Рішення № 86134288, 04.12.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.12.2019
Номер справи
520/8412/19
Номер документу
86134288
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

місто Харків

04 грудня 2019 р. справа № 520/8412/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Старосєльцевої О.В., розглянувши у порядку загального позовного провадження за процедурою письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Харківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення №40247-5806-2038 від 15.03.2019р., -

встановив:

Позивач, ОСОБА_1 (далі за текстом - заявник, громадянин) у порядку адміністративного судочинства заявив вимогу про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Харківській області №40247-5806-2038 від 15.03.2019р.

Аргументуючи цю вимогу зазначив, що розрахунок податку на землю проведений контролюючим органом неправильно, так як ґрунтується на довільних припущеннях.

Відповідач, Головне управління ДФС у Харківській області (далі за текстом - владний суб`єкт, контролюючий орган) з поданим позовом не погодився.

Аргументуючи заперечення зазначив, що правильно та підставно обчислив суму земельного податку, оскільки особа є власником нежитлового приміщення (його частини), а тому повинна сплачувати земельний податок за ділянку під будівлею.

З огляду на завдання та мету адміністративного судочинства і обсяг доказів, котрі повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин, суд вважає, що неприбуття учасників справи до засідання, не є перешкодою для відправлення правосуддя.

Суд, повно виконавши процесуальний обов`язок зі збору доказів, перевіривши доводи сторін добутими доказами, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст належних норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.

Установлені судом обставини спору полягають у наступному.

Заявник з 08.10.2013 року є власником 1/2 частки нежитлової двоповерхової будівлі літ. «Д/2-2», загальною площею 644,6 кв.м. по АДРЕСА_1 , що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта (а.с.14).

Площа земельної ділянки під будівлею з урахуванням прибудинкової території складає 0,0409 га., тобто 409 м2, що визнається учасниками справи.

Заявник 22.03.2016 року подав заяву про взяття на облік у якості платника земельного податку.

15.03.2019р. контролюючим органом - ГУ ДФС у Харківській області без проведення будь-якої перевірки відносно заявника було прийнято податкове повідомлення - рішення 40247-5806-2038, яким визначено грошове зобов`язання за земельним податком за 2019 рік у сумі 47.176,45грн.

Не погодившись із правомірністю названого рішення контролюючого органу, заявник ініціював даний спір.

При цьому, у тексті позову заявник самостійно визнав ті обставини, що земельний податок може складати як 11.010,68грн., так і 3.670,23грн.

Вирішуючи спір по суті, суд вважає, що до установлених обставин спору, підлягають застосуванню наступні норми права.

Відповідно до ч.1 ст.67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

З 01.01.2011р. відносини з приводу справляння податку за землю унормовані приписами ст.269-289 Податкового кодексу України

Так, згідно з п.270.1 ст.270 Податкового кодексу України об`єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.

Відповідно до ст.271 Податкового кодексу України базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом, площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.

Вказаній нормі кореспондують ст.ст.274 та 277 ПК України, якими визначено межі встановлення ставок земельного податку (залежно від проведення/не проведення оцінки).

За правилом п.286.1 ст.286 названого кодексу підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, у сфері будівництва щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Положеннями п.269.1 ст.269 Податкового кодексу України визначено, що платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, а за визначенням п.п.14.1.73 ст.14 цього ж кодексу землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.

Як з`ясовано судом, рішенням Харківської міської ради "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2013 р." №1209/13 від 03.07.2013 року (далі за текстом - Рішення №1209/13) було затверджено базову вартість одного квадратного метра земель м. Харкова у сумі 291,18 грн., яка отримана на підставі витрат на освоєння і облаштування території міста Харкова станом на 01.01.2013 року та підлягає в подальшому індексації в порядку, встановленому законодавством України, а також затверджено відповідні коефіцієнти (зональний (Км2), зон впливу локальних факторів (КмЗ), функціональні використання земельної ділянки (КВ).

У подальшому рішенням Харківської міської ради від 28.11.2018р. №1284/18 «Про внесення змін до рішення 11 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 22.02.2017р. №542/17 «Про місцеві податки і збори в м. Харкові»» (далі за текстом - Рішення №1284/18), затверджені нові ставки плати за землю з земельного податку.

Відповідно до пункту 1.1 додатку 2 до рішення №1284/18 по м. Харків ставка земельного податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких не проведено (відсутня довідка (витяг) про розмір нормативної і грошової оцінки земельної ділянки) становить 3 відсотки від добутку базової вартості одного квадратного метра земель міста Харкова, помноженої на коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки, (під житлову забудову, для промисловості, транспорту тощо) (Кф) та на зональний коефіцієнт, який характеризує містобудівну цінність території в межах населеного пункту (економіко-планувальної зони ) (Км 2), за квадратний метр бази оподаткування».

Оскільки земельна ділянка під власністю заявника не зареєстрована і у Державному земельному кадастрі відсутні відомості про її вартість, то для розрахунку земельного податку підлягає застосуванню правило ставки земельного податку у розмірі 3 відсотків.

Ці ж обставини у тексті позову визнає і сам заявник.

Продовжуючи розгляд вказаної справи, суд зазначає, що виходячи зі змісту зазначених вище рішень Харківської міської ради, податкове зобов`язання відносно земельної ділянки нормативно грошової оцінки якої не проведено, необхідно розраховувати за формулою:

базова вартість одного квадратного метра земель міста Харкова * коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки * зональний коефіцієнт * % ставка податку * площу земельної ділянки.

При цьому, базова вартість одного квадратного метра земель м. Харкова у 2019 році складає 552,43 грн., про що вказано на офіційному веб-сайті Державної фіскальної служби України у публікації від 02.05.2019 року (а.с.20)

Відповідно до Додатку 1 Наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України № 489 від 25.11.2016 р. коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови складає 0,7.

Відповідно до Додатку 1 та 2 рішення 25 сесії Харківської міської ради 6 скликання "Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 року" від 03.07.2013 року № 1209/13, до зони земельної ділянки розташованої по вул. Плеханівська, застосовується зональний коефіцієнт у розмірі 2,32.

Отже, за вказаною формулою податок за земельну ділянку площею 409 м.2, розташованої по АДРЕСА_1 складатиме: 552,43 * 0,7 * 2,32 * 3% * 409,1 = 11.010,68 грн.

З приводу посилання заявника на дію у часі Рішення №1209/13, рішення Харківської міської ради від 22.02.2017р. №542/17 (де було передбачено ставку податку у розмірі - 1%), Рішення №1284/18 суд у силу ч.5 ст.242 КАС України зважає на правовий висновок постанови Верховного Суду від 15.05.2019р. по справі №825/1496/17 (адміністративне провадження №К/9901/1259/17), де указано, що контролюючий орган повинен використовувати діючі рішення органу місцевого самоврядування про визначення механізму справляння податків (а відтак, і усіх розрахункових елементів бази оподаткування), а тому відхиляє посилання заявника на положення ст.12 Податкового кодексу України, як на підставу скасування оскарженого рішення.

Окрім того, суд зауважує, що згідно з Законом України від 07.12.2017р. №2245-VIII п.п.12.3.3 ст.12 Податкового кодексу України з 01.01.2018р. був викладений новій редакції, а згідно з п.3 розділу ІІ Закону України від 23.11.2018р. №2628-VIII у 2019р. до рішень органів місцевого самоврядування не застосовується, зокрема, п.п.12.3.4 ст.12 Податкового кодексу України.

Суд зазначає, що критерії правомірності рішення (діяння) владного суб`єкта викладені законодавцем у ч.2 ст.2 КАС України і обов`язок доведення відповідності оскарженого рішення (діяння) закону у силу ч.2 ст.77 КАС України покладено саме на владного суб`єкта.

Однак, контролюючим органом як на виконання ухвали суду від 05.11.2019 року про витребування доказів, так і на виконання вимог ч.2 ст.77 КАС України, не надано до матеріалів справи детального та прийнятного поза розумним сумнівом розрахунку грошового зобов`язання за спірним рішенням у розмірі саме - 471.76,45 грн., у тому числі із з зазначенням його складових, з яких обчислено суму податку з відповідними поясненнями щодо виникнення в формулі розрахунку суми - 1153458,43.

Підсумовуючи вищевикладене, суд робить висновок, що сума земельного податку за оскарженим рішенням не може бути визнана правомірною у повному обсязі, адже розрахована з використанням складових невідомого походження.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Оцінивши добуті по справі докази в їх сукупності за правилами ст.ст.72-78, 90, 211 КАС України, суд зазначає, що під час розрахунку податку в оскарженому рішенні контролюючий орган вдався до не передбачених законодавством розрахунків, юридичну правильність та фактичну обґрунтованість яких поданими до суду доказами не довів.

З огляду на визнання заявником обставин підставності нарахування податку у сумі 11.010,68грн. в аспекті положень ч.1 ст.78 КАС України та помилковості посилання платника на положення ст.12 Податкового кодексу України в аспекті правового висновку постанови Верховного Суду від 15.05.2019р. по справі №825/1496/17 (адміністративне провадження №К/9901/1259/17) суд вважає, що оскаржене рішення підлягає скасуванню в частині 36.165,77грн. як добутку різниці між визначеною контролюючим органом сумою (47.176,45грн.) та визнаною платником сумою податку (11.010,68грн.).

Отже, позов підлягає до задоволення частково шляхом скасування рішення контролюючого органу у визначеній вище сумі.

Розподіл судових витрат по справі слід здійснити відповідно до ст.139 КАС України та Закону України "Про судовий збір".

Керуючись ст.ст.8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст.6-9, ст.ст.241-243, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

Позов - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Харківській області №40247-5806-2038 від 15.03.2019р. в частині 36.165,77 грн. (тридцять шість тисяч сто шістдесят п`ять гривень 77 копійок).

Позов у решті вимог - залишити без задоволення.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (місце знаходження - АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код - НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області (місце знаходження - м. Харків, вул.Пушкінська,46, код ЄДРПОУ - 39599198) частину витрат зі сплати судового збору у розмірі 512,26 грн. (п`ятсот дванадцять гривень 26 копійок).

Роз`яснити, що рішення підлягає оскарженню шляхом подання апеляційної скарги до Другого апеляційного адміністративного суду у порядку п. 15.5 Розділу VII КАС України та у строк згідно з ч. 1 ст. 295 КАС України, а саме: протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення.

Роз`яснити, що рішення набирає законної сили відповідно до ст. 255 КАС України, а саме: після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Старосєльцева