Рішення № 86152793, 06.12.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.12.2019
Номер справи
560/3537/19
Номер документу
86152793
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/3537/19

РІШЕННЯ

іменем України

06 грудня 2019 рокум. Хмельницький Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом від 01.11.2019, в якому просить: 1) визнати протиправними дії головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови у проведенні розрахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 - 2017 роки; 2) зобов`язати головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком з 03.12.2018 із застосуванням при її розрахунку середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки.

В обґрунтування позовних вимог зазначає про те, що досягнув необхідного пенсійного віку, і 03.12.2018 подав до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області заяву з повним пакетом документів про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за нормами Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». У листі від 20.09.2019 вих. №Ю-1022-0-02.26-04 відповідач надав детальний розрахунок призначеної пенсії та повідомив, що при обчисленні моєї пенсії застосовано показник середньої заробітної плати у галузях економіки України за 2014-2016 роки збільшений на 17%, який складає 4404,35 грн. При обчисленні призначеної пенсії відповідачем застосовано середню заробітну плату всупереч вимог ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», а саме, замість середньої заробітної плати, для призначення пенсії, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки, що дорівнює 5377,90 грн, застосовано середню заробітну плату за 2014-2016 роки, яка дорівнює 4044,35 грн. Вказує, що 02.10.2019 звернувся до управління із заявою, в якій вказав відповідачу на порушення та просив обчислити призначену пенсію за віком з врахуванням показника середньої заробітної плати за 2016 та 2017 роки, однак відповіддю від 18.10.2019 №Ю-1390-0-02.26-04 відповідач повідомив, що оскільки пенсія вже була призначена у 2009 році то при обчисленні пенсії при переведенні з одного виду на інший правомірно застосовано середню заробітну плату за 2014-2016 роки. Зазначає, що через протиправні дії відповідача при обчисленні пенсії її розмір став нижчим, ніж мав би бути, чим порушено право на відповідне пенсійне забезпечення, тому звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою суду від 07.11.2019 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

25.11.2019 до суду поступив відзив на позовну заяву, в якому відповідач в задоволенні позову просить відмовити. Зазначає, що з 19.09.2009 по 02.12.2018 ОСОБА_1 отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ. Згідно пункту 4-3 Прикінцевих положень розділу XV Закону № 1058-ІV пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. 03.12.2018 згідно заяви ОСОБА_1 переведено з пенсії за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 згідно Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” з врахуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2014-2016 роки - 3764,40 грн. Для застосування середньої заробітної плати у галузях економіки України за 2014 - 2016 роки з дня переведення на пенсію за віком немає підстав, оскільки відповідно до ст. 40 Закону № 1058-ІV, при переведенні з одного виду пенсії на інший застосовується показник середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) іншого виду пенсії. Також, просить провести розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін (арк. спр. 83-84).

Ухвалою від 04.11.2019 залишено без задоволення клопотання відповідача про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін (арк. спр. 89).

Також, відповідач подав клопотання, в якому просить залишити адміністративний позов без розгляду.

Рішенням Європейського Суду з прав людини по справі "Іліан проти Туреччини" встановлено, що правило встановлення обмежень до суду у зв`язку з пропуском строку звернення до суду, повинно застосовуватися з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму, воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру; перевіряючи його виконання, слід звертати увагу на обставини справи.

Суд враховує, що позивачу відмовлено в перерахунку пенсії листом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 18.10.2019 №Ю-1390-0-02.26-04.

Твердження відповідача про те, що позивач з грудня 2018 знав про порядок розрахунку пенсії є необґрунтованим, адже доказів повідомлення ОСОБА_1 про розрахунок пенсії відповідачем не надано. З врахуванням наведеного, а також ненадання відповідачем жодного доказу на обгрунтування цього клопотання, суд вважає, що у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про залишення позову ОСОБА_1 без розгляду слід відмовити.

З`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, і дослідивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.

Сторонами не оспорюється, що з 19.09.2009 по 02.12.2018 ОСОБА_1 отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ.

03.12.2018 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою про призначення/перерахунок пенсії, в якій просив призначити йому пенсію за віком по Списку №1 (арк. спр. 34-35).

Рішенням 222030002704 від 01.03.2019 позивачу призначено пенсію за віком з 03.12.2018, умови призначення: ЗУ 1058-ІV, Прик. полож., п. 2 ч. 1; ЗУ №1788, ст. 13, а) (Робота за списком №1) (арк. спр. 30).

При цьому, відповідно до розрахунку заробітку для обчислення пенсії, відповідачем враховано середню зарплату за 2014-2016 роки - 3764,40 гривень (арк. спр. 33, зворотній бік).

02.10.2019 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою, в якій просив обчислити призначену пенсію за віком з врахуванням показника середньої заробітної плати за 2016 та 2017 роки, однак листом від 18.10.2019 №Ю-1390-0-02.26-04 відповідач повідомив ОСОБА_1 , що його переведено з пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких осіб" на пенсію за віком згідно Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” з врахуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2014-2016 роки - 3764,40 грн. Підстав для застосування середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2016 та 2017 роки при переведенні з пенсії за вислугу років на пенсію за віком немає (арк. спр. 24-25).

Згідно з ч. 1 ст. 7 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” №1058-ІV від 09.07.2003 (далі - Закон №1058-ІV), відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону №1058-ІV, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Згідно з ч. 3 ст. 45 Закону №1058-ІV, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що ч. 3 ст. 45 Закону №1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Водночас, ОСОБА_1 було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії за віком відповідно до Закону №1058-ІV позивач звернувся 03.12.2018 вперше.

Таким чином, при призначенні позивачу у грудні 2018 року пенсії за віком відповідно до Закону №1058-ІV підлягає застосуванню середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки, згідно ч. 2 ст. 40 цього Закону.

За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність у позивача права на призначення пенсії за віком відповідно до Закону №1058-ІV із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 22 січня 2019 року у справі №577/2457/17 (провадження № К/9901/19962/18).

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин, суд враховує висновки, щодо застосування норм права, викладених у постановах Верховного Суду.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Таким чином, суд, з урахуванням висновку Верховного Суду у постанові від 22 січня 2019 року у справі №577/2457/17 (провадження № К/9901/19962/18), та встановлених обставин у цій адміністративній справі, приходить до висновку, що позивач довів позовні вимоги, а відповідач не довів, що не порушив закону при обчисленні пенсії ОСОБА_1 з 03.12.2018, а саме враховуючи під час розрахунку заробітку середню заробітну плату в Україні за 2014-2016 роки, тому позов задовольняється.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з квитанцією №32 від 01.11.2019 позивач сплатив судовий збір у розмірі 768,40 гривень, тому ці витрати слід присудити на його користь.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправним врахування Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області під час розрахунку заробітку для обчислення пенсії ОСОБА_1 , середньої зарплати за 2014-2016 роки.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком з 03.12.2018 із застосуванням при її розрахунку середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 768,40 (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок) гривень за рахунок асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 06 грудня 2019 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350) Головуючий суддя А.І. Петричкович