Рішення № 86195209, 09.12.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.12.2019
Номер справи
480/1901/19
Номер документу
86195209
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 грудня 2019 р. Справа № 480/1901/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Опімах Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради, третя особа - Ковпаківський відділ державної виконавчої служби міста Суми Головного територіального управління юстиції у Сумській області про визнання розпорядження протиправним, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить визнати протиправним розпорядження Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради від 04.09.2018 р., мотивуючи позовні вимоги тим, що заочним рішенням Ковпаківського районного суду м. Суми від 09.04.2019 р. у справі № 592/302/19 з нього стягнуто на користь Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради тимчасову державну допомогу дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, в сумі 6761,40 грн. Спірним розпорядженням у зв`язку з досягненням дитиною 18-річного віку стягнуто з ОСОБА_1 кошти виплаченої тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, ОСОБА_2 на дитину - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за період з 01.03.2016 р. по 28.02.2017 р. відповідно до ч. 3 п. 10 Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2006 р. N 189, в розмірі 8885,72 грн. Вважає розпорядження протиправним та зазначає, що відповідно до Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, тимчасова державна допомога призначається в разі, коли: рішення суду про стягнення аліментів з одного з батьків не виконується у зв`язку з ухиленням від сплати аліментів або відсутністю у боржника коштів та іншого майна, на які за законом може бути звернено стягнення; стосовно одного з батьків здійснюється кримінальне провадження або він перебуває на примусовому лікуванні, у місцях позбавлення волі, якого визнано в установленому порядку недієздатним, а також перебуває на строковій військовій службі; місце проживання (перебування) одного з батьків не встановлено. При цьому позивач ніколи не ухилявся від сплати аліментів, має постійне місце проживання та реєстрації, тому підстав для призначення державної допомоги на утримання дитини у відповідача не було. Просив позов задовольнити.

Відповідач позов не визнав, у наданому суду відзиві на позовну заяву зазначив, що відповідно до виконавчого листа, виданого Ковпаківським районним судом м. Суми 02.12.2002 р., та довідок Ковпаківського ВДВС СМУЮ від 25.03.2016 р. та 26.09.2016 р. рішення суду про стягнення аліментів з позивача не виконувалося у зв`язку з ухиленням останнього від сплати аліментів. У зв`язку з цим на підставі заяв ОСОБА_2 від 31.03.2016 р. та від 20.09.2016 р. їй була призначена тимчасова державна допомога на сина - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , щомісяця з 01.03.2016 р. по 28.12.2017 р., всього виплачено 8885,72 грн.

Відповідно до п. 10 Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, виплата тимчасової допомоги припиняється, зокрема, у разі досягнення дитиною 18-річного віку.

Відповідно до ч. 10 ст. 181 Сімейного кодексу України суми наданої дитині тимчасової державної допомоги підлягають стягненню з платника аліментів до Державного бюджету України у судовому порядку.

Таким чином, дії Департаменту щодо прийняття оскаржуваного розпорядження та звернення до суду з позовною заявою про стягнення з ОСОБА_1 коштів у розмірі 8885,72 грн повністю узгоджуються з вимогами чинного законодавства, є правомірним, а тому підстави для задоволення позову в даній справі відсутні. Просив у задоволенні позову відмовити.

Позивач подав відповідь на відзив, в якому зазначив, що дії відповідача не грунтуються на вимогах закону, а тому є протиправними.

Третя особа пояснень щодо позову не подала.

Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 04.09.2018 р. Департаментом соціального захисту населення Сумської міської ради прийнято розпорядженням, яким у зв`язку з досягненням дитиною 18-річного віку стягнуто з ОСОБА_1 кошти виплаченої тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, ОСОБА_2 на дитину - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за період з 01.03.2016 р. по 28.02.2017 р. відповідно до ч. 3 п. 10 Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2006 р. N 189, в розмірі 8885,72 грн (а.с.59).

Зазначене розпорядження прийняте відповідачем на підставі рішень Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради у зв`язку з тим, що ОСОБА_2 були виплачені грошові суми державної допомоги на дитину:

- рішення від 20.04.2016 р., яким призначено допомогу сім`ям з дітьми за заявою ОСОБА_4 на утримання дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на період з 01.03.2016 р. по 30.05.2016 р. в розмірі 727,50 грн та на період з 01.05.2016 р. по 30.08.2016 р. в розмірі 765,50 грн;

- рішення від 03.10.2016 р., яким призначено допомогу сім`ям з дітьми за заявою ОСОБА_4 на утримання дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на період з 01.05.2016 р. по 30.08.2018 р. у розмірі 688,62 грн (а.с.60,61).

Суд вважає, що розпорядження Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про стягнення з позивача коштів виплаченої тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, є обґрунтованим та відповідає вимогам чинного законодавства, з огляду на таке.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Механізм надання тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання (перебування) їх невідоме, визначається Порядком призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2006 р. N 189 (далі - Порядок).

Відповідно до п. 2 порядку тимчасова допомога призначається у разі, коли:

рішення суду про стягнення аліментів з одного з батьків не виконується у зв`язку з ухиленням від сплати аліментів або відсутністю у боржника коштів та іншого майна, на які за законом може бути звернено стягнення;

стосовно одного з батьків здійснюється кримінальне провадження або він перебуває на примусовому лікуванні, у місцях позбавлення волі, якого визнано в установленому порядку недієздатним, а також перебуває на строковій військовій службі;

місце проживання (перебування) одного з батьків не встановлено.

Відповідно до п. 10 Порядку виплата тимчасової допомоги припиняється, зокрема, у разі досягнення дитиною 18-річного віку.

Відповідно до ч. 10 ст. 181 Сімейного кодексу України суми наданої дитині тимчасової державної допомоги підлягають стягненню з платника аліментів до Державного бюджету України у судовому порядку.

У позовній заяві та у відповіді на відзив позивач зазначає, що ніколи не ухилявся від сплати аліментів, має постійне місце проживання та реєстрації. Він є інвалідом другої групи та отримує пенсію.

При цьому саме ухилення від сплати аліментів є підставою для видання розпорядження про стягнення з позивача коштів виплаченої тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме.

У даному випадку факт ухилення позивача від сплати аліментів як підстава винесення оскаржуваного розпорядження Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради від 04.09.2018 р. встановлений заочним рішенням Ковпаківського районного суду м. Суми від 09.04.2019 р. у справі № 592/302/19, зміненим в частині вирішення питання розподілу судових витрат постановою Сумського апеляційного суду від 10.09.2019 р., про стягнення на користь Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме (а.с.67-69).

Відповідно до ч. 4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Таким чином, обгрунтованість підстави винесення спірного розпорядження Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради від 04.09.2018 р. встановлена судовими рішеннями, отже, воно є таким, що відповідає приписам ч. 2 ст. 2 КАС України.

Враховуючи викладене, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності, суд вважає, що розпорядження Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради від 04.09.2018 р. відповідає нормам чинного законодавства, тому за наведених обставин і правових норм вимоги позивача необґрунтовані та не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради (40035, м. Суми, вул. Харківська, буд. 35, код ЄДРПОУ 26440890), третя особа - Ковпаківський відділ державної виконавчої служби міста Суми Головного територіального управління юстиції у Сумській області (40000, м. Суми, вул. Гамалія, буд. 31А, код ЄДРПОУ 40211121) про визнання розпорядження протиправним - відмовити за необгрунтованістю.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Л.М. Опімах