
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ПРО ВІДМОВУ У ВІДКРИТТІ ПРОВАДЖЕННЯ В АДМІНІСТРАТИВНІЙ СПРАВІ
02 грудня 2019 рокуСправа № 280/5844/19 м. Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Лазаренко М.С., перевіривши матеріали позовної заяви Концерну «Міські теплові мережі» (69091, м.Запоріжжя, бул..Гвардійський, 13) до Вознесенівського відділу державної виконавчої служби м.Запоріжжя Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області (69006, м.Запоріжжя, пр..Металургів, буд.6), Товариство з обмеженою відповідальністю «Запорізька міська енергетична компанія» (69059, м.Запоріжжя, вул..Парамонова, 15-А), Арбітражний керуючий Коршун Владислав Володимирович (69091, м.Запоріжжя, вул.. Нижньодніпровська, 19-А), про визнання протиправними дій та скасування постанов,
ВСТАНОВИВ:
27 листопада 2019 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Концерну «Міські теплові мережі» (далі – позивач) до Вознесенівського відділу державної виконавчої служби м.Запоріжжя Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:
визнати протиправними дії посадових осіб Вознесенівського відділу державної виконавчої служби м.Запоріжжя Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області, що полягають у винесенні постанов про відкриття виконавчого провадження ВП №59742521 та ВП №59742702 від 08.08.2019, визнати незаконними та скасувати постанови про відкриття виконавчого провадження ВП №59742521 та ВП №59742702 від 08.08.2019;
визнати протиправними дії посадових осіб Вознесенівського відділу державної виконавчої служби м.Запоріжжя Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області, що полягають у винесенні постанов про стягнення виконавчого збору, визнати незаконними та скасувати постанови про стягнення виконавчого збору ВП №59742521 та ВП №59742702 від 08.08.2019.
Відповідно ч.1 ст.171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи: належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Відповідно до ст.. 1 КАС України кодекс адміністративного судочинства визначає юрисдикцію та повноваження адміністративних судів, встановлює порядок здійснення судочинства в адміністративних судах.
Ч.1 ст.2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно зі ст. 287 Кодексу адміністративного судочинства України, встановлені особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
У відповідності до ч. 1 ст. 74 Закону України «Про виконавче провадження», встановлено, що рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку передбаченому законом.
Згідно зі ст. ст. 339, 340 Господарського процесуального кодексу України, сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права.
Скарга подається до суду, який розглянув справу як суд першої інстанції.
Про подання скарги суд повідомляє відповідний орган державної виконавчої служби, приватного виконавця не пізніше наступного дня після її надходження до суду.
Матеріали позовної заяви та додані до неї документи свідчать про те, що позивач оскаржує дії та рішення державного виконавця, що вчинені в ході примусового виконання наказу Господарського суду Запорізької області № 12/253-15/331, виданого 24.01.2005 року
Виходячи з викладеного та з огляду на положення ст. 287 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. ст. 339, 340 Господарського процесуального кодексу України, ст. 74 Закону України «Про виконавче провадження», суд приходить до висновку, що даний позов не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, оскільки законодавством передбачений інший порядок оскарження учасниками виконавчого провадження рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця під час виконання судових рішень у господарських справах.
Таким чином, позивач, як сторона виконавчого провадження в рамках примусового виконання наказу Господарського суду Запорізької області має право на оскарження рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця до господарського суду у порядку, визначеному ст. ст. 339, 340 Господарського процесуального кодексу України.
Наведена правова позиція відповідає правовій позиції Вищого адміністративного Суду України, яка була викладена в ухвалі Вищого адміністративного Суду України від 01.11.2017 року провадження № К/800/29954/17 та в постанові Пленуму Вищого адміністративного Суду України від 21.05.2012 року № 5, зокрема, в п. 2 вказаної постанови зазначено, що суди при визначенні юрисдикції повинні виходити з того, що до юрисдикції адміністративних судів належать спори щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби при виконанні всіх виконавчих документів, передбачених частиною другою статті 17 Закону України «Про виконавче провадження», крім тих, відносно яких законом установлений інший, виключний порядок їх оскарження.
Наведені висновки відповідають правовому висновку Великої Палати Верховного Суду, що викладені в постанові від 14.03.2018 року (справа № 660/612/16-ц).
Також аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 23.11.2018 року, справа № 2а/0470/13638/11 (К/9901/13776/18).
Відповідно до ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Отже, критеріями визначення юрисдикції судів щодо вирішення справ з приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення є юрисдикційна належність суду, який розглянув справу як суд першої інстанції, видав виконавчий документ, та статус позивача як сторони у виконавчому провадженні.
В той же час у відповідності до ч. 2 ст. 74 Закону України «Про виконавче провадження» рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання рішень інших органів (посадових осіб), у тому числі постанов державного виконавця про стягнення виконавчого збору, постанов приватного виконавця про стягнення основної винагороди, витрат виконавчого провадження та штрафів, можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.
Аналіз змісту наведених правових норм дає підстави для висновку про те, що Закон України «Про виконавче провадження» у зазначеній редакції установлює спеціальний порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця щодо стягнення виконавчого збору та/або витрат на проведення виконавчих дій, згідно з яким відповідні спори відносяться до юрисдикції адміністративних судів та підлягають розгляду за правилами адміністративного судочинства.
Крім того, Велика Палата Верховного Суду у своїх постановах неодноразово робила висновок про те, що спір з приводу оскарження постанови державного виконавця про стягнення виконавчого збору, прийнятої під час дії Закону України від 02 червня 2016 року № 1404-VIII «Про виконавче провадження», підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства незалежно від того, яким органом, у тому числі судом якої юрисдикції, було видано виконавчий документ, що знаходився на примусовому виконанні у державного виконавця (постанови від 06 червня 2018 року у справі № 127/9870/16-ц, від 20 вересня 2018 року у справі № 821/872/17, від 17 жовтня 2018 року у справі № 826/5195/17 та інші).
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що позовну заяву в частині позовних вимог про визнання протиправними дій посадових осіб Вознесенівського відділу державної виконавчої служби м.Запоріжжя Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області, що полягають у винесенні постанов про відкриття виконавчого провадження ВП №59742521 та ВП №59742702 від 08.08.2019 та визнання незаконними та скасування постанов про відкриття виконавчого провадження ВП №59742521 та ВП №59742702 від 08.08.2019 не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 170 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Враховуючи, що позовну заяву в частині позовних вимог про визнання протиправними дій посадових осіб Вознесенівського відділу державної виконавчої служби м.Запоріжжя Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області, що полягають у винесенні постанов про відкриття виконавчого провадження ВП №59742521 та ВП №59742702 від 08.08.2019 та визнання незаконними та скасування постанов про відкриття виконавчого провадження ВП №59742521 та ВП №59742702 від 08.08.2019 не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, суд вважає за необхідне відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 170 Кодексу адміністративного судочинства України.
З огляду на викладене, суд роз`яснює позивачу, що його позов в частині позовних вимог про визнання протиправними дій посадових осіб Вознесенівського відділу державної виконавчої служби м.Запоріжжя Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області, що полягають у винесенні постанов про відкриття виконавчого провадження ВП №59742521 та ВП №59742702 від 08.08.2019 та визнання незаконними та скасування постанов про відкриття виконавчого провадження ВП №59742521 та ВП №59742702 від 08.08.2019, підлягає розгляду в порядку господарського судочинства за правилами, встановленими Господарським процесуальним кодексом України, оскільки він оскаржує дії та постанови державного виконавця, вчинені в рамках виконавчого провадження, що відкрите щодо примусового виконання наказу Господарського суду Запорізької області, вказані вимоги належить розглядати за нормами Господарського процесуального кодексу України.
Отже, позивач не позбавлений права на звернення з вищевказаними позовними вимогами до Господарського суду Запорізької області.
Керуючись статтями 6, 7, 170, 171, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі №280/5844/19 за позовною заявою Концерну «Міські теплові мережі» (69091, м.Запоріжжя, бул..Гвардійський, 13) до Вознесенівського відділу державної виконавчої служби м.Запоріжжя Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області (69006, м.Запоріжжя, пр..Металургів, буд.6), Товариство з обмеженою відповідальністю «Запорізька міська енергетична компанія» (69059, м.Запоріжжя, вул..Парамонова, 15-А), Арбітражний керуючий Коршун Владислав Володимирович (69091, м.Запоріжжя, вул.. Нижньодніпровська, 19-А), в частині позовних вимог про визнання протиправними дій посадових осіб Вознесенівського відділу державної виконавчої служби м.Запоріжжя Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області, що полягають у винесенні постанов про відкриття виконавчого провадження ВП №59742521 та ВП №59742702 від 08.08.2019, визнання незаконними та скасування постанов про відкриття виконавчого провадження ВП №59742521 та ВП №59742702 від 08.08.2019 .
Роз`яснити заявнику його право на звернення з позовною заявою до Господарського суду Запорізької області, яким видано виконавчий документ, в порядку господарського судочинства.
Роз`яснити заявнику, що його повторне звернення до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 15-денний строк з дня її підписання.
Суддя М.С. Лазаренко