Постанова № 8622518, 22.03.2010, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.03.2010
Номер справи
2а-476/10/2370
Номер документу
8622518
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 березня 2010 року Справа № 2а-476/10/2370

10 год. 25 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Гаращенка В.В,

при секретарі: Бондар Т.П.,

за участю:

представника позивача: Савенко Ю.Н. за довіреністю;

відповідача: не зявився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції в місті Черкаси до фізичної особи підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій,

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова інспекція в місті Черкаси звернулася до суду з адміністративним позовом до фізичної особи підприємця ОСОБА_2 про стягнення 1000 грн., посилаючись на наявність у відповідача заборгованості зі сплати штрафних (фінансових) санкцій.

Позивач стверджує, що за результатами перевірки субєкта господарської діяльності державною податковою адміністрацією в Черкаській області, встановлені порушення з боку відповідача вимог постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва» № 957 від 30.10.2008 року, внаслідок чого застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 1000 грн., які відповідачем не сплачені.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити позов у повному обсязі.

Відповідач заперечень проти позову не надав, в судове засідання не зявився, представника не направив, хоча належним чином повідомлений про час, дату та місце судового розгляду справи.

Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного.

ОСОБА_2 зареєстрований, як суб'єкт підприємницької діяльності 12.02.2008 року державним реєстратором виконавчого комітету Черкаської міської ради за № 2026000 0000 019012, ідентифікаційний номер НОМЕР_1.

Законом, який визначає статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності є Закон України «Про державну податкову службу в Україні» від 4 грудня 1990 року № 509-XII (далі «Закон № 509-XII»).

Статтею 11 Закону № 509-XII визначені права органів державної податкової служби, одним з яких є право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ.

Спеціальним законом, який визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України є Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19 грудня 1995 року № 481/95-BP (далі «Закон № 481/95-BP»).

Так, 10.04.2009 року за результатами проведеної державною податковою адміністрацією в Черкаській області перевірки господарської одиниці відповідача магазину ІНФОРМАЦІЯ_1, складеного акту перевірки за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій від 10.04.2009 року № 000731, встановлено порушення відповідачем постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва» № 957 від 30.10.2008 року, а саме: роздрібна торгівля алкогольними напоями за цінами нижчими від мінімальних роздрібних цін. Придбано одну пляшку, алкогольного напою «Медовуха», міцністю 37%, за ціною 12 грн. 50 коп.

Відповідальність за порушення зазначеної постанови встановлена ч. 2 ст. 17 Закону № 481/95-ВР, а саме - до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 1000 гривень.

Відповідно до ч. 4 ст. 17 Закону № 481/95-BP рішення про стягнення штрафів, передбачених ч. 2 цієї статті, приймаються органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України.

На підставі акта від 10.04.2009 року № 000731 ДПІ в місті Черкаси стосовно відповідача прийнято рішення про застосування фінансових санкцій № 39 від 22.04.2009 року на суму 1000 грн.

Згідно ч. 5 та 6 ст. 17 Закону № 481/95-BP дії органів, які мають право контролю за реалізацією норм цього Закону, можуть бути оскаржені в місячний термін у судовому порядку. У разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення органів, зазначених у ч. 3 цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.

В той же час, відповідно до ДСТУ 3297:95 «Лікеро-горілчана промисловість. Терміни та визначення понять» лікеро-горілчаний напій - це алкогольний напій міцністю від 1,2 % до 60 %, виготовлений змішуванням спирту етилового ректифікованого з напівфабрикатами, інгредієнтами та підготовленою водою, насичений або ненасичений діоксидом вуглецю (для слабоалкогольних напоїв).

Виробництво лікеро-горілчаних напоїв здійснюється з дотриманням ДСТУ 4257:2003 «Напої лікеро-горілчані. Технічні умови», відповідно до якого, залежно від міцності та масової концентрації загального екстракту, лікеро-горілчані напої поділяються на такі групи: лікери, наливки, настоянки, бальзами, аперитиви, коктейлі, напої десертні, напої слабоалкогольні.

Технологічною схемою виробництва напоїв медових, виробництво яких здійснюється відповідно до ТУ У 15.9-31082518-002:2009 «Напої медові», передбачено виготовлення напоїв медових шляхом купажування компонентів, передбачених Технологічною інструкцією, у тому числі приготування збродженого медового сусла та приготування ароматного спирту збродженого медового сусла. Як наслідок, напої медові міцністю 17%-37% розфасовані у пляшки ємністю 0.25 л. 0.5 л. 0.7 л. 0.75 л, 1.0 л з врахуванням пояснень до УКТЗЕД (гр. 22) відповідають коду 2206 00 59 00 і трактуються: напої інші зброджені... напій медовий…; інші.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва» № 957 від 30.10.2008 року встановлено розмір мінімальних оптово-відпускних та роздрібних ціни на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва, а саме: горілка та лікеро-горілчані вироби (коди УКТЗЕД 2208 30 - 2208 90), коньяк три зірочки, коньяк чотири зірочки, коньяк п'ять зірочок й інші спиртові дистиляти та спиртні напої, одержані шляхом перегонки виноградного вина або вичавок винограду, різного вмісту спирту в тарі різної місткості (код УКТЗІ Д 2208 20).

Нa інші види алкогольних напоїв, у тому числі і напої медові, з присвоєним кодом УКТЗЕД 2206 00 59 00, постанови КМУ №957 не поширюють свою дію. Аналогічна позиція викладена також в листі Державної податкової адміністрації України «Про мінімальні роздрібні ціпи на окремі види алкогольних напоїв» № 18803/7/32-1217 від 01.09.2009 року.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що рішення про застосування фінансових санкцій № 39 від 22.04.2009 року в розмірі 1000 грн. за продаж алкогольного напою «Медовуха» за ціною нижчою від мінімальних роздрібних цін є необґрунтованим, а тому позов до задоволення не підлягає.

Керуючись ст.ст. 17, 71, 86, 94, 159, 162, 163, 186, 254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а в разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови з дня складення та підписання її повного тексту. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя В.В. Гаращенко