
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
05 грудня 2019 р. Справа № 120/3552/19-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Віятик Наталії Володимирівни, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчимнити дії
ВСТАНОВИВ:
31.10.2019 року до Вінницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернувся ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області в якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови в перерахунку та виплаті доплати до пенсії за період з 01.07.2012 року до 31.12.2017 року виходячи з того, що підвищення до пенсії ОСОБА_1 за даний період повинно було складати 90% від грошового забезпечення 7286,90 грн., а не 80% від 7073,50 грн. згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України № 2262-ХІІ», згідно довідки №10794 від 31.05.2012 року;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок та доплату до пенсії за період з 01.07.2012 року до 31.12.2017 року виходячи з того, що підвищення до пенсії ОСОБА_1 за даний період повинно було складати 90% від грошового забезпечення 7286,90 грн., а не 80% від 7073,50 грн. згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України № 2262-ХІІ», згідно довідки №10794 від 31.05.2012 року.
В обґрунтування позову, зазначає, що в квітні 2019 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області з заявами про перерахунок та доплату до пенсії за період з 01.07.2012 року по 31.12.2017 року з врахуванням надбавки за кваліфікацію в розмірі 192,06 грн. щомісячно, яка за даний період не виплачувалась і підвищення за даний період повинно складати 90% від грошового забезпечення 7286,90, а не 80% від 7073,50 грн. Однак, відповідач своїм листом від 09.10.2019 року № 2790/К-12 № 2866/К-12 № 2868/К-12 відмовив в задоволенні заяв позивача. Позивач вважає такі дії протиправними, що порушують його, в зв`язку із чим звернувся з цим позовом до суду.
Ухвалою суду від 05.11.2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження, без виклику осіб в судове засідання.
Даною ухвалою встановлено відповідачу строк на подачу відзиву на позов.
25.11.2019 року від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній заперечує щодо задоволення адміністративного позову. Зазначає, що прийнятою постановою Кабінету Міністрів України №355 від 23 квітня 2014 року передбачено підвищення з 01 липня 2012 року до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 та 36 даного Закону, збільшивши його з 01 вересня 2012 року до 23 відсотків та з 01 січня 2013 року до 35 відсотків. Тобто, на переконання представника відповідача, постанова №355 нормативно не змінювала умови грошового забезпечення військовослужбовців та деяких інших осіб.
27.11.2019 року від позивача надійшла відповідь на відзив, однак, суд не приймає її до уваги, оскільки, у справах визначених ч. 1 ст. 263 КАС України, заявами по суті справи є позов та відзив.
Суд, ознайомившись з матеріалами справи, повно і всебічно дослідивши докази, прийшов до наступних висновків.
ОСОБА_1 є пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримує пенсію з 20.09.2011 року, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262.
Наявним в матеріалах справи протоколом за пенсійною справою №0201005550 (Міноборони) від 20.09.2011 року підтверджується, що ОСОБА_1 призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 90 % грошового забезпечення.
При обчисленні пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області враховано наступні складові грошового забезпечення: посадовий оклад - 1940 грн., оклад за військове звання - 135 грн., надбавка за вислугу років - 40%, надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50 %, надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці - 20%, надбавка за класність - 11%, надбавка за знання і використання іноземної мови - 10%, надбавка за особливі умови служби - 15%, премія - 90%, відповідно до довідки № 581 від 20.09.2011 року. Всі ці складові грошового забезпечення в складі пенсії , як зазначає позивач, отримував до 01.07.2012 року в розмірі 90% грошового забезпечення.
В межах даної справи спірним періодом є з 01.07.2012 року по 31.12.2017 року.
Позивач зазначає, що у зв`язку з прийняттям та з метою реалізації постанови Кабінету Міністрів України №355 від 23 квітня 2012 року, передбачено обов`язок відповідних установ забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 станом на 01 квітня 2012 року. Тобто, базою для розрахунку максимального розміру пенсії з урахуванням суми підвищення є довідка про розмір грошового забезпечення, визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 станом на 01 квітня 2012 року.
Водночас, відповідно до матеріалів справи, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області, при розрахунку розміру підвищення до пенсії із 01квітня 2012 року, максимальний її розмір обраховувався із 80% розміру грошового забезпечення, а не 90% як зазначено у довідці та без врахування надбавки за кваліфікацію - 11%.
Тобто, ОСОБА_1 з 20.09.2010 року по 30.06.2012 року отримував пенсію в розмірі 90 % від відповідних сум грошового забезпечення та з врахуванням надбавки за кваліфікацію, яка в складі пенсії складала 192,06 грн. (90% від 213,40 грн. = 192,06 грн.).
На виконання вимог постанов Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України №2262» відповідач здійснив перерахунок та доплату до пенсії без врахування надбавки за кваліфікацію - 11%, хоча в довідці № 10794 від 31.05.2012 року, яка слугувала підставою для здійснення позивачу перерахунку та доплати до пенсії, враховано надбавку за кваліфікацію - 11%. Крім того, відповідачем підвищення пенсії проведене з 80% - 7073,50 грн. від грошового забезпечення, а не з 90% - 7286,90 грн. як зазначено у довідці.
Незгода позивача із протиправними діями відповідача щодо зменшення відсотку виплати суми від грошового забезпечення та не врахування всіх його складових, зумовила його звернення до суду з цим адміністративним позовом, при вирішенні якого суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначаються Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).
Статтею 10 Закону №2262-ХІІ передбачено, що призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 12 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.
Відповідно до положень частин 1,2 та 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Частина вісімнадцята статті 43 Закону №2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі по тексту - Порядок №45; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
23 квітня 2012 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пунктом 1 якої установлено з 1 липня 2012 р. підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 р. до 23 відсотків та з 1 січня 2013 р. до 35 відсотків. При цьому розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. №45, та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 р. №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» , за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року.
Вимогами пункту 2 вказаної постанови вирішено Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державній пенітенціарній службі, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», станом на 1 квітня 2012 р. у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393.
Наявними матеріалами справи підтверджується, що на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України №355 та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 Вінницьким обласним військовим комісаріатом видано довідку № 10794 від 31.05.2012 року про розмір грошового забезпечення, якою визначено розмір грошового забезпечення позивача з 01 квітня 2012 року.
Судом встановлено, що відповідно до перерахунку пенсії за пенсійною справою №0201005550 (Міноборони) з 01 липня 2012 року позивачу у грошовому забезпеченні враховано підвищення за постановою Кабінету Міністрів України №355 на 11 % (від грошового забезпечення, яке при перерахунку склало 80% в сумі 5441,50 грн. = 598,57 грн., з обмеження максимальним розміром становить 217,30 грн.) та не враховано 11% за кваліфікацію.
Відповідно до п.4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Згідно ст. 51 Закону № 2262-XII, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Правління ПФУ від 30.01.20073-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 р. за N 135/13402 ), призначення ( перерахунки) пенсій органами Пенсійного фонду України здійснюється на підставі документів, які надаються уповноваженими структурними підрозділами силових міністерств і відомств, на які покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії документів.
Розглядаючи вказану справу суд вказує, що при перерахунку пенсії з 01.07.2012 року на підставі довідки Вінницького обласного військового комісаріату від 31.05.2012 року відповідачем було зменшено відсотковість від грошового забезпечення - 80% -7073,50 грн., замість зазначеної у довідці - 90% -7286,90 грн., а також взагалі неврахування 11% за кваліфікацію за період з 01.07.2012 року по 31.12.2017 року.
Так, відповідно до статті 13 Закону №2262-ХІІ (в редакції, чинній на момент здійснення перерахунку пенсії позивачу), пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
У свою чергу, Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності 01 жовтня 2011 року, внесено зміни до частини другої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Таким чином, з 01 жовтня 2011 положення частини другої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо визначення граничного розміру пенсії за вислугу років 90% відповідних сум грошового забезпечення втратили чинність, у зв`язку із внесенням змін до редакції цієї статті.
Суд звертає увагу на те, що зміни до статті 63 Закону №2262-ХІІ ні Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», ні Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України» в частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися.
Постанова Кабінету Міністрів України №45 також не містить жодних положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку.
Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом №3668-VІ та Законом №1166-VII зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії позивача відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
При цьому, суд зазначає, що статтею 13 Закону №2262-ХІІ регулюється лише порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку.
Таким чином, зміна розміру пенсії з 90 % до 80 % сум грошового забезпечення, що відбулася внаслідок внесення змін до положень частини 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ після призначення пенсії позивачу, не може бути підставою для зменшення розміру вже призначеної пенсії під час проведення відповідачем її перерахунку.
Аналогічний висновок викладено у рішенні Верховного суду від 04 лютого 2019 року в зразковій справі №240/5401/18 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправними, зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії.
За вказаних обставин, суд зазначає, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області зазначає, що ним не було взято в розрахунок надбавку за кваліфікацію 11%, оскільки в матеріалах пенсійної справи позивача міститься розрахункова книжка, у якій міститься закреслення, а саме викреслено надбавку за кваліфікацію.
Однак, суд зазначає, та сторонами не заперечувалось, що розрахункова книжка позивача знаходиться в матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1 з моменту призначення йому пенсії, та при перерахунку пенсії в 2018 році. Крім того, судом було витребувано матеріали пенсійної справи позивача, для можливості встановлення даних обставин, однак відповідач не надав до суду витребувані докази, а відтак відповідачем не доведено обставини, на які вони посилаються, щодо неврахування надбавки за кваліфікацію.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про безпідставність, а як наслідок протиправність дій щодо зменшення відсоткового розміру грошового забезпечення з 90% на 80% при перерахунку пенсії з 01.07.2012 року по 31.12.2017 року та не включення надбавки за кваліфікацію в розмірі 11% від посадового окладу.
Крім того, відповідач у своєму відзиві зазначає, що позивачем пропущений строк звернення до суду з цим позовом. В обґрунтування зазначає, що право на перерахунок пенсії виникло ще з 01.07.2012 року, в той же час, позивач щомісячно отримував пенсію в головному управлінні, а тому не міг не знати про розмір пенсії, що була йому нарахована. В зв`язку з цим, на думку відповідача, позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду, встановлений ч. 2 ст. 122 КАС України.
На що, суд зазначає наступне.
Кодекс адміністративного судочинства України є загальним законом, яким врегульовані строки звернення до адміністративного суду за захистом прав. Натомість спеціальним законом, яким врегульовано правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та строки перерахунку пенсій є Закон № 2262-ХІІ.
Згідно з частиною третьою статті 51 Закону України № 2262-ХІІ (у редакції Закону України від 15.07.2015 № 614, який набрав чинності 01.01.2016) перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Як вбачається із позовної заяви, перерахунок розміру пенсії позивачу на підставі постанови КМУ №355 від 23.04.2012 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України №2262-ХІІ" не проведений з 01.07.2012 року, отже право позивача з урахуванням заявлених позовних вимог щодо перерахунку пенсії з 01.07.2012 року не може бути обмежено будь-яким строком в силу вимог ч. 3 ст. 51 Закону №2262-ХІІ, а тому строк звернення до суду позивачем не пропущено.
Таким чином, зважаючи на приписи частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України суд доходить висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області при зменшенні позивачеві відсоткового значення розміру основної пенсії та не врахуванні всіх видів грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку діяв поза межами повноважень та не у спосіб, що визначених Конституцією та законами України, без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), необґрунтовано, упереджено, недобросовісно, не розсудливо, без дотримання принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації.
За таких обставин, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення адміністративного позову вважає за необхідне визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
Згідно із частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до положень ст . 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови в перерахунку та виплаті доплати до пенсії за період з 01.07.2012 року до 31.12.2017 року виходячи з того, що підвищення до пенсії ОСОБА_1 за даний період повинно було складати 90% від грошового забезпечення 7286,90 грн., а не 80% від 7073,50 грн. згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України № 2262-ХІІ», згідно довідки №10794 від 31.05.2012 року;
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок та доплату до пенсії за період з 01.07.2012 року до 31.12.2017 року виходячи з того, що підвищення до пенсії ОСОБА_1 за даний період повинно було складати 90% від грошового забезпечення 7286,90 грн., а не 80% від 7073,50 грн. згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України № 2262-ХІІ», згідно довідки №10794 від 31.05.2012 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачений при звернені до суду судовий збір в розмірі 768,40 (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 : ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 )
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 13322403)
Рішення в повному обсязі складено: 05.12.2019 р.
Суддя Віятик Наталія Володимирівна