
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД У Х В А Л А
09 грудня 2019 року Справа № 340/263/19
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Пасічник Ю.П., розглянув заяву представника позивача Довженка Дениса Сергійовича про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду по справі за позовом Приватного підприємства "Н.В.Плюс" (вул.Леніна, буд.48-А, с.Соколівське, Кіровоградський район, Кіровоградська область, 27641, код ЄДРПОУ 36415883) до Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградської області (вул.Велика Перспективна, 55, м.Кропивницький, 25006, код ЄДРПОУ 39393501), Державної фіскальної служби України (Львівська площа, 8, м.Київ, 04655, код ЄДРПОУ 39292197) про скасування рішення та зобов`язати вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
06 грудня 2019 року до Кіровоградського окружного адміністративного суду надійшла заява представника позивача Довженка Дениса Сергійовича про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду по справі №340/263/19 від 25.03.2019 року.
В обґрунтування даної заяви представник позивача посилається на те, що відповідач свідомо ухиляється від виконання рішення суду, яке набрало законної сили, та є обов`язковим для виконання на всій території України.
Стаття 382 КАС України не передбачено можливості встановлення судового контролю за виконанням рішення суду після його проголошення та відповідно не містить процедури розгляду таких заяв, а тому суд дійшов висновку про розгляд такої заяви в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи та заяву представника позивача, суд вважає, що остання не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25 березня 2019 року позовну заяву Приватного підприємства "Н.В.Плюс" до Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградської області, Державної фіскальної служби України про скасування рішення та зобов`язати вчинити певні дії - задоволено. Визнано протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області №950183/36415883 про відмову в реєстрації податкової накладної №2 від 05.10.2018р. на суму 109095,88 грн. приватного підприємства "Н.В. Плюс" (код ЄДРПОУ 36415883) в Єдиному реєстрі податкових накладних. Визнано протиправним та скасувати рішення комісії з питань розгляду скарг ДФС України від 22.10.2018р. за №37890/36415883/2 про відмову у задоволенні скарги. Зобов`язано Державну фіскальну службу України (МСП 04655, м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 39292197) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну приватного підприємства "Н.В. Плюс" (код ЄДРПОУ 36415883) №2 від 05.10.2018р. на суму 109095,88 грн. (а.с.102-105).
Вказане рішення суду 31.07.2019 набрало законної сили.
Частиною 1 статті 129-1 Конституції України передбачено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до статті 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Відповідно до частини 1 статті 372 КАС України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб`єктів владних повноважень можуть бути покладені обов`язки щодо забезпечення виконання рішення.
Згідно ч.1 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ч.2 ст.382 КАС України).
Відповідно до пункту 1 частини 6 статті 246 КАС України у разі необхідності у резолютивній частині також вказується про порядок і строк виконання рішення.
Таким чином, виходячи з системного аналізу вказаних правових норм, випливає, що судовий контроль за виконанням судових рішень здійснюється, шляхом вказівки у судовому рішенні про зобов`язання відповідача подати у встановлений строк звіт про виконання судового рішення стосовно тих рішень, якими зобов`язано відповідача здійснити певні дії.
Отже, суд може встановити судовий контроль за виконанням рішення суб`єктом владних повноважень - відповідачем у справі під час прийняття рішення. Такий контроль здійснюється шляхом зобов`язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання рішення суду, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25.03.2018 у справі №340/263/19 не встановлено судового контролю за виконання такого судового рішення, шляхом зобов`язання відповідача надати звіт про його виконання. Крім того, позивачем не заявлялася така вимога у позовній заяві.
Таким чином, вирішення питання про встановлення судового контролю за виконанням рішення суб`єктом владних повноважень можливе під час прийняття такого судового рішення. При цьому, висновок про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення зазначається в його резолютивній частині.
Відтак суд зазначає, що подання звіту про виконання рішення суду є правовим наслідком судового рішення і саме її резолютивної частини, в якій і повинно бути визначено необхідність подачі такого звіту.
На підтвердження такої позиції суду свідчить і те, що стаття 382 КАС України міститься в Розділі IV КАС України "Процесуальні питання пов`язанні з виконанням судових рішень в адміністративних справах" і конструкція самої статті 382 КАС України визначає наслідки розгляду звіту про невиконання судового рішення та можливі наслідки за результатами розгляду якого, суд може застосувати у разі його невиконання та порядок розгляду питання по їх застосуванню. Також і те, що відповідні обов`язки щодо виконання судового рішення на відповідача можуть бути покладенні при його постановленні, зокрема, і подача звіту підтверджується частиною першою статті 372 КАС України.
Також, суд зазначає, що статтею 382 КАС України взагалі не визначено порядку розгляду питання подачі звіту про виконання судового рішення.
Крім того, положеннями КАС України встановлено право, а не обов`язок суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалено судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання такого рішення.
Судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється також у порядку, встановленому статтею 287 цього Кодексу.
Суд зауважує, що у разі ухилення відповідача від виконання у встановлений судом строк зобов`язання, покладеного на нього рішенням суду, це рішення підлягає примусовому виконанню у порядку, установленому Законом України "Про виконавче провадження".
Також, суд зазначає, що у разі можливих зловживань владою з боку відповідача при виконанні рішення, позивач вправі на підставі статті 383 КАС України подати до суду заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень-відповідачем на виконання такого рішення суду або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Керуючись статтями 243, 248, 256, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
В задоволенні заяви представника позивача Довженка Дениса Сергійовича про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду по справі за позовом Приватного підприємства "Н.В.Плюс" до Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградської області, Державної фіскальної служби України про скасування рішення та зобов`язати вчинити певні дії - відмовити.
Копію ухвали невідкладно надіслати учасникам справи.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.256 КАС України та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду у 15 - денний строк, передбачений ст.295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Ю.П. Пасічник