
Справа № 560/3369/19
РІШЕННЯ
іменем України
06 грудня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О. розглянувши адміністративну справу за позовом управління Держпраці у Хмельницькій області до Шепетівського комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства про застосування заходів реагування,
ВСТАНОВИВ:
Управління Держпраці у Хмельницькій області звернулось до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Шепетівського комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства, в якій просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Шепетівського комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства, а саме зупинення газонебезпечних робіт у замкнутих просторах.
Позовні вимоги мотивовані тим, що за результатами проведеної 16.10.2019 перевірки виявлено порушення вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, які створюють загрозу життю та здоров`ю працівників.
Ухвалою суду від 04.11.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідачем 22 листопада 2019 року до суду подано відзив на позовну заяву, у якій він просить відмовити у задоволенні позовних вимог, зазначає, що має дозволи на: проведення робіт в колодязях, траншеях, котлованах, камерах; зварювальні, газополум`яні роботи, зберігання, експлуатацію балонів із стисненим газом (кисень), зрідженим газом (пропан-бутан). Відповідно до договору про виконання робіт №001192 від 25.10.2019 року на підприємстві проводиться експертне обстеження підприємства для видачі дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки.
Суд встановив наступні обставини справи.
16 жовтня 2019 року посадовою особою позивача на підставі наказу №211 від 04.10.2019 року проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки в Шепетівському КП ВКГ.
За результатами перевірки складено акт № 22-05/819 від 16.10.2019, згідно якого посадовими особами КП "Шенетівське КПВКГ" не в повному обсязі виконано вимоги припису №22-05/422-366 від 19.04.2019, виданого за підписом головного державного інспектора Управління Депжпраці у Хмельницькій області, а саме:
1. Підприємство не отримало дозвіл на газонебезпечні роботи. Порушено ст. 21 Закону України "Про охорону праці" № 2694-ХІІ, Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. № 1107 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2018 р. № 48) (п.6 Додатку 2);
2. Відсутня примусова-витяжна вентиляція в приміщеннях підвищеної небезпеки, а саме у прийомних відділеннях каналізаційних насосних станцій. Порушено вимоги п. 1.3.6, п.3.3.1 Правил техніки безпеки при експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених місць. НПАОП 41.0-1.01-79.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає та враховує наступне.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 5 квітня 2007 року №877-V (далі - Закон № 877-V).
Абзацом 2 ст. 1 Закону № 877-V визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно з ч. 5 ст. 4 Закону № 877-V, виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Відповідно до ч. 7 ст. 7 Закону № 877-V, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Статтею 4 Закону України "Про охорону праці" №2694-XII від 14.10.1992 (далі - Закон №2694-XII) визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, зокрема, на принципах пріоритету життя і здоров`я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Згідно з ч. 3 ст. 21 Закону №2694-XII, роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб`єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов`язань на постачання. Одержання дозволу не вимагається у разі експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, яке прийнято в експлуатацію з видачею відповідного сертифіката або щодо якого зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації, а також у разі реєстрації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Відповідно до ч. 4 ст. 21 Закону №2694-XII, порядок видачі дозволів або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання дозволів центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, переліки видів робіт, машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки, проведення або експлуатація (застосування) яких потребує отримання дозволу, та граничні розміри тарифів на проведення експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб`єкта господарювання, висновок якої є підставою для видачі дозволів, встановлюються Кабінетом Міністрів України.
У Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки затвердженого постановою КМ України від 26.10.2011 № 1107, наявний Додаток 2 "Перелік видів робіт підвищеної небезпеки", в якому у п. 6 зазначено: Газонебезпечні роботи та роботи у вибухопожежонебезпечних зонах.
Згідно з п.1.3.6 Правил техніки безпеки при експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених місць (НПАОП 41.0-1.01-79) для забезпечення безпеки конструкцій споруд і обладнання необхідно влаштовувати огорожі рухомих і небезпечних елементів, їх фіксацію і кріплення при ремонтах і транспортуванні, блокування включень при неробочому і аварійному положеннях, освітлення робочих органів машин і обладнання, органів управління, приладів контролю і т.д.
Там де необхідно, повинні застосовуватися системи місцевої вентиляції, пилопригнічення, відсмоктувачі, фільтри, захисні кожухи та екрани від радіаційних або теплових впливів, шумо- і віброгасителі.
Відповідно до п.3.3.1 вказаних Правил, у приміщеннях решіток і приймального резервуара насосних станцій водовідведення вентиляція повинна забезпечувати не менше ніж 12-кратний обмін повітря в 1 год. Подачу свіжого повітря передбачають в верхню зону приміщення. При наявності на підвідному колекторі приймальної камери повинна бути забезпечена її вентиляція з 5-кратним обміном повітря в 1 год.
У вентиляційних системах слід передбачати резервні витяжні вентилятори, що включаються автоматично у випадках виходу з ладу робочих вентиляторів. Вентиляційні короби для машинного відділення і резервуара потрібно влаштовувати самостійними, без сполучення один з одним.
Однак позивачем встановлено, що Шепетівським комунальним підприємством водопровідно-каналізаційного господарства не отримано дозвіл на газонебезпечні роботи, а також відсутня примусова-витяжна вентиляція в приміщеннях підвищеної небезпеки, а саме у прийомних відділеннях каналізаційних насосних станцій. Зазначені порушення вимог нормативно-правових актів створюють загрозу життю та здоров`ю людей.
Будь-яких доказів на спростування виявлених порушень відповідачем суду не надано.
Таким чином, наявні підстави для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до Шепетівського комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства шляхом зупинення газонебезпечних робіт у замкнутих просторах, тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Згідно з ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Враховуючи відсутність понесених витрат суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, сплачений позивачем судовий збір стягненню на його користь не підлягає.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Управління Держпраці у Хмельницькій області до Шепетівського комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Шепетівського комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства шляхом зупинення газонебезпечних робіт у замкнутих просторах.
Судові витрати, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, відсутні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:Управління Держпраці у Хмельницькій області (вул. Кам`янецька, 74, м.Хмельницький, Хмельницька область,29013 , код ЄДРПОУ - 39793137) Відповідач:Шепетівське комунальне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства (вул. Некрасова, 127, м.Шепетівка, Шепетівський район, Хмельницька область,30405 , код ЄДРПОУ - 02092503)
Головуючий суддя О.О. Михайлов