Рішення № 86172258, 06.12.2019, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.12.2019
Номер справи
320/3109/19
Номер документу
86172258
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 грудня 2019 року № 320/3109/19

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Леонтовича А.М.

розглянув в порядку письмового провадження у м. Києві за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Техкомплект»доГоловного управління ДФС у Київській областіпропро скасування податкового повідомлення-рішення №0019055605 від 04.03.2019в с т а н о в и в:

I. Зміст позовних вимог

До Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Техкомплект» з позовом до Головного управління ДФС у Київській області, у якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0019055605 від 04.03.2019.

ІІ. Позиція позивача та заперечення відповідача

Позовні вимоги мотивовані безпідставністю висновків контролюючого органу, викладених в акті перевірки №96/10-36-56-05/20616482 від 23.01.2019 про результати камеральної перевірки позивача з питань дотримання вимог податкового законодавства за грудень 2018 року, на підставі якого відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення №0019055605 від 04.03.2019.

До Позивача застосовано штраф у розмірі 10 % на загальну суму 601 574,75 грн.

Позивачем порушені ст.49 п.49.18, пп.49.18.1 та ст.203 п.203.1 Податкового кодексу України (далі - ПК України).

Позивач стверджує, що своєчасно вжив всіх залежних від нього дій для отримання квитанцій №1 в день направлення податкових накладних на реєстрацію в ЄРПН, тобто 15.01.2019 та не повинно нести відповідальність за неналежну роботу програмного забезпечення ДФС - перенавантаження серверу ДФС, внаслідок чого квитанції №1 несвоєчасно надійшли від Відповідача до електронного кабінету ТОВ «Техкомплект».

Зазначає, що протягом операційного дня 15.01.2019 (з 8-00 по 20-00) квитанція №1 про прийняття або не прийняття зазначених відправлених податкових накладних не повернулась, а 16, 17, 21, 22 січня 2019 року.

Підхід контролюючого органу до визначення строку реєстрації податкових накладних не відповідає приписам п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, а тому податкове повідомлення-рішення №0019055605 від 04.03.2019 на загальну суму штрафу 601 574,75 грн. вважає неправомірним та таким, що підлягає скасуванню.

Зауважує, що чистий прибуток підприємства за 2018 рік становить 339 700,00 грн., а розмір штрафу, застосованого до ТОВ «Техкомплект» Головним управлінням ДФС у Київській області - 601 574,75 грн., що майже в два рази перевищує прибуток підприємства за 2018 рік.

Просить позов задовольнити.

Відповідач позов не визнав, у відзиві на позов зазначив, що посадові особи контролюючого органу при проведенні камеральної перевірки Позивача та оформленні її результатів діяли у межах встановлених строків в межах та у спосіб передбачений Податковим кодексом України. Податкове повідомлення-рішення №0019055605 від 04.03.2019 відповідає вимогам чинного законодавства.

Позивач недотримався вимог пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України в частині граничних термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН.

Просить відмовити в задоволенні позову повністю.

ІІІ. Процесуальні дії суду у справі

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 25.06.2019 відкрито спрощене провадження в адміністративній справі №320/3109/19 та призначено справу до судового розгляду.

В судове засідання 18.07.2019 сторони не з`явились, хоча були належним чином повідомлені про дату, час, місце проведення судового засідання.

Від представника Позивача надійшло клопотання про здійснення розгляду справи у порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 3 ст. 194, ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України протокольною ухвалою 18.07.2019 суд на місці ухвалив подальший розгляд справи здійснювати у порядку письмового провадження.

IV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин

ТОВ «Техкомплект» зареєстровано як юридична особа 24.02.1998, має статус платника податку на додану вартість (а.с. 104 - 110).

Як вбачається з матеріалів справи 15.01.2019 року ТОВ «Техкомплект» в програмному забезпеченні «М.Е.Dос» відправило до Державної податкової служби України на реєстрацію податкові накладні: № 33 від 19.12.2018, податкову накладну № 35 від 21.12.2018, податкову накладну № 38 від 26.12.2018, податкову накладну № 39 від 26.12.2018, податкову накладну № 40 від 26.12.2018, податкову накладну № 19 від 26.12.2018, податкову накладну № 47 від 28.12.2018, податкову накладну № 20 від 21.12.2018, податкову накладну № 48 від 29.12.2018, податкову накладну № 46 від 27.12.2018, податкову накладну № 44 від 27.12.2018, податкову накладну № 52 від 28.12.2018, податкову накладну № 12 від 22.12.2018, податкову накладну № 13 від 22.12.2018, податкову накладну № 36 від 26.12.2018, податкову накладну № 21 від 22.12.2018, податкову накладну № 43 від 26.12.2018, податкову накладну № 32 від 19.12.2018, податкову накладну № 2 від 29.12.2018, податкову накладну № 41 від 26.12.2018, податкову накладну № 45 від 28.12.2018 (а.с. 48 - 60).

Судом встановлено, що 15.01.2019 Державна фіскальна служба України повідомила на своєму офіційному сайті (http://sfs.gov.ua/media-tsenter/novini/364075.html), що у зв`язку з перенавантаженням серверу ДФС та необхідністю своєчасного прийому податкових накладних/розрахунків коригування, запити щодо отримання відомостей з ЄРПН обробляються із затримкою в часі (а.с. 46).

Квитанції № 1 про прийняття податкових накладних, почали приходити в програмному забезпеченні «М.Е. Dос» у період з 16.01.2019 по 22.01.2019. Так, по податкових накладних № 2 від 29.12.2018р., № 21 від 22.12.2018р., № 43 від 26.12.2018р., № 44 від 27.12.2018р., № 45 від 28.12.2018р., № 32 від 19.12.2018р., № 52 від 28.12.2018р., № 41 від 26.12.2018р.- квитанції № 1 містять відомості про прийняття зазначених накладних на центральному рівні Державної податкової служби України 15.01.2019р. По податкових накладних № 33 від 19.12.2018р., № 35 від 21.12.2018р., № 20 від 21.12.2018р., № 38 від 26.12.2018р., № 40 від 26.12.2018р. № 19 від 26.12.2018р., № 36 від 26.12.2018р., № 46 від 27.12.2018р., № 47 від 28.12.2018р., № 13 від 22.12.2018р. - квитанції № 1містять відомості про прийняття зазначених накладних на центральному рівні Державної податкової служби України 16.01.2019р. По податкових накладних № 48 від 29.12.2018р. та № 12 від 22.12.2018р. - квитанції № 1 містять відомості про прийняття зазначених накладних на центральному рівні Державної податкової служби України 21.01.2019р. (а. с. 61-84).

Відповідачем було проведено камеральну перевірку та складено Акт №96/10-36-56-05/20616482 від 23.01.2019 (далі - Акт перевірки) (а.с. 14-17)..

В Акті перевірки зазначено що ТОВ «Техкомплект» порушено п.201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, тобто не дотримано граничних термінів реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних.

04.02.2019 на Акт перевірки ТОВ «Техкомплект» були подані заперечення (а.с. 18-22).

18.02.2019 за результатами розгляду заперечення, ГУ ДФС у Київській області скасовано висновки, викладені в Акті перевірки в частині несвоєчасної реєстрації розрахунку коригування від 29.12.2018 року № 2 на суму штрафної санкції 7 290,0 гривень, та доходить висновку, що сума штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних від 04.12.2018 №6, від 19.12.2018 № 33, від 21.12.2018, №№ 20, 35, від 22.12.2018 №№ 12,13, від 26.12.2018 №№ 38, 40, 39, 36, 19, від 27.12.2018 № 46, від 28.12.2018 №47, від 29.12.2018 №48 відповідно до п.120-1 ст. 120-1 Податкового кодексу становить 601 574,75 грн та підлягає застосуванню (а.с. 23-28).

На підставі Акту перевірки винесено податкове повідомлення-рішення №0019055605 від 04.03.2019 (а.с. 39-41).

29.03.2019 зазначене податкове повідомлення - рішення №0019055605 було оскаржене, що вбачається зі скарги № 021 (а.с. 29-33).

Рішенням від 24.05.2019 року Державної фіскальної служби України про результати розгляду скарги ППР ГУ ДФС у Київській області №0019055605 від 04.03.2019 залишено без змін, а скаргу - без задоволення (а.с. 34-36).

Позивач надав письмові пояснення до позову та просив долучити докази до матеріалів справи, а саме скриншоти (знімки екрана, отримані пристроєм, що показують те, що бачить користувач на екрані монітора), які додатково підтверджують факт відправки ТОВ «Техкомплект» податкових накладних до ЄРПН 15.01.2019 року (а.с. 202-236)..

Не погоджуючись з рішенням Державної фіскальної служби України ТОВ «Техкомплект» звернулося з позовом до суду.

V. Норми права, які застосував суд

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Підпунктом 16.1.3 п. 16.1 ст. 16 ПК України встановлено, що платник податків зобов`язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Відповідно до п. 201.1 ст. 201 вказаного Кодексу на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Для платників податку в разі здійснення постачання товарів/послуг, постачання яких має безперервний або ритмічний характер, встановлені особливі терміни складання податкової накладної (пп.201.4. ст. 201 ПК України).

Згідно з п. 11 підрозд. 2 розд. ХХ «Перехідні положення» Кодексу з 1 лютого 2015 року реєстрації в ЄРПН підлягають всі податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних (у тому числі які не надаються покупцю, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування) незалежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.

Відповідно до пп.14.1.60 п.14.1 ст.14 ПК України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Згідно з абз.1 п. 201.10 ст. 201 вказаного Кодексу при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.

Граничні строки реєстрації податкової накладної встановлені п. 201.10 ст. 201 вказаного Кодексу, відповідно до якого реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з Кодексом.

Відповідно до п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі, зокрема 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів.

Форма податкової накладної та Порядок заповнення податкової накладної затверджені наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307. Положеннями цих нормативних правових актів визначені вимоги до змісту та форми податкових накладних, до кожної із граф та розділів.

Зміст та форма податкових накладних не є спірним в цій справі.

Податкові накладні/розрахунки коригування до них позивачем подавалися до контролюючого органу в електронному вигляді на підставі договору від 30.11.2017 № 522002 про визнання електронних документів.

У зв`язку із закінченням строку дії кваліфікованого сертифікату відкритого ключа та отриманням нового позивач мав подати заяву про приєднання до такого договору.

Щодо приєднання позивача до договору від 30.11.2017 № 522002 про визнання електронних документів

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про електронний цифровий підпис» електронний цифровий підпис за правовим статусом прирівнюється до власноручного підпису (печатки) у разі, якщо: електронний цифровий підпис підтверджено з використанням посиленого сертифіката ключа за допомогою надійних засобів цифрового підпису; під час перевірки використовувався посилений сертифікат ключа, чинний на момент накладення електронного цифрового підпису; особистий ключ підписувача відповідає відкритому ключу, зазначеному у сертифікаті.

Статтею 14 Закону України від 22 травня 2003 року № 851-IV «Про електронні документи та електронний документообіг» (далі - Закон № 851-IV) визначено, що електронний документообіг здійснюється відповідно до законодавства України або на підставі договорів, що визначають взаємовідносини суб`єктів електронного документообігу.

Розділом II Порядку № 557 визначені загальні вимоги щодо електронного документообігу.

Відповідно до п. 1 розд. ІІ Порядку № 557 електронний документообіг здійснюється відповідно до законодавства та на підставі Договору, що визначає взаємовідносини суб`єктів електронного документообігу.

Згідно з п.п.8 - 10 розд. ІІ Порядку № 557 у разі якщо адресатом є контролюючий орган, після надходження електронного документа здійснюється його автоматизована перевірка.

Автоматизована перевірка здійснюється у день надходження або не пізніше наступного робочого дня, якщо електронний документ надійшов після закінчення операційного дня або за 1 годину до його закінчення.

Автоматизована перевірка електронного документа включає: перевірку правового статусу ЕЦП шляхом встановлення чинності посиленого сертифіката ключа підписувача на час підписання електронного документа та відповідності особистого ключа підписувача відкритому ключу, зазначеному у посиленому сертифікаті. При цьому дата та час накладення ЕЦП встановлюються за даними позначки часу, отриманої підписувачем від АЦСК в момент підпису, а чинність посиленого сертифіката на цей момент встановлюється за даними відповідного онлайн-сервісу АЦСК (OCSP) та/або даними актуальних списків відкликаних сертифікатів (CRL) зазначеного АЦСК; перевірку обов`язковості та послідовності накладення на електронний документ ЕЦП підписувачів та електронної печатки (за наявності) у встановленому порядку; перевірку відповідності електронного документа затвердженому формату (стандарту); перевірку наявності обов`язкових реквізитів; перевірку наявності Заяви про приєднання до Договору; перевірку дії Договору.

Пунктом 11 розд. ІІ Порядку № 557 визначено, що перша квитанція надсилається автору електронного документа протягом двох годин з часу його отримання контролюючим органом, в іншому разі - протягом перших двох годин наступного операційного дня.

У першій квитанції, що формується за результатами автоматизованої перевірки, зазначеної у пункті 10 цього розділу, повідомляється про результати такої перевірки. У разі негативних результатів автоматизованої перевірки у першій квитанції повідомляється про неприйняття електронного документа із зазначенням причин, у такому випадку друга квитанція не формується. На першу квитанцію накладається електронна печатка контролюючого органу, здійснюється її шифрування та надсилання автору електронного документа. Другий примірник першої квитанції в електронному вигляді зберігається в контролюючому органі.

Якщо автору протягом встановленого строку після відправки електронного документа не надійшла перша квитанція, електронний документ вважається не одержаним адресатом.

Відповідно до п. 12 розд. ІІ Порядку № 557 не пізніше наступного робочого дня з моменту формування першої квитанції, якщо інше не встановлено законодавством та цим Порядком, формується друга квитанція.

Друга квитанція є підтвердженням про прийняття (реєстрацію) або повідомленням про неприйняття в контролюючому органі електронного документа. В другій квитанції зазначаються реквізити прийнятого (зареєстрованого) або неприйнятого (із зазначенням причини) електронного документа, результати обробки в контролюючому органі (дата та час прийняття (реєстрації) або неприйняття, реєстраційний номер, дані про автора та підписувача (підписувачів) електронного документа та автора квитанції).

Відповідно до п. 14 розд. ІІ Порядку № 557 у разі наявності другої квитанції про прийняття електронного документа датою та часом прийняття (реєстрації) електронного документа контролюючим органом вважаються дата та час, зафіксовані у першій квитанції.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246.

VI. Оцінка суду

Відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає ПК України.

Відповідно до п.200.1 ст. 200 Податкового кодексу України (далі - ПК України) сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов`язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Згідно п.201.10 ст.201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Порядок №1246), який визначає механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Реєстр).

Як визначено пунктами 2, 3 Порядку №1246, операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації. Операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.

Згідно з пунктом 4 Порядку №1246 до Реєстру вносяться відомості щодо податкових накладних та/або розрахунків коригування, які прийняті до Реєстру та підлягають реєстрації, реєстрацію яких зупинено, а також щодо яких у встановленому порядку прийнято рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації.

Відповідно до пункту 5 Порядку №1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування приймаються до Реєстру у разі дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктами 200-1.3, 200-1.9 статті 200-1 та пунктами 201.1, 201.10 і 201.16 статті 201 Кодексу, а також з урахуванням Законів України «Про електронний цифровий підпис», «;Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Пунктом 11 Порядку №1246 обумовлено, що після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «;Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.

Згідно з пунктом 12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «;Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (пункт 13 Порядку №1246).

Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС (пункт 14 Порядку №1246).

У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття (пункт 15 Порядку №1246).

З аналізу вказаних норм слідує, що строки, визначені для реєстрації податкових накладних, встановлені у календарних днях, при цьому право платника податку для реєстрації податкових накладних пов`язане виключно з операційним днем, який відповідно до Порядку №1246 триває з 8-ї до 20-ї години. Разом з тим, податковий орган в будь-якому випадку зобов`язаний протягом операційного дня надіслати платнику податку одну з квитанцій: або про прийняття податкової накладної, або про її неприйняття із зазначенням відповідних причин, або зупинення реєстрації податкової накладної. Разом з тим, якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Як вбачається з наявних в матеріалах справи документів, ТОВ «Техкомплект» протягом операційного дня 15.01.2019р. (з 08-00 по 20-00) квитанції № 1 (про прийняття або не прийняття податкових накладних) від Автоматизованої системи «Єдине вікно подання електронних документів» ДФС України Позивачу не надійшли.

Квитанції № 1 про прийняття податкових накладних, відправлених Позивачем на реєстрацію в ЄРПН 15 січня 2019 року, почали приходити в програмному забезпеченні «М.Е. Dос» хаотично у період з 16.01.2019 по 22.01.2019. При цьому дати формування квитанцій № 1 по податковим накладним є різними.

Вказані обставини підтверджуються скріншотами з системи М.е.Dос, за допомогою якої ТОВ «Техкомплект» відправело податкові накладні, а саме: № 33 від 19.12.2018р., № 20 від 21.12.2018р., № 35 від 21.12.2018р., № 12 від 22.12.2018р., № 13 від 22.12.2018р., № 19 від 26.12.2018р., № 38 від 26.12.2018р., № 36 від 26.12.2018р., № 39 від 26.12.2018р., № 40 від 26.12.2018р., № 46 від 27.12.2018р., № 47 від 28.12.2018р., № 48 від 29.12.2018р., до ЄРПН 15 січня 2019 року.

ТОВ «Техкомплект» подало на реєстрацію вказані вище податкові накладні, тобто, підприємством було виконано свій обов`язок щодо відправлення на реєстрацію податкової накладної в ЄРПН вчасно в межах встановленого ПК України строку.

Отже, у зв`язку з неотриманням позивачем 15.01.2019 протягом операційного дня квитанції про прийняття або неприйняття податкової накладної, така на підставі п. 201.10 ст. 201 ПК України вважається своєчасно зареєстрованою, а тому відсутні підстави для застосування штрафних санкцій у розмірі згідно з оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням.

Аналогічна правова позиція вказана у постановах Верховного Суду від 23.01.2018 по справі №806/832/17, від 22 листопада 2018 року по справі №813/815/18.

Суд також враховує інформацію з офіційного сайту ДФС (http://sfs.gov.ua/media-tsentr/novini/364075.html), де зазначено текст наступного змісту: «До уваги шановні платники! 15.01.2019 Прес-служба Державної фіскальної служби України повідомляє, що у зв`язку із перенавантаженням серверу ДФС та необхідністю своєчасного прийому податкових накладних/розрахунків коригування, запити щодо отримання відомостей з ЄРПН обробляються із затримкою в часі. Просимо вибачення за тимчасові незручності.».

Відповідно до Наказу №557 від 06.06.2017 "Про затвердження Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами" автор електронного документу зобов`язаний надсилати контролюючому органу електронні документи у форматі (стандарті), затвердженому у встановленому порядку, з дотриманням вимог щодо реєстрації ЕЦП, а контролюючий орган зобов`язаний забезпечувати приймання електронних документів автора у строки, визначені законодавством, та їх обробку та забезпечувати відправлення квитанцій на електронну адресу автора.

Таким чином, саме на ДФС покладений обов`язок забезпечувати приймання направлених платником податків накладних.

У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 18.01.2018 по справі №804/5153/17, зазначено, що у разі вчинення платником податку з метою своєчасної реєстрації податкової накладної всіх необхідних дій, натомість її реєстрація була здійснена з порушенням граничного терміну з незалежних від платника податку причин, то в такому разі відсутні підстави для застосування штрафу за порушення граничних термінів реєстрації податкової накладної.

Також, у постанові Верховного Суду від 14 лютого 2019 року по справі №809/1040/17 також вказано, що оскільки позивачем вчасно, у встановлені пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України строки здійснені визначені цією статтею та Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних дії з реєстрації податкових накладних, однак невчасна їх реєстрація у Єдиному реєстрі податкових накладних сталась не з вини позивача, то це не може бути підставою для притягнення його до відповідальності за порушення строку реєстрації податкових накладних у вигляді штрафу, передбаченого у статті 120-1 Податкового кодексу України.

Враховуючи, що у спірному випадку реєстрація податкових накладних також відбулась з порушенням строку не з вини позивача, це не може бути підставою для притягнення його до відповідальності, а відтак висновок контролюючого органу про застосування штрафних санкцій за вказаний період є неправомірним, адже ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу.

Суд також зазначає, що відповідачем у відзиві на позовну заяву та в жодному доказі наданому відповідачем до суду, не спростовано твердження позивача щодо своєчасної реєстрації податкових накладних. З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позивач 15.01.2019 вчинив усі необхідні та залежні від нього дії щодо надсилання на реєстрацію спірних податкових накладних у строк визначений Податковим кодексом України.

Оскільки позивач вчасно направив податкові накладні - 15.01.2019 позивач зобов`язаний отримати вказані податкові накладні у той же день, але цього не сталось через перевантаження серверу ДФС.

Тому позивач у своїх діях не допустив податкового правопорушення, яке полягає у порушенні граничних термінів реєстрації податкових накладних.

Відповідачем не надано достатніх та належних доказів правомірності застосування штрафних санкцій до платника податків при прийнятті спірного податкового повідомлення-рішення.

Вчасна реєстрація податкових накладних не відбулася через перенавантаження серверу ДФС.

Позивач не може бути притягнутий до відповідальності за порушення граничних термінів реєстрації податкової накладної, тому що ним вчинено всі залежні від нього дії щодо реєстрації податкових накладних в межах встановлених Податковим кодексом України строків.

Відсутність вини платника податків, яка є необхідною складовою податкового правопорушення, свідчить про протиправність застосування штрафних (фінансових) санкцій оскаржуваним податковим повідомленням - рішенням №0019055605 від 04.03.2019.

VII. Висновок суду

Таким чином, на підставі ст. 8 КАС України, згідно якої, усі учасники адміністративного процесу є рівними та ст. 9 КАС України, згідно якої розгляд і вирішення справ у адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, з`ясувавши обставини у справі, перевіривши всі доводи і заперечення сторін та надавши правову оцінку наданим доказам, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Приписами статті 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 3 ст. 90 КАС України, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

З урахуванням вищенаведеного, суд приходить до висновку, що що відповідач під час винесення спірного податкового повідомлення-рішення №0019055605 від 04.03.2019 діяв не на підставі та у спосіб, передбачений чинним законодавством, відтак позовні вимоги підлягають задоволенню.

VIIІ. Розподіл судових витрат

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Під час звернення до суду позивачем був сплачений судовий збір у розмірі 9 023,63 грн, що підтверджується платіжним дорученням від 20.06.2019 №1088.

Сплачений позивачем судовий збір підлягає відшкодуванню йому у повному обсязі за рахунок відповідача.

Доказів понесення позивачем інших витрат, пов`язаних з розглядом справи, матеріали справи не містять.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області №0019055605 від 04.03.2019 штрафних санкцій на суму 601 574,75 (шістсот одна тисяча п`ятсот сімдесят чотири) грн.

3. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Техкомплект» (ідентифікаційний код 20616482, місцезнаходження: 08004, Київська область, Макарівський р-н, вул.Київська, 43/2) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Київській області (ідентифікаційний код 39393260, місцезнаходження: 03680, м. Київ, вул. Народного Ополчення, 5а) судові витрати у розмірі 9 023,63 (дев`ять тисяч двадцять три) грн. 63 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Леонтович А.М.

Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення - 06 грудня 2019 р.