Постанова № 8622632, 15.03.2010, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.03.2010
Номер справи
2а-72/10/2370
Номер документу
8622632
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 березня 2010 року Справа № 2а-72/10/2370

16 год. 20 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Гаращенка В.В.,

при секретарі Бондар Т.П.,

за участю:

представника позивача: Гречко І.В. за довіреністю;

представника відповідача: Сала В.Д. за довіреністю;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом державного підприємства «Канівське лісове господарство» до Канівської обєднаної державної податкової інспекції Черкаської області про визнання протиправним та скасування рішення та зобовязання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство «Канівське лісове господарство» звернулось до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до Канівської обєднаної державної податкової інспекції Черкаської області про визнання протиправним і скасування рішення відповідача від 22.09.2009 р. (акт №1) про виключення позивача з реєстру субєктів спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість, зобовязати Канівську обєднану державну податкову інспекцію Черкаської області поновити з дати виключення (22.09.2009 року) державне підприємство «Канівське лісове господарство» в реєстрі субєктів спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість та видати Свідоцтво про реєстрацію підприємства як субєкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість.

Позовні вимоги мотивовані тим, що, на думку позивача, Канівська обєднана державна податкова інспекція Черкаської області прийняла акт №1 від 22.09.2009 року, яким неправомірно:

- виключила державне підприємство «Канівське лісове господарство» з реєстру субєктів спеціального режиму оподаткування,

- визначила дату, з якої позивач вважається платником ПДВ на загальних підставах;

- склала та прийняла спірний акт, при обставині, що позивач самостійно подав до органу державної податкової служби заяву про зняття його з реєстрації як субєкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість за формою №3-РС.

Позивач вважає, що відповідач при прийнятті рішення (акту №1) діяв всупереч ч.2 ст.19 Конституції України, Закону України «Про податок на додану вартість» та Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість.

Представник позивача заявою від 12.03.2010 року зменшила розмір позовних вимог та просила суд визнати протиправним і скасувати рішення Канівської обєднаної державної податкової інспекції Черкаської області від 22.09.2009 року (акт №1) про виключення державного підприємства «Канівське лісове господарство» з реєстру субєктів спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги з врахуванням їх зменшення підтримала та просила задовольнити позов повністю.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надавши письмові заперечення, в яких, зокрема, зазначив, що позивач взагалі не підпадає під визначення сільськогосподарського підприємства як субєкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість, оскільки на нього не поширюються норми статті 81 Закону України «Про податок на додану вартість», що перш за все підтверджується заявою про його зняття з реєстрації як субєкта спеціального режиму оподаткування, а тому вважає, що позов до задоволення не підлягає, при цьому відповідач приймаючи акт №1 діяв в межах наданих повноважень та відповідно до норм чинного законодавства.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний звязок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного.

Державне підприємство «Канівське лісове господарство», відповідно до копії Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 №155121, зареєстроване 28.01.1992 року Канівською районною держаною адміністрацією Черкаської області, ідентифікаційний код 00993352.

Відповідно до копії довідки №15а-878 з Єдиного держаного реєстру підприємств та організацій, видами діяльності за КВЕД позивача, зокрема, є надання послуг, повязаних з лісовим господарством (код 02.02.0), лісозаготівлі (код 02.01.1), одержання продукції лісового господарства (02.01.2).

20.01.2009 року державне підприємство «Канівське лісове господарство» подало до Канівської обєднаної державної податкової інспекції Черкаської області заяву встановленого зразка про реєстрацію його (сільськогосподарського підприємства) як субєкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість.

За результатами її розгляду 10.02.2009 року відповідач видав позивачу відповідне свідоцтво №100191879 серії НБ №017494 про реєстрацію його як субєкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість, вказавши, що датою реєстрації є 01.01.2009 року, а датою початку дії свідоцтва 07.02.2009 року.

22.09.2009 року Канівською обєднаною державною податковою інспекцією Черкаської області прийнятий акт №1 про виключення позивача - сільськогосподарського підприємства з реєстру субєктів спеціального режиму оподаткування. При цьому відповідач визначив дату виключення позивача 01.01.2009 року та з цієї ж дати останній вважається платником ПДВ на загальних підставах.

Суд зазначає, що акт №1 від 22.09.2009 року стосується інтересів конкретної особи - державного підприємства «Канівське лісове господарство», породжує для нього правові наслідки, а саме виключення позивача з реєстру субєктів спеціального режиму оподаткування. Крім того, визначивши в акті, що позивач вважається платником ПДВ на загальних підставах з 01.01.2009 року, передбачає настання для позивача правових наслідків, які передбачені ст. 81.11 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 року № 168/97-ВР.

Тому суд приходить до висновку, що акт №1 від 22.09.2009 року Канівської обєднаної державної податкової інспекції Черкаської області є рішенням субєкта владних повноважень - актом індивідуальної дії по відношенню до позивача у розумінні ст.17 Кодексу адміністративного судочинства України.

Законом, який визначає платників податку на додану вартість, об'єкти, базу та ставки оподаткування, перелік неоподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, особливості оподаткування експортних та імпортних операцій, поняття податкової накладної, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету є Закон України «Про податок на додану вартість» від 3 квітня 1997 року №168/97-ВР (далі Закон №168/97-ВР).

Відповідно до п. 81.1 ст. 81 Закону №168/97-ВР резидент, який провадить підприємницьку діяльність у сфері сільського і лісового господарства та рибальства та відповідає критеріям, встановленим у пункті 81.6 цієї статті, може обрати спеціальний режим оподаткування.

Пунктом 81.6 ст. 81 Закону №168/97-ВР передбачено, що сільськогосподарським вважається підприємство, основною діяльністю якого є поставка вироблених (наданих) ним сільськогосподарських товарів (послуг) на власних або орендованих виробничих потужностях, а також на давальницьких умовах, в якій питома вага вартості сільськогосподарських товарів (послуг) становить не менше 75 відсотків вартості всіх товарів (послуг), поставлених протягом попередніх дванадцяти послідовних звітних податкових періодів сукупно.

При цьому, сільськогосподарськими вважаються товари, зазначені у групах 1 - 24 УКТ ЗЕД згідно із Законом України "Про Митний тариф України", якщо такі товари вирощуються, відгодовуються, виловлюються або збираються (заготовляються) безпосередньо платником податку - суб'єктом спеціального режиму оподаткування (крім придбання таких товарів у інших осіб), а також продукти обробки (переробки) таких товарів, які поставляються зазначеним платником податку - їх виробником (п. 81.7. ст. 81 Закону №168/97-ВР).

В силу п. 81.10. ст. 81 Закону №168/97-ВР для отримання свідоцтва про реєстрацію як суб'єкта спеціального режиму оподаткування сільськогосподарське підприємство реєструється у відповідному податковому органі за правилами та у строки, що визначені статтею 9 цього Закону для реєстрації платників податку на додану вартість.

У свідоцтві про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування, крім того, повинен міститися перелік видів діяльності такого сільськогосподарського підприємства.

В той же час, відповідно до п. 81.11. ст. 81 Закону №168/97-ВР якщо суб'єкт спеціального режиму оподаткування поставляє протягом попередніх дванадцяти послідовних звітних податкових періодів сукупно несільськогосподарські товари (послуги), питома вага яких перевищує 25 відсотків від вартості всіх поставлених товарів (послуг), то:

а) на таке підприємство не поширюється спеціальний режим оподаткування, встановлений цією статтею. Таке підприємство зобов'язане визначити податкове зобов'язання з цього податку за наслідками звітного періоду, в якому було допущено таке перевищення, і сплатити податок до бюджету в загальному порядку;

б) податковий орган виключає таке підприємство з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування та може повторно включити його до такого реєстру після спливу наступних дванадцяти послідовних звітних податкових періодів за наявності підстав, визначених цією статтею;

в) таке підприємство вважається платником цього податку на загальних підставах з першого числа місяця, в якому було допущено таке перевищення.

Відповідно до пп. «а» п. 81.12. ст. 81 Закону №168/97-ВР свідоцтво про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування підлягає анулюванню у разі, якщо сільськогосподарське підприємство подає заяву про зняття його з реєстрації як суб'єкта спеціального режиму оподаткування та/або заяву про його реєстрацію як платника цього податку на загальних підставах.

Нормативний документ, яким визначається порядок реєстрації платників ПДВ є Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затверджене наказом Державної податкової адміністрації України від 1 березня 2000 року №79 та зареєстроване в Міністерстві юстиції України від 3 квітня 2000 року за №208/4429 (далі Положення №79).

Отже, якщо суб'єкт спеціального режиму оподаткування поставляє протягом попередніх дванадцяти послідовних звітних податкових періодів сукупно несільськогосподарські товари (послуги), питома вага яких перевищує 25 відсотків від вартості всіх поставлених товарів (послуг), то відповідно до п. 29.3. Положення №79 такий субєкт зобовязаний не пізніше двадцятого календарного дня з моменту досягнення перевищення подати до органу державної податкової служби за місцем реєстрації заяву про зняття його з реєстрації як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість за формою №3-РС, разом із Спеціальним свідоцтвом та всіма його завіреними копіями, а також заяву про його реєстрацію як платника цього податку на загальних умовах за формою №1-ПДВ.

Так, 20.01.2009 року позивач подав до відповідача заяву про зняття його з реєстрації як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість, при цьому причину зняття з реєстрації вказав п. 81.11. ст. 81 Закону №168/97-ВР, додавши до заяви свідоцтво №100191879 серії НБ №017494 про реєстрацію його як субєкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість.

За таких обставин, відповідно до п. 33.1 анулювання Спеціального свідоцтва здійснюється за ініціативою сільськогосподарського підприємства. В такому випадку, орган державної податкової служби протягом десяти календарних днів від дня отримання такої заяви видає заявнику (відправляє поштою з повідомленням про вручення) Свідоцтво за процедурами перереєстрації, визначеними Положенням 79.

При цьому дата реєстрації платником ПДВ не змінюється, датою початку дії нового Свідоцтва, датою анулювання Спеціального свідоцтва та датою виключення сільськогосподарського підприємства з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування є дата внесення відповідного запису до Реєстру. Датою, з якої сільськогосподарське підприємство вважається платником податку на загальних підставах, є перше число місяця, в якому було допущено перевищення, визначене пунктом п. 81.11. ст. 81 Закону №168/97-ВР (пункт 29 Положення №79).

Аналізуючи наведену норму суд приходить до висновку, що при виконанні субєктом спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість обовязку подання заяви про зняття його з реєстрації не пізніше двадцятого календарного дня з моменту досягнення перевищення в разі поставки протягом попередніх дванадцяти послідовних звітних податкових періодів сукупно несільськогосподарських товарів (послуг), питома вага яких перевищує 25 відсотків від вартості всіх поставлених товарів (послуг), звільняє його від нарахування та сплати ПДВ за періоди, в яких не були допущені такі відсоткові перевищення.

В той же час, Положенням № 79 визначено, що спеціальне свідоцтво підлягає анулюванню у разі, якщо сільськогосподарське підприємство підлягає реєстрації платником цього податку на загальних підстава, при цього таке анулювання може бути здійснене за ініціативою податкового органу і таке анулювання оформляється актом.

Так, 22.09.2009 року відповідач приймає акт №1 про виключення позивача з реєстру субєктів спеціального режиму оподаткування за формою №6-РС.

При цьому, приймання акту за формою №6-РС передбачено у випадках, визначених п.п. 29.4, 29.5, 29.6 Положення №79.

Пунктом 29.4. Положення №79 визначено, що якщо сільськогосподарське підприємство не подає заяву (заяви) у строки та орган державної податкової служби за результатами документальної невиїзної перевірки (на підставі поданих податкових декларацій), планової або позапланової виїзної перевірки встановить факт перевищення, то незалежно від строку, який пройшов із часу досягнення перевищення, орган державної податкової служби складає акт про виключення сільськогосподарського підприємства з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування за формою №6-РС.

На підставі такого акта орган державної податкової служби виключає таке підприємство з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування, проводить анулювання Спеціального свідоцтва та реєстрацію сільськогосподарського підприємства як платника податку на додану вартість на загальних умовах із формуванням нового Свідоцтва за процедурами перереєстрації.

У цьому випадку дата реєстрації платником податку на додану вартість не змінюється, датою виключення сільськогосподарського підприємства з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування є дата затвердження акта про виключення з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування, датою, з якої сільськогосподарське підприємство вважається платником податку на загальних підставах, є перше число місяця, в якому було допущено перевищення, датою анулювання Спеціального свідоцтва та датою початку дії нового Свідоцтва є дата внесення до Реєстру запису про перереєстрацію.

Пунктом 29.5. Положення №79 закріплено, що якщо за результатами документальної невиїзної перевірки (на підставі поданих податкових декларацій), планової або позапланової виїзної перевірки орган державної податкової служби встановить, що підприємство не відповідало критеріям, встановленим пунктом п. 81.6 ст. 81 Закону №168/97-ВР (підпункт 26.1 пункту 26 цього Положення), на момент подання заяви про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування, яка стала підставою для видачі Спеціального свідоцтва, то орган державної податкової служби складає акт про виключення сільськогосподарського підприємства з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування за формою №6-РС.

На підставі такого акта орган державної податкової служби виключає підприємство з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування, проводить анулювання Спеціального свідоцтва та реєстрацію сільськогосподарського підприємства як платника податку на додану вартість на загальних умовах із формуванням нового Свідоцтва за процедурами перереєстрації.

У цьому випадку дата реєстрації платником податку на додану вартість не змінюється, датою виключення сільськогосподарського підприємства з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування є дата затвердження акта, датою, з якої сільськогосподарське підприємство вважається платником податку на загальних підставах, є дата реєстрації сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування, датою анулювання Спеціального свідоцтва та датою початку дії нового Свідоцтва є дата внесення до Реєстру запису про перереєстрацію.

Так, пунктом 29.6. Положення №79 закріплено, що якщо сільськогосподарське підприємство після досягнення перевищення подало заяву про зняття його з реєстрації як суб'єкта спеціального режиму оподаткування та/або заяву про його реєстрацію як платника цього податку на загальних підставах, але не повідомило, що причиною зняття з реєстрації є перевищення, то після встановлення такого факту органом державної податкової служби на підставі акта про виключення сільськогосподарського підприємства з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування за формою №6-РС в такому реєстрі проводиться коригування дати, з якої сільськогосподарське підприємство вважається платником податку на загальних підставах, на перше число місяця, в якому було допущено перевищення.

Дати реєстрації платником податку на додану вартість, виключення з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування та анулювання Спеціального свідоцтва не змінюються.

Суд, проаналізувавши вказані правові норми, прийшов до висновку, що орган державної податкової служби може скласти акт про виключення сільськогосподарського підприємства з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування за формою №6-РС лише за результатами перевірки - документальної невиїзної (на підставі поданих податкових декларацій), планової або позапланової виїзної.

В судовому засіданні, представник відповідача заявив, що оскільки на позивача не поширюються норми статті 81 Закону №168/97-ВР, при прийняті акту перевірки не проводились взагалі, останній прийнятий на підставі поданої заяви та наявних декларації з податку на додану вартість, при цьому без уточнення саме за які періоди.

Наказом ДПА України від 21.01.2009 року №8 затверджений додаток №3 до податкової декларації з ПДВ (скороченої) про розрахунок питомої ваги вартості сільськогосподарських товарів (послуг) до вартості всіх товарів (послуг), який позивач зобовязаний подавати до органу державної податкової служби щомісяця.

Дослідивши в судовому засіданні додані до матеріалів справи податкові декларації з податку на додану вартість та розрахунки питомої ваги вартості сільськогосподарських товарів (послуг) до вартості всіх товарів (послуг) за період перебування позивача на спеціальному режимі оподаткування, суд не вбачає перевищення 25 відсотків поставки несільськогосподарських товарів (послуг).

З цих же причин незрозумілими є дії позивача щодо подання заяви про зняття його з реєстрації як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість, проте суд вважає, що обрати спеціальний режим оподаткування чи відмовитись від нього є правом позивача, і останній використовує його на власний розсуд.

В той же час, в ідповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Канівська обєднана державна податкова інспекція Черкаської області є органом державної влади і, відповідно, її діяльність має підпорядковуватись вимогам наведеної норми Конституції України та, як наслідок, вимогам ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», Закону України «Про податок на додану вартість» та Положенню №79.

Як вбачається з матеріалів справи, при прийняті акту №1 від 22.09.2009 року відповідач ніяких перевірок, які передбачені чинним законодавством, не проводив, тим самим неправомірно визначив дату виключення позивача з реєстру субєктів спеціального режиму оподаткування та дату, з якої останній вважається платником ПДВ на загальних підставах, чим порушив вимоги, зокрема ст. 81 Закону №168/97-ВР та п.п. 29.4, 29.5, 29.6 Положення №79.

Таким чином, суд приходить до висновку, що рішення суб'єкту владних повноважень - акт №1 від 22.09.2009 року про виключення сільськогосподарського підприємства з реєстру субєктів спеціального режиму оподаткування прийнятий за відсутності для цього належних юридичних підстав та з порушенням процедури його прийняття, тому підлягає скасуванню, а позов задоволенню.

Керуючись ст.ст. 86, 94, 159, 160, 162, 163, 186, 254 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Канівської обєднаної державної податкової інспекції Черкаської області №1 від 22.09.2009 року про виключення державного підприємства «Канівське лісове господарство» з реєстру субєктів спеціального режиму оподаткування.

Стягнути з Державного бюджету України на користь державного підприємства «Канівське лісове господарство» 3 грн. 40 коп. судового збору.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а в разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови з дня складення та підписання її повного тексту. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 18 березня 2010 року.

Суддя В.В. Гаращенко