
Справа № 265/962/19
Провадження № 2/265/779/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(заочне)
05 грудня 2019 року місто Маріуполь
Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі:
головуючого судді Костромітіної О.О.,
за участю секретаря Хайтулової Я.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Маріуполі Донецької області цивільну справу за позовом Маріупольської міської ради Донецької області до ОСОБА_1 про звільнення самовільно зайнятої ділянки та приведення її до придатного для використання стану,
В С Т А Н О В И В:
14 лютого 2019 року Маріупольська міська рада звернулася з позовом до відповідача ОСОБА_1 про звільнення самовільно займаної ділянки та приведення її до придатного для використання стану. В обґрунтування заявлених вимог посилалася на те, що 08.09.2017 року начальником відділу контролю за використанням земель управління земельних відносин Маріупольської міської ради було проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства України відповідачем, про що складено відповідний акт. Відповідно до складеного акту ОСОБА_1 самовільно зайняв та використовує земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1 , площею 0,0052 га, під розміщення металевої споруди (складу), що є порушенням ст.ст.125,126,211,211 Земельного кодексу України. З метою належного повідомлення відповідача про необхідність усунення виявлених порушень, відповідачу направлено вказівку (попередження) від 08.09.2017 року № 120/2017 з пропозицією усунути виявлені порушення земельного законодавства в десятиденний строк. 20.09.2017 року та 13.02. 2019 року відділом контролю за використанням земель управління земельних відносин Маріупольської міської ради було повторно проведені перевірки дотримання вимог земельного законодавства України відповідачем, про що було складено відповідні акти. Відповідно до зазначених актів, відповідачем не були усунені виявлені порушення, та він продовжує використовувати земельну ділянку. У зв`язку з викладеним позивач просить зобов`язати відповідача звільнити самовільно зайняту земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1 , площею 0,0052 га під розміщення металевої споруди (складу) із земель житлової та громадської забудови шляхом демонтажу споруди та витрати по сплаті судового збору покласти на відповідача.
Ухвалою Орджонікідзевського районного суду м. Маріуполя від 15 лютого 2019 року відкрито провадження по справі та призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою Орджонікідзевського районного суду м. Маріуполя від 16 липня 2019 року підготовче провадження по справі закрито та справу призначено до судового розгляду.
Представник позивача Драпак Е.О, яка діє на підставі довіреності, у судове засідання не з`явилася, надавши до суду заяву з проханням розглядати справу за її відсутності, позовні вимоги підтримує у повному обсязі, просить їх задовольнити.
Відповідач ОСОБА_1 у відкрите судове засідання не з`явився за невідомих суду причин повторно, про час та місце слухання справи повідомлявся своєчасно та належним чином за місцем реєстрації та на сайті «Судова влада».
Зі згоди представника позивача, суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, відповідно до ст. 280 ЦПК України, згідно з якою у разі неявки в судове засідання відповідача, який був належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, не з*явився в судове засідання без повідомлення причин та який не подав відзив, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.
Суд дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Стаття 13 Конституції України визначає,що від імені Українського народу право власника здійснюють органи державної влади і органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.
Відповідно до ст. ст. 142 Конституції України, до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, окрім інших об`єктів, належить земля, управління якою здійснює територіальна громада через органи місцевого самоврядування в межах їх повноважень шляхом ухвалення рішень. Права органів самоврядування захищаються в судовому порядку.
Відповідно до ст. 12 Конституції України, до повноважень міських рад у галузі земельних відносин на території міст належить надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності, а також передача земельних ділянок у власність громадян та юридичних осіб.
Згідно зі ст. 78 ЗК України, земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.
Відповідно до ст. 83 ЗК України, землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» самовільне зайняття земельних ділянок - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Відповідно до ст. 386 ЦК України, держава забезпечує рівний захист прав усіх суб`єктів права власності. Власник, який має підстави передбачати можливість порушення свого права власності іншою особою, може звернутися до суду з вимогою про заборону вчинення нею дій, які можуть порушити його право, або з вимогою про вчинення певних дій для запобігання такому порушенню.
Вимоги ст. 387 ЦК України, передбачають право власника на витребування свого майна від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним.
Судом встановлено, що згідно акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 08 вересня 2017 року, Управлінням земельних відносин Маріупольської міської ради було встановлено, що ОСОБА_1 самовільно зайнята та використовується земельна ділянка із земель житлової та громадської забудови за адресою: АДРЕСА_1 під розміщення металевої споруди (складу), загальною площею 0,0052 га, що є порушенням ст.ст.125, 126, 211, 212 Земельного кодексу України.
На підставі виявленого порушення відповідачем норм земельного законодавства було винесено вказівку (попередження) № 120/2017 від 08.09.2017 року про необхідність усунення виявлених за актом від 08.09.2017 року порушень з боку ОСОБА_1 , якого було зобов`язано усунути вказані порушення земельного законодавства у 10-денний строк.
Натомість перевіркою від 20.09.2017 року дотримання вимог земельного законодавства відділом контролю за використанням земель управління земельних відносин Маріупольської міської ради на підставі акту від 20.09.2017 року було виявлено, що ОСОБА_1 вимоги вказівки (попередження) від 08.09.2017 року № 120/2017 не виконав, оскільки земельна ділянка по АДРЕСА_1 , площею 0,0052 га не звільнена та до придатного для використання стану не приведена.
Суд звертає увагу, що відповідачем не надано суду жодного доказу в підтвердження факту правомірності користування самовільно зайнятою земельною ділянкою за адресою: АДРЕСА_1 .
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» установлено, що у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності, тому суд приходить до висновку, що земельна ділянка, на якій збудована огорожа відповідачів є власністю територіальної громади м. Маріуполя.
Згідно зі ст. ст. 116, 124-126 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, шляхом укладення договору оренди земельної ділянки та його державної реєстрації або отримання документа, підтверджуючого право власності чи постійного користування земельною ділянкою після його державної реєстрації.
Крім того, відповідно до ст. 125 ЗК України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідно до статті 212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або земле користувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель та споруд, здійснюється за рахунок громадян, які самовільно зайняли земельні ділянки.
З урахуванням того, що у відповідача відсутні правовстановлюючі документи на земельну ділянку, на якій збудована металева споруда, суд дійшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог Маріупольської міської ради до ОСОБА_1 про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки, внаслідок чого задовольняє позовні вимоги.
Крім того, відповідно до п.1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України, у зв`язку із задоволенням позову суд стягує з відповідача на користь Маріупольської міської ради витрати по сплаті судового збору за подачу позовної заяви у розмірі 1921 гривень.
На підставі вищевказаного, керуючись ст.ст. 141, 259, 263-265, 280-282 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Маріупольської міської ради Донецької області до ОСОБА_1 про звільнення самовільно зайнятої ділянки та приведення її до придатного для використання стану, задовольнити.
Зобов`язати ОСОБА_1 звільнити самовільно зайняту земельну ділянку в АДРЕСА_1 , площею 0,0052 га, під розміщення металевої споруди (складу) із земель житлової та громадської забудови шляхом демонтажу споруди.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Маріупольської міської ради витрати по сплаті судового збору за подачу позовної заяви у розмірі у розмірі 1921 гривень.
Заочне рішення може бути переглянуто Орджонікідзевським районним судом міста Маріуполя за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення, заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в апеляційному порядку.
Позивачем рішення суду може бути оскаржено до Донецького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Орджонікідзевський районний суд м.Маріуполя протягом тридцяти днів з дня складення рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 05 грудня 2019 року.
Відомості про сторони по справі:
Позивач: Маріупольська міська рада, юридична адреса: Донецька область, місто Маріуполь, проспект Леніна 70, код ЄДРПОУ 33852448.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .
Суддя О.О.Костромітіна