Рішення № 86151761, 26.11.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.11.2019
Номер справи
1.380.2019.004494
Номер документу
86151761
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1.380.2019.004494

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 листопада 2019 року зал судового засідання №6

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Братичак У.В.,

секретар судового засідання Староста М.М.,

за участю представників сторін:

позивача Попович Н.І.,

відповідача Головатого В.Т.,

третьої особи Трофимчук ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові в порядку загального позовного провадження справу за позовом ОСОБА_2 до Шевченківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго» про визнання незаконною бездіяльності, -

в с т а н о в и в:

ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; р.н.о.к.п.п: НОМЕР_1 ) звернувся з позовною заявою до Шевченківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (місцезнаходження: вул. Липинського, 11, м.Львів, 79019; код ЄДРПОУ 25261380), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго», в якій просить:

-визнати незаконною бездіяльність посадових осіб Шевченківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради щодо вчасного виявлення технічної помилки у нарахуванні надлишкової суми субсидій ОСОБА_2 на оплату комунальних послуг в сумі 41 314,92 грн за адресою: АДРЕСА_2 .

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що 16.04.2015 року звернувся до Шевченківського відділу соціального захисту із заявою про призначення йому субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, при цьому надавши декларацію про доходи та витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. За результатами розгляду звернення було призначено та виплачено зазначену субсидію. Однак, зазначає, що відповідач повідомив його про те, що через технічні проблеми стався програмний збій і на послугу ЛМКП «Львівтеплоенерго» йому перераховано надлишкову суму субсидії. Проте, такий програмний збій стався ще в липні 2017 року, а виявлення такого збою мало місце лише в травні 2019 року. Враховуючи наведене, вважає дії відповідача щодо невчасного виявлення технічної помилки у нарахуванні надлишкової суми субсидій позивачу на оплату комунальних послуг, протиправними, просить позов задовольнити.

Ухвалою судді від 09.09.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження у справі; протокольною ухвалою суду від 25.10.2019 перейдено зі спрощеного в загальне провадження.

Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому посилається на те, що через технічні проблеми стався програмний збій і як наслідок на послугу ЛМКП «Львівтеплоенерго» ОСОБА_2 було виплачено надлишкову суму субсидії. На даний час недоліки усунено, проведено перерахунок та повернуто надлишок виплаченої субсидії до державного бюджету в травні 2019 року в сумі 41 314,92 грн. Окрім того, зазначає, що обов`язок розрахунку невикористаних сум субсидії ОСОБА_2 покладено на ЛМКП «Львівтеплоенерго», а тому Шевченківський відділ соціального захисту дізнався про це лише в травні 2019 всупереч нормам Порядку №534. Просить позовні вимоги відхилити, у задоволенні позову відмовити.

Від третьої особи пояснення на адресу суду не надходили, проте надійшло клопотання про долучення документів до матеріалів справи.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав, викладених в позовній заяві, додаткових поясненнях, просила суд позов задовольнити повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги заперечив. Просив суд у задоволенні позову відмовити повністю.

В судовому засіданні представник третьої особи заперечила проти позову, просила суд відмовити в його задоволенні.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , є пенсіонером за віком.

16 квітня 2015 року ОСОБА_2 завернувся до Шевченківського відділу соціального захисту із заявою про призначення йому субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, в тому числі з централізованого опалення, при цьому надавши декларацію про доходи та витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.

За результатами розгляду звернення Шевченківським відділом соціального захисту Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради було призначено та виплачено ОСОБА_3 субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 01.05.2015 року до 30.04.2016 року.

Як вбачається з матеріалів справи, Шевченківський відділ соціального захисту без звернення ОСОБА_2 та надання ним додаткових документів, у відповідності до п.14 Положення «Про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», призначив йому субсидію на відповідні періоди 2017, 2018 та 2019 року.

З листа Шевченківського відділу соціального захисту слідує, що нарахування житлової субсидії на оплату послуг за центральне опалення за 2017 рік здійснено в розмірі: січень – 899,88 грн, лютий – 900,03 грн, березень – 902,26 грн, квітень – 485,68 грн, травень – 26,84 грн, червень – 25,84 грн, липень – 41342,69 грн, серпень – 26,63 грн, вересень – 25,59 грн, жовтень – 234,90 грн, листопад – 572,56 грн, грудень – 571,77 грн; за 2018 рік: січень – 561,17 грн, лютий – 562,94 грн, березень – 564,24 грн, квітень – 42,44 грн, травень – 0,00 грн, червень – 0,00 грн, липень – 0,00 грн, серпень – 0,00 грн, вересень – 0,00 грн, жовтень – 0,00 грн, листопад – 114,09 грн, грудень – 223,20 грн; за 2019 рік: січень – 340,16 грн, лютий – 0,00 грн, березень – 0,00 грн, квітень – 0,00 грн, травень – 41 314,92 грн.

Судом встановлено, що згідно повідомлень ЛМКП «Львівтеплоенерго» на оплату послуг, які надсилались ОСОБА_2 на адресу: АДРЕСА_2 , з липня 2017 по травень 2019 позивачу повідомлялось про необхідність сплати суми зазначеної в графі «Разом до сплати», а саме « 0,00».

В травні 2019 року позивачем отримано повідомлення від ЛМКП «Львівтеплоенерго» на оплату заборгованості послуг станом на червень 2019 року в розмірі 9 405,39 грн.

З листа ЛМКП «Львівтеплоенерго» від 03.07.2019 року № 08-8816 позивачу повідомлено, що дана заборгованість утворилась внаслідок того, що в липні 2017 року Шевченківським відділом соціального захисту за адресою позивача помилково встановлена субсидія у розмірі 41 395,37 грн, замість 80,45 грн. (субсидія за травень, червень та липень 2017). Дану помилку Шевченківський відділ соціального захисту виявив у травні 2019, а відповідно надлишкову надану субсидію в розмірі 41 314,92 грн повернуто до державного бюджету.

Позивач, вважаючи, що відповідач невчасно виявив технічну помилку у нарахуванні йому надлишкової суми субсидій на оплату комунальних послуг, звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах. Учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник. Виробник послуг може бути їх виконавцем.

За змістом п.5 ч.3 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» поживач зобов`язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

Згідно з ст.21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» виконавець послуг зобов`язаний, зокрема, надавати в установленому законодавством порядку необхідну інформацію про перелік житлово-комунальних послуг, їх вартість, загальну вартість місячного платежу, структуру цін/тарифів, норми споживання, режим надання житлово-комунальних послуг, їх споживчі властивості.

Відповідно до вимог п. 1 ст. 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 2 Положення «Про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848 (далі - Положення), право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках), в частині оплати ними користування житлом; утримання житла; управління багатоквартирним будинком, комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Згідно із пунктами 3, 4 Положення - призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад.

Субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги, скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами і обсягом визначеного Кабінетом Міністрів України обов`язкового відсотка платежу.

Згідно з п. 14 Положення субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону, але не більше ніж на 12 місяців, і розраховується: на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня; на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.

Громадяни, яким призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, зобов`язані щомісяця сплачувати вартість фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії (крім випадків нарахування плати за послугу з централізованого опалення за відсутності засобів обліку теплової енергії з урахуванням фактичної температури зовнішнього повітря відповідно до пунктів 40-48 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 р. N 630 ( 630-2005-п ), коли одержувач субсидії повинен щомісяця сплачувати за централізоване опалення обов`язкову частку платежу). Сума субсидії, яку структурними підрозділами з питань соціального захисту населення було переказано на рахунки підприємств - виробників/виконавців житлово-комунальних послуг для оплати їх вартості в розмірі соціальних нормативів і яка не використана домогосподарством внаслідок економії споживання послуг, зараховується підприємством - виробником/виконавцем як оплата послуг, у тому числі обов`язкової частки платежу домогосподарства, на наступні розрахункові періоди. Підприємство - виробник/виконавець послуги зобов`язане зазначати суму переплати за послугу у платіжних документах одержувачам субсидії.

Згідно з п. 16 Положення після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді.

Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 13 цього Положення, без звернення громадян і протягом десяти днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (непризначення) субсидії та інформують про прийняте рішення громадян.

У разі отримання інформації про прострочену понад два місяці заборгованість з оплати послуг субсидія на наступний строк не призначається, про що структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує особу. Якщо протягом двох місяців з дати інформування про непризначення субсидії на наступний строк громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, субсидія призначається з дати закінчення дії попередньої субсидії, в іншому випадку - з місяця, в якому громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або укладення договору.

Особа, що не згодна з рішенням про проведення розрахунку субсидії на наступний період та має додаткові обставини, які безпосередньо впливають на визначення розміру сукупного доходу за попередній період, повідомляє про це структурний підрозділ з питань соціального захисту та подає відповідні підтверджуючі документи для проведення перерахунку субсидії в межах строку призначення.

Як слідує з матеріалів справи, в липні 2017 року Шевченківським відділом соціального захисту за адресою позивача помилково була встановлена субсидія у розмірі 41395,37 грн, замість 80,45 грн.

Разом з тим, судом встановлено, що ЛМКП «Львівтеплоенерго» надсилало в Шевченківський відділ соціального захисту електронні повідомлення з інформацією щодо отримувачів субсидії, у яких існує заборгованість за послуги з централізованого опалення та гарячого водопостачання більше 2 місяців. В списку таких осіб був і ОСОБА_2 .

Як видно з матеріалів справи, такі повідомлення з інформацією в електронному вигляді надсилались в Шевченківський відділ соціального захисту 22.10.2018 та 15.05.2019.

Проте, як встановлено судом, дана технічна помилка була виявлена відповідачем лише в травні 2019 року.

У відповідності до п.1 Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Міністерства юстиції України від 29.12.1997 №39/283/90/5 (далі – Порядок №39/283/90/5), повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться у випадках:

-виявлення подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями про доходи та майновий стан усіх зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, приховання заробітку чи іншого доходу, подання фальшивих документів;

-виявлення помилки в розрахунку розміру призначеної субсидії;

-виявлення неправильних відомостей, виданих юридичними особами (довідки про доходи, про склад зареєстрованих осіб, про забезпеченість житловою площею та комунальними послугами) та фізичними особами-підприємцями (довідки про доходи);

-виявлення прихованої інформації про набуття права власності на житло (житлове приміщення) іншою особою, яка не була в ньому зареєстрована на перше число місяця, з якого призначена субсидія.

Тобто, механізм повернення надмірно сплачених сум субсидій передбачає стягнення зазначених сум лише у випадку, чітко визначеному у вичерпному переліку вищевказаного Положення.

Відповідно до п.3 Порядку №39/283/90/5 в разі виявлення помилки, допущеної працівником органу соціального захисту населення в розрахунку розміру призначеної субсидії орган соціального захисту населення повідомляє отримувача субсидії про розмір недоплачених чи переплачених коштів.

З наведеного слідує, що обов`язок перевірки наданих даних покладено на відповідний структурний підрозділ з питань соціального захисту населення.

Проте, судом встановлено, що жодної вимоги про повернення нарахованої ОСОБА_2 надлишкової суми субсидії до травня 2019 року на його адресу не надходило, а субсидія продовжувала нараховуватись позивачу.

Таким чином, враховуючи вищенаведене, дії Шевченківського відділу соціального захисту свідчать про їх протиправну бездіяльність щодо контролю за правильністю нарахування та використання бюджетних коштів впродовж липня 2017 року – травня 2019 року, яка полягала у невчасному виявленні технічної помилки, що мало наслідком утворення заборгованості зі сплати комунальних послуг у сумі 9 405,39 грн та позбавлення позивача права на подальше отримання субсидії.

Окрім того, суд не бере до уваги твердження відповідача про те, що ОСОБА_2 свідомо не сплачував обов`язкову частку за призначеною субсидією впродовж двох років оскільки ЛМКП «Львівтеплоенерго» щомісяця впродовж липня 2017 року – травня 2019 року надсилало йому повідомлення про необхідність сплати суми зазначеної в графі «Разом до сплати», а саме « 0,00».

Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Отже, відповідачем жодними належними та допустимими докази не доведено правомірності своєї бездіяльності щодо вчасного виявлення технічної помилки у нарахуванні надлишкової суми субсидій ОСОБА_2 на оплату комунальних послуг в сумі 41 314,92.

Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Судові витрати відповідно до ст.139 КАС України стягненню зі сторін не підлягають.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -

в и р і ш и в:

позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність посадових осіб Шевченківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради щодо вчасного виявлення технічної помилки у нарахуванні надлишкової суми субсидій ОСОБА_2 на оплату комунальних послуг в сумі 41 314,92 грн. за адресою: АДРЕСА_2 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складено 05.12.2019 року.

Суддя Братичак Уляна Володимирівна