Рішення № 86152791, 04.12.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.12.2019
Номер справи
560/2890/19
Номер документу
86152791
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 560/2890/19

РІШЕННЯ

іменем України

04 грудня 2019 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Майстера П.М.

за участю:секретаря судового засідання Нетичай Ю.В. позивача: ОСОБА_1 , представників відповідачів: Гули В.П., Рибачок І.А., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Хмельницькій області , Головного управління ДПС у Хмельницькій області про скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до Головного управління ДФС у Хмельницькій області, Головного управління ДПС у Хмельницькій області, в якому просить скасувати податкове повідомлення-рішення №8577564-5306-2209 від 18.06.2019 року.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки прийняте відповідачем на підставі висновків, які не відповідають фактичним обставинам.

Ухвалою суду від 25.09.2019 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху.

Суд, ухвалою від 10.10.2019 року відкрив провадження та призначив справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

08.11.2019 року, суд ухвалою залучив до участі у справі №560/2890/19, як другого відповідача Головне управління Державної податкової служби у Хмельницькій області.

Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві та у відповіді на відзив.

Представники відповідачів у судовому засіданні позовні вимоги не визнали, надавши суду відзив на позовну заяву, в якому вказали, що згідно листа Жванецької ОТГ від 01.04.2019 року №461/07-20 нарахування земельного податку на 2019 рік здійснюється згідно діючої нормативно грошової оцінки за 2017 рік, в зв`язку з тим, що коефіцієнт індексації нормативно грошової оцінки земель становить 1,0. Відповідно до листа відділу у Кам`янець-Подільському районі Міськрайонного управління у Кам`янець-Подільському районі та м. Кам`янці-Подільському Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 19.11.2019 №8-22-0.171-574/119-19, остання нормативна грошова оцінка земель комерційного призначення, громадського харчування та побутового обслуговування, с. Жванець Кам`янець-Подільського району Хмельницької області становить 260,33 грн за 1 кв.м. Отже, земельний податок нараховується згідно нормативно грошової оцінки станом 16.12.2017 року. Вважають, що податкове повідомлення - рішення по земельному податку № 8577564-5306-2209 від 18.06.2019 року на суму 13425,22 грн сформовано Головним управлінням ДФС у Хмельницькій області за 2019 рік правомірно. Просили у задоволенні адміністративного позову відмовити у повному обсязі.

Суд, заслухавши пояснення позивача, представників відповідачів, дослідивши належним чином зібрані докази по справі, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення спору по суті, дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають до задоволення з наступних підстав.

Встановлено, що відповідно до Державного акту на право власності на землю серії ХМ №047364 від 26.12.2001 року, земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 0,1719 кв.м. належить ОСОБА_1 на праві власності.

18 червня 2019 року Головним управлінням ДФС у Хмельницькій області було винесено податкове повідомлення - рішення №8577564-5306-2209, яким ОСОБА_1 нараховано земельний податок за 2019 рік в сумі 13425,22 грн, за земельну ділянку яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 .

Позивач не погоджуючись із вказаним податковим повідомленням-рішенням звернувся з цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наведене нижче.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до пп.269.1.1 п.269.1 ст.269 Податкового кодексу України, платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв).

Об`єктами оподаткування є: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності (ст.270 Податкового кодексу України).

В силу пп. 271.1.1 п. 271.1 ст.271 Податкового кодексу України, базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.

Пунктами 285.1, 285.2 ст.285 Податкового кодексу України встановлено, що базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв`язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).

Згідно п.56.2, п.56.12 ст.56 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов`язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених цим Кодексом або іншими законами України, він має право звернутися до контролюючого органу вищого рівня із скаргою про перегляд цього рішення.

Якщо відповідно до цього Кодексу контролюючий орган самостійно визначає грошове зобов`язання платника податків за причинами, не пов`язаними із порушенням податкового законодавства, такий платник податків має право на адміністративне оскарження рішень контролюючого органу протягом 30 календарних днів, що настають за днем надходження податкового повідомлення-рішення (рішення) контролюючого органу.

У разі коли відповідно до цього Кодексу або інших законів України контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов`язання платника податків з причин, не пов`язаних з порушенням податкового законодавства, та надсилає (вручає) податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум платнику податку, такий платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму податкового зобов`язання у строки, визначені в цьому Кодексі та в статті 297 Митного кодексу України, а якщо такі строки не визначено, - протягом 30 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення про таке нарахування (п.57.2 ст.57 Податкового кодексу України).

Так, згідно листа Жванецької ОТГ від 01.04.2019 року №461/07-20 нарахування земельного податку на 2019 рік здійснюється згідно діючої нормативно грошової оцінки за 2017 рік, в зв`язку з тим, що коефіцієнт індексації нормативно грошової оцінки земель становить 1,0.

Відповідно до листа відділу у Кам`янець-Подільському районі Міськрайонного управління у Кам`янець-Подільському районі та м. Кам`янці-Подільському Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 19.11.2019 №8-22-0.171-574/119-19, остання нормативна грошова оцінка земель комерційного призначення, громадського харчування та побутового обслуговування, с. Жванець Кам`янець-Подільського району Хмельницької області становить 260,33 грн. за 1 кв.м.

Відтак, земельний податок на 2019 рік нараховується згідно нормативно грошової оцінки земель комерційного призначення, громадського харчування та побутового обслуговування станом 16.12.2017 року.

Таким чином, якщо нормативно грошову оцінку перевести в га: 260,33 * 10 000 = 2 603300 грн.

2603300 * 3 % (ставка яку прийняла Жванецька ОТГ) * 0,1719 га (площа земельної ділянки) = 13425,22 грн.

З огляду на зазначене, суд вважає, що відповідачем правомірно нараховано ОСОБА_1 земельний податок за 2019 рік в сумі 13425,22 грн, за земельну ділянку яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 .

Відтак, суд дійшов висновку, що відповідач у спірних правовідносинах діяв правомірно, а зібрані у справі докази повністю спростовують доводи позивача викладені у позовній заяві.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що податкове повідомлення - рішення Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 18.06.2019 року №8577564-5306-2209 є обґрунтованим, правомірним та законним, а тому позовні вимоги про його скасування задоволенню не підлягають.

Положеннями статті 67 Конституції України визначено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки та збори в порядку і розмірах, установлених законом.

У відповідності зі статтею 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір, водночас частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст.77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).

З огляду на викладене, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог, оскільки у відповідності до вимог ч. 2 ст. 77 КАС України відповідач, як суб`єкт владних повноважень довів правомірність свого рішення, спростував доводи та пояснення позивача, а відтак діяв у межах та спосіб встановлений чинним законодавством України, а тому у задоволенні даного адміністративного позову слід відмовити повністю.

Одночасно, позивач не довів обставин, які б свідчили про порушення його прав, свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин.

На підставі ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв`язку з відмовою в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі, судові витрати не стягуються.

Керуючись статтями 241 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Хмельницькій області, Головного управління Державної податкової служби у Хмельницькій області про скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 18.06.2019 року №8577564-5306-2209 відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 06 грудня 2019 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідачі:Головне управління ДФС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 39492190) Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 43142957)

Головуючий суддя П.М. Майстер