
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 листопада 2019 року Справа № 160/6035/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Маковської О.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Система Інвест» до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, третя особа - Марганецька міська рада Дніпропетровської області про скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Система Інвест» (далі - ТОВ «Система Інвест», позивач) з позовними вимогами до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (далі - ГУ ДФС у Дніпропетровській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 21.02.2019 №0005171421.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що оскільки додаткова угода від 07.02.2012 до договору оренди земельної ділянки не зареєстрована у встановленому законом порядку, то у позивача відсутній обов'язок щодо нарахування та сплати орендної плати за земельну ділянку в розмірі 7% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. На думку позивача, орендна плата за земельну ділянку повинна становити 3% від нормативної грошової оцінки.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.08.2019 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників.
Від відповідача 28.08.2019 надійшов відзив на позов, в якому останній просить відмовити в задоволенні позовних вимог, оскільки, відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, вартість земельної ділянки, яку використовує позивач, на 2017 рік з урахуванням індексації становить 808 614,85 грн. Отже, на думку відповідача, ТОВ «Система Інвест» повинно сплачувати орендну плату в розмірі 7% від нормативної грошової оцінки, що відповідає відповідному витягу.
Крім того, відповідач у відзиві зазначає, що орендна плата в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки не передбачена, а ні умовами договору оренди земельної ділянки, а ні діючим законодавством.
Також відповідач вказує на те, що позивач, згідно поданих ним податкових декларацій протягом 2015 -2016 років, розраховував суми податкового зобов'язання з урахуванням ставки 7% від нормативної грошової оцінки землі.
Від позивача 03.09.2019 до суду надійшла відповідь на відзив, яку позивач обґрунтовує тими ж самими доводами, що містить позовна заява. Будь-яких інших доказів та обставин, які б доводили правомірність розрахунку позивачем розміру орендної плати в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки, позивачем до матеріалів справи не надано.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.10.2019 провадження у справі було зупинено у зв'язку із витребуванням необхідних для розгляду справи документів.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.11.2019 провадження у справі поновлено у зв'язку із надходженням до суду, витребуваних документів.
Дослідивши матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «Система Інвест» за результатами якої складено акт від 03.01.2019 №38/04-36-14-21/32944265.
Перевіркою встановлено, зокрема, порушення п.286.2, абз.2 п.286.4 ст.286, п.288.1, п.288.4 ст.288 Податкового кодексу України (далі- ПК України), а саме: заниження податкових зобов'язань з орендної плати за землю за 2017 рік загальну суму 22 201,48 грн.
Позивачем подано заперечення до акту перевірки, за результатами розгляду яких висновки акту перевірки залишено без змін.
Встановлені порушення мали наслідком прийняття оскаржуваного податкового повідомлення рішення від 21.02.2019 №0005171421 про збільшення суми грошового зобов'язнання за платежем орендна плата з юридичних осіб в розмірі 27 751,85 грн. (в т.ч. за податковим зобов'язанням - 22 201,48 грн. та за штрафними санкціями - 5 550,37 грн.).
Позивачем, в порядку адміністративного оскарження, 07.03.2019 подано скаргу, за результатами розгляду якої, рішенням ДФС України від 07.05.2019 №20968/6/99-99-11-06-01-25 скаргу платника залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення - без змін.
При прийнятті рішення по суті позовних вимог суд виходить з наступного.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач користувався земельною ділянкою площею 0,1126 га., що знаходиться за адресою вул. Єдності, 13-а, м.Марганець, Дніпропетровська область (кадастровий №1211300000:01:018:0041) на підставі рішення Марганенцької міської ради від 14.12.2010 №63-4/VІ та згідно договору оренди, що зареєстрований відділом Держкомзему у м.Марганець 13.04.2011 за №121130004000019.
Відповідно до умов додаткової угоди від 07.02.2012 ставка орендної плати за землю з 01.01.2012 складає 7 % від грошової вартості земельної ділянки. Вказана додаткова угода в ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області не зареєстрована, що підтверджується листом від 20.11.2019 №9-4-0.6-8919/2-19.
Відповідно до витягу з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки від 03.02.2016 №34-405-0.4-1181/2-16 вартість ділянки з урахування коефіцієнтів індексації на 2016 рік становить - 762 844,20 грн. на 2017 рік з урахуванням коефіцієнту індексації - 808 614,85 грн. (762 844,20 грн. х 1,06).
Додатковою угодою від 08.09.2017, договір оренди земельної ділянки від 13.04.2011 за №121130004000019 розірвано на підставі рішення Марганецької міської ради від 18.03.2015 №1916- 53-2/VІ. Розірвання вказаного договору зареєстровано 11.09.2017.
Рішенням Марганецької міської ради від 30.06.2016 №364-10/VІ «Про встановлення ставок земельного податку, розмірів орендної плати та пільг зі сплати за землю на м.Марганець» вирішено: п.1 - установити на території міста Марганець ставки земельного податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено та правовстановлюючі документи на які оформлено, у розмірі 0,6 відсотка від їх нормативної грошової оцінки; пункт 3 - встановити, що розмір орендної плати за земельні ділянки встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки і не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки; пункт 4 - відповідно до вимог пункту 3 рішення встановити розмір орендної плати за використання земельних ділянок: за об'єкти шиномонтажу, станції технічного обслуговування, автомийок, автохімчистки, об'єктами торгівлі автозапчастинами у розмірі - 3% від нормативно грошової оцінки землі.
Рішенням Марганецької міської ради від 29.06.2017 №838-25/VІІ «Про встановлення ставок земельного податку, розмірів орендної плати та пільг зі сплати за землю на м.Марганець» вирішено: п.4.2 - розмір орендної плати за використання земельних ділянок, відповідно до функціонального використання будівель та споруд, розташованих на земельних ділянках, переданих в оренду становить - під об'єктами шиномонтажу, станцій технічного обслуговування, автомийок, автохімчисток; під об'єктами торгівлі автозапчастинами; тимчасові споруди для здійснення діяльності з надання побутових послуг; розповсюдження печатної продукції; інфраструктура обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики; незавершене будівництво; інші об'єкти та споруди - 4% від нормативної грошової оцінки землі.
Рішенням Марганецької міської ради від 30.06.2016 №364-10/VІ «Про встановлення ставок земельного податку, розмірів орендної плати та пільг зі сплати за землю на міста Марганець» вирішено: підпункт 1.1 пункту 1 - установити на території міста Марганець ставки земельного податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено та правовстановлюючі документи на які оформлено, у розмірі 0,6 відсотка від їх нормативної грошової оцінки; пункт 3 - встановити, що розмір орендної плати за земельні ділянки встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки і не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Відповідно до п.п 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених ПКУ.
Згідно підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності;
Підпунктом 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Законом України від 21.12.2016 №1797 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» з 01.01.2017 року внесено зміни до п.288.5 ст.288 ПКУ щодо визначення мінімального розміру орендної плати, а саме: річна сума платежу не може бути меншою розміру земельного податку встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території; та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Згідно витягу з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки від 03.02.2016 №34-405-0.4-1181/2-16 вартість ділянки з урахування коефіцієнтів індексації на 2016 рік становить - 762 844,20 грн., на 2017 рік з урахуванням індексації-808 614,85 грн. (762 844,20 грн. х 1,06).
Згідно звітної податкової декларації з плати за землю за 2017 рік ТОВ «Система Інвест» задекларовано орендної плати в сумі 24 258,45 грн.
Відповідно до п.288.1 ст.286 ПК України підставою для нарахування орендно ї плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Згідно п.288.4 ст.288 ПК України розмір та умови внесення орендної плати встановлюється у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Відповідно до пункту 287.1 статті 287 ПК України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок (п.289.1 ст.289 ПК України).
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів ті інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року (п.289.2 ст.289 ПКУ).
Відповідно п.271.2 ст.271 ПК України рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Згідно ст.20 Закону України від 11.12.2003 №1378 «Про оцінку земель» дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (ст. 23 ЗУ «Про оцінку земель»).
Відповідно до п.286.2 ст.286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Суд приймає до уваги твердження відповідача, що протягом 2015 - 2016 років позивач розраховував суму податкового зобов'язання з урахуванням ставки 7% від нормативної грошової оцінки земель, що підтверджується даними на сторінці 16 акту перевірки та не спростовано позивачем та доходить висновку про правомірність прийнятого податкового повідомлення-рішення, оскільки донарахування податкових зобов'язань проведено у відповідності до вимог ПК України та згідно даних визначених витягом з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки.
Згідно частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, доведено правомірність свого рішення.
Суд, відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Керуючись ст.ст. 9, 77, 90, 241- 246, 257 - 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Система Інвест» до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, третя особа - Марганецька міська рада Дніпропетровської області про скасування податкового повідомлення-рішення - залишити без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Маковська