Рішення № 86151245, 04.12.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.12.2019
Номер справи
240/10774/19
Номер документу
86151245
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 грудня 2019 року м. Житомир справа № 240/10774/19

категорія 102000000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі: судді Чернової Г.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Олевського районного сектору Управління державної міграційної служби України в Житомирській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Управління державної міграційної служби України в Житомирській області про визнання протиправною відмову, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 , у якому просить:

- визнати протиправною відмову Олевського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області у видачі їй паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-ХII;

- зобов`язати Олевський районний сектор Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області оформити та видати їй паспорт у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року N 2503-ХII.

В обґрунтування позову зазначає, що 23.08.2019 звернулась до Олевського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області з письмовою заявою про оформлення та видачу їй паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ, у зв`язку із недійсністю раніше виданого. Проте відповідач листом від 31.08.2019 №1828-345/1828.1-19 відмовив в оформленні та видачі такого, посилаючись на Закон України від 20.11.2012 №5492-VI "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус", відповідно до якого оформлення та видача паспорта здійснюється у формі картки. Позивач вважає таку відмову відповідача протиправною.

Ухвалою суду від 01.11.2019 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи, надано відповідачу 15-денний строк з дня отримання ухвали про відкриття провадження на подання відзиву на позовну заяву.

Олевський районний сектор Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області отримав ухвалу 14.11.2019, проте відзиву у встановлений строк до суду не подав.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 23.08.2019 звернулась до Олевського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області з письмовою заявою про оформлення та видачу паспорта громадянина України у формі книжечки згідно Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ. Вказала, що у зв`язку із досягненням нею 45-річного віку та пропуском місячного строку звернення з приводу вклеювання фотокартки, виданий паспорт серії НОМЕР_1 є недійсним, не бажає отримувати паспорт у формі картки.

До заяви додала наступні документи: заяву про видачу паспорту згідно додатку № 1 до Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, копію паспорта серії НОМЕР_1 , копію свідоцтва про народження, копію свідоцтва про розірвання шлюбу, копію свідоцтва про зміну імені, копію довідки про реєстрацію місця проживання особи, копію свідоцтва про народження сина.

Олевський районний сектор Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області листом від 31.08.2019 №1828-345/1828.1-19 повідомив позивача про відсутність підстав для оформлення і видачі паспорта у формі книжечки. Вказав, що правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов`язки осіб, на ім`я яких видані такі документи, регулюються Законом України від 20.11.2012 №5492-VI "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус", а порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України затверджено постановою Кабінету Міністрів України №302 від 25.03.2015.

Не погоджуючись з такою відмовою відповідача, оформленою листом, позивач звернулась до суду із вказаним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов`язки осіб, на ім`я яких видані такі документи, регулюються Законом України від 20.11.2012 №5492-VI "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" (далі - Закон України №5492-VI).

Частиною 1 статті 21 Закону України №5492-VI встановлено, що паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, що також кореспондується з нормами Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України №2503-XII від 26.06.1992 (далі - Положення №2503-XII).

Відповідно до ч.1, 2, 4, 5 ст.14 Закону №5492-VI передбачено, що форма кожного документа встановлюється цим Законом. Документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклету. Документи у формі книжечки на всіх паперових сторінках та на верхній частині обкладинки повинні мати серію та номер документа, виконані за технологією лазерної перфорації. Персоналізація документів у формі книжечки здійснюється за технологією лазерного гравіювання та лазерної перфорації. Персоналізація документів у формі картки виконується за технологією термодруку або лазерного гравіювання. Персоналізація документів здійснюється централізовано у Державному центрі персоналізації документів.

Відповідно до норм ч.1 та ч.2 ст.21 Закону України №5492-VI, паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 3 Положення №2503-XII визначено, що бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Порядок видачі, обміну паспорта і користування ним регулюється розділом ІІ Положення №2503-XII. Так, зокрема, п.12 передбачено, що видача та обмін паспорта провадяться у місячний термін за місцем постійного проживання громадянина. Вклеювання до паспорта нових фотокарток при досягненні громадянином 25 - і 45-річного віку провадиться у п`ятиденний термін.

Для вклеювання до паспорта нових фотокарток при досягненні громадянином 25- і 45-річного віку подаються паспорт і дві фотокартки зазначеного розміру (п.15).

Відповідно до п.п. 5, 6, 8 Положення №2503-XII, паспортна книжечка являє собою зшиту в накидку нитками обрізну книжечку розміром 88 х 125 мм, що складається з обкладинки та 16 сторінок. Усі сторінки книжечки пронумеровані і на кожній з них зображено Державний герб України і перфоровано серію та номер паспорта.

Вносити до паспорта записи, не передбачені цим Положенням або законодавчими актами України, забороняється. Термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної книжечки, не обмежується.

Станом на день виникнення спірних правовідносин (день подання заяви) оформлення та видача паспорта також регулюється Порядком оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №302 від 25.03.2015 (далі - Порядок №302).

Пунктом 1 Порядку № 302 затверджено: зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм; зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія; Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України.

Крім того, п.2 Порядку № 302 із застосуванням засобів Єдиного державного демографічного реєстру запроваджено:

з 01.01.2016 - оформлення і видачу паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм та паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразки бланків яких затверджено цією постановою, громадянам України, яким паспорт громадянина України оформляється вперше, з урахуванням вимог п. 2 Положення № 2503;

з 01.11.2016 - оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм, зразок бланка якого затверджено цією постановою, громадянам України відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого цією постановою.

Пунктом 3 Порядку № 302 передбачено, що до завершення роботи із забезпечення в повному обсязі територіальних підрозділів ДМС матеріально-технічними ресурсами, необхідними для оформлення і видачі паспорта громадянина України, зразки бланків якого затверджено цією постановою, паспорт громадянина України може оформлятися з використанням бланка паспорта громадянина України у формі книжечки; прийняття документів для оформлення паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразок бланка якого затверджено цією постановою, з 01.11.2016 припиняється.

Відповідно до абз. абз. 1, 2 п.2 Порядку № 302 у паспорт імплантовано безконтактний електронний носій, який відповідає вимогам нормативних документів України у сфері технічного та криптографічного захисту інформації. Безконтактний електронний носій відповідає вимогам стандарту ISO/IEC 14443 щодо запису і зчитування даних.

До безконтактного електронного носія вноситься інформація, яка зазначена на лицьовому та зворотному боці паспорта, біометричні дані, параметри особи (відцифрований образ обличчя, відцифрований підпис особи), а також дані щодо забезпечення захисту інформації, що внесена на безконтактний електронний носій, відповідно до вимог Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус".

Тобто, безконтактний електронний носій паспорта громадянина України нового зразка містить відцифровані персональні дані особи.

Отже, норми Закону № 5492 на відміну від норм Положення № 2503 (теж діючого на момент виникнення правовідносин) не тільки звужують, але фактично скасовують право громадянина на отримання паспорту у вигляді паспортної книжечки без безконтактного електронного носія персональних даних, який містить кодування його прізвища, ім`я та по батькові та залишають тільки право на отримання паспорта громадянина України, який містить безконтактний електронний носій, що є безумовним порушенням вимог ст.22 Конституції України, яка забороняє при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Такий правовий висновок зробив Верховний Суд у рішенні від 19.09.2018 у справі № 806/3265/17.

На час звернення позивача до сектору УДМС діяло два нормативних акта: Положення про паспорт № 2503-XII і Постанова № 302. Відповідно до Положення № 2503-XII особам, які раніше отримали паспорт, при досягненні відповідного віку органи УДМС проводять вклеювання фотографії, тоді як згідно Постанови № 302 особам, які досягли 25- чи 45-річного віку та не звернулися в установленому законодавством порядку не пізніше як через місяць після досягнення відповідного віку для вклеювання до паспорта зразка 1994 року нових фотокарток здійснюється обмін паспорту на картку, що містить безконтактний електронний носій.

З огляду на наведене у світлі правового висновку Верховного Суду у рішенні від 19.09.2018 у справі № 806/3265/17, позивач не може бути позбавлений права на користування паcпортом у формі книжечки у відповідності до процедур, встановлених Положенням № 2503-XII.

Водночас, предметом оспорювання у даній справі є відмова Олевського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області у оформленні та видачі позивачу паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення N 2503-ХII, яка зумовлена зверненням ОСОБА_1 до відповідача у зв`язку із досягненням нею 45-річного віку та небажанням отримувати паспорт у формі картки.

Суд зазначає, що процедури видачі, обміну і вклеювання до нього нових фотокарток згідно Положення N 2503-ХII є різними за своїм змістом, оскільки підставою для їх реалізації слугують різні обставини.

Зокрема, згідно п.13, для одержання паспорта громадянин подає: заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України; свідоцтво про народження; дві фотокартки розміром 35х45 мм; у необхідних випадках - документи, що підтверджують громадянство України.

Обмін паспорта провадиться у разі (п.16): зміни (переміни) прізвища, імені або по батькові; встановлення розбіжностей у записах; непридатності для користування.

Пунктом 15 Положення N 2503-ХII передбачено, що для вклеювання до паспорта нових фотокарток при досягненні громадянином 25- і 45-річного віку подаються паспорт і дві фотокартки зазначеного розміру.

Отже, наведеним Положенням не передбачено видачі і оформлення паспорту у разі досягнення особою 45-років, а лише вклеювання у вже наявний паспорт.

Позивач не зверталась із заявою до відповідача про вклеювання фотокартки у наявний паспорт та фотокартки до заяви не подавала.

Таким чином, позовна вимога зобов`язати Олевський районний сектор Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області оформити та видати їй паспорт у формі книжечки задоволенню не підлягає, оскільки позивачу вже виданий паспорт у формі книжечки 18.11.2016 (аркуш 2 копії паспорту), а досягнення ОСОБА_1 45-річного віку не є підставою для видачі і оформлення паспорту відповідно до Положення N 2503-ХII.

Слід також додатково зазначити, що пропуск місячного строку звернення для вклеювання до паспортної книжечки при досягненні громадянином 45-річного віку не забороняє вчинити такі дії після його закінчення.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Зважаючи на викладене, суд не вбачає протиправності у діях Олевського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області, що виразилась у відмові, оформленій листом від 31.08.2019 №1828-345/1828.1-19. Відтак, у задоволенні позову слід відмовити у повному обсязі.

Керуючись статтями 77, 90, 241-246, 250, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 ) до Олевського районного сектора Управління державної міграційної служби України в Житомирській області (вул. Свято-Воздвиженська, 2, Олевськ, Житомирська область, 11002), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Управління державної міграційної служби України в Житомирській області (вул.Пушкінська, 44, Житомир, 10008, код ЄДРПОУ 37808497) про визнання протиправною відмову, зобов`язання вчинити дії, - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Г.В. Чернова