Справа № 2-а-7196/09/2270/16
П О С Т А Н О В А
іменем України
11 листопада 2009 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:
головуючого судді Михайлова О.О.,
при секретарі Слюсарчук О.С.,
за участю представника
позивача Войцехівського В.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора міста Нетішина в інтересах держави в особі Нетішинського відділення Славутської обєднаної державної податкової інспекції до приватного підприємства фірми «Укрпромсервіс» про стягнення податкової заборгованості на активи,-
В С Т А Н О В И В:
Прокурор міста Нетішина звернувся до окружного адміністративного суду з позовом в інтересах держави в особі Нетішинського відділення Славутської обєднаної державної податкової інспекції до приватного підприємства фірми «Укрпромсервіс» про стягнення податкової заборгованості на активи. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на відповідача, як на платника податків, покладено обовязок сплачувати податки та збори. Зазначені обовязки відповідач не виконує, тому у нього виникла заборгованість, враховуючи збільшення позовних вимог, у сумі 722076 грн. 95 коп.
Під час судового засідання представник позивача підтримав позовні вимоги, підтвердив зазначені в позовній заяві обставини.
Відповідач у судові засідання, які проводилися 19 серпня, 1 вересня, 21 вересня, 12 жовтня, 27 жовтня та 11 листопада 2009 року не зявлявся, хоча належним чином був повідомлений про дату, час і місце судового розгляду справи, причини неприбуття до суду не повідомив, заяв про розгляд справи за його відсутності до суду не подав.
13 жовтня 2009 року відповідач подав до суду клопотання про зупинення провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням по справі № 2-а-7736/09/2270/10 за позовом приватного підприємства фірма «Укрпромсервіс» до Нетішинського відділення Славутської державної податкової інспекції Хмельницької області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення. Зазначене клопотання не було задоволено, оскільки відповідно до ухвали Хмельницького окружного адміністративного суду від 5 листопада 2009 року по справі № 2-а-7736/09/2270/10 позовна заява приватного підприємства фірма «Укрпромсервіс» до Нетішинського відділення Славутської державної податкової інспекції Хмельницької області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення залишена без розгляду.
Явка відповідача в судове засідання не визнавалася обовязковою, тому, з врахуванням думки позивача, суд вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача на підставі наявних доказів .
Розглянувши подані сторонами документи, заслухавши пояснення представників позивача, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на таке.
Приватне підприємство фірма «Укрпромсервіс» відповідно до довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 22 червня 2009 року є юридичною особою (ідентифікаційний код 23651734).
Станом на 7 жовтня 2009 року у відповідача створилася заборгованість по податку на прибуток у розмірі 1030 грн. 35 коп. основного платежу та 14 грн. 18 коп. пені. Зазначена заборгованість підтверджується поданими у 2008-2009 роках деклараціями з податку на прибуток підприємства та обліковою карткою платника податків по податку на прибуток приватних підприємств.
Станом на 7 жовтня 2009 року у відповідача створилася заборгованість по податку на додану вартість у розмірі 31885 грн. 79 коп. основного платежу, 784 грн. 57 коп. штрафних санкцій та 5 грн. 00 коп. пені. Зазначена заборгованість підтверджується поданими у 2008-2009 роках податковими деклараціями з податку на додану вартість та обліковою карткою платника податків по податку на додану вартість.
Податковим повідомленням - рішенням від 11 червня 2009 року №0001881710/0/6661 приватному підприємству фірма «Укрпромсервіс» визначено суму податкового зобовязання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій) за платежем податок з доходів найманих працівників у сумі 688359 грн. 03 коп., у тому числі за основним платежем 178778 грн. 76 коп., за штрафними (фінансовими) санкціями 509580 грн. 27 коп. Податкове зобовязання визначене в цьому податковому повідомленні-рішенні на підставі акту про результати планової невиїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства від 28 травня 2009 року №989/23/23651734.
Зазначеним актом зафіксовані порушення приватного підприємства фірма «Укрпромсервіс» статей 9, 10 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» щодо своєчасності та повноти нараховування, утримування та сплати до бюджету податку з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати та за її рахунок, особами, які відповідно до цього Закону мають статус податкових агентів, а також щодо оподаткування сум надміру витрачених коштів, отриманих платником податку під звіт та не повернутих у встановлений строк.
Протягом вересня грудня 2008 року директором приватного підприємства фірма «Укрпромсервіс» Кіндзерським В.І. було отримано під звіт з розрахункового рахунку №26003001320120 в філії ЗАТ «ОТП Банк» в м. Рівне 1013485 грн. за такими призначеннями закупівля будматеріалів, закупівля екскаватора, господарські витрати, закупівля матеріалів, закупівля сільськогосподарської продукції.
Директором приватного підприємства фірма «Укрпромсервіс» під час перевірки не було надано документів, які підтверджують суми понесених ним витрат (квитанції до прибуткового касового ордера, касові чеки, акти закупівель, товарні чеки, накладні на відпуск товарно-матеріальних цінностей, акти виконаних робіт, тощо).
Повернення готівкових коштів в касу підприємства не підтверджується записами касової книги. Повернення коштів на розрахункові рахунки в установах банків не здійснювалось, що підтверджується відомостями банку про рух коштів на розрахункових рахунках.
Відповідно до статті 19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» особи, які відповідно до цього Закону мають статус податкових агентів, зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати та за її рахунок.
Згідно зі статтею 9 цього Закону податковим агентом платника податку при оподаткуванні сум, отриманих на відрядження або під звіт, не повернутих таким платником податку протягом встановленого строку, є особа, що надала такі суми, а саме під звіт для здійснення окремих цивільно-правових дій від імені та за рахунок особи, що їх надала, у сумі перевищення над сумою фактичних витрат платника податку на здійснення таких дій.
Сума податку, нарахована на суму такого перевищення, утримується особою, що надала такі кошти, за рахунок будь-якого оподатковуваного доходу (після його оподаткування) платника податку за відповідний місяць, а при недостатності суми такого доходу - за рахунок оподатковуваних доходів наступних звітних місяців, до повної сплати суми такого податку.
Якщо платник податку припиняє трудові або цивільно-правові відносини з особою, що надала такі кошти, то така сума податку утримується за рахунок останньої виплати оподатковуваного доходу під час проведення остаточного розрахунку, а при недостатності суми такого доходу непогашена частина податку включається до складу податкового зобов'язання платника податку за наслідками звітного податкового року.
Звіт про використання коштів, наданих на відрядження або під звіт, надається за формою, встановленою центральним податковим органом, до закінчення третього банківського дня, наступного за днем, у якому платник податку завершує виконання окремої цивільно-правової дії за дорученням та за рахунок особи, що надала кошти під звіт.
За наявності надміру витрачених коштів їх сума повертається платником податку у касу або зараховується на банківський рахунок особи, що їх надала, до або під час подання зазначеного звіту.
Якщо платник податку не повертає суму надміру витрачених коштів протягом звітного місяця, на який припадає такий граничний строк, то така сума підлягає оподаткуванню та платник податку сплачує штраф у розмірі 15 відсотків суми таких надміру витрачених коштів.
Відповідно до статті 20 зазначеного Закону у разі коли податковий агент до або під час виплати доходу на користь платника податку не здійснює нарахування, утримання або сплату (перерахування) цього податку, відповідальність за погашення суми податкового зобов'язання або податкового боргу, що виникає внаслідок таких дій, покладається на такого податкового агента. При цьому платник податку - отримувач таких доходів звільняється від обов'язків погашення такої суми податкових зобов'язань або податкового боргу.
Таким чином податковий орган обґрунтовано нарахував податкове зобовязання відповідача у сумі 178778 грн. 76 коп. (сума заборгованості 1013485 грн., при ставці податку 15% та з врахуванням коефіцієнту передбаченого пунктом 3.4 статті 3 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»), а також штрафні санкції відповідно до пункту 9.10.3 статті 9 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» у сумі 152022 грн. 75 коп. (15% від суми заборгованості 1013485 грн.) та відповідно до п.17.1.9 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у сумі 357557 грн. 52 коп. (подвійний розмір від суми зобовязання 178778 грн. 76 коп.).
З метою погашення податкового боргу, у відповідності до п.6.2 ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» відповідачу було виставлено дві податкові вимоги: перша - № 1/1/91 від 8 січня 2009 року та друга № 2/23/1427 від 11 лютого 2009 року, які отримані відповідачем 8 січня 2009 року та 11 лютого 2009 року відповідно.
Позивачем у відповідності до п.п. 7.2.1 п.7.2 ст. 7 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» було прийнято рішення № 1/24-026/4515 від 15квітня 2009 року про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу. Доказів щодо погашення податкового боргу суду не подано.
Відповідно до п.11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 р. № 509-XII державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та обєднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Згідно п. 1.3. ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетними та державними цільовими фондами» податковим боргом (недоїмкою) є податкове зобовязання (з врахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобовязання.
Примусове стягнення, відповідно до п.1.6 ст. 1 цього Закону це звернення стягнення на активи платника податків у рахунок погашення його податкового боргу, без попереднього узгодження його суми таким платником податків. Активи платника податків, згідно п.п. 3.1.1. п.3.1. ст..3 цього Закону можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Оскільки у відповідача існує податковий борг в сумі 722076 грн. 95 коп., який добровільно не сплачено, податковий борг підлягає стягненню шляхом звернення на активи платника податків.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 7 12, 17, 18, 70, 71, 86, 159 163 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов прокурора міста Нетішина в інтересах держави в особі Нетішинського відділення Славутської обєднаної державної податкової інспекції до приватного підприємства фірми «Укрпромсервіс» задовольнити у повному обсязі.
Звернути стягнення податкового боргу у сумі 722076 (сімсот двадцять дві тисячі сімдесят шість) грн. 95 коп. на активи приватного підприємства фірми «Укрпромсервіс».
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня постановлення постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки.
Повний текст постанови виготовлений 13 листопада 2009 року.
Суддя Михайлов О.О.