Рішення № 86195113, 09.12.2019, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.12.2019
Номер справи
360/4825/19
Номер документу
86195113
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

09 грудня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4825/19

Головуючий суддя Луганського окружного адміністративного суду Пляшкова К.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом адвоката Кузьміна Євгена Валерійовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду 08 листопада 2019 року надійшов адміністративний позов адвоката Кузьміна Євгена Валерійовича в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - ГУПФУ в Луганській області, перший відповідач), Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області (далі - УПФУ в Попаснянському районі, другий відповідач) з такими вимогами:

1) визнати протиправними дії ГУПФУ в Луганській області щодо відмови ОСОБА_1 у виплаті суми пенсії, що належала його батькові ОСОБА_2 та залишилась недоотриманою у зв`язку з його смертю, як члену сім`ї померлого пенсіонера, який проживав з ним разом на день смерті батька;

2) зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області виплатити ОСОБА_1 суму пенсії, що належала його батьку ОСОБА_2 й залишилась недоотриманою у зв`язку з його смертю, як члену сім`ї померлого пенсіонера, який проживав з ним разом на день його смерті.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_2 . Померлий батько позивача був зареєстрований та фактично проживав на момент смерті за адресою: АДРЕСА_1 . Позивач ОСОБА_1 зареєстрований та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 , доказом чого є паспорт останнього, копію якого додано до позову. Родинні зв`язки померлого та позивача, як батька та сина, підтверджено свідоцтвом про народження позивача ОСОБА_1 , в якому померлий ОСОБА_2 вказаний як батько.

Позивач 14.02.2019 звернувся на адресу УПФУ в Попаснянському районі Луганської області із заявою про виплату допомоги на поховання та недоотриманої пенсії після смерті батька, надавши усі необхідні документи. За результатами звернення допомога на поховання сплачена позивачу в той же день - 14.02.2019 у повному обсязі на поштовому відділенні. Щодо виплати недоотриманої пенсії після смерті батька, 06.05.2019 представник позивача отримав від ГУПФУ в Луганській області письмову відмову, підставою для якої стало те, що на момент розгляду заяви позивача про виплату недоотриманої пенсії після смерті батька, позивач та його батько як внутрішньо переміщені особи були зареєстровані за різними адресами. Позивач вважає дії відповідачів протиправними і такими, що порушують його конституційні права.

Ухвалою від 12 листопада 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; визначено, що справа розглядатиметься за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (арк. спр. 1-2).

Від УПФУ в Попаснянському районі 25 листопада 2019 року надійшов відзив на позовну заяву, в якому другий відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог з таких підстав (арк. спр. 29-31).

Позивач 14.02.2019 звернувся до УПФУ в Попаснянському районі з заявою щодо виплати недоотриманої пенсії його батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Питання виплати недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера врегульовано статтею 52 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», відповідно до частини першої якої сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім`ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім`ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали.

При зверненні до УПФУ в Попаснянському районі ОСОБА_1 разом з заявою надав пакет документів, а саме: свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 ОСОБА_2 , паспорт НОМЕР_2 ОСОБА_1 , довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 30.03.2017 № 0000160497, видану УСЗН Попаснянської РДА , своє свідоцтво про народження серії НОМЕР_3 .

З наданих документів встановлено, що місцем реєстрації позивача та його померлого батька за їх паспортними даними є: АДРЕСА_1 .

Померлий ОСОБА_2 був взятий на облік в УПФУ в Попаснянському районі згідно з його заявою про запит пенсійної справи з УПФУ міста Первомайська Луганської області від 28.10.2014 та довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Згідно з довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 02.04.2015 № 5211 ОСОБА_2 фактично проживав/перебував за адресою : АДРЕСА_2 . Пенсію в УПФУ в Попаснянському районі ОСОБА_2 отримував з 01.08.2014 по 31.08.2016.

На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 30.11.2018 у справі № 1240/2061/18 за позовом ОСОБА_2 до УПФУ в Попаснянському районі про визнання, протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, на відомість січня 2019 року Управлінням здійснено нарахування пенсії за один місяць ( в частині звернення рішення до негайного виконання), яка залишилась не сплаченою через отриману Управлінням інформацію про смерть пенсіонера. Тобто, з 01 вересня 2016 року пенсія ОСОБА_2 не сплачувалась.

Реалізація права на отримання пенсійних виплат пов`язаних з фактом реєстрації пенсіонера як внутрішньо переміщеної особи, що має бути підтверджено відповідною довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Позивач таку довідку на час звернення до управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області з заявою на виплату недоотриманої пенсії за померлого батька ОСОБА_2 має, але пунктом 2.26 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначено, що для виплати недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера до органу, що призначає пенсію, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер, надається паспорт або інші документи, які підтверджують проживання з пенсіонером на день його смерті. Місцем фактичного проживання/ перебування ОСОБА_1 згідно з наданою ним довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 30.03.2017 № 0000160497 є : АДРЕСА_10 . Тобто, на момент смерті померлого позивач проживав окремо від померлого.

Від ГУПФУ в Луганській області 25 листопада 2019 року надійшов відзив на позовну заяву, в якому перший відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог з таких підстав (арк. спр. 55-56).

Від Кузьміна Євгена Валерійовича , який діє в інтересах ОСОБА_1 , 08.04.2019 на адресу ГУПФУ в Луганській області надійшла скарга на бездіяльність посадових осіб УПФУ в Попаснянському районі разом з копіями паспорту ОСОБА_1 , паспорту та ІПН ОСОБА_2 , копією свідоцтва про смерть ОСОБА_2 .

Дана скарга зареєстрована та розглянута ГУПФУ в Луганській області відповідно до Закону України від 02.10.1996 № 394/96-ВР «Про звернення громадян», про що 03.05.2019 надано відповідь, в якій Кузьміну Є.В. роз`яснено, що для вирішення питання щодо отримання пенсії померлого ОСОБА_2 необхідно надати свідоцтво про право на спадщину до УПФУ в Попаснянському районі.

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5., перебував на обліку в УПФУ в Попаснянському районі, за таких обставин проведення нарахування та виплати пенсії проводилось безпосередньо цим управлінням, яке є самостійною юридичною особою відповідно до пункту 12 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об`єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за № 40/26486.

Згідно з пп.5 п. 4 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за № 40/26485, головне управління здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Головні управління не проводять нарахування та виплату пенсій особам, що перебувають на обліку в територіальних управліннях Пенсійного фонду України,

ОСОБА_2 не відносився до вище визначених категорій пенсіонерів та на обліку в ГУПФУ в Луганській області не перебував, тому ГУПФУ в Луганській області не має повноважень виплачувати пенсію ОСОБА_2 , яка залишилась недоотриманою.

За таких обставин єдиним відповідачем по справі має бути безпосередньо УПФУ в Попаснянському районі.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.

За заявою від 28.10.2014 про запит пенсійної справи з УПФУ в м. Первомайську Луганської області ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , взято на облік до УПФУ в Попаснянському районі (арк. спр. 34).

З вересня 2016 року виплату пенсії ОСОБА_2 припинено на підставі інформації, яка надійшла від УСЗН Попаснянської РДА, що підтверджено розпорядженням УПФУ в Попаснянському районі від 08.08.2016 б/н (арк. спр. 44 зв.).

ОСОБА_2 звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до УПФУ в Попаснянському районі про визнання протиправною бездіяльності відповідача, яка полягає у припиненні пенсійних виплат позивача, та зобов`язання відповідача поновити пенсійні виплати з вересня 2016 року.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2018 року у справі № 1240/2061/18 адміністративний позов ОСОБА_2 задоволений повністю; визнано протиправним та скасовано розпорядження УПФУ в Попаснянському районі від 08 серпня 2016 року б/н про припинення виплати ОСОБА_2 пенсії з 01 вересня 2016 року; зобов`язано УПФУ в Попаснянському районі відновити нарахування та виплату ОСОБА_2 пенсії з 01 вересня 2016 року на рахунок, відкритий у ПАТ «Державний ощадний банк України»; в частині присудження виплати пенсії в межах суми стягнення за один місяць рішення суду звернуто до негайного виконання (арк. спр. 36-40).

Ухвалою Першого апеляційного адміністративного суду від 22 січня 2019 року апеляційну скаргу УПФУ в Попаснянському районі на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 30.11.2018 у справі № 1240/2061/18 повернуто апелянту (арк. спр. 45-46).

На виконання рішення суду УПФУ в Попаснянському районі нарахувало ОСОБА_2 пенсію з 01.09.2016, що підтверджено протоколом призначення пенсії (арк. спр. 41-42, 43-44).

Згідно з довідкою УПФУ в Попаснянському районі від 19.11.2019 № 10991/03-02 загальний розмір недоотриманої пенсії ОСОБА_2 за період з 01.09.2016 по 30.11.2018 складає 186455,13 грн (арк. спр. 33).

До УПФУ в Попаснянському районі звернувся ОСОБА_1 із заявою від 14.02.2019 про виплату недоотриманої пенсії померлого батька - ОСОБА_2 (арк. спр. 48).

Разом із заявою від 14.02.2019 надано копії:

свідоцтва про смерть від 12.02.2019 серії НОМЕР_1 , згідно з яким ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , про що 12.02.2019 складено відповідний актовий запис № 10, місце смерті: Луганська область АДРЕСА_6 (арк. спр. 48 зв.);

свідоцтва про народження від 01.11.1957 серії НОМЕР_4 , згідно з яким ОСОБА_2 є батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (арк. спр. 49);

паспорта громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , серії НОМЕР_5 , виданого Первомайським МВ УМВС України в Луганській області 30.08.1997, згідно з яким з 30.11.2011 зареєстрованим місцем проживання особи є: АДРЕСА_1 (арк. спр. 49зв.-50);

довідки про присвоєння ідентифікаційного номера ОСОБА_2 (арк. спр. 50зв.);

довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, від 02.04.2015 № 5211, згідно з якою ОСОБА_2 постійно проживав по АДРЕСА_1 , і перемістився з тимчасово окупованої території з 10.07.2014 за адресою: АДРЕСА_7 (арк. спр. 51);

довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 30.03.2017 № 0000160497, згідно з якою зареєстрованим місцем проживання ОСОБА_1 є: АДРЕСА_1 , фактичним місцем проживання/перебування є: АДРЕСА_5 (арк. спр. 51зв.);

паспорта громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , серії НОМЕР_2 , виданого Первомайським МВ УМВС України в Луганській області 06.11.2007, згідно з яким з 07.07.2009 зареєстрованим місцем проживання особи є: АДРЕСА_1 (арк. спр. 52);

довідки про присвоєння ідентифікаційного номера ОСОБА_1 (арк. спр. 53).

З вищеописаних доказів судом встановлено, що ОСОБА_2 є батьком ОСОБА_1 , зареєстрованим місцем проживання яких є: АДРЕСА_1 .

Згідно з листом Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України від 21.11.2019 № 0.184-39983/0/15-19-вих ОСОБА_1 у період з 20.11.2014 по 30.11.2018 перетинав кордон України у напрямку «В`їзд»: 11.10.2016, 28.03.2017, 13.06.2017, 10.08.2017, 04.10.2017, 05.12.2017, 02.02.2018, 31.03.2018, 25.05.2018, 20.07.2018, 09.09.2019, 02.11.2018; та у напрямку «Виїзд»: 13.10.2016, 31.03.2017, 16.06.2017, 13.08.2017, 06.10.2017, 06.12.2017, 03.02.2018, 02.04.2018, 26.05.2018, 22.07.2018, 11.09.2018, 03.11.2018. Інформація щодо перетинання державного кордону України ОСОБА_2 , в базі даних відсутня (арк. спр. 62).

Вказана інформація підтверджує, що на день смерті ОСОБА_2 позивач та його батько проживали на тимчасово окупованій території Луганської області за зареєстрованим місцем проживання.

Також з матеріалів справи судом встановлено, що Кузьмін Є.В. звернувся в інтересах ОСОБА_1 до ГУПФУ в Луганській області із скаргою від 03.04.2019 на бездіяльність посадових осіб УПФУ в Попаснянському районі, в якій зазначив, що 14.02.2019 позивач в установленому порядку звернувся до УПФУ в Попаснянському районі із заявою про виплату допомоги на поховання та про виплату недоотриманої пенсії померлого батька, однак, станом на 03.04.2019 жодної відповіді не отримав (арк. спр. 58).

За результатами розгляду скарги, листом від 03.05.2019 № 304/Р-15 ГУПФУ в Луганській області повідомило, що для виплати недоотриманої пенсії, яка ввійшла до складу спадщини, у зв`язку з не підтвердженням проживання з пенсіонером на день смерті, з дня відкриття спадщини надається свідоцтво про право на спадщину, яке необхідно надати до УПФУ в Попаснянському районі для вирішення питання щодо отримання пенсії померлого ОСОБА_2 (арк. спр. 59).

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частинами першою, другою статті 1220 Цивільного кодексу України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).

Частиною першою статті 1227 Цивільного кодексу України визначено, що суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім`ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.

Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом (далі - Закон № 1058-IV).

Згідно зі статтею 1 Закону № 1058-IV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.

Статтею 9 Закону № 1058-IV передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Питання виплати недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера врегульовані статтею 52 Закону № 1058-IV.

Згідно з частиною першою статті 52 Закону № 1058-IV сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім`ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім`ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали.

Члени сім`ї, зазначені в частині першій цієї статті, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини. У разі звернення кількох членів сім`ї, які мають право на отримання суми пенсії, зазначеної у частині першій цієї статті, належна їм відповідно до цієї статті сума пенсії ділиться між ними порівну (частина друга статті 52 Закону № 1058-IV).

Відповідно до частини третьої статті 52 Закону № 1058-IV у разі відсутності членів сім`ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі незвернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, входить до складу спадщини.

Вищевказана норма закону кореспондується зі статтею 91 Закону України від 05 листопада 1999 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення», згідно з якою суми пенсії, що належали пенсіонерові і залишилися недоодержаними у зв`язку з його смертю, передаються членам його сім`ї, а в разі їх відсутності - входять до складу спадщини. При зверненні кількох членів сім`ї належна їм сума пенсії ділиться між ними порівну. Зазначені суми виплачуються, якщо звернення за ними надійшли не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера. У разі смерті пенсіонера його сім`ї або особі, яка здійснила похорон, виплачується допомога на поховання в розмірі двомісячної пенсії.

Абзацами першим, третім пункту 2.26 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), передбачено, що для виплати недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера до органу, що призначає пенсію, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер, надається свідоцтво про смерть, документи, які підтверджують родинні стосунки, документ, що посвідчує особу заявника. Члени сім`ї надають паспорт або інші документи, які підтверджують проживання з пенсіонером на день його смерті.

Для виплати недоотриманої пенсії, яка ввійшла до складу спадщини, у зв`язку з відсутністю членів сім`ї або в разі незвернення ними за виплатою вказаної суми протягом шести місяців з дня відкриття спадщини до органу, що призначає пенсію, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер, надається документ, що посвідчує особу заявника, свідоцтво про смерть, свідоцтво про право на спадщину (абзац четвертий пункту 2.26 Порядку № 22-1).

За документ, що засвідчує родинні стосунки, приймаються паспорт, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, довідки про склад сім`ї, а також рішення суду (пункт 2.16 Порядку № 22-1).

За документ, що засвідчує місце проживання особи, приймаються: паспорт або документ відповідних органів з місця проживання (реєстрації), у тому числі органів місцевого самоврядування. Іноземці та особи без громадянства подають також посвідку на постійне проживання (пункт 2.22 Порядку № 22-1).

Отже, згідно з наведеними приписами чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суми недоотриманої пенсії виплачуються членам сім`ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім`ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, якщо відповідне звернення надійшло не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера, а вразі відсутності членів сім`ї, або у разі не звернення ними за виплатою вказаної суми в шестимісячний строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, входить до складу спадщини.

Абзацом першим частини другої, частиною четвертою статті 3 Сімейного кодексу України визначено, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.

Члени сім`ї - особи, які перебувають у шлюбі, а також їхні діти, у тому числі повнолітні, батьки, особи, які перебувають під опікою і піклуванням, інші особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки (крім осіб, взаємні права та обов`язки яких не мають характеру сімейних), у тому числі особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі (абзац шістнадцятий частини першої статті 1 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII «Про запобігання корупції»).

Відповідно до частини другої статті 64 Житлового Кодексу Української РСР до членів сім`ї наймача належать дружина наймача, їх діти і батьки. Членами сім`ї наймача може бути визнано й інших осіб, якщо вони постійно проживають разом з наймачем і ведуть з ним спільне господарство.

З вищеописаних письмових доказів судом встановлено, що позивач є членом сім`ї, який проживав разом з пенсіонером ОСОБА_2 на день його смерті, тому відповідно до статті 52 Закону № 1058-IV має право на виплату недоотриманої за життя ОСОБА_2 пенсії.

Позивач звернувся до УПФУ в Попаснянському районі із заяво про виплату недоотриманої ОСОБА_2 пенсії протягом шести місяців з дня відкриття спадщини та надав всі документи, перелік яких визначений Порядком № 22-1.

Однак, УПФУ в Попаснянському районі без будь-якого обґрунтування не виплатило позивачу недоотриману ОСОБА_2 за життя пенсію.

У листі ГУПФУ в Луганській області та у відзиві на позов УПФУ в Попаснянському районі вказано, що причиною невиплати стала відсутність факту сумісного проживання позивача та його батька на день смерті останнього, оскільки згідно з довідками внутрішньо переміщених осіб фактичними місцями проживання ОСОБА_1 та ОСОБА_2 вказані різні адреси.

Однак, на думку суду, наявність довідок внутрішньо переміщених осіб позивача та його батька, в яких вказані різні адреси місць їхнього фактичного проживання, не спростовує тих обставин, що зареєстрованим місцем проживання як позивача, так і його батька є: АДРЕСА_1 , а також того, що на день смерті ОСОБА_2 вони разом проживали на тимчасово неконтрольованій території Луганської області за зареєстрованим місцем проживання.

На користь таких висновків суду свідчить також інформація про перетин позивачем державного кордону України, отримана від Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України, згідно з якою позивач протягом 2014-2018 років перебував на контрольованій території України протягом незначного періоду часу у порівнянні з часом перебування на тимчасово неконтрольованій території Луганської області.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що УПФУ в Попаснянському районі безпідставно не виплачено ОСОБА_1 недоотриману за життя ОСОБА_2 суму пенсії.

Що стосується обраного позивачем способу захисту своїх порушених прав, суд зазначає таке.

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Частиною першою статті 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: […] визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; […].

Частиною другою статті 9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

В рамках адміністративного судочинства:

дії - певна форма поведінки суб`єкта владних повноважень, яка полягає у здійсненні суб`єктом владних повноважень своїх обов`язків у межах наданих законодавством повноважень чи всупереч їм;

бездіяльність - певна форма поведінки суб`єкта владних повноважень, яка полягає у невиконанні ним дій, які він повинен був і міг вчинити відповідно до покладених на нього посадових обов`язків згідно із законодавством України;

рішення - нормативно-правовий акт або індивідуальний акт (нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб`єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування; індивідуальний акт - акт (рішення) суб`єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк).

Зважаючи на обставини справи, суд встановив, що порушення права позивача на виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю його батька сталося через нездійснення УПФУ в Попаснянському районі (орган, що призначає пенсію, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер) такої виплати за відсутності визначених Законом № 1058-IV підстав, тобто, внаслідок бездіяльності УПФУ в Попаснянському районі.

Таким чином, ефективним способом захисту порушених прав позивача є визнання протиправною бездіяльності УПФУ в Попаснянському районі щодо невиплати ОСОБА_1 суми пенсії, що належала його батькові ОСОБА_2 та залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, а також зобов`язання УПФУ в Попаснянському районі виплатити позивачу таку суму пенсії.

У свою чергу, судом встановлено, що ГУПФУ в Луганській області у спірних правовідносинах не є органом, що призначає пенсію, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер, не відмовляло позивачу у здійсненні відповідної виплати, а тільки здійснило розгляд скарги позивача на бездіяльність УПФУ в Попаснянському районі та надало відповідь за результатами її розгляду. Тому, у суду відсутні підстави для визнання протиправними дій ГУПФУ в Луганській області щодо відмови позивачу у виплаті суми пенсії, що належала ОСОБА_2 та залишися недоотриманою у зв`язку з його смертю. Визнання ж протиправними дій ГУПФУ в Луганській області щодо розгляду скарги позивача, жодним чином не сприятиме відновленню порушеного права позивача, отже, не є ефективним. Зважаючи на що, суд вважає за необхідне відмовити позивачу у задоволенні позовної вимоги, сформованої до ГУПФУ в Луганській області.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

З огляду на викладене, позовні вимоги належить задовольнити частково.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Позивачем за подання до суду даного адміністративного позову сплачено судовий збір у розмірі 768,40 грн, як за одну вимогу немайнового характеру.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.

У випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору (частина восьма статті 139 КАС України).

Оскільки спір виник внаслідок протиправної бездіяльності (неправильних дій) УПФУ в Попаснянському районі і позовні вимоги підлягають частковому задоволенню внаслідок обрання позивачем неналежного способу захисту порушеного права, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача судовий збір у розмірі 768,40 грн за рахунок бюджетних асигнувань УПФУ в Попаснянському районі.

Керуючись статтями 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов адвоката Кузьміна Євгена Валерійовича в інтересах ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_6 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_8 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_9 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (місцезнаходження: 93404, Луганська область, місто Сєвєродонецьку, вулиця Шевченка, будинок 9, код за ЄДРПОУ 21782461), Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області (місцезнаходження: 93300, Луганська область, Попаснянський район, місто Попасна, вулиця Шкільна, будинок 2, код за ЄДРПОУ 21792608) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області щодо невиплати ОСОБА_1 суми пенсії, що належала його батькові ОСОБА_2 та залишилася недоотриманою на день його смерті, як члену сім`ї померлого пенсіонера, який проживав з ним разом на день його смерті.

Зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області виплатити ОСОБА_1 суму пенсії, що належала його батькові ОСОБА_2 та залишилася недоотриманою на день його смерті, як члену сім`ї померлого пенсіонера, який проживав з ним разом на день його смерті.

У задоволенні вимоги про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області судові витрати по сплаті судового збору у сумі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім гривень 40 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя К.О. Пляшкова