
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 грудня 2019 року м. Чернігів Справа № 620/3598/19
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Падій В.В.,
за участю секретаря Кондратенко О.В.,
представника позивача Берези О.П.,
представника відповідача Торбєєва М.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, за правилами загального позовного провадження з урахуванням правил для розгляду окремих категорій термінових адміністративних справ, справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сухополов`янської сільської виборчої комісії Прилуцького району Чернігівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача – Центральна виборча комісія України про визнання протиправною та скасування постанови, зобов`язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
03.12.2019 о 15:45 год. ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Сухополов`янської сільської виборчої комісії Прилуцького району Чернігівської області, третя особа на стороні позивача – Центральна виборча комісія України, в якому просить суд:
- визнати протиправною та скасувати постанову Сухополов`янської сільської виборчої комісії Прилуцького району Чернігівської області від 28.11.2019 «Про відмову в реєстрації кандидата в депутати Сухополов`янської сільської ради ОСОБА_1 , висунутої в порядку самовисування в одномандатному виборчому окрузі №17»;
- зобов`язати Сухополов`янську сільську виборчу комісію Прилуцького району Чернігівської області зареєструвати ОСОБА_1 кандидатом у депутати Сухополов`янської сільської ради ОСОБА_1 , висунутої в порядку самовисування в одномандатному виборчому окрузі №17.
Обґрунтовуючи вимоги, позивачем зазначено, що постановою від 28.11.2019 Сухополов`янська сільська виборча комісія Прилуцького району Чернігівської області протиправно відмовила у реєстрації кандидата в депутати Сухополов`янської сільської ради ОСОБА_1 , висунутої в порядку самовисування в одномандатному виборчому окрузі №17, з підстав відсутності в автобіографії позивача відомостей про склад її сім`ї та місце її роботи, оскільки така обставина не відповідає дійсності, а у автобіографії, яка подана до дільничної виборчої комісії, вказані усі дані, передбачені пунктом 6 частини 1 статті 39 Закону України «Про місцеві вибори», у тому числі, дані про склад сім`ї та місце роботи.
Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду Падій В.В. від 04.12.2019 прийнято позовну заяву, відкрито провадження у справі та останню призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження з урахуванням правил для розгляду окремих категорій термінових адміністративних справ.
Представником відповідача подано до суду відзив на позов, в якому останній просив відмовити у задоволенні позовних вимог, зазначивши, що подана ОСОБА_1 автобіографія не містить відомостей про громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), контактний телефон, наявність чи відсутність представницького мандата, судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину, повних відомостей про склад сім`ї, а також про її посаду (заняття), місце роботи та партійність, а зазначені нею біографічні відомості не забезпечують дотримання принципу вільних виборів та можуть створювати передумови для введення виборців в оману. Враховуючи зазначене, відповідач вважає не поданою автобіографію позивача. Також представник відповідача у відзиві стверджує, що комісія була позбавлена можливості та законної підстави для реєстрації позивача кандидатом у депутати, зокрема, і через те, що не всі обов`язкові відомості позивачем було зазначено у поданій автобіографії, які (відомості) мають в обов`язковому порядку зазначатися у виборчому бюлетені, як того вимагає частина 7 статті 74 Закону України «Про місцеві вибори», а також позивачем не було подано заяву про згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв`язку з участю у місцевих виборах.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю з підстав, викладених у позовній заяві, та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог у повному обсязі з підстав, викладених у відзиві на позов.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача – Центральної виборчої комісії України у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надіслав заяву про розгляд справи без його участі.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення учасників справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зважає на таке.
Так, судом встановлено, що постановою Центральної виборчої комісії від 11.10.2019 №1920 призначено на неділю, 22 грудня 2019 року, перші вибори депутатів сільських, селищних, міської рад об`єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міського голів за переліками згідно з додатками 1 – 21, зокрема, Сухополов`янської сільської ради Прилуцького району Чернігівської області.
27.11.2019 о 16:30 год. ОСОБА_1 було подано до Сухополов`янської сільської виборчої комісії Прилуцького району Чернігівської області документи для реєстрації її кандидатом у депутати Сухополов`янської об`єднаної територіальної громади, а саме: заяву про реєстрацію кандидатом у депутати; заяву про згоду балотуватися кандидатом у депутати; автобіографію; декларацію; чотири фотографії розміром 4х6 см; ксерокопію паспорта громадянина України та ідентифікаційного номеру.
На підтвердження отримання Сухополов`янською сільською виборчою комісією Прилуцького району Чернігівської області документів позивачу надано довідку, яка засвідчена підписом голови Сухополов`янської сільської виборчої комісії Прилуцького району Чернігівської області Скнар О.М. (а.с.10).
За результатами розгляду поданих ОСОБА_1 документів Сухополов`янською сільською виборчою комісією Прилуцького району Чернігівської області 28.11.2019 о 15:00 год. прийнято постанову № 19 «Про відмову в реєстрації кандидата в депутати Сухополов`янської сільської ради ОСОБА_1 , висунутої в порядку самовисування в одномандатному виборчому окрузі №17» (а.с.11-12).
Підставою для прийняття зазначеної постанови став той факт, що при перевірці поданих документів встановлено, що, всупереч вимогам пункту 6 частини 1 статті 39 Закону України «Про місцеві вибори», подана ОСОБА_1 автобіографія не містить відомостей про склад сім`ї, посаду (заняття), місце роботи, а зазначені біографічні відомості не забезпечують дотримання принципу вільних виборів та можуть створювати передумови для введення виборців в оману, у зв`язку з чим вказана автобіографія вважається не поданою.
Не погоджуючись з оскаржуваною постановою, позивач звернулась до суду з позовом за захистом своїх прав та інтересів.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.
Основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост визначено Законом України від 14.07.2015 №595-VIII «Про місцеві вибори» (далі – Закон №595-VIII).
Відповідно до статті 1 Закону №595-VIII організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост регулюються Конституцією України, цим та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства.
Статтею 14 Закону №595-VIII визначено види місцевих виборів та порядок їх призначення.
Місцеві вибори можуть бути черговими, позачерговими, повторними, проміжними, додатковими або першими (частина 1 статті 14 Закону №595-VIII).
Згідно з частиною 7 статті 14 Закону №595-VIII перші вибори депутатів, сільських, селищних, міських голів призначаються Центральною виборчою комісією у порядку, визначеному законом.
Відповідно до пунктів 4, 5 частини 3 статті 11 Закону №595-VIII виборчий процес включає такі етапи, зокрема, висування та реєстрація кандидатів.
Пунктом 3 частини 4 статті 25 Закону №595-VIII визначено, що сільська, селищна територіальна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати відповідно сільської, селищної ради у відповідних одномандатних виборчих округах, їх довірених осіб та видає їм посвідчення.
Право висування кандидатів у депутати сільських, селищних рад реалізується виборцями в одномандатних виборчих округах через місцеві організації партій або шляхом самовисування у порядку, передбаченому цим Законом (частина 2 статті 35 Закону №595-VIII).
Умови реєстрації кандидатів у депутати в одномандатному виборчому окрузі визначені статтею 39 Закону №595-VIII.
Відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата в депутати в одномандатному виборчому окрузі, висунутого шляхом самовисування, за умови особистого пред`явлення ним документа, передбаченого частиною другою статті 3 цього Закону, та подання ним документів, передбачених пунктами 6-8 частини першої цієї статті, а також особисто підписаних ним заяви про самовисування кандидатом у депутати та заяви про згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв`язку з участю у місцевих виборах (частина 3 статті 39 Закону №595-VIII).
У свою чергу, відповідно до пунктів 6-8 частини 1 статті 39 Закону №595-VIII, відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата в депутати, висунутого місцевою організацією партії в одномандатному виборчому окрузі, за умови подання до комісії таких документів: 6) автобіографії кандидата в депутати, що обов`язково повинна містити: прізвище, власне ім`я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, відомості про громадянство, освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім`ї, місце проживання, контактний телефон, наявність чи відсутність представницького мандата та судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину; 7) декларації про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру кожного кандидата в депутати відповідно до статті 45 цього Закону; 8) чотирьох фотографій кандидата у депутати розміром 4 x 6 сантиметрів.
Документи, передбачені частинами першою, третьою цієї статті, подані до відповідної територіальної виборчої комісії, повторно не подаються, крім випадків, передбачених цим Законом (частина 4 статті 39 Закону №595-VIII).
Відповідно до частини 1 статті 42 Закону №595-VIII кандидати у депутати в одномандатному виборчому окрузі реєструються відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 39 цього Закону.
Згідно з частиною 3 статті 42 Закону №595-VIII особі, яка подала до відповідної територіальної виборчої комісії зазначені у частинах першій, третій статті 39 цього Закону документи, видається довідка із зазначенням дати і часу прийняття документів та переліку прийнятих документів.
Як вбачається з оскаржуваної постанови, підставою для її прийняття став той факт, що при перевірці поданих документів встановлено, що, всупереч вимогам пункту 6 частини 1 статті 39 Закону України «Про місцеві вибори», подана ОСОБА_1 автобіографія не містить відомостей про склад сім`ї, посаду (заняття), місце роботи, а зазначені біографічні відомості не забезпечують дотримання принципу вільних виборів та можуть створювати передумови для введення виборців в оману, у зв`язку з чим вказана автобіографія вважається не поданою.
Разом з відзивом на позов представником позивача подано до суду протокол №6 засідання Сухополов`янської сільської виборчої комісії Прилуцького району Чернігівської області від 28.11.2019, з якого випливає, що, всупереч вимогам пункту 6 частини 1 статті 39 Закону №595-VIII, подана ОСОБА_1 автобіографія не містить відомостей про її посаду (заняття), місце роботи та громадську роботу (в тому числі на виборчих посадах), партійність, контактний телефон, наявність чи відсутність представницького мандата, судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину, повних відомостей про склад сім`ї, а зазначені нею біографічні відомості не забезпечують дотримання принципу вільних виборів та можуть створювати передумови для введення виборців в оману, у зв`язку з чим вказана автобіографія вважається не поданою. Також у протоколі зазначено, що всупереч вимогам частини 3 статті 39 Закону №595-VIII ОСОБА_1 не було подано заяви про згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв`язку з участю у місцевих виборах.
Відповідно до Акту від 02.12.2019 щодо невідповідності тексту постанови Сухополов`янської сільської виборчої комісії №19 від 28.11.2019 дійсним обставинам відмови у реєстрації кандидата у депутати Сухополов`янської сільської ради ОСОБА_1 , складеного і підписаного головою комісії Скнар О.М., заступником голови комісії Ткаченко Н.П., секретарем комісії Йовса О.П. та 11 членами дільничної виборчої комісії, сукупність виявлених комісією під час засідання та занесених до протоколу засідання недоліків в документах, поданих для реєстрації ОСОБА_1 і стала причиною відмови у реєстрації вищезазначеної громадянки, як кандидата у депутати, і відповідно з цих підстав Сухополов`янською сільською виборчою комісією було прийняте рішення у відповідності до вимог Закону України «Про місцеві вибори».
При цьому судом встановлено, що три члени комісії ( ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ) після ознайомлення із вищевказаним актом відмовились від його підписання без зазначення причин, що підтверджується Актом від 02.12.2019 щодо відмови у підписанні Акту, складеного Сухополов`янською сільською виборчою комісією 02.12.2019.
У судовому засіданні судом досліджені копії документів, поданих позивачем для реєстрації кандидатом у депутати, зокрема, автобіографію ОСОБА_1 , зі змісту якої випливає, що в останній відсутня інформація про громадську роботу (в тому числі на виборчих посадах), партійність, контактний телефон, наявність чи відсутність представницького мандата, судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину, повних відомостей про склад сім`ї. Також судом встановлено, що ОСОБА_1 не було подано заяви про згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв`язку з участю у місцевих виборах.
Представник позивача у судовому засіданні, як на підставу для визнання протиправною та скасування оскаржуваної постанови, посилався на частину 6 статті 42 Закону №595-VIII, відповідно до якої помилки і неточності, виявлені в поданих на реєстрацію кандидатів документах, підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати.
Проте суд враховує, що законодавство України про місцеві вибори не передбачає порядку повторного подання примірника документа (у тому числі автобіографії), як способу виправлення помилок і неточностей, виявлених в поданих на реєстрацію кандидатів документах.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що не зазначення позивачем у автобіографії інформації про громадську роботу (в тому числі на виборчих посадах), партійність, контактний телефон, наявність чи відсутність представницького мандата, судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину, повних відомостей про склад сім`ї є відсутністю відомостей про вказані факти, а не помилкою або неточністю.
А тому автобіографію, яка не містить обов`язкової вищевказаної інформації не можна визнати належним документом, подання якого вимагається статтею 39 Закону №595-VIII.
За таких обставин серед документів, поданих позивачем для реєстрації її кандидатом у депутати Сухополов`янської об`єднаної територіальної громади відсутня автобіографія.
Також суд враховує, що ОСОБА_1 не було подано заяви про згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв`язку з участю у місцевих виборах.
При цьому чинним законодавством України не передбачено обов`язку територіальної виборчої комісії повідомляти кандидатів у депутати про відсутність документів, подання яких передбачено Законом №595-VIII.
Натомість, відповідно до пункту 2 частини 1 статті 46 Закону №595-VIII, територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в разі відсутності передбачених цим Законом документів для реєстрації особи кандидатом.
Аналізуючи обставини справи та норми чинного законодавства України, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
Відповідно до частини 9 статті 273 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Як вбачається з матеріалів справи, при поданні позовної заяви позивачем не було надано доказів сплати судового збору та станом на момент вирішення справи доказів відповідної сплати судового збору позивачем також суду не надано, у зв`язку з чим судовий збір підлягає стягненню з позивача до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок Чернігівського окружного адміністративного суду у сумі 768,40 грн.
Керуючись статтями 227, 241-243, 246, 269, 271, 273, 278 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Сухополов`янської сільської виборчої комісії Прилуцького району Чернігівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача – Центральна виборча комісія України про визнання протиправною та скасування постанови, зобов`язання вчинити певні дії – відмовити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок Чернігівського окружного адміністративного суду (рахунок UА488999980000034319206084033, отримувач - УК у м. Чернігові/м. Чернігів/22030101, код ЄДРПОУ - 38054398, банк отримувача – Казначейство України (ЕАП), МФО – 899998) судовий збір за подання адміністративного позову у сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені частиною 1 статті 272 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 278, 297 та підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги до Чернігівського окружного адміністративного суду або до суду апеляційної інстанції протягом 2 днів з дня його проголошення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ).
Відповідач: Сухополов`янська сільська виборча комісія Прилуцького району Чернігівської області (вул. Закарпатська, 1, с. Сухополова, Прилуцький район, Чернігівська область, 17581, код ЄДРПОУ - 2602119055).
Третя особа на стороні позивача – Центральна виборча комісія України (площа Лесі Українки, 1, м. Київ, 01196).
Суддя В.В. Падій