
Справа № 676/5833/19
Номер провадження 2/676/2289/19
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 грудня 2019 року м. Кам`янець - Подільський
Кам`янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області в складі:
головуючого-судді Бондаря О.О.
за участю секретаря Маневич І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Хмельницькгаз» , Товариства з обмеженою відповідальністю «Хмельницькгаз збут» про захист прав споживача, про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії –
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулася до суду з позовом до Публічного акціонерного товариства «Хмельницькгаз», Товариства з обмеженою відповідальністю «Хмельницькгаз збут» про захист прав споживача, про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовує тими обставинами, що на позивача оформлений особовий рахунок № НОМЕР_1 , індивідуальний лічильник газу в квартирі не встановлений. З січня 2017 відповідачі почали здійснювати облік спожитого газу не за передбаченими законодавством нормами споживання, а за показниками лічильника , встановленого ПАТ «Хмельницькгаз» з власної ініціатив на весь багатоквартирний будинок. Позивач вважає такі дії відповідачів щодо нарахування плати за спожитий газ (за в період з жовтня 2016 року до 15.03.2017 року) на підставі показів загально будинкового газового лічильника такими, що порушують її права, як споживача, ставили її в нерівні умови в порівнянні з тими споживачами, в помешканнях яких, встановлені індивідуальні лічильники газу у т. ч. і за рахунок ПАТ «Хмельницькгаз».
Просить визнати незаконними, вчинені протягом періоду з січня 2017 року до 11.06.2019 року дії відповідачів щодо нарахування Позивачу обсягу та плати за спожитий газ у квартирі АДРЕСА_1 за показниками загально будинкового газового лічильника; зобов`язати Відповідачів здійснити Позивачеві за його особовим рахунком № НОМЕР_1 повний перерахунок плати за газ за період з січня місяця 2017 року до моменту прийняття рішення судом, виходячи із діючих протягом вказаного періоду норм споживання газу для громадян, в квартирах яких не встановлені індивідуальні газові лічильники; заборонити Відповідачам проводити розрахунки вартості споживання газу споживачем квартири АДРЕСА_1 за показами загально будинкового лічильника.
Судом в зв`язку зі зміною назви ПАТ «Хмельницькгаз» на Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Хмельницькгаз» було визнано належним відповідачем Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Хмельницькгаз».
Позивач в судовому засіданні позов підтримала, посилаючись на обставини , вказані в позовній заяві. Крім того пояснила. що вона тривалий час перебуває на дачі і тому газом користується рідко. Крім того вона воду для приготування чаю підігріває в електрочайнику а продукти харчування розігріває в мікрохвильовій печі. Однак їй доля сплати приходять рахунки за оплату послуг за послуги з газопостачання, які вина не використовує.
Представник відповідачів ОСОБА_2 в судовому засіданні позов не визнала і пояснила, що у ТОВ «Хмельницькгаз збут» відсутні права змінювати обсяги споживання природного газу, так як ТОВ «Хмельницькгаз збут» на підставі даних оператора ГРМ (ПАТ «Хмельницькгаз») про об`єм газу проводить нарахування споживачу за надану послугу з газопостачання. Тому всі питання щодо обсягу спожитого газу відносяться до компетенції оператора ГРМ. У разі незгоди власника квартири (будинку) розраховуватись за спожитий газ за показаннями будинкового вузла обліку на будинок (групу будинків) він може встановити квартирний лічильник газу (вузол обліку) окремо на квартиру (будинок) за власні кошти.
ПАТ «Хмельницькгаз» , правонаступником якого є Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Хмельницькгаз» вправі був встановити загальнобудинковий лічильник газу і Закон не покладав на ПАТ «Хмельницькгаз» ( на момент встановлення загальнобудинкового лічильника) обов`язку невідкладного, безоплатного встановлення індивідуального газового лічильника у квартирі позивача. Порядок проведення розрахунків в умовах використання загальнобудинкового ВОГ встановлено Тимчасовим положенням про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання загальнобудинкового вузла обліку, згідно якого визначаються обсяги спожитого мешканцями будинку (будинків) природного газу, обладнаного будинковим вузлом обліку. У позивача фактичний об`єм споживання визначається за показаннями загальнобудинкового лічильника газу, а тому нарахування за нормами споживання не можливе. Відповідно Постанови Кабінету Міністрів України №203 від 23.03.2017 року «Про норми споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників» встановлено, що застосовуються норми споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників, а позивач лічильником газу забезпечений – загальнобудинковим. Щодо участі представників будинку у процесі контрольного зняття показника будинкового лічильника ПАТ «Хмельницькгаз» , правонаступником якого є Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Хмельницькгаз» не заперечує і не заперечувало, однак жодного звернення до Кам`янець-Подільського відділення з данного приводу не було. Договір щодо зняття показань будинкового (загальнобудинкового) вузла обліку та лічильників газу, встановлених у квартирах споживачів було укладено 25.05.2017 року та підписано представниками двох сторін: головою ОСББ «Гагарінське-65» Семенюк В.В. та керуючим Кам`янець-Подільського відділення ПАТ «Хмельницькгаз» Гаршт ОСОБА_3 .Й., узгоджено, що зняття та фіксація провадяться дистанційно і заперечень щодо цього ніяких не надходило.
Кодексом газорозподільних систем не вимагається отримання згоди окремого побутового споживача на встановлення загальнобудинкового вузла обліку природного газу на багатоквартирний житловий будинок, а балансоутримувач не може відмовити оператору ГРМ в організації та встановленні загальнобудинкового вузла обліку природного газу, якщо ці заходи здійснюються за рахунок оператора ГРМ. Таким чином, ПАТ «Хмельницькгаз» вправі встановити загальнобудинковий лічильник газу.
Типовим договором розподілу природного газу, передбачено у випадку, якщо споживач розміщений у багатоквартирному будинку, що обладнаний загальнобудинковим лічильником газу чи на групу будинків, визначення об`єму розподіленого та спожитого природного газу за споживачем здійснюється з урахуванням Тимчасового положення про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання лічильників природного газу (будинкових або на групу будинків), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2002 року №620.
При виконанні службових обов`язків по встановленню загальнобудинкового вузла обліку природного газу ПАТ «Хмельницькгаз» діяло в межах своїх прав та обов`язків, що передбачені умовами Типового договору розподілу природного газу і на виконання вимог Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу та Інвестиційної програми газорозподільного підприємства ПАТ «Хмельницькгаз» на 2016 рік. У разі незгоди з обліком газу через загальнобудинковий лічильник, позивач не позбавлений права встановити індивідуальний лічильник газу. Відповідач не має жодного відношення до встановлення тарифів на розподіл природного газу. Тариф та його структура визначається Держрегулятором НКРЕКП на підставі та в спосіб, визначений чиним законодавством України.
Заслухавши сторони, вивчивши матеріали справи в повному об`ємі, суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити.
Судом встановлено, що позивач проживає у квартирі АДРЕСА_2 , є побутовим споживачем природного газу і є власником квартири, що підтверджується копією договору дарування квартири, посвідченого приватним нотаріусом Кам`янець-Подільського міського нотаріального округу Шевчик Н.М., зареєстровано в реєстрі за №4653.
Будинок по АДРЕСА_3 знаходиться в управлінні ОСББ «Гагарінське-65», оскільки довідку про склад сім`ї позивача від 19.03.2019 року за №15 надано саме цим підприємством.
Між ПАТ «Хмельницькгаз» та ОСББ «Гагарінське-65» було врегульовано всі питання щодо зняття показань будинкового вузла обліку та лічильників газу, установлених в квартирі, а також забезпечення можливості проведення монтажу, збереження та здійснення експлуатації будинкового вузла обліку, що вбачається з копії договору щодо зняття показань будинкового (загальнобудинкового) вузла обліку та лічильників газу від 25.05.2017 року та копією листа Кам`янець-Подільського відділення ПАТ «Хмельницькгаз» від 13.09.2017 року.
30.11.2016 року погоджено акт розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін з ОСББ» Гагаріна-65» в особі голови Семенюк В ОСОБА_4 , узгоджено точку вимірювання, а саме місце встановлення вузла обліку, межі експлуатаційної відповідальності.
30.11.2016 року було виконано роботи щодо встановлення загальнобудинкового вузла обліку газу на багатоквартирний будинок АДРЕСА_3 та підписано акт введення в експлуатацію системи обліку.
25.05.2017 року було укладено договір щодо зняття показань будинкового (загальнобудинкового) вузла обліку та лічильників газу, встановлених у квартирах споживачів між ПАТ «Хмельницькгаз», що і не заперечує сам позивач.
Зазначені обставини визнаються сторонами в судовому засіданні та підтверджуються письмовими доказами, які містяться в матеріалах справи.
Зі змісту положення ч. 1 ст. 2, ст. 3, ч. 1 ст. 6 ЗУ «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» випливає, що поняття лічильник охоплює як індивідуальний, так і загально будинковий вузол обліку газу.
Відповідно до ст. 3 ЗУ «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» фінансування робіт з оснащення лічильниками газу населення здійснюється за рахунок коштів суб`єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території. Крім того, аналогічний обов`язок встановлення лічильників газу перед населенням мають бюджети всіх рівнів, при цьому цей обов`язок трактується як виконання робіт і не включає фінансування таких робіт за кошти суб`єкта господарювання. Кодекс газорозподільних систем не вимагає отримання згоди окремого побутового споживача на встановлення загально будинкового вузла обліку природного газу на багатоквартирний житловий будинок, а балансоутримувач не може відмовити оператору ГРМ в організації та встановленні загально будинкового вузла обліку природного газу, якщо ці заходи здійснюються за рахунок оператора ГРМ.
Згідно з положеннями ст. 6 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), суб`єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, зобов`язані:
1) забезпечити встановлення лічильників газу:
а) для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується:
комплексно, у тому числі для опалення, - до 1 січня 2012 року;
для підігріву води та приготування їжі - до 1 січня 2016 року;
тільки для приготування їжі - до 1 січня 2018 року.
У разі не встановлення населенню у строки, зазначені у цьому підпункті, лічильників газу з вини суб`єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, припинення розподілу природного газу таким споживачам забороняється, а його облік до моменту встановлення лічильників газу здійснюється за нормами споживання, встановленими Кабінетом Міністрів України;
б) для інших споживачів - до 1 липня 2011 року;
2) припинити розподіл природного газу споживачам, які використовують природний газ без його комерційного обліку, у разі відмови таких споживачів від встановлення лічильників газу, а саме:
а) для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується:
комплексно, у тому числі для опалення, - з 1 січня 2012 року;
для підігріву води та приготування їжі - з 1 січня 2016 року;
тільки для приготування їжі - з 1 січня 2018 року;
б) для інших споживачів - з 1 липня 2011 року.
Фінансування робіт з оснащення лічильниками газу населення здійснюється за рахунок коштів газорозподільних підприємств, що передбачені в структурі тарифу за послуги розподілу природного газу.
Заходи зі встановлення загально будинкових лічильників газу було передбачено у відповідних Планах розвитку газорозподільної системи ПАТ «Хмельницькгаз» на 2016-2025 роки (постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг №413 від 24.03.2016 року), зокрема у І розділі таких планів - Інвестиційних програмах на 2016 рік.
Встановлення будинкового лічильника газу в будинку по АДРЕСА_4 було передбачено Інвестиційною програмою ПАТ Хмельницькгаз» на 2016 рік.
Правила комерційного обліку природного газу визначені Кодексом газорозподільних систем, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2494 від 30.09.2015 року.
Відповідно до глави 5 розділу ІХ Кодексу газорозподільних систем, за ініціативи балансоутримувача (управителя) або Оператора ГРМ та за їх рахунок в багатоквартирному будинку (гуртожитку) або на групу будинків (гуртожитків), мешканці яких в повному обсязі чи частково розраховуються за нормами споживання, або для цілей складання загального балансу споживання природного газу може бути організований та встановлений загальнобудинковий вузол обліку природного газу.
При цьому, балансоутримувач (управитель) не може відмовити Оператору ГРМ в організації та встановленні загальнобудинкового вузла обліку природного газу, якщо ці заходи здійснюються за рахунок Оператора ГРМ.
У разі наявності ВОГ природного газу, встановленого для ведення такого обліку в багатоквартирному будинку (гуртожитку) або на групу будинків або гуртожитків, визначення об`єму спожитого природного газу мешканцями зазначених об`єктів здійснюється відповідно до Тимчасового положення про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання загально будинкового вузла обліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2002 року N 620.
Відповідно до вказаного Тимчасового положення, обсяги спожитого мешканцями будинку (будинків) природного газу, обладнаного будинковим вузлом обліку, визначаються:
1) у будинках, де не встановлено квартирних лічильників газу, - за показаннями будинкового вузла обліку з подальшим розподілом обсягів спожитого газу між споживачами пропорційно кількості осіб, зареєстрованих у квартирі або іншому ізольованому житловому приміщенні;
2) у будинках, де крім будинкового вузла обліку частково встановлено квартирні лічильники газу: для споживачів, що мають квартирні лічильники газу, - за показаннями таких лічильників; для споживачів, що не мають квартирних лічильників газу, - за показаннями будинкового вузла обліку, з яких виключаються сумарні показання квартирних лічильників газу, встановлених у цієї групи споживачів, з подальшим розподілом такої різниці оператором газорозподільної системи між споживачами, які не мають квартирних лічильників газу, пропорційно кількості осіб, зареєстрованих у квартирі або іншому ізольованому житловому приміщенні.
У разі незгоди власника квартири (будинку) розраховуватися за спожитий газ за показаннями будинкового вузла обліку на будинок (групу будинків) він може встановити квартирний лічильник газу (вузол обліку) окремо на квартиру (будинок) за власні кошти.
На час виникнення спірних правовідносин ні Законом, ні підзаконними нормативними актами не було передбачено встановлення виключно індивідуальних лічильників газу, а визначено обов`язок суб`єкта господарювання, що здійснює розподіл природного газу на відповідній території забезпечення приладового комерційного обліку газу. Належних та допустимих доказів того, що відповідачами станом на листопад 2016 року в порушення вимог чинного законодавства було встановлено загальнобудинковий вузол обліку суду не надано.
Відповідно до ч. 2 ст. 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), розмір плати за комунальні послуги розраховується, виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку. У разі наявності засобів обліку оплата комунальних послуг здійснюється виключно на підставі їх показників на кінець розрахункового періоду згідно з умовами договору, крім випадків, передбачених законодавством.
Таким чином, згідно з вимогами цього Закону, розмір оплати спожитих комунальних послуг визначається виключно двома способами: або за лічильниками або за встановленими нормами споживання. Відповідно, безпідставним є посилання позивача на нав`язування таких умов одержання послуги, які ставлять споживача у нерівне становище порівняно з іншими споживачами, що є порушенням ст. 21 Закону України «Про захист прав споживачів».
За змістом частин першої та другої статті 207 ЦК України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах, у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони.
Крім того, Тимчасовим положенням визначено, що при знятті показань з будинкового вузла обліку можуть бути присутніми і мешканці будинку.
А тому, суд вважає, що у зв`язку з обладнанням будинку АДРЕСА_3 будинковим вузлом обліку, правомірним є визначення відповідачем обсягу спожитого позивачем природного газу в період з січня 2017 року відповідно до Тимчасового положення про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання загальнобудинкового вузла обліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2002 року N 620.
Враховуючи вищенаведене, в задоволенні позову слід відмовити.
При відмові в задоволенні позову суд також враховує, що згідно з положеннями статті 6 Закону № 3533-VI та графіками оснащення квартир і приватних будинків лічильниками газу, розробленими відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2012 року № 259-р «Деякі питання забезпечення комерційного (приладового) обліку природного газу», газорозподільні підприємства зобов`язані забезпечити встановлення лічильників газу для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується для підігріву води та приготування їжі (плита газова + газова колонка) - до 01 січня 2016 року, тільки для приготування їжі - до 01 січня 2018 року (відповідно до абзацу четвертого підпункту «а» пункту 2 частини першої статті 6 зі змінами, внесеними згідно із Законом від 21 грудня 2017 року № 2260-VIII, - тільки для приготування їжі - з 01 січня 2021 року.)
Відповідно ст.141 ЦПК України в зв`язку зі звільненням позивача від сплати судового збору при подачі позову до суду в зв`язку з обгрунтуванням позовних вимог порушенням прав позивача , як споживача послуг з газопостачання , відмовою в задоволенні позову, судові витрати в сумі 768 гривні 40 коп. віднести на рахунок держави.
На підставі викладеного, керуючись ст.. 258 – 260 , 263 – 265 ЦПК України , суд, -
В И Р І Ш И В :
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Хмельницькгаз», Товариства з обмеженою відповідальністю «Хмельницькгаз збут» про визнання незаконними, вчинені протягом періоду з січня 2017 року до 11.06.2019 року дій щодо нарахування Позивачу обсягу та плати за спожитий газ у квартирі АДРЕСА_1 за показниками загальнобудинкового газового лічильника, зобов`язання відповідачів здійснити ОСОБА_1 за її особовим рахунком № НОМЕР_1 повний перерахунок плати за газ за період з січня місяця 2017 року до моменту прийняття рішення судом, виходячи із діючих протягом вказаного періоду норм споживання газу для громадян, в квартирах яких не встановлені індивідуальні газові лічильники; заборони відповідачам проводити розрахунки вартості споживання газу споживачем квартири АДРЕСА_1 за показами загальнобудинкового лічильника відмовити.
Судові витрати в сумі 768 гривень 40 коп. віднести на рахунок держави.
На рішення може бути подана апеляційна скарга протягом 30 днів з дня складання повного рішення.
Рішення набирає законної сили в порядку , передбаченому ст. 273 ЦПК України.
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_5 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 ).
Відповідач - Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Хмельницькгаз» ( пр. Миру, 41, м. Хмельницький, 29000 , код ЄДРПОУ 05395598),
Відповідач –Товариств з обмеженою відповідальністю «Хмельницькгаз збут» ( пр. Миру, 41, м. Хмельницький, 29001, код ЄДРПОУ 39585960)
Повне рішення складено 06 грудня 2019 року.
Суддя Кам`янець-Подільського міськрайонного суду Бондар О.О