Рішення № 86193744, 09.12.2019, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.12.2019
Номер справи
140/3055/19
Номер документу
86193744
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 грудня 2019 року ЛуцькСправа № 140/3055/19

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Волинській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області, позивач) звернулося з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій у сумі 27000,00 грн, застосованих рішенням від 15 липня 2019 року №000893-40.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 16 січня 2019 року працівниками ГУ ДФС у Волинській області була проведена фактична перевірка магазину, де здійснює підприємницьку діяльність відповідач. Актом перевірки від 17 січня 2019 року №03/15/40-01/1975303115 встановлено порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 року №957 "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв"; статті 11 Закону України від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (із змінами та доповненнями); постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року №1251 "Про затвердження Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів"; пунктів 1, 2, 12, 13 статті 3 Закону України від 06 липня 1995 року №265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (із змінами та доповненнями).

На підставі вказаного акта перевірки ГУ ДФС у Волинській області прийняло рішення від 15 липня 2019 року №000893-40 про застосування до відповідача фінансових санкцій у вигляді штрафу за роздрібну торгівлю алкогольними напоями за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на такі напої; зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка відповідно до частини другої статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" на суму 27000,00 грн. Зазначене рішення відповідачем не оскаржувалось.

Відповідач не сплатив суму штрафу в добровільному порядку у визначений строк (протягом 30 днів після отримання рішення), тому позивач просив стягнути з відповідача 27000,00 грн фінансових санкцій в примусовому порядку.

Ухвалою від 04 листопада 2019 року прийнято дану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та розгляд справи призначено у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Копію ухвали від 04 листопада 2019 року відповідач отримав 07 листопада 2019 року що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.29). У встановлений судом строк відповідач відзив та будь-які документи чи пояснення з приводу позову суду не надав.

Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Отже, зважаючи на те, що відповідач ні відзиву, ні будь-яких доказів у спростування позову у встановлений строк не подав, то судом справу вирішено на підставі наявних матеріалів.

Перевіривши письмовими доказами доводи, викладені у позовній заяві, суд встановив такі обставини.

ОСОБА_1 зареєстрований 16 липня 2018 року як фізична особа-підприємець; відповідач здійснює господарську діяльність у сфері роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами. Ця обставина встановлена на підставі витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.30).

16 січня 2019 року на підставі наказу ГУ ДФС у Волинській області від 03 січня 2019 року №14 (а.с.11), направлень від 03 січня 2019 року №023, №024 (а.с.12) працівниками ГУ ДФС у Волинській області проведено фактичну перевірку господарської одиниці - магазину "ІНФОРМАЦІЯ_1", що знаходиться за адресою: АДРЕСА_4. За цією адресою та у вказаному об`єкті здійснює підприємницьку діяльність відповідач. За результатами перевірки складено акт від 17 січня 2019 року №03/15/40-01/1975303115 "Про результати фактичної перевірки з питань додержання суб`єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов`язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами" (далі - акт перевірки, а.с.7-10), який підписаний продавцем магазину ОСОБА_2 без зауважень. Вказаним актом перевірки зафіксовано факт реалізації алкогольних напоїв за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на такі напої; зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка. Так у додатку 1 до акта перевірки наведено перелік алкогольних напоїв, які реалізовувались за цінами, нижчими за розмір мінімальних роздрібних цін та такі напої: 12 жовтня 2018 року - 2 пляшки настоянки "Янтарна сонячна" ємністю 0,5 л, вміст спирту 40% об., за ціною 81,00 грн; 13 жовтня 2018 року - 1 пляшка настоянки "Сам жене" з ароматом абрикоса ємністю 0,5 л, вміст спирту 40% об. за ціною 85,00 грн, 1 пляшка настоянки "Сам жене" з ароматом чорної смородини ємністю 0,5 л, вміст спирту 40% об. за ціною 85,00 грн; 27 жовтня 2018 року - 1 пляшка настоянки "Сам жене" з ароматом груші ємністю 0,5 л, вміст спирту 42% об. за ціною 90,00 грн (а.с.9).

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 року №957 "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв" (із змінами та доповненнями) мінімальна роздрібна ціна з 02 жовтня 2018 року на горілку ємністю 0,5 л вміст спирту 40% об. становить 89,40 грн, а на горілку ємністю 0,5 л вміст спирту 42% об. - 93,87 грн.

Крім того, на вітрині магазину було виявлено 2 пляшки горілки "Келих Київський Срібний" ТМ "Посольська" ємністю 0,5 л, вміст спирту 40% об. без марок акцизного податку встановленого зразка на загальну суму 180,00 грн (додаток 2 до акта перевірки), які вилучено з обігу старшим дільничним офіцером поліції Турійського відділу поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області капітаном поліції Янковичем П.П. згідно з протоколом виявлення та вилучення від 16 січня 2019 року б/н та складено протокол про адміністративне правопорушення від 16 січня 2019 року серії ГП №155515.

Перевіркою встановлено і інші порушення (контрольно-розрахункова операція в магазині на загальну суму покупки 115,00 грн була проведена без застосування реєстратора розрахункових операцій (РРО), без видачі на руки розрахункового документа встановленої форми, а також встановлено невідповідність готівкових коштів в сумі 165,00 грн), однак ці обставини на предмет позову не впливають.

Факт виявлених порушень підтверджується також письмовими поясненнями від 16 січня 2019 року продавця ОСОБА_2 (а.с.13).

15 липня 2019 року на підставі акта перевірки начальником ГУ ДФС у Волинській області прийнято рішення №000893-40 про застосування до відповідача фінансових санкцій у вигляді штрафу відповідно до частини другої статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" в розмірі 10000,00 грн за факт реалізації алкогольних напоїв за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на такі напої; 17000,00 грн за факт зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка. (а.с.17). Копія даного рішення із супровідним листом від 16 липня 2019 року №6299/ФОП/03-20-40-01-20 про роз`яснення порядку його оскарження, порядку та строків сплати фінансових санкцій була надіслана відповідачу рекомендованим порядком. Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 отримав вказане рішення 18 липня 2019 року (а.с.16).

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначаються Законом України від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (з наступними змінами та доповненнями, далі - Закон №481/95-ВР).

Згідно з абзацом тридцять першим статті 1 Закону №481/95-ВР мінімальні роздрібні ціни на алкогольні напої - ціни, які визначаються виходячи з мінімальних оптово-відпускних цін на цю продукцію та торговельної надбавки.

Частиною десятою статті 18 Закону №481/95-ВР передбачено надати Кабінету Міністрів України право встановлювати мінімальні оптово-відпускні та роздрібні ціни на алкогольні напої.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 року № 957"Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв" (з наступними змінами та доповненнями) установлено розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв згідно з додатком.

Відповідно до абзацу 3 частини четвертої статті 11 Закону № 481/95-ВР передбачено, що алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.

За визначеннями підпунктів 14.1.107, 14.1.109 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (ПК України) марка акцизного податку - це спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів; маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів - це наклеювання марки акцизного податку на пляшку (упаковку) алкогольного напою чи пачку (упаковку) тютюнового виробу в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України щодо виробництва, зберігання та продажу марок акцизного податку.

Пунктом 226.3 статті 226 ПК України передбачено, що виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів здійснюються відповідно до положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року №1251 затверджено "Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів". Пунктом 24 вказаного Положення передбачено, що ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та продаж на митній території України маркованих з порушенням вимог цього Порядку алкогольних напоїв та тютюнових виробів забороняється.

Частиною першою статті 17 Закону №481/95-ВР встановлено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Відповідно до частини другої статті 17 Закону № 481/95-ВР до суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 10000 гривень; виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку, або з використанням тари, що не відповідає вимогам, визначеним частиною першою статті 11 цього Закону, - 200 відсотків вартості товару, але не менше 17 000 гривень.

Згідно із частиною п`ятою статті 17 Закону № 481/95-ВР у разі невиконання суб`єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.

Як визначено пунктами 5, 6 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 червня 2003 року № 790 (з наступними змінами та доповненнями, далі - Порядок №790), підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є: акт перевірки додержання суб`єктом господарювання встановлених законодавством вимог, обов`язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства. Рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених пунктом 2 цього Порядку, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (ДФС та її територіальні органи, Мінекономрозвитку), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, Держстату, Держспоживінспекції відповідно до їх компетенції, визначеної законодавством.

Пунктами 10, 11 цього ж Порядку визначено, що у разі невиконання суб`єктом господарювання рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду. Суми фінансових санкцій, стягнені відповідно до цього Порядку, зараховуються до бюджету згідно із законодавством.

Як слідує з матеріалів справи, відповідачем надано накладні на отримання алкогольних напоїв, що були продані за цінами, нижчими від розміру мінімальної роздрібної ціни та які зазначені у додатку 1 до акта перевірки. Вартість отриманої партії товару становить 1712,01 грн, що є меншим 10000,00 грн, тому розмір фінансової санкції за вищевказане порушення застосовано у розмірі 10000,00 грн. Штрафна санкція за зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка буде становити 17000,00 грн, (бо 200 відсотків вартості алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка становить 360,00 грн, що менше 17000,00 грн).

З витягу АІС "Податковий блок" від 15 жовтня 2019 року вбачається, що за відповідачем обліковується заборгованість зі сплати фінансових санкцій у сумі 27000,00 грн (а.с.19).

Рішення про застосування фінансових санкцій у встановленому порядку фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 не оскаржене, не скасоване та не виконане протягом 30 днів з дня вручення його копії.

Оскільки рішення про застосування фінансових санкцій від 15 липня 2018 року №000893-40 у встановленому порядку не скасоване, відповідачем добровільно фінансові санкції не сплачено (доказів протилежного суду не надано), тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Згідно із частиною другою статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Відтак, судові витрати у зв`язку зі сплатою позивачем судового збору з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 72-77, 139, 243-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Головного управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, 4, ідентифікаційний код юридичної особи 43143484) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) про стягнення фінансових санкцій задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 в дохід місцевого бюджету заборгованість за фінансовими санкціями у сумі 27000,00 грн (двадцять сім тисяч грн 00 коп).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд.

Суддя Ж.В. Каленюк