
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 грудня 2019 р. м. Чернівці справа № 824/138/19-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Левицький В.К., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин про визнання протиправним наказу та зобов`язання вчинити дії.
В С Т А Н О В И В:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 та фізична особа-підприємець ОСОБА_2 (далі - позивачі) звернулися до суду з вказаним позовом, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просять:
- індивідуальний акт відповідача - суб`єкта владних повноважень Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин, а саме наказ №231-МУО від 20.06.2018 р. визнати протиправним та скасувати;
- зобов`язати відповідача - Департамент містобудівного комплексу та земельних відносин надати їм містобудівні умови та обмеження для будівництва і обслуговування 107-квартирного 9-поверхового житлового будинку з вбудованим магазином "Хліб-Молоко" по вулиці Кагарлицькій №9 та об`єктами торгово-розважальної і ринкової інфраструктури.
В обґрунтування позовних вимог позивачі зазначають, що відмовляючи їм у видачі містобудівних умов та обмеження для будівництва і обслуговування 107-квартирного 9-поверхового житлового будинку з вбудованим магазином "Хліб-Молоко" по вулиці Кагарлицькій, 9 та об`єктами торгово-розважальної і ринкової інфраструктури, Департаментом містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради (далі - відповідач) не враховано тих обставин, що це не проект будівлі, який має відповідати вимогам забудови по скоригованому Генеральному плану і Схеми зонування, а вже розпочате будівництво, яке узгоджене ще в 1992-1993 рр. з отриманням дозволу на виконання монтажно-будівельних робіт та належної містобудівної документації. Відтак, висновки, викладені у відмові відповідача, про невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні є необґрунтованими, порушують їх права та інтереси.
Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 25.02.2019 р. відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження, з викликом сторін.
Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 13.03.2019 р. витребувано з Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради додаткові докази по справі.
Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 13.03.2019 р. заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду задоволено. Визнано поважними причини пропуску строку звернення до суду позивачів з вказаним позовом. Поновлено позивачам строк звернення до суду з позовом до Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин про визнання протиправним наказу та зобов`язання вчинити дії.
Відповідач подав до суду відзив, в якому просив відмовити в задоволенні позову за безпідставністю. В обґрунтування відзиву відповідач вказував, що він правомірно виніс оскаржуваний наказ та відмовив у наданні містобудівних умов та обмежень на будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудованим магазином, що знаходиться за адресою: м. Чернівці, Кагарлицька, 9, оскільки позивачами не було надано всі необхідні документи. Зокрема, в пред`явленому пакеті документів були відсутні витяг з Державного земельного кадастру та викопіювання з топографо-геодезичного плану масштабу 1:2000.
Крім того, наміри забудови не відповідали вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, а саме земельна ділянка, на якій запроектовано об`єкт будівництва розташована на території садибної забудови (Ж-1 - зона садибної житлової забудови).
Враховуючи наведене, відповідач посилався на відсутність підстав для задоволення позову.
Позивачі скористалися правом, передбаченим ст. 163 КАС України, та подали до суду відповідь на відзив, в якій зазначили, що ними подано до заяви відповідний пакет документів на видачу містобудівних умов та обмеження для будівництва і обслуговування 107-квартирного 9-поверхового житлового будинку з вбудованим магазином "Хліб-Молоко" по вулиці Кагарлицькій № 9 та об`єктами торгово-розважальної і ринкової інфраструктури, в т.ч.: витяг з Державного земельного кадастру та викопіювання з топографо-геодезичного плану масштабу 1:2000. Окрім цього, позивачі вказували, що посилання відповідача на невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні є безпідставним, оскільки правовий статус земельної ділянки, на якій вже розміщено незавершений 9–ти поверховий багатоквартирний будинок з вбудований магазином “Хліб -Молоко” змінено протиправно, без їх згоди та відома. Відтак, на думку позивачів, підстав для відмови у видачі містобудівних умов та обмежень не було.
Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 18.04.2019 р. в задоволенні клопотання позивачів про об`єднання позовів відмовлено.
Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 18.04.2019 р., з урахуванням ухвали про виправлення описки від 23.04.2019 р., задоволено клопотання учасників справи. Зупинено провадження в адміністративній справі №824/138/19-а до закінчення строку, про який сторони заявили у клопотаннях. Призначено адміністративну справу №824/138/19-а до судового розгляду на 26.06.2019 р.
Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 26.06.2019 р. клопотання учасників справи задоволено. Зупинено провадження в адміністративній справі №824/138/19-а до закінчення строку, про який сторони заявили у клопотаннях. Призначено адміністративну справу №824/138/19-а до судового розгляду на 18.09.2019 р.
Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 18.09.2019 р., занесеною до протоколу судового засідання, задоволено клопотання представника відповідача та оголошено перерву у судовому засіданні до 02.10.2019 р.
У ході судового розгляду справи по суті позивачі підтримали позовні вимоги у повному обсязі та просили суд задовольнити адміністративний позов у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення адміністративного позову з підстав, зазначених у відзиві, просив суд відмовити у задоволенні позову.
Після виступу із вступним словом, учасниками справи подано до суду заяви про розгляд адміністративної справи за їх відсутності в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Враховуючи приписи ст. 194 КАС України та подання учасниками справи заяв про розгляд справи у порядку письмового провадження без їх участі, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у справі матеріалами в порядку письмового провадження.
Заслухавши вступне слово учасників справи, з`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши письмові докази по справі, судом встановлено наступне.
12.06.2018 р. позивачі звернулися до Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради, через Центр надання адміністративних послуг, із заявою, в якій просили надати містобудівні умови та обмеження на будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудованим магазином, що знаходиться за адресою: м. Чернівці, Кагарлицька, 9.
Вказана заява зареєстрована Центром надання адміністративних послуг Чернівецької міської ради за вх.№146417 від 12.06.2018 р., що підтверджується відповідним штампом. У Департаменті містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради зазначена заява зареєстрована 13.06.2018 р. (Т. 2 а.с. 31).
Розглянувши поданий пакет документів, 20.06.2018 р. Департамент містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради видав наказ за № 231-МУО, яким відмовив ОСОБА_2 та ОСОБА_3 у наданні містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 на будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудованим магазином на підставі п. 1, 3 ч. 4 ст. 29 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” (Т. 1 а.с. 12).
Про прийняте рішення відповідач повідомив позивачів листом від 21.06.2018 р. вих. № КО-3654/0-04/01, в якому повідомлено про відмову у наданні містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки за адресою: м. Чернівці, Кагарлицька, 9 на будівництво 107-квартирного 9-поверхового житлового будинку з вбудованим магазином “Хліб - Молоко” на підставі наказу №231-МУО від 20.06.2018 р. та п. 1, 3 ч. 4 ст. 29 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” ( Т. 1 а.с. 13, 222).
В листі від 21.06.2018 р. вих. № КО-3654/0-04/01 зазначено наступні підстави відмови у наданні містобудівних умов та обмежень, а саме:
1) неподання визначених ч. 3 ст. 29 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” документів, необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень – в пред`явленому пакеті документів відсутній витяг з Державного земельного кадастру та викопіювання з топографо-геодезичного плану масштабу 1:2000
2) невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні” – відповідно до містобудівної документації коригування генерального плану міста Чернівців, затвердженої рішенням 48 сесії міської ради VI скликання від 27.03.2014 р. №1171, в складі якої розроблено схему зонування території м. Чернівці (детальний план території не розроблявся), земельна ділянка, на якій запроектовано об`єкт будівництва розташована території садибної забудови (Ж-1 – зона садибної житлової забудови).
В листі від 21.06.2018 р. вих. № КО-3654/0-04/01 також зазначено, що земельна ділянка на вул. Кагарлицькій, 9 відноситься до X зони регулювання забудови міста Чернівці із спеціальним режимом використання території, межі якої визначені містобудівною документацією “Коригування історико-архітектурного опорного плану і, проекту зон охорони пам`яток та визначення меж і режимів використання історичних ареалів м. Чернівців”, затвердженою рішенням міської ради від 28.02.2007 р. №252 та наказом Міністерства культури і туризму України від 12.06.2007 р. №661/0/1607. Згідно із пояснювальною запискою до плану зонування території міста Чернівці, що є складовою містобудівної документації “Коригування генерального плану м. Чернівці”, затвердженої рішенням міської ради від 27.03.2014 р. № 1171, земельна ділянка на вул. Кагарлицькій, 9 знаходиться в межах зони регулювання забудови, (підзона ІА-5 за історико-архітектурним регламентом). Нове будівництво регламентується по висоті та довжині будинків, за композійними прийомами, матеріалами, кольоровим і стильовими характеристиками. Висота забудови регламентується не вище 18 м.
З матеріалів справи видно, що позивачі неодноразово зверталися до Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради з питань забудови земельної ділянки по вул. Кагарлицькій, 9, у зв`язку з відмовою в наданні містобудівних умов та обмеження для будівництва і обслуговування 107-квартирного 9-поверхового житлового будинку з вбудованим магазином "Хліб-Молоко" по вул. Кагарлицькій, 9 та об`єктами торгово-розважальної і ринкової інфраструктури.
За результатами розгляду звернень, Департаментом містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради надавалися позивачам відповіді від 17.12.2018 р. № КО-7325/2-04/01, від 08.01.2019 р. № КО-7853/2-04/01 та від 30.01.2019 р. № КО-237/0-04/01 (Т. 1 а.с. 119-120, 123 – 124, 125 - 126)
Вважаючи відмову у наданні містобудівних умов та обмежень протиправною, позивачі звернулися до суду з вказаним позовом.
Розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти позову, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю, з наступних підстав.
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів встановлює Закон України “Про регулювання містобудівної діяльності” від 17.02.2011 р. № 3038-VI (далі - Закон № 3038-VI, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин)
За приписами п. 8 ч. 1 ст. 1 Закону № 3038-VI містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (далі - містобудівні умови та обмеження) - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об`єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.
Згідно п. 7 ч. 1 ст. 1 Закону № 3038-VI містобудівна документація - затверджені текстові та графічні матеріали з питань регулювання планування, забудови та іншого використання територій.
Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 8 Закону № 3038-VI планування та забудова земельних ділянок здійснюється їх власниками чи користувачами в установленому законодавством порядку. Рішення з питань планування та забудови територій приймаються сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами, районними, обласними радами, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями в межах визначених законом повноважень з урахуванням вимог містобудівної документації.
Положеннями ст. 29 Закону №3038-VI визначено, що основними складовими вихідних даних є: 1) містобудівні умови та обмеження; 2) технічні умови; 3) завдання на проектування.
Згідно ч. 2 ст. 29 Закону №3038-VI фізична або юридична особа, яка подала виконавчому органові сільської, селищної, міської ради або у разі розміщення земельної ділянки за межами населених пунктів - районній державній адміністрації заяву про намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва.
За приписами ч. 3 ст. 29 Закону №3038-VI містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на підставі містобудівної документації на місцевому рівні на безоплатній основі за заявою замовника, до якої додаються: 1) копія документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або копія договору суперфіцію; 2) копія документа, що посвідчує право власності на об`єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці, або згода його власника, засвідчена в установленому законодавством порядку (у разі здійснення реконструкції або реставрації); 3) викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000; 4) витяг із Державного земельного кадастру.
Для отримання містобудівних умов та обмежень до заяви замовник також додає містобудівний розрахунок, що визначає інвестиційні наміри замовника, який складається у довільній формі з доступною та стислою інформацією про основні параметри об`єкта будівництва. Цей перелік документів для надання містобудівних умов та обмежень є вичерпним. Перелік об`єктів будівництва, для проектування яких містобудівні умови та обмеження не надаються, визначає центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері будівництва, архітектури, містобудування (абз. 7-9 ч. 3 ст. 29 Закону №3038-VI).
Отже, аналіз наведеної норми свідчить, що Законом чітко передбачено перелік документів для отримання містобудівних умов та обмежень і він є вичерпним.
Суд зауважує, що позивачі, звернувшись до уповноваженого суб`єкта з відповідними документами, передбаченими вказаним Законом, мають право на отримання (видачу) містобудівних умов та обмежень.
Нормами ч. 4 ст. 29 Закону №3038-VI визначено, що підставами для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень є: 1) неподання визначених частиною третьою цієї статті документів, необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень; 2) виявлення недостовірних відомостей у документах, що посвідчують право власності чи користування земельною ділянкою, або у документах, що посвідчують право власності на об`єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці; 3) невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.
Отже, із змісту вищенаведеної норми видно, що законодавець передбачив вичерпний перелік підстав для відмови заявникові у наданні містобудівних умов та обмежень.
Відмова у наданні містобудівних умов та обмежень здійснюється шляхом направлення листа з обґрунтуванням підстав такої відмови відповідним уповноваженим органом містобудування та архітектури у строк, що не перевищує встановлений строк їх надання (ч.4 ст. 29 Закону №3038-VI).
Згідно ч. 6 ст. 29 Закону №3038-VI надання містобудівних умов та обмежень або прийняття рішення про відмову в їх наданні здійснюється відповідним уповноваженим органом містобудування та архітектури протягом 10 робочих днів з дня реєстрації заяви, затверджується наказом такого органу.
Відомості про надані містобудівні умови та обмеження підлягають внесенню до реєстру містобудівних умов та обмежень, який веде відповідний уповноважений орган містобудування та архітектури.
В обґрунтування відмови позивачам у видачі містобудівних умов та обмежень, яка викладена в листі від 21.06.2018 р. № КО-3654/0-04/01, відповідач посилався, в тому числі на відсутність у поданому пакеті документів витягу з Державного земельного кадастру та викопіювання з топографо-геодезичного плану масштабу 1:2000.
З матеріалів справи видно, що 12.06.2018 р. позивачі звернулися до Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради, через Центр надання адміністративних послуг, із заявою, в якій просили надати містобудівні умови та обмеження на будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудованим магазином, що знаходиться за адресою: м. Чернівці, Кагарлицька, 9.
Дослідженням заяви встановлено, що до неї додано пакет документів, в т.ч.: копії паспортів; копії ідентифікаційних номерів; копії документів, що посвідчують право власності чи користування земельною ділянкою; копії документів, що посвідчують право власності на об`єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці; викопіювання з топографо-геодезичного плану масштабу 1:2000; витяг з Державного земельного кадастру; містобудівний розрахунок з доступною інформацією про основні параметри об`єкта будівництва (Т. 2 а.с. 31).
Таким чином, судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивачами подано заяву із пакетом документів, що відповідають ч. 3 ст. 29 Закону №3038-VI, в т.ч.: до заяви було додано витяг з Державного земельного кадастру та викопіювання з топографо-геодезичного плану масштабу 1:2000.
Частинами 1 та 2 ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Під час розгляду справи, відповідач, в порушення вимог ст. 77 КАС України, не довів та не надав належні та допустимі доказами на підтвердження того, що позивачі під час звернення із заявою про надання містобудівних умов та обмежень на будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудованим магазином, що знаходиться за адресою: м. Чернівці, Кагарлицька, 9 не долучили до неї перелічені в додатку документи, а саме: витяг з Державного земельного кадастру та викопіювання з топографо-геодезичного плану масштабу 1:2000.
Стосовно посилання відповідача у відмові на невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, суд зазначає наступне.
Так, у листі від 21.06.2018 р. вих. № КО-3654/0-04/01 відповідачем, зазначено в т.ч., що відповідно до містобудівної документації коригування генерального плану міста Чернівців, затвердженої рішенням 48 сесії міської ради VI скликання від 27.03.2014 р. №1171, в складі якої розроблено схему зонування території м. Чернівці (детальний план території не розроблявся), земельна ділянка, на якій запроектовано об`єкт будівництва розташована території садибної забудови (Ж-1 - зона садибної житлової забудови).
В листі відповідачем роз`яснено, що схемою зонування території міста Чернівці встановлено поділ території міста Чернівці на зони за переважними, супутніми і допустимими видами забудови використання земельних ділянок, дозволеними у кожній зоні. Зона садибної житлової забудови виділена для забезпечення правових умов формування житлових районів низької щільності забудови – окремо стоячих житлових будинків садибного типу і блокованих житлових будинків поверховістю не вище 3-х поверхів з земельними ділянками, з мінімальними дозволеним набором послуг місцевого значення.
В листі також зазначено, що земельна ділянка на вул. Кагарлицькій, 9 відноситься до X зони регулювання забудови міста Чернівці із спеціальним режимом використання території, межі якої визначені містобудівною документацією “Коригування історико-архітектурного опорного плану і, проекту зон охорони пам`яток та визначення меж і режимів використання історичних ареалів м. Чернівців”, затвердженою рішенням міської ради від 28.02.2007 р. № 252 та наказом Міністерства культури і туризму України від 12.06.2007 р. №661/0/1607. Згідно із пояснювальною запискою до плану зонування території міста Чернівці, що є складовою містобудівної документації “Коригування генерального плану м. Чернівці”, затвердженої рішенням міської ради від 27.03.2014 р. № 1171, земельна ділянка на вул. Кагарлицькій, 9 знаходиться в межах зони регулювання забудови (підзона ІА-5 за історико-архітектурним регламентом). Нове будівництво регламентується по висоті та довжині будинків, за композійними прийомами, матеріалами, кольоровим і стильовими характеристиками. Висота забудови регламентується не вище 18 м.
У заявах по суті та під час розгляду справи по суті позивачі стверджували, що наміри забудови відповідають вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, водночас відповідачем протиправно, без їх згоди та відома змінено правовий статус земельної ділянки, на якій розташований об`єкт незавершеного будівництва.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно визначень наведених у ст. 1 Закону №3038-VI генеральний план населеного пункту - містобудівна документація, що визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту; детальний план території - містобудівна документація, що визначає планувальну організацію та розвиток території; містобудівна документація - затверджені текстові та графічні матеріали з питань регулювання планування, забудови та іншого використання територій; план зонування території (зонінг) - містобудівна документація, що визначає умови та обмеження використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон.
Статтею 17 Закону №3038-VI передбачено, що генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту.
На підставі затвердженого генерального плану населеного пункту розробляється план земельно-господарського устрою, який після його затвердження стає невід`ємною частиною генерального плану.
У складі генерального плану населеного пункту може розроблятися план зонування території цього населеного пункту. План зонування території може розроблятися і як окрема містобудівна документація після затвердження генерального плану.
Генеральний план населеного пункту розробляється та затверджується в інтересах відповідної територіальної громади з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Для населених пунктів, занесених до Списку історичних населених місць України, в межах визначених історичних ареалів у складі генерального плану населеного пункту визначаються режими регулювання забудови та розробляється історико-архітектурний опорний план, в якому зазначається інформація про об`єкти культурної спадщини.
Склад, зміст та порядок розроблення історико-архітектурного опорного плану населеного пункту визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
У відповідності до ч. 1 ст. 18 Закону №3038-VI план зонування території розробляється на основі генерального плану населеного пункту (у його складі або як окремий документ) з метою визначення умов та обмежень використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон.
План зонування території встановлює функціональне призначення, вимоги до забудови окремих територій (функціональних зон) населеного пункту, їх ландшафтної організації.
Судом встановлено, що згідно рішення виконавчого комітету Чернівецької міської Ради народних депутатів від 05.05.1992 р. №246/9 відведено за рахунок земель вільного запасу міської ради управлінню капітального будівництва облвиконкому під будівництво 107-квартирного житлового будинку з приміщеннями магазину “Хліб-Молоко” по вул. Кагарлицькій, 9 у м. Чернівці (Т. 1 а.с. 18-19).
На підставі розробленого Чернівецьким філіалом “Гипрогражданпромстроя ГОССТРОЯ УССР” Робочого проекту 107-квартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованим магазином “Хліб-Молоко” по вул. Кагарлицькій 9, 11.03.1993 р. Інспекцією Державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Чернівецького обласної Ради народних депутатів надано дозвіл №12/93 на виконання робіт з будівництва 107-квартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованим магазином “Хліб-Молоко” по вул. Кагарлицькій, 9 у м. Чернівці (Т. 1 а.с. 22).
05.01.1999 р. між регіональним відділенням Фонду державного майна України по Чернівецькій області (продавець) та колективним виробничо-комерційним підприємством “Чернівціенергопостач” (покупець) було укладено договір купівлі-продажу № КП-158, на умовах якого покупець придбав об`єкт незавершеного будівництва – 107 - квартирного 9-поверхового житлового будинку з магазином “Хліб - Молоко”, який знаходиться за адресою: вул. Кагарлицька, 9, м. Чернівці на земельній ділянці площею 0,547 га (Т. 1 а.с. 24-27, Т. 2 а.с. 36-37).
Вказаний договір купівлі-продажу посвідчено приватним нотаріусом Чернівецького нотаріального округу Іпатовою М.М. 05.01.1999 р. та зареєстровано в реєстрі за № 13.
Згідно договору купівлі-продажу від 29.10.2003 р. за № 29/10/03 колективне виробничо-комерційне підприємство “Чернівціенергопостач” продало, а колективне виробничо-комерційне підприємство “Енергопостач” придбало об`єкт незавершеного будівництва - 107-квартирний 9-поверховий житловий будинок з магазином “Хліб - Молоко”, який знаходиться за адресою: вул. Кагарлицька, 9 м. Чернівці ( Т. 1 а.с. 29, Т. 2 а.с. 39).
Пунктом 2.9 рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 09.12.2003 р. № 995/25 дозволено виробничо-комерційному колективному підприємству “Чернівціенергопостач” продати незавершений будівництвом 107-квартирний 9-поверховий житловий будинок з вбудованим магазином “Хліб - Молоко” по вул. Кагарлицька, 9, на земельній площею 0,547 га (готовність незавершеного будівництва 12%) виробничо- комерційному колективному підприємству “Енергопостач”, за взаємною згодою. Внесено зміни в п. 2 рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 20.11.2001 р. № 973/23 про надання дозволу виробничо-комерційному колективному підприємству “Чернівціенергопостач” на завершення будівництва 107-квартирного 9-поверхового житлового будинку з вбудованим магазином “Хліб - Молоко” по вул. Кагарлицька, 9, на земельній площею 0,547 га в частині зміни забудовника, в зв`язку з прийняттям пункту 2.9 цього рішення, а саме: слова “виробничо-комерційному колективному підприємству “Чернівціенергопостач” замінити на “колективному виробничо-комерційному підприємству “Енергопостач” (Т. 1 а.с. 28).
Рішенням 26 сесії IV скликання Чернівецької міської ради від 04.11.2004 р. № 562 затверджено відкоригований генеральний план міста Чернівці. Згідно викопіювання з даного Генерального плану, земельна ділянка по вул. Кагарлицькій, 9, у м. Чернівці, знаходиться в зоні проектованої території квартирної багатоповерхової забудови (Т. 1 а.с. 38, 39).
Рішенням 34 сесії IV скликання Чернівецької міської ради прийнято рішення № 763 від 07.07.2005 р. про затвердження Правил використання та забудови території міста Чернівці (Т. 1 а.с. 40).
Згідно викопіювання з карти зонування території населеного пункту до Правил використання та забудови території міста Чернівці, затверджених рішенням 34 сесії IV скликання Чернівецької міської ради № 763 від 07.07.2005 р., земельна ділянка по АДРЕСА_1 , знаходиться в зоні квартирної багатоповерхової житлової забудови (Т. 1 а.с. 41).
Рішенням Чернівецької міської ради від 29.11.2006 р. № 160 надано дозвіл колективному виробничо-комерційному підприємству “Енергопостач” на складання проекту відведення земельної ділянки в оренду терміном до 01.12.2007 р. для будівництва 107-квартирного 9-поверхового житлового будинку з вбудованим магазином “Хліб - Молоко” по вул. Кагарлицька, 9, на земельній площею 0,547 га (Т. 1 а.с. 31).
22.11.2007 р. між Чернівецькою міською радою та колективним виробничо-комерційним підприємством “Енергопостач” укладено договір оренди землі, на умовах якого колективне виробничо-комерційне підприємство “Енергопостач” прийняло в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться за адресою м. Чернівці, вул. Кагарлицька, 9, загальною площею 0,5330 га, терміном до 01.12.2010 р. для будівництва багатоквартирного дев`ятиповерхового житлового будинку з вбудованим магазином “Хліб-Молоко” (Т. 1 а.с. 32-33).
Пунктом 10 рішенням 43 сесії VІ скликання Чернівецької міської ради від 26.12.2013 р. № 1073 визнано таким, що втратив чинність п. 10 рішення Чернівецької міської ради 6 скликання від 30.05.2013 р. № 867 в частині визнання таким, що втратив чинність, пункт 4 додатка 4 до рішення міської ради 5 скликання від 25.10.2007 р. № 422 щодо надання колективному виробничо-комерційному підприємству “Енергопостач” земельної ділянки кадастровий номер 7310136600:33:003:0064 за адресою вул. Кагарлицька, 9, площею 0,5330 га для будівництва багатоквартирного дев`ятиповерхового житлового будинку з вбудованим магазином “Хліб - Молоко в оренду до 01.12.2010 р. та визнання припинення договору оренди землі від 22.11.2007 р. №4264. Поновлено з 01.12.2010 р. договір оренди землі від 22.11.2007 р. № 4264. (Т. 1 а.с. 46).
На підставі вказаного рішення, 28.01.2014 р. між Чернівецькою міською радою та колективним виробничо-комерційним підприємством “Енергопостач” укладено додатковий договір № 4/4264 до договору оренди землі від 22.11.2007 р. № 4264, яким доповнено пункт 4 договору наступним реченням “Договір оренди землі поновлюється з 01.12.2010 р. до 26.06.2017 р. для будівництва багатоквартирного дев`ятиповерхового житлового будинку з вбудованим магазином “Хліб – Молоко”” (Т. 1 а.с. 47).
30.07.2014 р. між колективним виробничо-комерційним підприємством “Енергопостач” (продавець) та підприємцями ОСОБА_1 , ОСОБА_2 (покупці) укладено договором купівлі – продажу, на умовах якого позивачі прийняли у власність об`єкт незавершеного будівництва - 107-квартирний 9-поверховий житловий будинок з магазином “Хліб - Молоко”, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 м АДРЕСА_2 Чернівці в рівних частинах по ? кожному.
Згідно предмету договору об`єкт незавершеного будівництва - 107-квартирний 9-поверховий житловий будинок з магазином “Хліб - Молоко”, знаходиться на земельній ділянці, загальною площею 0,5330 га, кадастровий номер 7310136600:33:003:0064. Ступінь готовності об`єкт незавершеного будівництва становить 12 % (Т. 1 а.с. 48-49).
Вказаний договір купівлі-продажу посвідчено приватним нотаріусом Чернівецького нотаріального округу Балацьким О.О. 30.07.2014 р. та зареєстровано в реєстрі за № 2234.
Дослідженням Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 30.07.2014 р. встановлено, що ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) є власником ? об`єкта житлової нерухомості - об`єкт незавершеного будівництва - 107-квартирний 9-поверховий житловий будинок з магазином “Хліб - Молоко”, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , ступінь готовності 12 %, номер запису права власності 6502473, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 303002973101 (Т. 1 а.с. 51).
Дослідженням Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 30.07.2014 р. встановлено, що ОСОБА_2 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_2 ) є власником ? об`єкта житлової нерухомості - об`єкт незавершеного будівництва - 107-квартирний 9-поверховий житловий будинок з магазином “Хліб - Молоко”, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 Чернівці, ступінь готовності 12 %, номер запису права власності 6502474, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 303002973101 (Т. 1 а.с. 50).
Рішенням 48 сесії Чернівецької міської ради VI скликання № 1171 від 27.03.2014 р. “Про затвердження містобудівної документації “Коригування генерального плану м. Чернівці”, в складі якої розроблено схему зонування території міста Чернівці, де зокрема, земельну ділянку площею 0,5330 га по вул. Кагарлицькій №9 поміщено в зону садибної забудови з буквено-цифровим індексом Ж-1 (Т. 1 а.с. 214, 240 - 241).
Зокрема, схемою зонування території міста Чернівці встановлено поділ території міста Чернівці на зони за переважними, супутніми і допустимими видами забудови використання земельних ділянок, дозволеними у кожній зоні. Зона садибної житлової забудови виділена для забезпечення правових умов формування житлових районів низької щільності забудови – окремо стоячих житлових будинків садибного типу і блокованих житлових будинків поверховістю не вище 3-х поверхів з земельними ділянками, з мінімальними дозволеним набором послуг місцевого значення.
Рішеннями Чернівецької міської ради від 12.05.2016 р. № 188, від 08.12.2017 р. № 1008 надано підприємцю ОСОБА_2 та підприємцю ОСОБА_1 земельну за адресою АДРЕСА_1 , площею 0,5330 га (кадастровий номером 7310136600:33:033:0064), в оренду терміном 5 років для будівництва і обслуговування багатоквартирного дев`ятиповерхового житлового будинку з вбудованим магазином “Хліб-Молоко” (код 02.03) (Т. 1 а.с. 54, 55).
Рішенням Чернівецької міської ради від 16.04.2018 р. № 1211 внесено зміни до п. 3 рішення Чернівецької міської ради від 08.12.2017 р. № 1008 в частині цільового призначення земельної ділянки відповідно до категорії земель та мети використання земельної ділянки, а саме для будівництва і обслуговування багатоквартирного дев`ятиповерхового житлового будинку з об`єктами торгово-розважальної ринкової інфраструктури - для будівництва і обслуговування багатоквартирного дев`ятиповерхового житлового будинку з вбудованим магазином “Хліб-Молоко” (код 02.10) (Т. 1 а.с. 56).
16.05.2018 р. між Чернівецькою міською радою та позивачами укладено договір оренди землі № 10769, на умовах якого позивачі прийняли в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться за адресою м. Чернівці, вул. Кагарлицька, 9, загальною площею 0,5330 га, кадастровий номер 7310136600:33:033:0064, терміном до 16.05.2023 р. для будівництва багатоквартирного дев`ятиповерхового житлового будинку з вбудованим магазином “Хліб-Молоко” (Т. 1 а.с. 57-61).
Дослідженням Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-7302915632018 від 12.12.2018 р. встановлено, що земельній ділянці, яка розташована за адресою АДРЕСА_1 , площею 0,5330 га, присвоєно кадастровий номер 7310136600:33:033:0064. Цільове призначення земельної ділянки: 02.10 - для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об`єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури. Вид використання земельної ділянки – для будівництва багатоквартирного дев`ятиповерхового житлового будинку з вбудованим магазином “Хліб-Молоко”. Форма власності – комунальна, власник - територіальна громада м. Чернівці в особі Чернівецької міської ради. Дата державної реєстрації земельної ділянки – 21.01.2008 р. Орендарі ОСОБА_2 та ОСОБА_1 Дата державної реєстрації речового права – 24.05.2018 р., строк дії речового права 16.05.2023 р. Відомості про обмеження у використанні земельної ділянки не зареєстровані (Т. 1 а.с. 43-44).
Як видно із Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 151 від 29.01.2018 р., земельна ділянка за кадастровим номером 7310136600:33:033:0064, місце розташування: АДРЕСА_1 , загальною площею 5330 м.кв., категорія земель: землі житлової та громадської забудови, цільове призначення: 02.10 (для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об`єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури), нормативно грошова оцінка земельної ділянки 4171951 грн (Т. 2 а.с. 14).
Дослідженням Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 01.06.2018 р., індексний номер 125971379 встановлено, що на земельну ділянку за кадастровим номером 7310136600:33:033:0064, площею 0,533 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 м АДРЕСА_4 , цільове призначення для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об`єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури, оформлено інше речове право – право оренди земельної ділянки строком дії до 16.05.2023 р. Відомості про суб`єктів іншого речового права – орендарі ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , орендодавець територіальна громада м. Чернівці в особі Чернівецької міської ради. Опис об`єкта іншого речового права – земля 0,533 га. Дата державної реєстрації – 24.05.2018 р. Підстава виникнення іншого речового права – відомості з ДЗК, серія та номер: 2690549, виданий 24.05.2018 р., видавник: Державний земельний кадастр; Договір оренди землі, серія та номер: 10769, виданий 16.05.2018 р., видавник Чернівецька міська рада/ ОСОБА_2 , ОСОБА_1 (Т. 2 а.с. 13).
З матеріалів справи видно, що ПП “Майстерня архітектора Байди” в 2018 р. здійснено містобудівний розрахунок “Будівництво багатоквартирного дев`ятиповерхового житлового будинку з вбудованим магазином “Хліб-Молоко” по вул. Кагарлицькій, 9 в м. Чернівці (Т. 2 а.с. 17 - 23).
У містобудівному розрахунку вказано, що будівництво багатоквартирного дев`ятиповерхового житлового будинку з вбудованим магазином “Хліб-молоко” по вул. Кагарлицькій, 9 у м. Чернівці проектується на ділянці площею 0,533 га, яка надається замовнику в оренду. На проектованій ділянці знаходиться три секції незавершеного будівництва, які підлягають реконструкції (добудові). Цільове призначення земельної ділянки площею 0,5330 га по вул. Кагарлицькій № 9 – багатоквартирне житлове будівництво. Проектована ділянка розміщена в кварталі житлової забудови змішаної поверхності. З однієї сторони ділянки розташовані багатоповерхові житлові будинки, а з іншої – незабудовані дачні ділянки. Функціональне використання - для житлової забудови. На земельній ділянці знаходить незавершене будівництво трьох секцій (підвал і перший поверх).
Наведені вище обставини свідчать, що позивачі є власниками об`єкту незавершеного будівництва - 107-квартирний 9-поверховий житловий будинок з магазином “Хліб - Молоко”, який знаходиться за адресою: вул. Кагарлицька, 9 м. Чернівці.
Вказаний об`єкт незавершеного будівництва розташований на земельній ділянці площею 0,5330 га за кадастровим номером 7310136600:33:033:0064 по вул. Кагарлицькій, 9 АДРЕСА_4 . Дана земельна ділянка відноситься до земель житлової та громадської забудови з цільовим призначенням 02.10 будівництва і обслуговування багатоквартирного дев`ятиповерхового житлового будинку з об`єктами торгово-розважальної ринкової інфраструктури та передана позивачам в оренду для будівництва і обслуговування багатоквартирного дев`ятиповерхового житлового будинку з вбудованим магазином “Хліб-Молоко”).
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що наміри забудови позивачів на земельній ділянці, на якій знаходитися об`єкт незавершеного будівництва - 107-квартирний 9-поверховий житловий будинок з магазином “Хліб - Молоко” відповідають цільовому призначенню земельної ділянки, а саме для будівництва і обслуговування багатоквартирного дев`ятиповерхового житлового будинку з об`єктами торгово-розважальної ринкової інфраструктури.
Стосовно доводів відповідача щодо зміни житлової зони на зону садибної житлової забудови під час розроблення та затвердження генерального плану м. Чернівці та схем зонування території м. Чернівці, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 41 Конституції України, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Таким чином, Конституція України, як найвищий акт з нормами прямої дії, однозначно вказує на не припустимість допущення порушень, негативного впливу на законну реалізацію особою свого права такої власності, непорушність права, та забезпечення з боку держави відповідного захисту.
У відповідності до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Частинами 2 - 3 ст. 331 ЦК України передбачено, що право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна).
Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації.
Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
До завершення будівництва (створення майна) особа вважається власником матеріалів, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва (створення майна).
У разі необхідності особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, може укласти договір щодо об`єкта незавершеного будівництва, право власності на який реєструється органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно на підставі документів, що підтверджують право власності або користування земельною ділянкою для створення об`єкта нерухомого майна, дозволу на виконання будівельних робіт, а також документів, що містять опис об`єкта незавершеного будівництва.
Статтею 377 ЦК України передбачено, що до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача). Розмір та кадастровий номер земельної ділянки, право на яку переходить у зв`язку з переходом права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, є істотними умовами договору, який передбачає набуття права власності на ці об`єкти (крім багатоквартирних будинків та об`єктів державної власності, що підлягають продажу шляхом приватизації).
Порядок формування земельної ділянки як об`єкта цивільних прав встановлено ст. 79-1 Земельного кодексу України (далі – ЗК України, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Так, згідно ч. 1 - 4 згаданої статті ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; шляхом інвентаризації земель у випадках, передбачених законом; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв).
Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.
У відповідності до ч. 1, 2, 4, 6 ст. 120 ЗК України, у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об`єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.
Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об`єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
У разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду кількома особами право на земельну ділянку визначається пропорційно до часток осіб у праві власності жилого будинку, будівлі або споруди.
Істотною умовою договору, який передбачає набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, є кадастровий номер земельної ділянки, право на яку переходить у зв`язку з набуттям права власності на ці об`єкти, крім об`єктів державної власності, що підлягають продажу шляхом приватизації
Згідно Витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 30.07.2014 р. позивачі є власниками об`єкта житлової нерухомості - об`єкт незавершеного будівництва - 107-квартирний 9-поверховий житловий будинок з магазином “Хліб - Молоко”, який знаходиться за адресою: вул. Кагарлицька, 9, м. Чернівці, ступінь готовності 12 % (Т. 1 а.с. 50, 51).
Згідно Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-7302915632018 від 12.12.2018 р., земельній ділянці, яка розташована за адресою АДРЕСА_1 , площею 0,5330 га, присвоєно кадастровий номер 7310136600:33:033:0064. Цільове призначення земельної ділянки: 02.10 - для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об`єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури. Вид використання земельної ділянки – для будівництва багатоквартирного дев`ятиповерхового житлового будинку з вбудованим магазином “Хліб-Молоко”. Форма власності – комунальна, власник - територіальна громада м. Чернівці в особі Чернівецької міської ради. Дата державної реєстрації земельної ділянки – 21.01.2008 р. Орендарі ОСОБА_2 та ОСОБА_1 Дата державної реєстрації речового права – 24.05.2018 р., строк дії речового права 16.05.2023 р. Відомості про обмеження у використанні земельної ділянки не зареєстровані (Т. 1 а.с. 43-44).
Як видно із Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 151 від 29.01.2018 р., земельна ділянка за кадастровим номером 7310136600:33:033:0064, місце розташування: АДРЕСА_1 , загальною площею 5330 м.кв., категорія земель: землі житлової та громадської забудови, цільове призначення: 02.10 (для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об`єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури), нормативно грошова оцінка земельної ділянки 4171951 грн (Т. 2 а.с. 14).
Дослідженням Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 01.06.2018 р., індексний номер 125971379 встановлено, що на земельну ділянку за кадастровим номером 7310136600:33:033:0064, площею 0,533 га, яка розташована за адресою: вул АДРЕСА_1 м. Чернівці, цільове призначення для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об`єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури, оформлено інше речове право – право оренди земельної ділянки строком дії до 16.05.2023 р. Відомості про суб`єктів іншого речового права - орендарі ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , орендодавець територіальна громада м. Чернівці в особі Чернівецької міської ради. Опис об`єкта іншого речового права – земля 0,533 га. Дата державної реєстрації – 24.05.2018 р. Підстава виникнення іншого речового права – відомості з ДЗК, серія та номер: 2690549, виданий 24.05.2018 р., видавник: Державний земельний кадастр; Договір оренди землі, серія та номер: 10769, виданий 16.05.2018 р., видавник Чернівецька міська рада/ ОСОБА_2 , ОСОБА_1 (Т. 2 а.с. 13).
З матеріалів справи видно, що позивачі сплачують орендну плату за користування земельною ділянкою, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 . Наведена обставина підтверджується дослідженими платіжними дорученнями від 31.05.2018 р. № 5 на суму 39196,26 грн, № 1514284130 від 31.05.2018 р. на суму 39196,26 грн, № 29 від 26.02.2019 р. на суму 15644,82 грн, № 9 від 27.02.2019 р. суму 15644,82 грн, № 46 від 29.05.2019 р. суму 170722,64 грн, № 47 від 29.05.2019 р. суму 15644,82 грн, № 17 від 29.05.2019 р. суму 15644,82 грн, № 16 від 29.05.2019 р. № 170722,64 грн (Т. 1 а.с. 69, 70, Т. 2 а.с. 56, 57, 85, 123).
Відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону № 3038-VI зміна функціонального призначення територій не тягне за собою припинення права власності або права користування земельними ділянками, які були передані (надані) у власність чи користування до встановлення нового функціонального призначення територій.
Забудова земельної ділянки здійснюється в межах її цільового призначення, встановленого відповідно до законодавства.
Частиною 5 ст. 25 Закону №3038-VI передбачено, що встановлення режиму забудови територій, визначених для містобудівних потреб, не тягне за собою припинення права власності або права користування земельними ділянками, зміни адміністративно-територіальних меж до моменту вилучення (викупу) земельних ділянок.
У відповідності до ч. 1 ст. 317 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.
Статтею 319 ЦК України встановлено, що власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. Діяльність власника може бути обмежена чи припинена або власника може бути зобов`язано допустити до користування його майном інших осіб лише у випадках і в порядку, встановлених законом.
Судом встановлено, що державним підприємством “Науково-дослідний центр “Охорона археологічної служби України” Інституту Археології НАН України за результатами наукового археологічного дослідження видано висновок № 150-в/23-19 від 10.05.2019 р., згідно якого на земельній ділянці кадастровий номер 73101136600:33:003:0064 по вул. Кагарлицькій, 9 АДРЕСА_5 м АДРЕСА_2 Чернівці, площею 0,5330 га, археологічний культурний шар у межах ділянки відсутній, на ділянці можна проводити земляні роботи та використовувати для будівництва багатоквартирного будинку з вбудованим магазином (Т. 2 а.с. 106 - 107).
Згідно пояснень фахівця з питань архітектури та містобудування Вандюк Лариси Федорівни від 14.05.2019 р., об`єкт будівництва по АДРЕСА_1 знаходився у вигляді 3-х поверхів незавершеного будівництва, що є значно нижчим сусіднього будинку №7-б по вул. Кагарлицькій, а тому не вбачається заборон завершення зазначеного об`єкту. При цьому, власники будинку по АДРЕСА_1 не звертались щодо надання висновку по даному об`єкту (Т. 2 а.с. 105).
До матеріалів справи додано викопіювання з історико-архітектурного опорного плану м. Чернівці з відображенням розташування об`єктів будівництва по АДРЕСА_6 . Кагарлицькій, 9 в м. Чернівці (Т. 2 а.с. 182).
Дослідженням листа Державного інституту проектування “Містопроект” від 01.11.2018 р. № 908/12-1 встановлено, що графічні матеріали Генерального плану м. Чернівці, розробленого інститутом “Містопроект” у 2012 р., виконувались у масштабі 1:10000 на топопідоснові, виконаній у 1993 р. ДП “Укргеодезкартографія”. Топопідоснова була надана інституту замовником - Департаментом містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради, наявність незавершеного будівництва на даній підоснові не вказана.
При розроблені Генерального плану і Плану зонування (зонінгу) міста Чернівці, Департаментом містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради не було надано розробнику інформації про наявність незавершеного будівництва 107 - квартирного 9-ти поверхового житлового будинку з вбудованим магазином по вул. Кагарлицькій, 9 у м. Чернівці. В результаті наведеного, у вказаній містобудівній документації була врахована масова садибна забудова, яка домінує на даній території.
При цьому, Державний інститут проектування “Містопроект” не заперечує щодо врахування раніше розпочатого будівництва багатоповерхового житлового будинку по вул. Кагарлицькій, 9 у м. Чернівці, при внесені відповідних змін до Плану зонування міста Чернівці.
Беручи до уваги встановлені по справі обставини, суд приходить до переконання, що неврахування органом місцевого самоврядування при розроблені та затверджені в генеральному плані м. Чернівці та схем зонування території м. Чернівці, тієї обставини, що незавершене будівництво 107-ми квартирного 9-ти поверхового житлового будинку з вбудованим магазином по АДРЕСА_6 . Кагарлицькій 9 АДРЕСА_7 Чернівці, розташоване на земельній ділянці, цільовим призначенням якої є - 02.10 для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об`єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури та яка за попереднім Генеральним планом знаходилась в житловій зоні Ж-3 (багатоповерхова квартирна житлова та громадська забудова без обмеження рівня поверховості з високою щільністю забудови), призвели до безпідставної зміни вказаної зони на житлову зону Ж-1, яка передбачає садибну житлову забудову, де поверховість будинків не повинна перевищувати 3-х поверхів.
Наведене, в свою чергу обмежило позивачів права на об`єкт незавершеного будівництва - 107-квартирний 9-поверховий житловий будинок з магазином “Хліб - Молоко”, який знаходиться за адресою: вул. Кагарлицька, 9 м. Чернівці, зокрема позбавило можливості розпоряджатися майном, а саме продовжувати будівництво незавершеного об`єкту та користування земельною ділянкою, на якій розміщений вказаний об`єкт, відповідно до цільового призначення.
Таким чином, відмовляючи позивачам у видачі містобудівних умов та обмежень, відповідач діяв без урахування попередніх рішень Чернівецької міської ради, якими позивачам надано у строкове платне користування земельну ділянку за кадастровим номером 7310136600:33:033:0064, площею 0,533 га, яка розташована за адресою: вул. Кагарлицька, 9 м. Чернівці, цільовим призначенням для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об`єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури, для будівництва і обслуговування багатоквартирного дев`ятиповерхового житлового будинку з вбудованим магазином “Хліб-Молоко”.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 346 ЦК України право власності припиняється у разі примусового відчуження земельних ділянок приватної власності, інших об`єктів нерухомого майна, що на них розміщені, з мотивів суспільної необхідності відповідно до закону.
Викуп земельних ділянок, інших об`єктів нерухомого майна, що на них розміщені, приватної власності для суспільних потреб чи їх примусове відчуження з мотивів суспільної необхідності здійснюються в порядку, встановленому законом (ст. 350 ЦК України).
Правові, організаційні та фінансові засади регулювання суспільних відносин, що виникають у процесі відчуження земельних ділянок, інших об`єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності визначає Закон України “Про відчуження земельних ділянок, інших об`єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності” 17.11.2009 р. № 1559-VI (далі - Закон № 1559-VI, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Згідно ст. 1 цього Закону викуп земельних ділянок, інших об`єктів нерухомого майна для суспільних потреб - передача земельних ділянок, інших об`єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, за їх згодою у державну чи комунальну власність для задоволення суспільних потреб шляхом укладення договору купівлі-продажу чи іншого правочину у порядку, встановленому законом; відчуження земельних ділянок, інших об`єктів нерухомого майна, що на них розміщені, для суспільних потреб або з мотивів суспільної необхідності - перехід права власності на земельні ділянки, інші об`єкти нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, за плату в державну чи комунальну власність шляхом їх викупу чи примусового відчуження для потреб держави, територіальної громади, суспільства в цілому; примусове відчуження земельних ділянок, інших об`єктів нерухомого майна, що на них розміщені, з мотивів суспільної необхідності - перехід права власності на земельні ділянки, інші об`єкти нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, до держави чи територіальної громади з мотивів суспільної необхідності за рішенням суду; суспільна необхідність - обумовлена загальнодержавними інтересами або інтересами територіальної громади виключна необхідність, для забезпечення якої допускається примусове відчуження земельної ділянки, інших об`єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, у встановленому законом порядку; суспільна потреба - обумовлена загальнодержавними інтересами або інтересами територіальної громади потреба у земельних ділянках, у тому числі тих, на яких роміщені об`єкти нерухомого майна, викуп яких здійснюється в порядку, встановленому законом.
Статтею 9 Закону № 1559-VI встановлено, що сільські, селищні, міські ради, Київська і Севастопольська міські ради в межах території здійснення їх повноважень приймають рішення про викуп земельних ділянок, інших об`єктів нерухомого майна, що на них розміщені, у порядку, визначеному цим Законом, для таких суспільних потреб: будівництво, капітальний ремонт, реконструкція та обслуговування лінійних об`єктів та об`єктів транспортної і енергетичної інфраструктури, пов`язаних з обслуговуванням відповідно територіальної громади села, селища, міста (доріг, мостів, естакад, газо- та водопроводів, ліній електропередачі, зв`язку, аеропортів, нафтових та газових терміналів, електростанцій), та об`єктів, необхідних для їх експлуатації; розташування об`єктів природно-заповідного фонду місцевого значення; створення міських парків, будівництво дошкільних навчальних закладів, майданчиків відпочинку, стадіонів та кладовищ.
Викуп земельної ділянки, інших об`єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, здійснюється шляхом укладення договору купівлі-продажу, що підлягає нотаріальному посвідченню. У разі неотримання згоди власника земельної ділянки, інших об`єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з викупом цих об`єктів для суспільних потреб зазначені об`єкти можуть бути примусово відчужені у державну чи комунальну власність лише як виняток з мотивів суспільної необхідності. Примусове відчуження земельних ділянок, інших об`єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності здійснюється за рішенням суду (ст. ст. 12, 15 Закону № 1559-VI).
Враховуючи наведене та виходячи з наявних у матеріалах справи доказів, судом встановлено, що відповідачем, як виконавчим органом Чернівецької міської ради, та/або Чернівецькою міською радою, рішень щодо примусового відчуження належного позивачам об`єкта житлової нерухомості - об`єкт незавершеного будівництва - 107-квартирний 9-поверховий житловий будинок з магазином “Хліб - Молоко”, який знаходиться за адресою: вул. Кагарлицька, 9 м. Чернівці, не приймалося.
З огляду на наведене, відмова у видачі містобудівних умов та обмежень позивачам не може вважатися правомірною.
Отже, у зв`язку з відмовою відповідачем у видачі містобудівних умов та обмежень позивачам, порушено право останніх на продовження будівництва незавершеного об`єкту та користування земельною ділянкою, на якій розміщений вказаний об`єкт, відповідно до її цільового призначення.
Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З огляду на встановлені у справі фактичні обставини та досліджені докази, суд приходить до висновку, що відповідач по справі, відмовляючи у видачі містобудівних умов та обмежень позивачам, хоча й діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності", однак, без урахування неприпустимості порушення права власності позивачів на об`єкт житлової нерухомості (об`єкт незавершеного будівництва - 107-квартирний 9-поверховий житловий будинок з магазином “Хліб - Молоко”, який знаходиться за адресою: вул. Кагарлицька, 9, м. Чернівці) як це визначено вимогами Конституції України, Цивільного кодексу України, Земельного кодексу України, Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Враховуючи викладене, суд вважає, що оскаржуваний наказ № 231-МУО від 20.06.2018 р. є протиправним, оскільки прийнятий без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, з використанням повноважень не з тією метою, з якою вони надані.
Відтак, на думку суду, позовна вимога про визнання протиправним та скасування наказу №231-МУО від 20.06.2018, яким відмовлено позивачам в отриманні містобудівних умов та обмежень, є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Задовольняючи позов, суд також враховує рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 18.09.2019 р. у справі № 824/376/19-а, яке набрало законної сили 03.12.2019 р., за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Чернівецької міської ради, Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради про скасування рішення.
Вказаним судовим рішенням, яке в розумінні ст. 77, 78 КАС України є преюдиційним, визнано протиправним та скасовано рішення 48 сесії Чернівецької міської ради VI скликання № 1171 від 27.03.2014 р. про затвердження Генерального плану та Схеми зонування території м. Чернівці, у частині поміщення земельної ділянки площею 0,5330 га по АДРЕСА_1 в зону садибної забудови з буквено-цифровим індексом Ж-1. Зобов`язано Чернівецьку міську раду розглянути питання про внесення змін до Генерального плану та Схеми зонування території м. Чернівці щодо поміщення земельної ділянки площею 0,5330 га по АДРЕСА_6 . Кагарлицькій, 9 у м. Чернівці в зону квартирної багатоповерхової забудови, поміченої буквено-цифровим індексом Ж-3.
Судовим рішенням у справі № 824/376/19-а встановлено, що згідно довідки Архівного відділу Чернівецької міської ради від 15.05.2019 р. № 112 зокрема зазначено, що звернення Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради до ДП “Містопроект” з пропозицією заміни багатоповерхової забудови по вул. Кагарлицькій на зону садибної забудови до архівного відділу на державне зберігання не надходило. Судом зроблено висновок, що зміна оскаржуваним рішенням 48 сесії Чернівецької міської ради VI скликання № 1171 від 27.03.2014 р. житлової зони Ж-3, в якій розпочато будівництво 107-ми квартирного 9-ти поверхового житлового будинку з вбудованим магазином по вул. Кагарлицькій, 9 у м. Чернівці, порушує принцип юридичної (правової) визначеності. Вказані зміни позбавляють позивачів права на продовження будівництва 107-ми квартирного 9-ти поверхового житлового будинку.
Стосовно позовної вимоги про зобов`язання відповідача надати містобудівні умови та обмеження для будівництва і обслуговування 107-квартирного 9-поверхового житлового будинку з вбудованим магазином "Хліб-Молоко" по вулиці Кагарлицькій №9 та об`єктами торгово-розважальної і ринкової інфраструктури, суд зазначає наступне.
За приписами ч. 3 ст. 29 Закону № 3038-VI містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на підставі містобудівної документації на місцевому рівні на безоплатній основі за заявою замовника.
Пунктом 3.1.6 Положення про Департамент містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради, затвердженого рішенням Чернівецької міської ради VI скликання від 25.09.2015 р. № 1737, зареєстрованого 23.05.2012 р. № 10381050010002574, встановлено, що одним з власних повноважень Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради є підготовка і надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на нове будівництво та реконструкцію об`єктів містобудування незалежно від форм власності та призначення (Т. 1 а.с. 207 - 213).
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень на відповідність закріпленим ч. 2 ст. 2 КАС України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади.
Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного судочинства завжди є контроль легальності.
Іншими словами, під дискреційним повноваженням розуміють таке повноваження, яке надає певний ступінь свободи адміністративному органу при прийнятті рішення, тобто, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибрати один з кількох варіантів рішення.
Термін "дискреційне повноваження" означає повноваження, яке надає адміністративному органу певний ступінь свободи під час прийняття рішення, таким чином даючи йому змогу вибрати з кількох юридично допустимих рішень те, яке буде найбільш прийнятним.
Як випливає зі змісту Рекомендації № R (80) 2 Комітету Міністрів державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень від 11.03.1980 р., під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Частиною 2 ст. 245 КАС України наведено перелік рішень, які суд може прийняти у разі задоволення позову.
У разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду. У випадку, визначеному п. 4 ч. 2 цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні (ч. 3-4 ст. 245 КАС України).
Із змісту вказаних норм видно, що адміністративне судочинство спрямоване на захист порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин у випадку, якщо своїми незаконними рішеннями, діями або бездіяльністю суб`єкт владних повноважень порушує такі права, свободи та інтереси осіб. Приблизний перелік способів захисту порушеного права в адміністративному судочинстві встановлено ст. 245 КАС України.
Враховуючи повноваження суду при вирішенні справи, закріплені в ст. 245 КАС України та протиправність відмови у видачі містобудівних умов та обмежень, обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права, суд зобов`язує відповідача повторно розглянути заяву позивачів від 12.06.2018 р. (вх. № 146417 від 12.06.2018 р.) про видачу містобудівних умов та обмежень на будівництво житлового будинку з вбудованим магазином, що знаходиться за адресою: м. Чернівці, Кагарлицька, 9.
При цьому суд звертає увагу відповідача, що під час повторного розгляду заяви позивачів про видачу містобудівних умов та обмежень на будівництво житлового будинку з вбудованим магазином, що знаходиться за адресою: м. Чернівці, Кагарлицька, 9, він зобов`язаний розглянути вказану заяву, враховуючи правовий висновок суду, наведений у даній справі.
Стосовно розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З матеріалів справи видно, що за подання вказаного позову позивачами сплачено судовий збір за дві позовні вимоги немайнового характеру у розмірі 7684,00 грн, що підтверджується квитанціями № 25576975-1 від 08.02.2019 р. на суму 3842,00 грн та № 25577405-1 від 08.02.2019 р. на суму 3842,00 грн (а.с. 3).
Оскільки, позов задоволено повністю, суд стягує з відповідача на користь позивачів судові витрати (судовий збір) на загальну суму 7684,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 9, 77, 139, 243, 245, 246 та 255 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати індивідуальний акт відповідача - суб`єкта владних повноважень Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин - наказ №231-МУО від 20.06.2018 р.
3. Зобов`язати Департамент містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради повторно розглянути заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 та фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 від 12.06.2018 р. (вх. № 146417 від 12.06.2018 р.) про надання містобудівних умов та обмежень для будівництва і обслуговування 107-квартирного 9-поверхового житлового будинку з вбудованим магазином "Хліб-Молоко" по вулиці Кагарлицькій № 9 та об`єктами торгово-розважальної і ринкової інфраструктури.
4. Стягнути з Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 судові витрати (судовий збір) у сумі 3842,00 грн.
5. Стягнути з Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 судові витрати (судовий збір) у сумі 3842,00 грн.
Згідно ст. 255 КАС України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У відповідності до ст. ст. 293, 295 КАС України рішення суду першої інстанції може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його складання.
Повне найменування сторін:
позивач – фізична особа – підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 );
позивач – фізична особа-підприємець ОСОБА_2 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_2 );
відповідач – Департамент містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради (вул. Б. Хмельницького, 64-А, м. Чернівці, код ЄДРПОУ 23245721).
Суддя В.К. Левицький