
Справа № 344/14334/16-а
Провадження № 2-а/344/53/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 грудня 2019 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого - судді Пастернак І.А.,
секретаря Кріцак Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Івано-Франківського міського суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про захист прав споживачів житлово-комунальних послуг,-
В С Т А Н О В И В:
Представник позивача ОСОБА_1 - Малетин Андрій Ярославович звернувся до Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області із позовом до Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про захист прав споживачів житлово-комунальних послуг. Позивні вимоги обґрунтовано тим, що рішенням від 24.06.2016 року Міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов`язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання при Виконавчому комітеті Івано-Франківської міської ради відмовлено ОСОБА_1 в наданні дозволу на відключення від мережі централізованого опалення в квартирі за адресою: АДРЕСА_1 . Вважає таке рішення незаконним, таким, що порушує права та законні інтереси позивача, в тому числі її право на вільне та незалежне від будь-кого користування та розпорядження належним їй майном. Оскільки чинним цивільним законодавством України передбачено свободу договірних відносин і право особи відмовитися від умов договору. Таким чином у відповідача були відсутні правові підстави для відмови позивачу у наданні дозволу на відключення від мережі централізованого опалення. Вищезазначене рішення Міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов`язаних з ВІДКЛЮЧЕННЯ споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання позивач вважає незаконним та таким, що суперечить вимогам чинного законодавства України. Просить суд постановити рішення, яким визнати протиправним рішення Міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов`язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання при Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про відмову у наданні дозволу ОСОБА_1 на відключення від мережі централізованого опалення в квартирі за адресою: АДРЕСА_1 , викладене в листі від 29.06.2016 року № М/2133. Зобов`язати Міжвідомчу комісію з розгляду питань, пов`язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання при Виконавчому комітеті Івано-Франківської міської ради розглянути по суті заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на відключення від мережі централізованого опалення та прийняти з цього приводу відповідне рішення відповідно до вимог чинного законодавства України.
Представник позивача у судове засідання не прибув, подав до суду заяву в якій заявлений позов підтримав, просив суд його задоволити та слухати справу без його участі (а.с. 70).
Представник відповідача у судове засідання не з`явився подав до суду заяву в якій просив суд про відмову у задоволенні позовних вимог з мотивів викладених у запереченні на позов (а.с.47-48).
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.
Судом встановлено, що 30.05.2016 року позивачка звернулася із заявою до міського голови м. Івано-Франківська про надання дозволу на відключення від мережі централізованого опалення квартири АДРЕСА_1 (а.с.6).
Листом від 29.06.2016 року позивачу була дана відповідь департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради про те, що Наказом міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 року № 4, затверджено Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання. Даний Порядок визначає порядок відключення будинку в цілому, а не секції, під`їздів чи окремих його приміщень (а.с.5).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», споживач, за відсутності потреби в одержанні послуги або відмови від неї, мас право розірвати договір про надання таких послуг у порядку встановленому законом.
Відключення від мереж централізованого опалення у квартирах багатоквартирних будинків регулюються правилами надання послуг з централізованого опалення затверджених постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення» № 630 від 21.07.2005р.
Порядок відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення при відмові споживачів від централізованого теплопостачання регулюється Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України «Про затвердження Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання» № 4 від 22.11.2005р.
Відповідно до п. 24 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення» №630 від 21.07.2005р. споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.
В п. 26 вказаних Правил зазначено, що відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевою самоврядування відповідно до Закону України «Про теплопостачання» схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердженим проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції ТА капітального ремонту в частині опалення.
У відповідності до п.25 відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.
Водночас, відповідно до Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України №4 від 22.11.2005р. (із змінами внесеними наказом Мінжитлокомунгоспу № 169 від 06.11.2007р., який набрав чинності з 09.12.2007 р.) відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання можливе тільки житлового будинку в цілому за рішенням загальних зборів його мешканців та згодою всіх власників приміщень в житловому будинку, при наявності затвердженої оптимізованої схеми теплопостачання міста з врахуванням стану інженерних мереж.
Позиція з даного приводу також викладена в листі Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України, від 26.09.2000 року № 19/15-284 в якому зазначено, що багатоквартирні житлові будинки вводяться в експлуатацію з комплексом інженерного обладнання, яке передбачається згідно зі вимогами СНиП 2.08.01-89 "Жилые здания" та інших будівельних вимог до інженерного обладнання, в тому числі до системи опалення. В існуючому житловому багатоквартирному фонді в Україні переважно передбачено централізоване теплопостачання (гаряча вода та опалення), яке виконане за схемою, що збалансована в цілому по будинку, і втручання в працюючу схему тягне за собою повне коригування загальнобудинкової системи. Крім того, у даному листі зазначено, що у разі відмови споживача від квартири має право розпоряджатися нею на власний розсуд, при цьому не обмежуючи законні права і інтереси власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку, адже будинок не належить позивачу на праві власності, він є власником квартири в будинку. Будь-яке втручання в систему опалення шляхом зміни гідравлічного опору (від`єднання від системи централізованого опалення) порушує права інших мешканців. Наведена позиція підтверджується листом Міністерства регіонального розвитку - будівництва та житлово-комунального господарства України від 13.03.2013р. № 8 10-769-13. В даному листі зазначено, що згідно з чинним Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання окремих приміщень житлового будинку, в тому числі квартир, не передбачено. Верховний Суд України у постанові від 26 вересня 2012 року у справі №6-95цс12 зазначив, що з часу набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення» у редакції зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2007 № 1268, та наказу Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року №4 «Про затвердження Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання» у редакції зі змінами, внесеними наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06 листопада 2007 року № 169, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 28 листопада 2007 року за № 1320/14587, передбачається надання дозволу на відключення від мереж централізованого опалення з ініціативи споживачів на будинок у цілому, а не на окремі квартири.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Підсумовуючи наведене, а також виходячи із системного аналізу положень законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень, діяв у межах повноважень, наданих йому законодавством та довів правомірність прийнятих рішень, а тому у задоволенні позову слід відмовити.
Таким чином, позов ОСОБА_1 не підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 229, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В :
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про захист прав споживачів житлово-комунальних послуг - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Довідка: Повний текст рішення виготовлено 10.12.2019 року.
Суддя Пастернак І.А.