Рішення № 86151491, 30.10.2019, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.10.2019
Номер справи
300/1599/19
Номер документу
86151491
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"30" жовтня 2019 р. справа № 300/1599/19

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Шумея М.В.,

секретаря Шпак М.М.,

за участю: представників позивача Яновського А.Я., Троценка А.В., Гордійчук Л.А.,

представника відповідачів Бондара О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю корпорація "Смарагд Прикарпаття" до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Корпорація «Смарагд Прикарпаття»(надалі, також – позивач, ТзОВ «Корпорація «Смарагд Прикарпаття») звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної фіскальної служби України Головного управління Державної фіскальної служби України в Івано-Франківської області (надалі, також – відповідач, ДФС України ГУ ДФС України в Івано-Франківській області) про визнання дій протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відправлені на реєстрацію податкові накладні, відповідачем не прийнято, квитанція про не прийняття електронних документів отримана через два операційні дні після першої відправки податкової накладної, внаслідок чого позивача позбавлено права на усунення помилок та повторного направлення податкових накладних без порушення граничних строків реєстрації. Внаслідок чого відповідачем проведено камеральну перевірку, за результатами якої складено акт та прийнято оскаржуване повідомлення-рішення. Вважає дії (бездіяльність) відповідача незаконними так, як подані податкові накладні не зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних з вини відповідача, що порушують права та законні інтереси ТзОВ «Корпорація «Смарагд Прикарпаття».

Відтак, на переконання позивача, оскаржуване податкове повідомлення-рішення є протиправним і підлягає скасуванню.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.07.2019 позов залишено без руху для усунення недоліків (а.с.194-197). Позивачем у встановлений судом строк усунуто недоліки позовної заяви.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.08.2019 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження (а.с.1-2). Розгляд справи призначено на 07.10.2019 о 09:00 год.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.10.2019 залучено до участі у справі Державну фіскальну службу України, як співвідповідача (а.с.221-222).

Відповідачем Головним управлінням Державної фіскальної служби України в Івано-Франківській області подано відзив на позовну заяву №908/09-19-10-02 від 30.08.2019 (а.с.207-209), який надійшов на адресу суду 02.09.2019. Проти заявлених позовних вимог заперечує. Просить суд в задоволенні позову відмовити, оскільки ГУ ДФС України в Івано-Франківській області проведено камеральну перевірку ТзОВ «Корпорація «Смарагд Прикарпаття». Перевіркою встановлено порушення позивачем строку реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, складено відповідний акт та прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення. Також зазначив, що твердження позивача щодо позбавлення його права на усунення помилок та повторного направлення податкових накладних без порушення строків реєстрації є необґрунтованими, оскільки позивачем не подано виправлені податкові накладні, а подані новостворені податкові накладні, також містять недоліки. Враховуючи те, що ТзОВ «Корпорація «Смарагд Прикарпаття`не виконало свій обов`язок щодо своєчасної реєстрації податкових накладних Єдиному реєстрі податкових накладних, про що, відповідачем прийнято та направлено позивачу оскаржуване податкове повідомлення-рішення.

Відповідачами 30.10.2019 року подані додаткові пояснення на виконання протокольної ухвали суду від 23.10.2019 року .

Згідно вказаних пояснень ПН № 334 від 29.12.2019 року, №311 від 20.12.2018 року , №336 від 31.12.2018 року не прийняті на реєстрацію з причин невідповідності зазначених сум у Розділі "А" рядку "ІІІ" сумам рядку "V" розділу "А".

Натомість для прикладу у ПН №334 від 29.12.2019 року у рядку "І" розділу "А" зазначена сума з урахуванням ПДВ 338841, 70 грн. Враховуючи вказану суму , ПДВ за основною ставкою буде складати 56473,61 (338841.71/6+56473,61). Вказана сума повинна відобразитися у рядку "ІІІ" розділу "А" , однак у "ІІІ" рядку товариством відображена сума 56474.43. що є помилкою відповідно до ст.201 ПКУ.

Як наслідок при розшифруванні та перевірці податкової накладної відображається невірно рядок "ІІІ" та рядок "V" розділу "А". Фактично , вказана арифметична помилка, відображає некоректну суму ПДВ за основною ставкою на 0,82 грн.

Однак, якщо обраховувати загальну суму коштів, з врахуванням ПДВ на підставі відображеної суми ПДВ у рядку "ІІІ" розділу "А" товариством, виходить, що такий показник має становити 338846,58 грн. - що на 4,88 грн. більше відображено товариством.

За таких обставин, при перевірці спірних податкових накладних у автоматичному режимі, такі накладні не прийняті , оскільки встановлені помилки заповнення обов`язкових реквізитів у таких документах.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю.

Представник відповідачів в судовому засіданні проти позову заперечив, з мотивів викладених у відзиві, надав додаткові пояснення по суті справи, подано витребуванні судом письмові докази по справі.

Суд, розглянувши за правилами, встановленими статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України дану адміністративну справу, заслухавши позиції сторін, дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази, зміст відзиву на позовну заяву, додаткових письмових пояснень, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, встановлено такі обставини.

ТзОВ «Корпорація «Смарагд Прикарпаття» (код ЄДРПОУ 30417665) 25.07.2003 зареєстроване у встановленому законодавством порядку як суб`єкт господарювання, є платником податку на додану вартість, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.215).

ГУ ДФС України в Івано-Франківській області проведено камеральну перевірку ТзОВ «Корпорація «Смарагд Прикарпаття» на предмет своєчасності реєстрації податкових накладних. Перевіркою встановлено порушення позивачем вимог пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, а саме реєстрація податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням граничного строку реєстрації на загальну суму 157503,04 грн. ПДВ, про що складено акт від 24.04.2019 за №1115/09-19-59-12/30417665.

Згідно з актом перевірки встановлено порушення позивачем граничних строків реєстрації податкових накладних за №№359, 360, 355, 358, 364, 356, 362, 365, 363, 357, 351, 361, 353, 352 на загальну суму 157503,04 грн. та прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 02.05.2019 за №0019885312 та застосовано штрафну санкцію у сумі 15750,31 грн.

Не погоджуючись із прийнятим відповідачем податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Відповідно до підпункт 20.1.4. п. 20.1. статті 20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Згідно пункту 201.1. статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з пунктом 201.2. статті 201 ПК України форма та порядок заповнення податкової накладної затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до пункту 201.2 статті 201 розділу V ПК України наказом Міністерства фінансів України № 1307 від 31.12.2015 затверджено форму податкової накладної та Порядок заповнення податкової накладної (надалі, також - Порядок № 1307).

Як зазначено в пункті 8 Порядку №1307 при складанні податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пунктах 10-15 цього Порядку, у верхній лівій частині таких накладних у графі Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини робиться помітка X та зазначається тип причини, зокрема, 02 - Складена на постачання неплатнику податку; 08 - Складена на постачання для операцій, які не є об`єктом оподаткування податком на додану вартість; 09 - Складена на постачання для операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість.

В інших випадках у верхній лівій частині податкової накладної тип причини не зазначається (нулі, прочерки та інші знаки чи символи не проставляються).

Згідно з пункту 12 Порядку № 1307 у разі постачання товарів/послуг отримувачу (покупцю), який не зареєстрований як платник податку, та у разі складання податкової накладної за щоденним підсумком операцій у графі Отримувач (покупець) зазначається Неплатник, а у рядку Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця) проставляється умовний ІПН 100000000000.

Пунктом 3 Порядку № 1307 визначено, що усі податкові накладні, у тому числі накладні, особливості заповнення яких викладені в пунктах 9-15 та 19 цього Порядку, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та за формою, чинною на день такої реєстрації.

Відповідно до пункту 201.7. статті 201 ПК України податкова накладна з податку на додану вартість складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Згідно з пунктом 201.3. статті 201 ПК України у разі звільнення від оподаткування у податковій накладній робиться запис Без ПДВ з посиланням на відповідні пункти (підпункти), статті, підрозділи, розділи цього Кодексу та/або міжнародного договору, якими передбачено звільнення від оподаткування податком.

Пунктом 201.10 статті 201 ПК України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

-для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

-для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Згідно з пунктом 120-1.1. статті 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів.

Судом встановлено, що перелічені в акті перевірки ТзОВ «Корпорація «Смарагд Прикарпаття» податкові накладні зареєстровані платником податків з порушенням встановлених ПК України строків. Однак, суд звертає увагу на те, що вказані податкові накладні зареєстровано з порушенням граничного строку реєстрації, з вини відповідача так, як квитанція про не прийняття податкових накладних отримана позивачем з порушенням строку, що позбавляє позивача права на усунення недоліків та направлення виправлених податкових накладних для реєстрації в встановлений граничний строк.

Таким чином, наявність обов`язку у платника податків щодо здійснення реєстрації відповідних податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не є спірною у цій справі. Спірним є саме наявність/відсутність підстав для застосування юридичної відповідальності у вигляді штрафу, передбаченого пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України за несвоєчасну реєстрацію цих податкових накладних.

З 01 січня 2017 року законодавцем змінено редакцію пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України. На відміну від попередньої редакції цієї статті, яка встановлювала штрафні санкції за порушення термінів реєстрації виключно податкових накладних, що підлягають наданню покупцям, чинною на момент виникнення правовідносин редакцією визначено, що штрафні санкції застосовуються за порушення граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації всіх податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Винятком є виключно порушення термінів реєстрації податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.

Так, ПК України зобов`язує продавця товарів/послуг- платника ПДВ в установлені терміни скласти податкову накладну та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) в межах граничних строків, визначених абзацом 14 статті 201.10 ПК України. При цьому також підлягають реєстрації в ЄРПН і податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування. Порушення строку реєстрації податкової накладної до 15 календарних днів відповідно до норми статті 1201 ПК України має наслідком застосування до платника податків штрафних санкцій у розмірі 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеного в такій податковій накладній. Винятком у цій нормі щодо застосування штрафних санкцій визначено порушення термінів реєстрації податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю) та складена на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою. Отже, підставою для незастосування штрафної санкції, передбаченої статтею 120-1 ПК України, за порушення строків реєстрації податкової накладної в ЄРПН є сукупність таких двох умов:

1)податкова накладна не надається отримувачу (покупцю);

2)податкова накладна виписана на операцію з постачання товарів/послуг, яка звільнена від оподаткування або оподатковується за нульовою ставкою.

Згідно матеріалів справи, ТзОВ «Корпорація «Смарагд Прикарпаття`виписало перелічені в акті перевірки податкові накладні на операції, що оподатковувались за основною ставкою податку на додану вартість (20 %), а відтак ці операції не є такими, що: звільнені від оподаткування ПДВ; обсяги постачання яких оподатковуються за нульовою ставкою.

Таким чином, платник податку не звільняється від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в ЄРПН.

Однак, судом встановлено, що відповідачем порушено вимоги щодо строку надсилання квитанції про прийняття чи неприйняття таких податкових накладних, що унеможливило позивача в граничний строк направити для реєстрації виправлені податкові накладні.

Суд не погоджується з доводами контролюючого органу про те, що платник податку вчинив податкове правопорушення, склад якого передбачений пунктом 120-1.1. статті 120-1 ПК України так, як позивачем в строк надіслано на реєстрацію податкові накладні.

Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Згідно статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Безперечним являється факт допущення арифметичних помилок у рядку "ІІІ" розділу "А" податкових накладних внаслідок заокруглення сум ПДВ до більшого чи меншого значення числа. Тому відповідачем ДФС України правомірно встановлено наявність вказаного порушення.

В той же час представник відповідачів в судовому засіданні вказав на недоліки самої програми, і не заперечив, що у позивача не було жодної мети вносити недостовірні дані в податкових накладних.

З огляду на вищевказане, позов слід частково задовольнити.

Згідно зі змістом частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Враховуючи те, що позивачем у справі підтверджено тільки сплату судового збору, відсутні підстави для розподілу судових витрат.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Івано-Франківській області №0019885312 від 02.05.2019 року.

В задоволенні іншої позовної вимоги відмовити.

Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління ДФС в Івано-Франківській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю корпорація "Смарагд Прикарпаття" судовий збір в сумі 1921 (одну тисячу дев`ятсот двадцять одну) гривню.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

позивач- Товариство з обмеженою відповідальністю корпорація "Смарагд Прикарпаття" (вул. М. Черемшини 2, м. Надвірна, Івано-Франківська область, 78400, код ЄДРПОУ 30417665);

відповідач- Головне управління ДФС в Івано-Франківській області ( вул. Незалежності 20, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 39394463);

відповідач - Державна фіскальна служба України ( Львівська площа 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 39292197).

Суддя Шумей М.В.

Рішення складене в повному обсязі 04 листопада 2019 р.