцейського за прирівняною посадою.

Суд зазначає, що нормами законодавства не передбачено порядку як повинен діяти відповідний орган в ситуації, коли ним допущена помилка при видачі довідки щодо складових грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Однак, на думку суду, виходячи з того, що видача відповідних довідок покладена на уповноважений орган, останній не позбавлений права, видати нову довідку, відкликавши при цьому попередню, в якій допущено помилку.

Суд зазначає, що безпосереднє підпорядкування Міністру внутрішніх справ України, призначення та звільнення з посад за його наказом, не є належними доказами, які надають можливість беззаперечно стверджувати про віднесення певної посади до посад центрального апарату МВС України.

При вирішенні спору суд враховує, що прирівняння посад органу міліції, що був ліквідований, до посад новоствореного органу поліції віднесено до повноважень Міністерства внутрішніх справ України та таке повноваження було реалізоване Міністерством шляхом прийняття наказу №138 від 17.02.2017.

При цьому, Ліквідаційна комісія УМВС України Волинській області під час видачі довідки 7/99 від 19.03.2019 використовувала вже наявний Перелік осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), що прирівнюються посадам поліцейських, з врахуванням роз`яснень до вказаного переліку, наданих відповідачу Департаментом персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України в листі від 28.02.2019 №22/6-1020.

Варто зазначити, що сам наказ МВС України №138 від 17.02.2017 та затверджений ним Перелік, а також надані роз`яснення щодо його застосування не є предметом розгляду в цій справі.

При цьому суд зазначає, що в даному випадку Ліквідаційною комісією не було допущено порушення прав позивача щодо перерахунку пенсії, оскільки виходячи із вищезазначених норм законодавства, ОСОБА_1 на підставі виданої довідки від 19.03.2019 проведено перерахунок пенсії, як це було передбачено вищевказаними нормативними актами.

Не можна визнати обґрунтованим твердження позивача про те, що після видачі довідки № 7/99 від 19.03.2019 розмір пенсії суттєво зменшився, оскільки перерахунок пенсії позивачу в 2018 році проведено по грошовому забезпеченню посади поліцейського, яка не відповідає рівню посади, яку він займав в МВС. Не можна вважати обґрунтованим право пенсіонера на отримання пенсії, розмір якої визначено на підставі довідки, яка видана всупереч вимогам чинного законодавства.

У пункті 29 Рішення Європейського суду з прав людини від 09.12.1994 Справа “Руїз Торіха проти Іспанії” (серія А, №303А) суд повторює, що згідно з його установленою практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтованості рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

Всі інші аргументи наведені позивачем у своїй позовній заяві, відповіді на відзив не спростовують висновків суду, зроблених в ході судового розгляду справи та не потребують дачі відповіді судом на кожне з них.

Відповідно до частини першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Проаналізувавши вищенаведене, суд дійшов висновку, що дії Ліквідаційної комісії УМВС щодо видачі довідки №7/99 від 19.03.2019 відповідають приписам статей 51, 63 Закону № 2262, Постанови №45 та Наказу №138, а тому у задоволенні позовних вимог необхідно відмовити повністю.

Керуючись ст.ст. 241, 242, 243 ч.3, 245, 246, 295, 297, підпункту 15.5 пункту І розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Суддя Р.С. Денисюк

Повний текст рішення складено 09 грудня 2019 року.