
Справа№592/313/19
Провадження №2/592/1575/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 грудня 2019 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м. Суми в складі головуючого судді Хитрова Б.В., за участю секретаря судового засідання Сахненко О.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми цивільну справу за позовною заявою Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення допомоги на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям,-
встановив:
Представник Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради звернувся до суду з вищевказаним позовом та мотивує вимоги тим, що управління соціального захисту населення Сумської міської ради відповідно до рішення Сумської міської ради від 27.01.2016 № 254-МР «Про затвердження структури апарату та виконавчих органів Сумської міської ради та їх загальну чисельність» 05.05.2016 реорганізовано у департамент із правонаступництвом всіх прав та обов`язків управління.
Згідно з статтею 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» (надалі-Закон), пунктом 33 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 (надалі - Порядок - 1751), право на допомогу на дітей мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини (рішенні про усиновлення дитини) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку державним органом реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини, як це передбачено статтею 135 Сімейного кодексу України.
Відповідно до пункту 2 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 (надалі - Порядок - 250), державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі - соціальна допомога) призначається і виплачується у грошової формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.
Згідно з заявою ОСОБА_1 від 30.11.2012 та відповідних документів, поданих до управління, їй була призначена допомога на дітей одиноким матерям, щомісячно з 01.11.2012 по 31.10.2030 на доньку ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно з заявою ОСОБА_1 від 19.12.2014, 23.01.2015, 24.02.2015, 20.03.2015, 22.04.2015, 30.05.2015, 18.06.2015, 02.10.2015 декларації про доходи та майновий стан та відповідних документів поданих до управління їй було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї щомісячно на період з 01.12.2014 по 31.03.2016.
Однак в подальшому було встановлено, що під час оформлення соціальної допомоги Відповідач подала до департаменту недостовірні дані та, як наслідок, ОСОБА_1 була припинена: допомога на дітей одиноким матерям з 01.11.2012 за підсумками якого вона має повернути кошти в сумі 11676,90 грн. та соціальна допомога з 01.12.2014 за підсумками якого вона має повернути кошти в сумі 16333,35 грн.
Тому позивач змушений звернутися до суду і просить стягнути з ОСОБА_1 на користь департаменту суму надміру виплаченої допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 11676 (одинадцять тисяч шістсот сімдесят шість) грн. 90 коп. (код 26440890, МФО 837013, ГУДКУ в Сумській області р/р 35410069025712), державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у розмірі 16333 (шістнадцять тисяч триста тридцять три) грн. 35 коп. (код 26440890, МФО 837013, ГУДКУ в Сумській області р/р 35414065025712), а також сплачений судовий збір у сумі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп. (код 26440890, МФО 837013, ГУДКУ в Сумській області р/р 35412001025712).
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив їх задовольнити.
Відповідачка та її представник в судовому засіданні заперечували проти позову, просили відмовити в його задоволенні, про що надали письмовий відзив на позов та письмове заперечення, в яких не погоджується: з розміром виплаченої допомоги та періодом, за який стягується допомога, та не погоджується з преюдиційними фактами, зазначеними позивачем в позові та письмовій відповіді на відзив.
Перевіривши матеріали справи та дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що управління соціального захисту населення Сумської міської ради відповідно до рішення Сумської міської ради від 27.01.2016 № 254-МР «Про затвердження структури апарату та виконавчих органів Сумської міської ради та їх загальну чисельність» 05.05.2016 реорганізовано у департамент із правонаступництвом всіх прав та обов`язків управління.
Згідно з статтею 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» (надалі-Закон), пунктом 33 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 (надалі - Порядок - 1751), право на допомогу на дітей мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини (рішенні про усиновлення дитини) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку державним органом реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини, як це передбачено статтею 135 Сімейного кодексу України.
Згідно з заявою ОСОБА_1 від 30.11.2012 та відповідних документів, поданих до управління, їй була призначена допомога на дітей одиноким матерям, щомісячно з 01.11.2012 по 31.10.2030 на доньку ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до пункту 2 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 (надалі - Порядок - 250), державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі - соціальна допомога) призначається і виплачується у грошової формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.
Згідно з заявою ОСОБА_1 від 19.12.2014, 23.01.2015, 24.02.2015, 20.03.2015, 22.04.2015, 30.05.2015, 18.06.2015, 02.10.2015 декларації про доходи та майновий стан та відповідних документів поданих до управління їй було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї щомісячно на період з 01.12.2014 по 31.03.2016.
Соціальна допомога була призначена з урахуванням тих членів сім`ї, які були задекларовані відповідачкою в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги. Сім`я складалась з двох осіб, а саме: відповідачки та її доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Судом встановлено, що в жовтні 2018 року на адресу департаменту надійшов лист Сумської міської прокуратури, а також ухвала Зарічного районного суду м. Суми від 13.06.2018 зі змісту яких з`ясовано, що в результаті умисних дій ОСОБА_1 приховала факт спільного проживання зі ОСОБА_5 однією сім`єю без реєстрації шлюбу з метою незаконного отримання статусу одинокої матері для отримання державної допомоги на утримання неповнолітної доньки.
Відповідно до п. 33 Порядку - 1751 жінка, яка має дітей від особи, з якою вона не перебувала і не перебуває в зареєстрованому шлюбі, але з якою вона веде спільне господарство, разом проживає і виховує дітей, право на одержання допомоги, встановленої на дітей одиноким матерям, не має.
Як наслідок, відповідачці була припинена допомога на дітей одиноким матерям з 01.11.2012 за підсумками якого ОСОБА_1 має повернути кошти в сумі - 11676 грн. 90 коп.
Пунктом 6 Порядку - 250 передбачено, що до складу сім`ї для визначення права на призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям включаються також жінка та чоловік, які проживають однією сім`єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей.
Отже, під час оформлення соціальної допомоги Відповідач подала недостовірні дані про доходи, а саме: при зверненнях за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у декларації про доходи та майновий стан осіб не було задекларовано доходи ОСОБА_6 з яким Відповідачка проживала однією сім`єю, не перебувала у шлюбі, але мала спільну дитину.
Як наслідок, ОСОБА_1 була припинена соціальна допомога з 01.12.2014 за підсумками якого вона має повернути кошти в сумі 16333,35 грн.
Відповідно до п. 49 Порядку - 1751 суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
Пунктом 28 Порядку - 250 передбачено, що якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Однак, у ході проведення претензійної роботи ОСОБА_1 не виявила бажання повертати суму боргу добровільно.
Відповідачу було направлено листи-повідомлення з пропозицією повернути безпідставно отримані бюджетні кошти на рахунок департаменту в добровільному порядку (лист від 09.10.2018, 06.11.2018). До цього часу, належна до повернення сума боргу в розмірі 28010 грн. 25 коп., не повернута.
Що стосується посилання відповідача та її представника нате, що виплата допомоги на дітей одиноким матерям проводилася лише у період з 01.06.2014 по 30.09.2015 та доказів виплати вказаної допомоги у період з 01.11.2012 по 31.05.2014 та з 01.10.2015 по 31.12.2015 не надано, так само як і не надано доказів виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у період з 01.10.2015 по 31.03.2016, суд зазначає, що доказами на підтвердження отримання відповідачем допомоги на дітей одиноким матерям на доньку ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та доказами на підтвердження отримання відповідачем державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям є: заяви відповідача на отримання допомоги одиноким матерям, заяви відповідача на отримання допомоги малозабезпеченим сім`ям, відповідні рішення про призначення даних допомоги та розрахунок переплати допомоги в якому зазначено в які періоди та які суми грошових коштів отримала відповідач.
Крім того суд вважає безпідставними посилання відповідачки та її представника на невірне трактування позивачем преюдиційних фактів, зазначених в ухвалі Зарічного районного суду м. Суми від 13.06.2018 р. та рішенні Ковпаківського районного суду м. Суми від27.01.2016 р., оскільки обставини спільного проживання відповідача однією сім`єю з ОСОБА_5 та те, що останній є батьком її доньки ОСОБА_3 , встановлені вищевказаними рішеннями суду та, відповідно до ст.82 ЦПК України, не доказуються при розгляді іншої справи.
Таким чином, суд вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради суму надміру виплаченої допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 11676, 90 грн. та суму державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у розмірі 16333,35 грн.
На підставі ст.141 ЦПК України, з відповідача належить стягнути на користь позивача 1921,00 грн. судового збору сплаченого при подачі позову до суду.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 7, 8, 10, 12, 13, 137, 141, 258-260, 263-265 ЦПК України, ст. 1212 ЦК України, ст.ст.1, 4, 7, 13,22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» від 21.11.1992 р. №2811-ХІІ, Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого Постановою КМУ від 27.12.2001 № 1751, -
ухвалив:
Позовну заяву Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення допомоги на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради суму надміру виплаченої допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 11676 (одинадцять тисяч шістсот сімдесят шість) грн. 90 коп. (код 26440890, МФО 837013, ГУДКУ в Сумській області р/р 35410069025712), та суму державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у розмірі 16333 (шістнадцять тисяч триста тридцять три) грн. 35 коп. (код 26440890, МФО 837013, ГУДКУ в Сумській області р/р 35414065025712).
Стягнути з ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , на користь Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради (код 26440890, МФО 837013, ГУДКУ в Сумській області р/р 35412001025712) судовий збір сплачений при подачі позову до суду в розмірі 1921,00 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Сумського апеляційного суду через Ковпаківський районний суд м. Суми. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення виготовлено 09.12.2019 р.
Суддя Б.В. Хитров