
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
про повернення позовної заяви
05 грудня 2019 року м. Київ № 640/20109/19
Cуддя Окружного адміністративного суду міста Києва Арсірій Р.О., розглянувши позовну заяву і додані до неї матеріали
за позовом ОСОБА_1
до Служби безпеки України
про визнання протиправними дій, зобов`язати вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м.Києва з позовною заявою до Служби безпеки України в якій просить :
Визнати протиправними дії Служби безпеки України та скасувати наказ начальника Департаменту контррозвідки СБ України від 18.11.2016 № 154-ос, яким підполковник ОСОБА_1 зарахований у розпорядження;
Визнати протиправними дії Служби безпеки України, які полягають у неповному нарахуванні та невиплаті військовослужбовцю ОСОБА_1 належного грошового забезпечення за період з 02.12.2016 року по сьогоднішній день в порушення вимог Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України, затвердженої" Указом Президента України № 1262/2007 від 27.12.2007 та Інструкції про грошове забезпечення та витрати компенсаційного характеру військовослужбовців Служби безпеки України, затвердженої Наказом СНУ № 35/ДСК від 23.01.2008;
Зобов`язати Служби безпеки України нарахувати відповідно до вимог Інструкції про грошове забезпечення та витрати компенсаційного характеру військовослужбовців Служби безпеки України, затвердженої наказом СБУ № 35 ДСК від 23.01.2008 та виплатити ОСОБА_1 грошове забезпечення за період з 02.12.2016 по час набуття законної сили рішення суду по цій справі з урахуванням розміру премій та надбавок, встановлених до прийняття наказу Департаменту контррозвідки СБ України від 18.11.2016 № 154-ос, з урахуванням їх підвищення, за вирахуванням сум виплаті, здійснених відповідачем у цей період.
Ухвалою суду від 05.11.2019 позовну заяву - залишено без руху. Встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з моменту отримання ухвали. Попереджено позивача про наслідки недотримання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені пунктом 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
03.12.2019 до суду надійшла заява представника позивача про усунення недоліків позовної заяви. У вказаній заяві заявник, зокрема, просить визнати поважними причини пропуску строку та поновити пропущений строк звернення до адміністративного суду. Також заявником додану засвідчені додатки до позовної заяви. Також, у вказаній заяві просить суд відстрочити сплату судового збору до ухвалення остаточного рішення по справі. В обгрунтування зазначає, що позивач на даний час знаходиться в розпорядження СБУ, заробітну плату не отримує, і ніде не може влаштуватися на роботу, а відтак немає коштів для сплати судового збору.
Дослідивши підстави та доводи в обґрунтування заяви представника позивача про відстрочення від сплати судового збору, суд зазначає наступне.
Згідно з частинами першою, другою статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Водночас, статтею 8 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VI "Про судовий збір" визначені умови, за яких суд, враховуючи майновий стан сторони, може відстрочити або розстрочити сплату судового збору, зменшити його розмір або звільнити від його сплати.
Так, відповідно до частини першої статті 8 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VI "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або (пункт 1)
позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або (пункт 2)
предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю (пункт 3).
Отже, підстави звільнення від сплати судового збору, його відстрочення чи розстрочення урегульовані законом.
Поряд з цим, Позивач/його представник доказів того, що він належить до категорії осіб, відповідно до п.2 ч. 1 ст. 8 Закону України Про судовий збір.
Згідно з ч. 2 ст. 8 Закону України Про судовий збір, суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Аналогічне регулювання щодо звільнення від сплати судових витрат містить ч. 1 ст.133 КАС України, відповідно до якої суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Однак, як слідує зі змісту заяви про усунення недоліків позову, позивач просить відстрочити від сплати судового збору, оскільки останній заробітну плату не отримує, не може звільнитися, і як наслідок влаштуватися на роботу.
Проте, вказані обставини не можуть бути підставою звільнення позивача від сплати судового збори, так як не підтверджені жодним належними документами
Адміністративний процес ініціюється саме позивачем. За приписами ч. 1 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Відповідно до п. 1 ч. 1 та ч. 2 ст. 8 Закону України Про судовий збір, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі або зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати, за умови, що розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.
Однак, на підтвердження того, що розмір судового збору за подання до суду даного позову перевищує 5 відсотків розміру річного доходу, позивачем не надано доказів відсутності інших джерел доходу ніж пенсія (довідки з органів доходів і зборів, тощо) так і інших доказів на підтвердження майнового стану ОСОБА_1 не надав.
Враховуючи вищенаведене, у адміністративного суду відсутні підстави для відстрочення позивачу сплати судового збору за подання цього позову, а посилання позивача на відсутність (недостатність) коштів на сплату судового збору не приймається судом до уваги з вищенаведених підстав.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для відстрочення ОСОБА_1 сплати судового збору за звернення із даною заявою.
Отже, вимоги ухвали суду від 05.11.2019 про залишення позовної заяви без руху позивачем не виконані.
Пунктом 1 частини четвертої статті 169 КАС України визначено, що позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Враховуючи вищевикладене, суддя дійшов висновку про необхідність повернення позовної заяви позивачу.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 5, 161, 169, 171, 248, 256, 293 КАС України,
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання представника ОСОБА_1 про відстрочення сплати судового збору - відмовити.
Позовну заяву ОСОБА_1 і додані до неї матеріали - повернути позивачу.
Роз`яснити позивачеві, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Копію ухвали разом із позовною заявою й усіма доданими до неї матеріалами надіслати позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до Окружного адміністративного суду міста Києва протягом 15 днів з дня складення ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Р.О. Арсірій