
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
18 листопада 2019 року № 640/16284/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Каракашьяна С.К. при секретарі судового засідання Мині І.І. за участі представника позивача - Усачук О.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу:
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Ренджи Татарбунари»доДепартаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській областіпровизнання протиправними та скасування припису, постанови,ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Ренджи Татарбунари» (далі- позивач/ТОВ «Ренджи Татарбунари» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом №640/16284/19 до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області (далі - відповідач), в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати припис Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області від 26.07.2019 про зупинення підготовчих та будівельних робіт;
- визнати протиправною та скасувати постанову Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області від 09.08.2019 №32/1015-05/1-6758 про накладання штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 04.09.2019 відкрито провадження у справі №640/16284/19, суд ухвалив здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, призначено справу до розгляду в підготовче засідання.
Поряд з цим, товариство з обмеженою відповідальністю «Ренджи Татарбунари» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом №640/16286/19 до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати припис Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області від 26.07.2019 про зупинення підготовчих та будівельних робіт;
- визнати протиправною та скасувати постанову Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області від 09.08.2019 №33/1015-05/1-6757 про накладання штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 04.09.2019 відкрито провадження у справі №640/16286/19, суд ухвалив здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, призначено справу до розгляду в підготовче засідання.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 30.09.2019 об`єднано до спільного розгляду і вирішення адміністративні справи №640/16284/19 та №640/16286/19 за позовами товариства з обмеженою відповідальністю «Ренджи Татарбунари» до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області про визнання протиправними постанов та приписів. Присвоєно об`єднаним справам загальний №640/16284/19.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 30.09.2019 закрито підготовче провадження у справі №640/16284/19, призначено судове засідання для розгляду справи по суті.
Позовні вимоги мотивовані безпідставністю притягнення позивача до відповідальності , що передбачена п. 2 ч. 2 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», оскільки будівельні роботи на об`єкті будівництва проводились після направлення повідомлення про початок виконання робіт
Відповідачем позовні вимоги заперечуються з огляду на правомірність дій та рішень.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
На підставі абз.4 пункту 7 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 №553 посадовою особою Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області з виїздом на місце проведено позапланову перевірку достовірності даних наведених у поданому повідомленні про початок виконання будівельних робіт щодо об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1)/ про зміну даних у повідомленні про початок виконання будівельних робіт щодо об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1) з нового будівництва фотовольтаїчної електростанції «Петрівка» за межами населеного пункту смт Петрівка Іванівського району Одеської області.
За результатами проведеної перевірки Департаментом державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області складено Акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 26.07.2019 №ТЮПП-1207, відповідно до висновків якого встановлено порушення замовником будівництва ТОВ «Ренджи Татарбунари» вимог ч.1 ст. 34 та ч. 1 ст.36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
На підставі виявлених порушень Департаментом державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області складено припис від 26.07.2019 про зупинення підготовчих та будівельних робіт з вимогою з 26.07.2019 зупинити виконання будівельних робіт та об`єкті будівництва, оформити дозвільні документи протягом 2-місяців або привести земельну ділянку до попереднього стану; надати до Департаменту проектну документацію, на яку отримано позитивний експертний висновок від 10.06.2019 №0642-19Е.
Разом з цим, на підставі акту, складеного за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 26.07.2019, протоколу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 26.07.2019, припису про зупинення підготовчих та будівельних робіт від 26.07.2019, Департаментом державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області прийнято постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 09.08.2019 №32/1015-05/1-6758, відповідно до якої, ТОВ «Ренджи Татарбунари» постановлено винним у вчиненні правопорушення, передбаченого п. 2 ч. 2 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», на накладено штраф у сумі 722582 грн.
Також, на підставі абз.4 пункту 7 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 №553 посадовою особою Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області з виїздом на місце проведено позапланову перевірку достовірності даних наведених у поданому повідомленні про початок виконання будівельних робіт щодо об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1)/ про зміну даних у повідомленні про початок виконання будівельних робіт щодо об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1) з нового будівництва фотовольтаїчної електростанції «Ісаєво» за межами населеного пункту Ісаєво Ісаївської сільської ради Миколаївського району Одеської області.
За результатами проведеної перевірки Департаментом державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області складено Акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 26.07.2019 №ТЮПП-1207/2, відповідно до висновків якого встановлено порушення замовником будівництва ТОВ «Ренджи Татарбунари» вимог ч.1 ст. 34 та ч. 1 ст.36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
На підставі виявлених порушень Департаментом державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області складено припис від 26.07.2019 про зупинення підготовчих та будівельних робіт з вимогою з 26.07.2019 зупинити виконання будівельних робіт та об`єкті будівництва, оформити дозвільні документи протягом 2-місяців або привести земельну ділянку до попереднього стану; надати до Департаменту проектну документацію, на яку отримано позитивний експертний висновок від 10.06.2019 №0643-19Е.
На підставі акту, складеного за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 26.07.2019, протоколу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 26.07.2019, припису про зупинення підготовчих та будівельних робіт від 26.07.2019, Департаментом державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області прийнято постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 09.08.2019 №33/1015-05/1-6757, відповідно до якої, ТОВ «Ренджи Татарбунари» постановлено винним у вчиненні правопорушення, передбаченого п. 2 ч. 2 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», на накладено штраф у сумі 722582 грн.
Вважаючи вказані приписи про зупинення підготовчих та будівельних робіт, постанови про накладання штрафу протиправними та такими, що підлягають скасуванню, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» замовник має право виконувати будівельні роботи після подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю - щодо об`єктів будівництва, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1), та щодо об`єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта та які не потребують отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об`єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України або видачі замовнику органом державного архітектурно-будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об`єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками або підлягають оцінці впливу на довкілля згідно із Законом України «Про оцінку впливу на довкілля».
За приписами ст.35 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", виконання підготовчих робіт може здійснюватися на підставі повідомлення про початок виконання будівельних робіт чи дозволу на виконання будівельних робіт.
Виконання підготовчих робіт без подання повідомлення про початок виконання підготовчих робіт, повідомлення про початок виконання будівельних робіт або отримання дозволу на виконання будівельних робіт забороняється.
У разі самостійного виявлення помилки (описки, друкарської, граматичної, арифметичної помилки) у поданому повідомленні про початок виконання підготовчих робіт замовник має право протягом трьох робочих днів із дня подання такого повідомлення подати виправлені (достовірні) дані щодо інформації, яка потребує змін.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст.36 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об`єктах, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1), об`єктах, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт. Виконувати будівельні роботи без подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт забороняється. Отримання замовником інших документів дозвільного характеру для виконання будівельних робіт, крім направлення повідомлення про початок виконання будівельних робіт до відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю відповідно до частини першої цієї статті, не вимагається.
При цьому, право на початок виконання будівельних робіт, набуте на підставі поданого повідомлення, може бути скасовано відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю лише у разі: 1) подання замовником заяви про скасування повідомлення про початок виконання будівельних робіт; 2) отримання відомостей про ліквідацію юридичної особи, що є замовником; 3) встановлення під час перевірки порушень вимог містобудівної документації, містобудівних умов та обмежень, невідповідності об`єкта будівництва проектній документації на будівництво такого об`єкта, вимогам будівельних норм, стандартів і правил, порушень містобудівного законодавства у разі невиконання вимог приписів посадових осіб органів державного архітектурно-будівельного контролю. Відомості про скасування права на виконання будівельних робіт вносяться до реєстру (ч. 7 ст. 36 вказаного Закону).
Порядок виконання підготовчих та будівельних робіт, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року № 466 (далі - Порядок №466), пунктом 2 якого передбачено, що підготовчими роботами є роботи з підготовки земельної ділянки, влаштування огородження будівельного майданчика та знесення будівель і споруд, порушення елементів благоустрою в межах відведеної земельної ділянки, вишукувальні роботи, роботи із спорудження тимчасових виробничих та побутових споруд, необхідних для організації і обслуговування будівництва, улаштування під`їзних шляхів, складування будівельних матеріалів, підведення тимчасових інженерних мереж, а також з винесення інженерних мереж та видалення зелених насаджень.
Відповідно до п.4 Порядку №466, підготовчі роботи, визначені будівельними нормами, стандартами і правилами, можуть виконуватися замовником після набуття права на земельну ділянку відповідного цільового призначення та подання повідомлення про початок виконання підготовчих робіт до відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю.
Виконання підготовчих робіт може здійснюватися на підставі повідомлення про початок виконання будівельних робіт або дозволу на виконання будівельних робіт.
Згідно п.6 Порядку №466 документи, що надають право на виконання підготовчих робіт, діють до моменту отримання права на виконання будівельних робіт. Документи, що надають право на виконання будівельних робіт, є чинними до завершення будівництва.
Отже, положеннями Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та Порядку №466 передбачено можливість виконання підготовчих робіт лише після надіслання до відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю повідомлення про початок виконання підготовчих робіт або повідомлення про початок виконання будівельних робіт.
Результатом надіслання відповідних повідомлення є внесення органом державного архітектурно-будівельного контролю даних до Єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів.
Натомість, згідно п. 2 ч.2 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» суб`єкти містобудування, які є замовниками будівництва об`єктів (у разі провадження містобудівної діяльності), або ті, що виконують функції замовника і підрядника одночасно, несуть відповідальність у вигляді штрафу за такі правопорушення, зокрема, за виконання будівельних робіт без повідомлення про початок їх виконання, а також наведення недостовірних даних у такому повідомленні, вчинене щодо об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1).
Судом встановлено, 20.06.2019 позивачем подано до відповідача Повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1).
Листом від 25.06.2019 №1015-05/1-4877 Департамент письмово повідомив позивача про виявлення в поданих повідомленнях недостовірних даних, які потребують виправлення.
Отже, станом на момент проведення перевірки позивача, відповідачем повернуті повідомлення, в той час, як на момент проведення перевірок, позивач наведені відповідачем недоліки в повідомленні не усунув, нових належних повідомлень не подав.
Відтак, факт відсутності поданих повідомлень про початок виконання будівельних робіт, тобто передбаченої законодавством підстави для проведення робіт, станом на момент проведення перевірки, позивачем жодним чином не спростований.
При цьому позивачем визнано проведення робіт на момент перевірки, та не надано доказів реєстрації іншого повідомлення.
Згідно вимог статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Враховуючи вищевикладене у сукупності, суд дійшов висновку, що при винесенні оскаржуваних приписів та постанов про накладення штрафу відповідач діяв обґрунтовано, тобто з урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Зазначене зумовлює висновки про відсутність підстав для задоволення позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю «Ренджи Татарбунари».
Керуючись статтями 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Ренджи Татарбунари" відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.
Повний текст рішення складено 04.12.2019.
Суддя С.К. Каракашьян