ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
4 березня 2010 року справа № 2а-56/10/2370
15 год. 00 хв. м.Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гараня С.М.,
при секретарі Лисенко С.С.,
за участю:
представника позивача Державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області Лобунця А.В. - за довіреністю,
представників комунального підприємства «Колодистенське сільське комунальне господарство» Войцехівського В.В. за посадою, Кошарного Г.І. за довіреністю,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області до комунального підприємства «Колодистенське сільське комунальне господарство» про стягнення економічних санкцій
ВСТАНОВИВ:
Державна інспекція з контролю за цінами в Черкаській області звернулася до суду з адміністративним позовом до комунального підприємства «Колодистенське сільське комунальне господарство» про стягнення економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю та просив суд їх задовольнити. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що комунальним підприємством «Колодистенське сільське комунальне господарство» застосовані тарифи на водопостачання та водовідведення не затверджені відповідно до діючого законодавства. З цих підстав позивачем було винесене рішення № 212 від 27.11.2009 р. про застосування економічних санкцій у розмірі 48157 грн. 20 коп. В звязку з тим, що сума економічних санкцій відповідачем в добровільному порядку не сплачена, то Державна інспекція з контролю за цінами в Черкаській області звернулася до суду про її стягнення у судовому порядку.
Представники відповідача позовні вимоги не визнали та просили суд залишити їх без задоволення. В обґрунтування свого заперечення зазначили, що відповідач є комунальним підприємством, засновником якого є Колодистенська сільська рада Уманського району. Рішенням вказаної ради як органом місцевого самоврядування були затверджені тарифи на водопостачання та водовідведення. Вказане рішення в установленому законом порядку не скасоване, а тому є чинне, і відповідач зобовязаний був його виконувати.
Заслухавши пояснення та доводи представників сторін, вивчивши та оцінивши письмові докази у справі у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступних підстав.
Комунальне підприємство «Колодистенське сільське комунальне господарство» як субєкт підприємницької діяльності зареєстроване Уманською районною державною адміністрацією Черкаської області 27.03.2003 р., ідентифікацій код 32267913.
Відповідно до Статуту підприємства предметом його діяльності є надання комунальних послуг згідно діючого законодавства.
Згідно до плану роботи Державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області на четвертий квартал 2009 року нею проведена перевірка комунального підприємства «Колодистенське сільське комунальне господарство». За її результатами був складений акт № 2664 від 24.12.2009 р., відповідно до якого тарифи на водопостачання, затверджені рішенням Колодистенської сільської ради щодо розрахунку економічно обґрунтованих планових витрат на виробництво житлово-комунальних послуг є нечинними, оскільки не були погоджені Державною інспекцією з контролю за цінами відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.02.2007 р. № 297 зі змінами «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2006 р. № 959.
Підставою для такого висновку є факт постачання холодної води в період з 01.11.2008 р. по 01.11.2009 р. для населення за ціною 7 грн. 50 коп. за один кубічний метр, а для інших споживачів 5 грн. за одни кубічний метр, відповідно до рішення Колодистенської сільської ради «Про встановлення тарифів на водовикористання» від 19.06.2007 р. № 7-6/У. За період що перевірявся зі споживачів було отримано 16052 грн. 40 коп. економічно необґрунтованого тарифу. Висновки, викладені в акті перевірки, відповідачем не оспорювались.
За наслідками перевірки відповідачем було винесене рішення № 212 від 27.11.2009 р. про застосування до позивача економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, а саме вилучення у дохід бюджету суми порушення в розмірі 16052 грн. 40 коп. та штрафу в сумі 32104 грн. 80 коп.
Основні засади організаційних та господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки визначені Законом України «Про житлово-комунальні послуги» від 24 червня 2004 року № 1875-IV (далі - Закон № 1875-IV).
Згідно статті 1 Закону № 1875-IV комунальні послуги це результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, газо- та електропостачанням, опаленням, а також вивезення побутових відходів у порядку, встановленому законодавством.
Статтею 2 Закону № 1875-IV передбачено, що одним з принципів державної політики у сфері житлово-комунальних послуг є регулювання цін/тарифів на житлово-комунальні послуги, перелік яких визначено цим Законом, з урахуванням досягнутого рівня соціально-економічного розвитку, природних особливостей відповідного регіону та технічних можливостей.
Відповідно до статті 14 Закону № 1875-IV житлово-комунальні послуги залежно від порядку затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги поділяються на три групи. Зокрема, до першої групи належать послуги, ціни/тарифи на які затверджують спеціально уповноважені центральні органи виконавчої влади.
Порядок формування та затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги встановлений статтею 31 Закону № 1875-IV якою передбачено, що на кожний вид послуг першої і другої груп такий порядок визначається Кабінетом Міністрів України.
Спеціальним законом який визначає основні принципи встановлення і застосування цін і тарифів та організацію контролю за їх дотриманням на території республіки є Закон України «Про ціни і ціноутворення» від 3 грудня 1990 року № 507-XII (далі - Закон № 507-XII).
Відповідно до вимог статті 6 Закону № 507-XII в народному господарстві застосовуються вільні ціни і тарифи та державні фіксовані і регульовані ціни, тарифи. Вільні ціни і тарифи, відповідно до норм статті 7 даного Закону, встановлюються на всі види продукції, товарів і послуг, за винятком тих, по яких здійснюється державне регулювання цін і тарифів.
Державне регулювання цін і тарифів, відповідно до вимог статті 8 Закону № 507-XII, здійснюється шляхом встановлення державних фіксованих цін (тарифів), граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів.
Визначення переліку продукції, товарів і послуг, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи на які затверджуються відповідними органами державного управління, відповідно до положень пункту 3 статті 4 Закону № 507-XII, віднесено до повноважень Кабінету Міністрів України.
Відповідно до пункту 52 розділу IV постанови Кабінету Міністрів України від 12 липня 2006 р. № 959 «Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення» висновок щодо розрахунків економічно обґрунтованих планованих витрат, пов'язаних з наданням послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, надається Державною інспекцією з контролю за цінами або її територіальними органами в порядку, встановленому Мінекономіки.
Процедура надання Державною інспекцією з контролю за цінами або територіальними органами Державної інспекції з контролю за цінами висновків, що подаються до розгляду відповідному вповноваженому органу із затвердження тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, виробництва, транспортування, постачання теплової енергії, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, послуги з вивезення побутових відходів, технічного обслуговування ліфтів в установленому законодавством порядку встановлена Наказом Міністерства економіки України від 07.03.2007 р. № 67 «Про затвердження Порядку надання висновків щодо розрахунків економічно обґрунтованих планових витрат на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, виробництва, транспортування, постачання теплової енергії, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, послуги з вивезення побутових відходів, а також технічного обслуговування ліфтів».
Відповідно до цього Порядку висновки надаються територіальними органами Державної інспекції з контролю за цінами на підставі звернення суб'єктів господарювання та поданих ними документів за встановленим переліком.
Такий висновок позивачем було надано відповідачу на встановлення тарифів з водопостачання затверджених рішенням Колодистенської сільської ради від 18.01.2005 р. № 19-6. Відповідно до цього рішення економічно обґрунтованими є тарифи на споживання води для населення у розмірі: 5 грн. за місяць з однієї особи за 1 куб. метр води, та для організацій 1 грн. 84 коп. за 1 куб. метр води.
Відповідно до статті 13 Закону № 507-XII та Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 р. № 1819, на позивача покладені контрольно-наглядові функції з питань додержання центральними та місцевими органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями вимог щодо формування, встановлення та застосування цін і тарифів. У зв'язку з чим йому надано право проводити перевірки документів, пов'язаних з формуванням, встановленням і застосуванням цін і тарифів, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форм власності, а також одержувати необхідні довідки, приймати рішення про застосування до суб'єктів підприємницької діяльності передбачених чинним законодавством економічних санкцій за порушення порядку встановлення і застосування цін.
Відповідно до частини 1 статті 14 Закону № 507-XII вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди стягується штраф в подвійному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки.
Пунктом 1.4 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 3 грудня 2001 року № 298/519, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2001 р. за № 1047/6238 (далі - Інструкція), визначено, що підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства.
30.11.2009 р. позивачем, відповідно до вимог пункту 3.5 Інструкції, направлено відповідачу рішення та претензію про перерахування економічних санкцій.
Пунктом 3.6 Інструкції визначено, що у разі невиконання рішення, повного або часткового відхилення претензії чи залишення її без відповіді орган державного контролю за цінами подає позов до суду про примусове стягнення суми економічних санкцій.
З підстав викладеного суд прийшов до висновку, що позов Державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області до комунального підприємства «Колодистенське сільське комунальне господарство» про стягнення економічних санкцій є законним та обґрунтованим, а відповідно таким, що підлягає до задоволення.
Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов Державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області до комунального підприємства «Колодистенське сільське комунальне господарство» про стягнення економічних санкцій - задовольнити повністю.
Стягнути з комунального підприємства «Колодистенське сільське комунальне господарство», ідентифікаційний код 32267913, в дохід бюджету через Державну інспекцію з контролю за цінами в Черкаській області економічні санкції в розмірі 48157 (сорок вісім тисяч сто пятдесят сім) грн. 20 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка підлягає поданню до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі, а у випадку відсутності особи, яка бере участь у справі з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя С.М. Гарань.
Повний текст постанови виготовлений 9 березня 2010 року.