
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№813/2299/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 грудня 2019 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого-судді Сподарик Н.І.,
за участю секретаря судового засідання Карпи А.В.,
представника відповідача Колеснік І.С.,
представника третьої особи Коцьомик М.О.,
розглянувши у судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України про зобов`язання до вчинення дій,-
ВСТАНОВИВ:
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея,10) про зобов`язання відповідача провести з 02.08.2017 року перерахунок (донарахування) призначеної ОСОБА_1 пенсії на підставі раніше поданих документів та довідки за вих.№11/153 від 08.02.2018 року з урахуванням в складі грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, виплачених за період з серпня 2015 року по липень 2017 року сум грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, щомісячної додаткової грошової винагороди, одноразової премії та одноразової грошової винагороди за тривалу безперервну службу, з яких справлялися страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та виплачувати перераховану пенсію в новому розмірі.
Ухвалою суду від 05.06.2018 відкрито спрощене позовне провадження у справі.
Протокольною ухвалою суду від 05.07.2018 залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Західне регіональне управління Державної прикордонної служби України.
05.01.2018 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву за № 20142.
25.07.2018 суд ухвалою зупинив провадження у справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у справі №522/2738/17 (провадження №К/9901/1368/17).
04.11.2019 суд ухвалою поновив провадження у справі.
26.11.2019 за вх. № 44417 позивач уточнив позовні вимоги, а саме: просить суд зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести з 02 серпня 2017 року перерахунок та виплату призначеної пенсії ОСОБА_1 на підставі поданих документів та довідки начальника Західного регіонального управління за вих. № 11/153 від 08.02.2018 із включенням до складу грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, щомісячної додаткової грошової винагороди.Просить справу розглядати без його участі. Уточнені позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що у березні 2018 року позивач звернувся з вимогою провести перерахунок пенсії, оскільки під час призначення йому пенсії в її розрахунок входили всі додаткові види грошового забезпечення з яких сплачені страхові внески, а саме з щомісячної додаткової грошової винагороди. Однак, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області листом від №1821/Ф-20/07.05-06 від 27.04.2018 відмовив позивачу у проведенні перерахунку пенсії, мотивуючи тим, що щомісячна додаткова грошова винагорода є одноразовим видом грошового забезпечення і така не входить до додаткових видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія. Вважаючи у зв`язку з цим свої права порушеними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву від 27.06.2018 за № 12216/08-14, в якому просить суд відмовити у задоволенні позову. Відзив обґрунтований тим, що згідно з матеріалами пенсійної справи позивачу з 02.08.2017 призначено пенсію за вислугу років у розмірі 65% грошового забезпечення. В статтях 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» наведено вичерпний перелік додаткових видів грошового забезпечення, це: надбавки, доплати, підвищення. Такий вид грошового забезпечення як щомісячна додаткова грошова винагорода в цих статтях відсутня, а тому в обрахунок пенсії не включається. Окрім цього, відповідач звертає увагу на те, що довідка від 08.02.2018 № 11/153, на підставі якої позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, від уповноваженого структурного підрозділу на адресу ГУ ПФ України у Львівській області не надходила. Таким чином, відповідач вважає, що пенсію позивачу обчислено правомірно. На підставі викладеного вказує, що права позивача порушені не були, у зв`язку з чим у задоволенні його позовних вимог просить відмовити.
Дослідивши доводи позову, зібрані у справі докази в їх сукупності, заслухавши пояснення представника позивача, представника третьої особи, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд зазначає наступне.
Суд встановив, що Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області на підставі заяви позивача та наданих Західним регіональним управління ДПС України, зокрема грошового атестату серії № 25 та довідки про додаткові види грошового забезпечення від 14.08.2017, ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 65 %. Основний розмір пенсії становить 4918,59 грн.
У грудні 2017 року позивач звернувся до Західного регіонального управління ДПС України із заявою, в якій просив повідомити його про нараховані та здійсненні усі суми виплат (основні види грошового забезпечення, додаткові види грошового забезпечення та премії) за останні 24 місяці служби/
08.02.2018 ОСОБА_1 отримав довідку з Західного регіонального управління ДПС України № 11/153 про розмір грошового забезпечення за 24 місяця та по день звільнення з військової служби.
14.03.2018 позивач звернувся до начальника Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про проведення перерахунку раніше призначеної пенсії з врахуванням розміру щомісячної додаткової грошової винагороди, зазначеній у довідці від 08.02.2018 № 11/153.
27.04.2018 Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області листом № 1821/Ф-20/07.05-06 повідомив позивача про те, що чинним законодавством не передбачено включення в обрахунок пенсій особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та членам їх сімей одноразових видів грошового забезпечення, зокрема, щомісячну додаткову грошову винагороду.
Окрім цього, повідомлено про те, що на підставі заяви позивача та наданих Західним регіональним управлінням ДПС України документів, зокрема грошового атестату № 25 та довідки про додаткові види грошового забезпечення від 14.08.2017, виданої Західним регіональним управлінням ДПС України, ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відтак, підстави для проведення перерахунку пенсії відповідно до наданої довідки відсутні.
Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що ОСОБА_1 вважаючи, що відповідно до законодавства має право на перерахунок пенсії за вислугу років з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, з якого сплачено страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а саме: щомісячної додаткової грошової винагороди, звернувся до суду з відповідним позовом.
Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII (далі - Закон України № 2011-XII) Держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з ч.ч. 2, 3 ст.9 Закону України № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових:
1) посадовий оклад;
2) оклад за військовим званням;
3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення;
4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Частиною першою статті 15 Закону України № 2011-ХІІ визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон України № 2262-ХІІ).
Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.
Частиною 3 ст.43 Закону України № 2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за вказаним Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011- страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (далі - КМ України).
Відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» від 17.07.1992 № 393 пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Таким чином, Закон України № 2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Тобто при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного ст. 43 Закону України № 2262-ХІІ, який є вичерпним.
Саме така правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 06.02.2019 у справі № 522/2738/17 (№Пз/11-806апп18).
Суд встановив, що згідно з довідкою від 08.02.2018 Західного регіонального управління ДПС України № 11/153 про розмір грошового забезпечення за 24 місяця по день звільнення з військової служби, ОСОБА_1 за період з серпня 2015 року по липень 2017 року отримував щомісячну додаткову грошову винагороду в загальній сумі 24386.92 грн., з якої щомісяця її виплати утримувався єдиний соціальний внесок у розмірі 22% (а.с.13).
Суд приходить до переконання, що отримувана ОСОБА_1 щомісячна додаткова грошова винагорода має бути включена до складового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії, відтак, розмір призначеної позивачу пенсії підлягає перерахунку.
Окрім цього, суд зазначає, що відповідно до ч.3 ст.51 Закону України №2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Зважаючи на те, що ОСОБА_1 на час призначення йому пенсії за Законом України № 2262-ХІІ мав право на включення до складу його грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, отримуваної ним щомісячної додаткової грошової винагороди, а відповідач протиправно відмовив у проведенні перерахунку розміру пенсії, позовні вимоги про зобов`язання відповідача перерахувати розмір пенсії позивачу на підставі довідки про види грошового забезпечення від 08.02.2018 №11/153 з урахуванням названого щомісячного додаткового виду грошового забезпечення підлягають задоволенню без обмеження строком.
Частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Закон України «Про судоустрій і статус суддів» встановлює, що правосуддя в Україні функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.
Відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
Європейський Суд з прав людини неодноразово у своїх рішеннях зазначав, що предмет і мета Конвенції як інструменту захисту прав людини потребують такого тлумачення і застосування її положень, завдяки яким гарантовані нею права були б не теоретичними чи ілюзорними, а практичними та ефективними (п.53 рішення у справі «Ковач проти України» від 7 лютого 2008 року, п.59 рішення у справі «Мельниченко проти України» від 19 жовтня 2004 року, п.50 рішення у справі «Чуйкіна проти України» від 13 січня 2011 року, п.54 рішення у справі «Швидка проти України» від 30 жовтня 2014 року тощо).
Це означає, що суд має оцінювати фактичні обставини справи з урахуванням того, що права, гарантовані Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод, мають залишатися ефективними та людину не можна ставити в ситуацію, коли вона завідомо не може реалізувати своїх прав.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.
За таких обставин, суд вважає, що в даному випадку ефективним способом захисту порушених прав, свобод чи інтересів позивача буде зобов`язання відповідача здійснити провести з 02 серпня 2017 року перерахунок та виплату призначеної пенсії ОСОБА_1 на підставі поданої довідки начальника Західного регіонального управління за вих. № 11/153 від 08.02.2018 із включенням до складу грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, щомісячної додаткової грошової винагороди.
Дана позиція щодо включення до складових грошового забезпечення з якого обраховується пенсія щомісячної додаткової грошової винагороди і підтверджується у Постанові Великої Палати Верховного Суду від 06.02.2019 у справі № 522/2738/17.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову повністю.
Сплачений позивачем судовий збір у розмірі 704,80 грн. підлягає стягненню на користь позивача з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області за рахунок його бюджетних асигнувань.
Керуючись ст.ст.14, 72-77, 139, 241-247, 250-251, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України про зобов`язання до вчинення дій,- задоволити повністю.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести з 02 серпня 2017 року перерахунок та виплату призначеної пенсії ОСОБА_1 на підставі поданих документів та довідки начальника Західного регіонального управління за вих. № 11/153 від 08.02.2018 року із включенням до складу грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, щомісячної додаткової грошової винагороди.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 704,80 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Суддя Сподарик Н.І.
Повний текст рішення складено та підписано 09 грудня 2019 року.