Рішення № 86149294, 07.12.2019, Долинський районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
07.12.2019
Номер справи
343/1926/19
Номер документу
86149294
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №: 343/1926/19

Провадження №: 2/0343/706/19

Р І Ш Е Н Н Я

I М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 грудня 2019 року м. Долина

Долинський районний суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого – судді Лицура І.М.,

секретаря – Бойків В.П.,

з участю адвоката – Семківа М.Н.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Долина Івано-Франківської області цивільну справу за ОСОБА_1 до Оболонської сільської ради Долинського району Івано-Франківської області про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, встановлення відсутності компетенції, визнання протиправним та скасування рішення сесії сільської ради,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Оболонської сільської ради Долинського району Івано-Франківської області, в якому просив визнати незаконною (протиправною) бездіяльність сільської ради, що полягає у відмові в розгляді його заяви від 20.02.2019 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з цільовим призначенням: для ведення особистого селянського господарства, яка розташована в урочищі «Липовець» с.Оболоня Долинського району Івано-Франківської області, орієнтовною площею біля 2 га, та зобов`язати відповідача розглянути вищевказану заяву і прийняти рішення щодо надання йому дозволу на розробку вказаного проекту землеустрою, а також визнати незаконною (неповноважною) 25 сесію Оболонської сільської ради Долинського району Івано-Франківської області, яка відбулась 30.05.2019 року, щодо розгляду заяви ОСОБА_2 про затвердження проекту землеустрою з відведення земельної ділянки та передачі у власність, площею 2 га, кадастровий номер 2622084501:01:002:0202, що знаходиться в урочищі «Липовець» с.Оболоня Долинського району Івано-Франківської області, визнати незаконним та скасувати прийняте нею рішення № 861-25/2019 «Про затвердження проекту землеустрою земельної ділянки та передачу у власність» в частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення та передачі у власність ОСОБА_2 земельної ділянки, площею 2 га в урочищі «Липовець» с.Оболоня Долинського району Івано-Франківської області, кадастровий номер 2622084501:01:002:0202. Свої вимоги мотивував тим, що 21 лютого 2019 року він звернувся в Оболонську сільську раду Долинського району Івано-Франківської області з письмовою заявою про надання йому дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться в с.Оболоня урочище «Липовець» Долинського району Івано-Франківської області, орієнтованою площею 2.000 га. Однак, листом № 42 Оболонської сільської ради від 21.02.2019 року в задоволенні його заяви відмовлено в зв`язку з тим, що на дану земельну ділянку вже надано дозвіл на виготовлення землеустрою у 2014 році. Згодом йому стало відомо, що 30.05.2019 року відбулась 25 сесія Оболонської сільської ради, на якій було розглянуто питання щодо передачі земельної ділянки в урочищі «Липовець» с.Оболоня Долинського району Івано-Франківської області, площею 2.000 га., у власність працівнику Оболонської сільської ради ОСОБА_3 Д ОСОБА_4 Г. З протоколу засідання вбачається, що 25 сесію Оболонської сільської ради сьомого скликання від 30.05.2019 року проведено за відсутності необхідного кворуму депутатів, оскільки було присутніми тільки 7 депутатів та сільський голова, тому рішення від 30.05.2019 року №861-25/2019 «Про затвердження проекту землеустрою земельної ділянки та передачу у власність» прийняте неповноважною сесією, в зв`язку із чим є протиправним та підлягає скасуванню. За захистом своїх порушених прав та законних інтересів він змушений звертатись з даним позовом до суду.

Представник відповідача Оболонської сільської ради Долинського району Івано-Франківської області подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що оспорюване позивачем рішення сесії сільської ради не є для нього юридично значимим, оскільки не має безпосереднього впливу на його суб`єктивні права та обов`язки шляхом позбавлення його можливості реалізувати належне йому право або шляхом покладення на нього будь-якого обов`язку, отже саме по собі не породжує для нього настання будь-яких юридичних наслідків та не впливає на його права та обов`язки. При обранні способу захисту позивач не зазначив, як скасування рішення сесії Оболонської сільської ради, на підставі якого вже видано правовстановлюючий документ, сприятиме відновленню порушених, на його думку, його прав. При цьому, відсутність порушеного права або неправильний спосіб захисту порушеного права є підставою для прийняття рішення про відмову в позові. Щодо неправомірності сесії сільської ради, то рішення № 861-25/2019 Оболонської сільської ради Долинського району Івано-Франківської області «Про затвердження проекту землеустрою земельної ділянки та передачу у власність» від 30.05.2019 року в частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення та передачі у власність ОСОБА_2 було прийнято за участі в голосуванні депутатів 8 чоловік, а всього депутатів у сільській раді є 14, тому це рішення є законним.

В судове засідання позивач не з`явився, подав до суду клопотання про розгляд справи у його відсутності та за участі його представника ОСОБА_5 , в якій вказав, що позовні вимоги підтримує.

В судовому засіданні представник позивача згідно довіреності від 28.11.2019 року Микульський Є.З. позовні вимоги підтримав, зіславшись на викладені в позовній заяві обставини, просив визнати незаконною (протиправною) бездіяльність Оболонської сільської ради, що полягає у відмові в розгляді заяви ОСОБА_1 від 20.02.2019 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з цільовим призначенням: для ведення особистого селянського господарства, яка розташована в урочищі «Липовець» с.Оболоня Долинського району Івано-Франківської області, орієнтовною площею біля 2 га, та зобов`язати відповідача розглянути вищевказану заяву і прийняти рішення щодо надання позивачу дозволу на розробку вказаного проекту землеустрою, а також визнати незаконною (неповноважною) 25 сесію Оболонської сільської ради Долинського району Івано-Франківської області, яка відбулась 30.05.2019 року, щодо розгляду заяви ОСОБА_2 про затвердження проекту землеустрою з відведення земельної ділянки та передачі у власність, площею 2 га, кадастровий номер 2622084501:01:002:0202, що знаходиться в урочищі «Липовець» с.Оболоня Долинського району Івано-Франківської області, визнати незаконним та скасувати прийняте нею рішення № 861-25/2019 «Про затвердження проекту землеустрою земельної ділянки та передачу у власність» в частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення та передачі у власність ОСОБА_2 земельної ділянки, площею 2 га в урочищі «Липовець» с.Оболоня Долинського району Івано-Франківської області, кадастровий номер 2622084501:01:002:0202.

Представник відповідача Оболонської сільської ради Долинського району Івано-Франківської області сільський голова А.Куленич щодо задоволення позовних вимог заперечив, пояснивши, що ще в 2014 році сільська рада прийняла рішення про надання ОСОБА_2 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в урочищі «Липовець» с.Оболоня Долинського району Івано-Франківської області, орієнтовною площею біля 2 га, тому надати позивачу дозвіл на розробку проекту землеустрою на ту ж саму земельну ділянку сільська рада не мала права, оскільки на час його звернення ОСОБА_2 вжде виготовив проект землеустрою. Позивач особисто до нього та до сільської ради не звертався, а дану заяву подав по ініціативі ОСОБА_5 , який перебуває в неприязних відносинах із землевпорядником сільської ради Д.Блохіним. Вважає, що право позивача не порушено і якщо він звернеться до сільської ради, то буде вжито всіх заходів, щоб виділити йому, як учаснику АТО, земельну ділянку. При цьому позов ОСОБА_1 вважає безпідставним та просив в його задоволенні відмовити.

Дослідивши та оцінивши здобуті й перевірені в судовому засіданні докази, суд вважає, що заявлений позов не підлягає до задоволення, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 263 ЦПК України, рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обґрунтованим є рішенням, ухвалене на основі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Статтею 264 вищевказаного кодексу, передбачено, що під час ухвалення рішення суд вирішує такі питання: 1) чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги і заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; 2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; 3) які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин; 4) яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин.

Стаття 12 ЦПК України зобов`язує кожну сторону довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених законом. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з статтею 12 Земельного Кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.

Частиною 9 статті 118 ЗК України встановлено: орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки комунальної власності у власність, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 , як учасник АТО, 21.02.2019 року вернувся із заявою до Оболонської сільської ради про надання йому дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, з цільовим призначенням, для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться в с.Оболоня урочище «Липовець» Долинського району Івано-Франківської області, орієнтованою площею 2.000 га (а.с. 21).

З відповіді № 42 голови Оболонської сільської ради Долинського району Івано-Франківської області від 21.02.2019 року вбачається, що заява ОСОБА_1 не може бути розглянутою, оскільки на земельну ділянку, про яку він вказує у заяві, вже надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою в 2014 році (а.с. 23).

Як вбачається з рішення Оболонської сільської ради Долинського району Івано-Франківської області від 30.05.2019 року № 861-25/2019 «Про затвердження проекту землеустрою земельної ділянки та передачу у власність», сільська рада затвердила проект землеустрою з відведення земельної ділянки та передачі у власність, площею 2 га, кадастровий номер 2622084501:01:002:0202, що знаходиться в урочищі «Липовець» с.Оболоня Долинського району Івано-Франківської області та передала ОСОБА_2 цю ділянку у власність.

Згідно протоколу двадцять п`ятої сесії сьомого скликання Оболонської сільської ради Долинського району Івано-Франківської області від 30.05.2019 року, всього обраних депутатів сільської ради 14, присутні 7 та голова сільської ради, за рішення № 861-25/2019 «Про затвердження проекту землеустрою земельної ділянки та передачу у власність» проголосувало 7 депутатів та сільський голова (а.с. 24-28).

Суд вважає голосування на вказаній сесії сільської ради легітимним, а прийняті нею рішення законними, оскільки у відповідності до ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Тобто, твердження позивача, що дане рішення Оболонської сільської ради Долинського району Івано-Франківської області прийняте неповноважною сесією, протиправне та підлягає скасуванню є безпідставними та суперечать чинному законодавству, тому суд не приймає їх до уваги.

Статтею 5 ЦПК України передбачено, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Суд погоджується, із думкою представника відповідача про те, що оспорюване позивачем рішення сесії сільської ради не є для нього юридично значимим, оскільки воно не має безпосереднього впливу на його суб`єктивні права та обов`язки, отже саме по собі не породжує для нього настання будь-яких юридичних наслідків та не впливає на його права та обов`язки. Дана позиція підтверджується також висновком Верховного суду, викладеним в постанові від 29.01.2019 року у справі № 826/10853/17.

Позивач у позовній заяві та його представник в судовому засіданні не вказали, як саме скасування даного рішення сприятиме відновленню порушених його прав.

Верховний Суд у рішенні від 01.02.2018 року у справі № 800/502/17, зазначив, що при зверненні до суду позивачу необхідно обирати такий спосіб захисту, який би міг відновити його становище та захистити порушене, на його думку право. Застосування конкретного способу захисту права залежить як від змісту суб`єктивного права, за захистом якого звернулась особа, так і від характеру його порушення. З цією метою суд повинен з`ясувати характер спірних відносин (предмет та підстави позову), характер порушеного права позивача та можливість його захисту в обраний ним спосіб, зокрема встановити, чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача. Відсутність порушеного права або неправильний спосіб захисту встановлюються при розгляді справи по суті і є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.

Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 173589274 від 12.07.2019 року, земельна ділянка площею 2 га., з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер: 2622084501:01:002:0202, належить на праві приватної власності ОСОБА_2 , на підставі рішення Оболонської сільської ради Долинського району Івано-Франківської області № 861-25/2019 від 30.05.2019 року.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 звернувся ще у 2014 році до Оболонської сільської ради Долинського району Івано-Франківської області із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, тому відмова голови Оболонської сільської ради сільської ради Долинського району Івано-Франківської області в задоволенні заяви ОСОБА_1 від 21.02.2019 року є законною та обґрунтованою.

Підсумовуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, що відсутні підстави для задовлення позову ОСОБА_1 та визнання незаконною (протиправною) бездіяльність сільської ради, яка полягає у відмові в розгляді заяви позивача від 20.02.2019 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з цільовим призначенням: для ведення особистого селянського господарства, яка розташована в урочищі «Липовець» с.Оболоня Долинського району Івано-Франківської області, орієнтовною площею біля 2 га, та зобов`язання відповідача розглянути вищевказану заяву і прийняти рішення щодо надання дозволу ОСОБА_1 на розробку вказаного проекту землеустрою, а також визнання незаконною (неповноважною) 25 сесії Оболонської сільської ради Долинського району Івано-Франківської області, яка відбулась 30.05.2019 року, щодо розгляду заяви ОСОБА_2 про затвердження проекту землеустрою з відведення земельної ділянки та передачі у власність, площею 2 га, кадастровий номер 2622084501:01:002:0202, що знаходиться в урочищі «Липовець» с.Оболоня Долинського району Івано-Франківської області, визнання незаконним та скасування прийнятого нею рішення № 861-25/2019 «Про затвердження проекту землеустрою земельної ділянки та передачу у власність» в частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення та передачі у власність ОСОБА_2 земельної ділянки, площею 2 га в урочищі «Липовець» с.Оболоня Долинського району Івано-Франківської області, кадастровий номер 2622084501:01:002:0202.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування», ст.ст. 12,118 Земельного Кодексу України 259,263-265 ЦПК України, суд,

У Х В А Л И В:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Оболонської сільської ради Долинського району Івано-Франківської області про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, встановлення відсутності компетенції, визнання протиправним та скасування рішення сесії сільської ради відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Івано-Франківського апеляційного суду в 30-денний строк з дня виготовлення повного тексту судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 , що проживає за адресою: АДРЕСА_1 , ІПН: НОМЕР_1 , паспорт серії НОМЕР_2 , виданий Долинським РС в Івано-Франківській області 01.12.2016 року.

Відповідач: Оболонська сільська рада Долинського району Івано-Франківської області, що знаходиться за адресою: 77502, Івано-Франківська область Долинський район с.Оболоня вул. Шевченка, 6, код ЄДРПОУ 04356030.

Суддя: