Рішення № 86194379, 06.12.2019, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.12.2019
Номер справи
280/4793/19
Номер документу
86194379
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

06 грудня 2019 року Справа № 280/4793/19 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сіпаки А.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; адреса фактичного місця проживання: АДРЕСА_2 , ІПН НОМЕР_1 )

до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр.Соборний, 158-Б, м. Запоріжжя, 69107, код ЄДРПОУ 20490012)

про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд: визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії та зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу з 19.07.1988 по 31.12.1994 О/р №586, з 01.01.1995 по 22.02.1996 О/р №586 згідно довідок №16-117/8 від 15.04.2014 та №16-117/9 від 15.04.2014, виданих Державним підприємством "Донецька вугільна енергетична компанія".

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 05 грудня 2018 року позивач звернувся із заявою, та пакетом документів до Гуляйпільського об`єднаного Управління Пенсійного фонду У країн и в Запорізькій області з проханням перерахувати йому пенсію згідно довідок про заробітну плату №16-117/8 від 15 квітня 2014 року та №16-117/7 від 15 квітня 2014 року виданих державним підприємством «Донецька вугільна енергетична компанія». Проте, позивачу було відмовлено із посиланням на те, шо у зв`язку із неможливістю проведення перевірки достовірності довідок про заробітну плату №16-117/8 від 15 квітня 2014 року та №16-117/9 від 15 квітня 2014 року виданих державним підприємством «Донецька вугільна енергетична компанія», з тих підстав, що суб`єкт їх видачі знаходяться на непідконтрольній Україні території, позивач не має права на перерахунок пенсії з більшого заробітку, згідно наданих довідок. Позивач вважає, що відсутність можливості проведення перевірки первинних документів не може позбавляти його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань перерахунку пенсії за віком. Також зазначив, що з огляду на практику Європейського суду з прав людини довідки №16-117/8 від 15 квітня 2014 року та №16-117/9 від 15 квітня 2014 року видані державним підприємством «Донецька вугільна енергетична компанія» про заробітну плату для обчислення пенсії за період з 19 липня 1988 року по 31 грудня 1994 року О/р №586, з 01 січня 1995 року по 22 лютого 1996 року О/р №586 можуть слугувати доказом на підтвердження інформації про його заробітну плату за вказаний період.

Ухвалою суду від 07.10.2019 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Сторонам повідомлено про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні) у судовому засіданні 06.11.2019. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.

21.10.2019 від представника відповідача до суду надійшов відзив на адміністративний позов (вх.№43331), в якому просить відмовити позивачу у задоволені позовних вимог та зазначає, що позивач звернувся 05.12.2018 до Гуляйпільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області з заявою про перерахунок пенсії згідно довідок про заробітну плату № 16-117/8 від 15.04.2014 та № 16-117/9 від15.04.2014, виданих Державним підприємством «Донецька вугільна енергетична компанія», яке знаходиться за адресою м. Донецьк вул. Артема, 63, обов`язково має бути підтверджено відповідними первинними документами про нараховану заробітну плату, що були підставою для видачі довідок. Так як підприємство знаходиться на території проведення операції Об`єднаних сил провести перевірку довідок про заробітну плату немає можливості, тому позивач не має права на проведення перерахунку.

Згідно ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Статтею 258 КАС України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Згідно з ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Отже, відповідно до вищевказаних приписів КАС України, справу розглянуто судом в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами у межах строку, встановленого ст. 258 КАС України.

Суд, розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наступне.

ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою, згідно довідки про взяття на облік №0000550811 від 05.06.2018.

Як вбачається з матеріалів справи, а саме протоколу Гуляйпільського об`єднаного управління ПФУ від 20.06.2019 №448, ОСОБА_1 з 05.06.2018 призначено пенсію за віком (умови призначення - робота за Списком№1).

Однак, як свідчать матеріали справи та не заперечується сторонами, при обчисленні пенсії не було враховано інформацію про заробітну плату згідно довідки про заробітну плату для обчислення пенсії № 16-117/8 від 15.04.2014 за період з 19.07.1988 по 31.12.1994 та № 16-117/9 від 15.04.2014 за період з 01.01.1995 по 22.02.1996, виданих державним підприємством «Донецька вугільна енергетична компанія».

04.12.2018 позивач звернувся до Гуляйпільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (правонаступником якого є Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області) із заявою про проведення перерахунку пенсії по довідкам про заробітну плату для обчислення пенсії № 16-117/8 від 15.04.2014 за період з 19.07.1988 по 31.12.1994 та № 16-117/9 від 15.04.2014 за період з 01.01.1995 по 22.02.1996, виданих державним підприємством «Донецька вугільна енергетична компанія».

Листом, вих. № 59П/-4 від 06.12.2018, Гуляйпільське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (правонаступником якого є Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області) повідомило позивача про те, що порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» заатвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 р. №13-1) установлено, що до заяви на призначення пенсії додається довідка про заробітну плату (дохід) до 01 липня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам. Пенсійний фонд проводить зустрічну перевірку на підставі первинних бухгалтерських документів, за результатами якої складається акт перевірки щодо достовірності довідки про заробітну плату. Отже довідки про заробітну плату №16-117/8 від 15 квітня 2014 року та №16-117/9 від 15 квітня 2014 року видані державним підприємством «Донецька вугільна енергетична компанія» яке знаходиться за адресою: місто Донецьк, вулиця Артема, 63, обов`язково має бути підтверджено відповідними первинними документами про нараховану заробітну плату, що були підставою для видачі цих довідок. Так як підприємство знаходиться на території проведення антитерористичної операції провести перевірку довідок про заробітну плату немає можливості, тому на перерахунок пенсії з більшого заробітку, згідно наданих довідок, позивач не має права.

Позивач не погоджуючись з такою відмовою у проведенні розрахунку пенсії з врахуванням заробітку вказаного у довідках № 16-117/8 від 15.04.2014 та № 16-117/9 від 15.04.2014, виданих державним підприємством «Донецька вугільна енергетична компанія», звернувся до суду для захисту своїх порушених прав та інтересів.

Всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, дослідивши надані позивачем та відповідачем докази, суд приходить до наступних висновків.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Закон України від 05.11.1991 № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон №1788) відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.

У ст.2 Закону №1788 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) зазначено, що за цим Законом призначаються: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.

З 01.01.2004 набрав чинності Закон №1058 у п.16 Розділу XV "Прикінцеві положення" якого визначено, що до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Як зазначено у ч.1 ст.40 Закону №1058, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. (…) За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8 і 9 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців. Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини. Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. (…).

Згідно з ч.2 ст.40 Закону №1058 заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. (…) У разі подання застрахованою особою для обчислення розміру пенсії даних про заробітну плату (дохід) за період до 1 січня 1992 року при визначенні коефіцієнта заробітної плати (доходу) середня заробітна плата за рік (квартал) у відповідному періоді вважається щомісячною середньою заробітною платою (доходом) в Україні, з якої сплачено страхові внески, відповідного року (кварталу). У разі відсутності на момент призначення пенсії даних про щомісячну середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за попередні місяці для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) враховується щомісячна середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за наявний попередній місяць з наступним перерахунком коефіцієнта заробітної плати (доходу) після отримання даних про щомісячну середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за місяць (місяці), що передує зверненню за призначенням пенсії. При обчисленні коефіцієнта заробітної плати (доходу) за періоди сплати страхових внесків за застрахованих осіб, зазначених у пунктах 7, 8 і 9 статті 11 цього Закону та за періоди, які включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, враховується мінімальний розмір заробітної плати.

Відповідно до ч.1 ст.65 Закону №1788 середньомісячний заробіток для обчислення пенсій береться за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом усієї трудової діяльності незалежно від перерв у роботі та за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року до моменту звернення за пенсією. Заробіток за період роботи до 1 липня 2003 року враховується на підставі документів про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), виданих у встановленому законодавством порядку, а за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року - за даними персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.

Як зазначено в абз.1-3 пп.3 п.2.1 Розділу ІІ "Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування"", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 №13-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 (надалі - Порядок №22-1), до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 1, 3 до Положення). За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам. У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року (додаток 1).

Як свідчать матеріали справи, Довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутністю трудової книжки або відповідних записів у ній зазначено, що позивач працював повний робочий день в ДВАТ «Шахта імені 60-річчя Радянської України» в період з 15.01.1986 по 12.05.1986, 19.06.1988 по 22.02.1996.

Довідками про заробітну плату для обчислення пенсії №16-117/8 від 15.04.2014 та №16-117/9 від 15.04.2014, виданими державним підприємством «Донецька вугільна енергетична компанія» встановлено, що позивач працював на даному підприємстві та зазначений розмір заробітної плати, які позивач отримував у період з 19.07.1988 по 31.12.1994 та з 01.01.1995 по 22.02.1996.

Жодних недоліків щодо наявності обов`язкових реквізитів вказані довідки не містять.

До того ж, кожна з них містить відмітку: "Не заперечуємо проти перевірки первинних документів за період зазначений у цій довідці".

Період роботи позивача в ДВАТ «Шахта імені 60-річчя Радянської України», за який було нараховано заробітну плату, підтверджується трудовою книжкою та врахований відповідачем для призначення та нарахування пенсії, тобто факт наявності страхового стажу не заперечується.

Саме ці Довідки і надана позивачем до Гуляйпільського ОУПФУ в Запорізькій області для обчислення пенсії.

Єдиною підставою для відмови у врахуванні довідок про заробітну плату, виданих державним підприємством «Донецька вугільна енергетична компанія», є неможливість здійснення відповідачем перевірки первинних документів про заробітну плату у зв`язку з місцезнаходженням державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» на окупованій території.

Не прийняття відповідачем Довідок про заробітну плату для обчислення пенсії, наданої позивачем, свідчить, на думку суду, про дискримінацію позивача. Суд вважає, що людина не може потерпати в обмеженні своїх прав через обставини, які від неї не залежать.

У зазначених Довідках зазначено, що вони видана на підставі особових рахунків та зауважено, що на всі виплати нараховані страхові внески (єдиний внесок).

Відповідачем не доведено неможливість перевірки особових рахунків позивача, з`ясування у ДФС України даних податкового обліку ОСОБА_1 з дати присвоєння 07.12.2001 Державною податковою адміністрацією України ідентифікаційного номеру 2462200553 (довідка про присвоєння ідентифікаційного номера (а.с.14)).

При цьому, як передбачено п.1 "Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній", затвердженого 12.08.1993 постановою Кабінету Міністрів України №637 (надалі - Порядок №637), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків (п.2 Порядку №637).

Згідно з п.18 Порядку №637 за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.

Відповідачем не надано до суду доказів реалізації приписів п.18 Порядку №637 при обрахунку пенсії ОСОБА_1 при наявності Трудової книжки та записів у ній.

Суд погоджується, що відповідно до ч.3 ст.44 Закону №1058 органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. Однак, як зазначив відповідач, провести перевірку достовірності документів не має можливості тому, що первинні документи підприємства знаходяться на непідконтрольній українській владі території.

На підставі пункту 4.2 Порядку №22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж.

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Проте, суд зауважує, що відсутність можливості проведення перевірки не може позбавляти позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсій за віком на пільгових умовах.

Згідно з ч. 1 ст. 18 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

За приписами ч. 2 ст. 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.

Частиною 3 ст. 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" встановлено, що будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Тобто, відповідно до наведених норм закону, необхідною умовою для визнання незаконним акту органу, який знаходиться на тимчасово окупованій території є створення такого органу, обрання чи призначення у порядку, не передбаченому законом.

Трудовий стаж позивач набув у період, коли населені пункти, на території яких підприємства здійснюють господарську діяльність, перебували під контролем української влади, і зазначене підприємство також утворено відповідно до законодавства України.

Всі первинні документи, на підставі яких позивач отримав право на призначення пенсії, та на підставі яких видано довідку про заробітну плату для обчислення пенсії, були сформовані до проведення антитерористичної операції і не можуть піддаватися сумніву та позбавляти позивача права на отримання пенсії, обрахованої із заробітку, який він отримував на законних підставах, тільки з тих міркувань, що Україна тимчасово не здійснює контроль на території, де позивач набув пільговий стаж роботи.

В даному випадку позивач не може бути позбавлений свого права, що стосується предмету позову через неможливість перевірки достовірності нарахованої заробітної плати для призначення пенсії, у зв`язку з наданням зазначених довідок підприємством, що знаходиться на території, непідконтрольній українській владі.

На підставі наведеного, суд приходить до висновку, що позивачем подано відповідачу необхідні документи на підтвердження заробітної плати, яку він отримував з 19.07.1988 по 31.12.1994 та з 01.01.1995 по 22.02.1996, а тому є всі законні підстави для зарахування позивачу доходів з 19.07.1988 по 31.12.1994 та з 01.01.1995 по 22.02.1996, які він отримував на ДВАТ «Шахта імені 60-річчя Радянської України».

Суд звертає увагу на те, що довідки №16-117/8 від 15.04.2014 та №16-117/9 від 15.04.2014 про розмір заробітної плати оформлені відповідно до вимог законодавства, факт роботи позивача на ДВАТ «Шахта імені 60-річчя Радянської України» в ці періоди підтверджується первинними документами.

Відповідно до ст.45 Закону №1058 та Порядку № 22-1, днем звернення за призначенням/перерахунком пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами. Право на перерахунок пенсії реалізується особою на підставі власного волевиявлення шляхом подання до органу Пенсійного фонду України відповідної заяви.

Як встановлено ч.4 ст.45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених ч.1 ст.35, ч 2 ст.38, ч.3 ст. 42 і ч.5 ст. 48 цього Закону, провадиться, зокрема, у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Судом встановлено, що за позивачу призначено пенсію 05.06.2018. Отже, перерахунок пенсії позивачу слід проводити з 05.06.2018.

На підставі системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, слідує, що позивач має право на перерахунок пенсії, тож обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача суд приходить до висновку про необхідність визнання протиправною відмову Гуляйпільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (правонаступником якого є Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області) у проведенні розрахунку пенсії з врахуванням заробітку вказаного у довідці №16-117/8 від 15.04.2014 та №16-117/9 від 15.04.2014, виданих державним підприємством «Донецька вугільна енергетична компанія» і відновити його порушені права шляхом зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести перерахунок та виплату пенсії з урахуванням доходів з 19.07.1988 по 31.12.1994, вказаних у довідці № 16-117/8 від 15.04.2014 та з урахуванням доходів з 01.01.1995 по 22.02.1996, вказаних у довідці № 16-117/9 від 15.04.2014, виданих державним підприємством «Донецька вугільна енергетична компанія» починаючи з дня призначення пенсії - 05.06.2018.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Частиною 2 статті 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1 ст.77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).

З урахуванням з`ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; адреса фактичного місця проживання: АДРЕСА_2 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр.Соборний, 158-Б, м. Запоріжжя, 69107, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії, - задовольнити.

Визнання протиправною відмову Гуляйпільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (правонаступником якого є Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області) у проведенні розрахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням заробітку вказаного у довідці №16-117/8 від 15.04.2014 та довідці №16-117/9 від 15.04.2014, виданих державним підприємством «Донецька вугільна енергетична компанія».

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням доходів з 19.07.1988 по 31.12.1994, вказаних у довідці № 16-117/8 від 15.04.2014 та з урахуванням доходів з 01.01.1995 по 22.02.1996, вказаних у довідці № 16-117/9 від 15.04.2014, виданих державним підприємством «Донецька вугільна енергетична компанія» починаючи з дня призначення пенсії - 05.06.2018.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; адреса фактичного місця проживання: АДРЕСА_2 , ІПН НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр.Соборний, 158-Б, м. Запоріжжя, 69107, код ЄДРПОУ 20490012).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення складено в повному обсязі та підписано 06.12.2019.

Суддя А.В. Сіпака